بر اساس یک شکایت دسته جمعی جدید، آمازون در حال جمع آوری داده های بیومتریک مانند اندازه و قد از مشتریان خود بدون اجازه آنها است.

داده های بیومتریک

ممکنه شرکت باشه آمازون شکایت دسته جمعی را به دلیل عدم اطلاع رسانی صحیح به مشتریان خود از گروه تنظیم کردیم داده های بیومتریک اگر دادگاه آمازون را محکوم کند، آن‌ها با آن مواجه می‌شوند، این شرکت باید منتظر جریمه بسیار زیادی باشد.

چرا جمع آوری داده های بیومتریک آمازون غیرقانونی است؟

از سال 2021، قانون‌گذاران در ایالت نیویورک در ایالات متحده از شرکت‌ها می‌خواهند در صورت جمع‌آوری داده‌های بیومتریک، شهروندان را به درستی اطلاع دهند. اکنون به نظر می رسد که آمازون در اطلاع رسانی به مشتریان از فروشگاه های زنجیره ای خود کوتاهی کرده است و در نتیجه با شکایت دسته جمعی روبرو خواهد شد. اطلاعات گفته شده می تواند شامل اسکن صورت افراد یا اثر انگشت آنها باشد.

در شکایت مورد بحث، گفته شده است که Amazon V به فروشگاه های زنجیره ای بروید دائماً از داده های بیومتریک کاربران استفاده می کند. این فرآیند با اسکن کف دست برای شناسایی افراد با استفاده از بینایی کامپیوتری، الگوریتم‌های یادگیری عمیق و حسگرها برای تشخیص اندازه و بدن مشتریان انجام می‌شود. رفت و آمد مشتریان در داخل فروشگاه ها و اقلام خریداری شده توسط آنها نیز رصد و ثبت می شود. اما آمازون فقط ثبت اطلاعات بیومتریک را به اطلاع شهروندان می رساند و از سایر فعالیت های گزارش شده توسط این شرکت اطلاعی ارائه نمی شود.

نمای شعبه آمازون گو

فروشگاه‌های زنجیره‌ای Go به مشتریان این امکان را می‌دهد تا اقلام مورد نیاز خود را از قفسه‌ها بردارند و بدون اینکه در صندوق‌فروش صف بکشند، از فروشگاه خارج شوند. این مشکل باعث محبوبیت شعبه های این فروشگاه در بین شهروندان آمریکایی شد. برای ورود به این فروشگاه‌ها، افراد باید کد ارسال شده توسط آمازون را که مستقیماً به حساب بانکی و کارت اعتباری آن‌ها مرتبط است، اسکن کنند. اما در برخی از شعبه های آمازون وان نیازی به انجام این فرآیند نیست و مشتریان می توانند به سادگی با اسکن کف دست خود وارد شوند.

اعلامیه ها و بنرهای نصب شده توسط آمازون در فروشگاه ها نشان می دهد که این شرکت تنها زمانی داده های بیومتریک را جمع آوری می کند که مشتری از آمازون وان برای ورود به شعبه استفاده کند. در متن شکایت آمده است که این ادعا نادرست است و آمازون بدون توجه به نحوه ورود آنها به فروشگاه، اطلاعات مربوط به همه شهروندان از قبیل اندازه و قد را جمع آوری می کند.

اسکنر مورد استفاده برای سرویس آمازون وان در فروشگاه های زنجیره ای این شرکت

آمازون در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که فعالیت‌های این شرکت کاملاً قانونی است و مقررات ایالت نیویورک را نقض نمی‌کند. یکی از سخنگویان آمازون مدعی است که این غول آنلاین به هیچ وجه از فناوری تشخیص چهره استفاده نمی کند. همچنین نشان می‌دهد که فقط داده‌های بیومتریک از مشتریانی جمع‌آوری می‌شود که در طرح آمازون وان مشترک شده‌اند و پس از ثبت‌نام اطلاعات لازم در مورد آن به آنها داده شده است.

به نظر می رسد تصمیم نهایی دادگاه به این بستگی دارد که آیا اطلاعاتی مانند قد و اندازه بدن به عنوان داده های بیومتریک واجد شرایط هستند یا خیر. طبق قانون، این داده ها شامل اسکن عنبیه یا شبکیه چشم، اثر انگشت، اسکن صدا، صورت و دست یا موارد دیگری است که می تواند برای شناسایی یک فرد خاص توسط شرکت های تجاری و شرکتی استفاده شود. اما مواردی مانند قد و اندازه بدن به طور خاص ذکر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید