خطای هوش مصنوعی بارد در پاسخ به یک سوال در ویدیوی رسمی گوگل باعث شد سهام آلفابت بیش از 7 درصد کاهش یابد.

بارد گوگل، شرکت هوش مصنوعی

رقابت در حوزه هوش مصنوعی به قدری شدید و جدی شده که حتی کوچکترین اشتباهی می تواند آسیب جدی به سازنده این ابزارها وارد کند که برای گوگل دردسرساز شده است. گوگل چند روز پیش هوش مصنوعی جالب رونمایی شد و ویدئوی کوتاهی منتشر شد اما بارد در این ویدئو دچار اشتباه شد که باعث افت قابل توجه ارزش سهام آلفابت (شرکت مادر گوگل) و کاهش ۱۰۰ میلیارد دلاری ارزش بازار این شرکت شد.

راه اندازی چت کردنجدیدترین چت ربات OpenAI و محبوبیت چشمگیر این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی باعث شد گوگل قرمز شود و پس از مدتی بدون اطلاع قبلی از رقیب خود رونمایی کند. اما این رقیب که بارد نام دارد در همان دمو رسمی گوگل به یک سوال پاسخ اشتباه داده است.

هوش مصنوعی جالب

در یک ویدیوی گوگل، کاربری از این ابزار خواست تا دستاوردهای تلسکوپ جیمز وب را توصیف کند که می‌توان آن را برای یک کودک 9 ساله توضیح داد. یکی از پاسخ های بارد این بود که جیمز وب اولین عکس ها را از یک سیاره فراخورشیدی یا سیاره فراخورشیدی می گرفت که درست نیست. در واقع، به گفته ناسا، تلسکوپ VLT اولین عکس از سیارات فراخورشیدی را در سال 2004 گرفت.

خطای بارد در هوش مصنوعی به ارزش 100 میلیارد دلار!

این خطا برای کاهش ارزش سهام آلفابت کافی بود. سهام آلفابت بیش از 7 درصد به دلیل خطای ایجاد شده سقوط کرد کاهش 100 میلیارد دلاری ارزش بازار ارزش بازار این شرکت از 1.38 تریلیون دلار به نزدیک به 1.27 تریلیون دلار کاهش یافته است.

ارزش سهام الفبا

علاوه بر این باگ هوش مصنوعی بارد، رویداد دیروز گوگل برای سرمایه گذاران خیلی خوب نیست. دیروز، غول جستجوی جهانی رویداد کوتاهی را در پاریس برگزار کرد و در حالی که بسیاری انتظار داشتند این شرکت از یک موفقیت بزرگ رونمایی کند، گوگل به تازگی از اضافه شدن Bard به موتور جستجوی خود خبر داد و برخی از ویژگی های جدید Translite و Maps را فاش کرد.

در این بین، رویداد گوگل نتوانست نظر سرمایه گذاران و البته کاربران را به خود جلب کند، چرا که مایکروسافت در آن روز رویداد بزرگی را برگزار کرد. مایکروسافت، یکی از سرمایه گذاران اصلی OpenAI، در حال کار بر روی نسخه جدید موتور جستجوی خود است بینگ تشخیص این نسخه از هوش مصنوعی استفاده می کند و به قدری مورد توجه قرار گرفته است که اکنون بینگ به لیست برنامه های برتر در اپ استور راه پیدا کرده است.

اکنون، با اشتباه هوش مصنوعی بارد، بینگ جدید و ربات چت آن احتمالاً توجه بیشتری را به خود جلب خواهند کرد. همچنین این احتمال وجود دارد که بینگ جدید یک بازگشت بزرگ برای مایکروسافت باشد و موتور جستجوی گوگل در نهایت توسط یک رقیب قدرتمند به چالش کشیده شود.

آیا فکر می کنید مایکروسافت می تواند به انحصار گوگل در بازار جستجو پایان دهد؟ نظر خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید