شادی، بسته به اینکه از چه کسی بپرسید متفاوت تعریف می‌شود. برخی افراد شادی را به عنوان یک تجربه احساسی مثبت تعریف می کنند. برخی دیگر خوشبختی را به عنوان داشتن دو بخش به نام های (لذت) و (شکوفایی) تعریف می کنند. در خارج از دنیای علمی، بسیاری از ما شادی را ترکیبی از تجربیات عاطفی مثبت و احساس عمیق‌تر، در زندگی تعریف می‌کنیم.

 

شادی چیست؟

شادی چیزی است که مردم به دنبال یافتن آن هستند، اما آنچه شادی را تعریف می کند می تواند بین افراد متفاوت باشد. اکثر افراد معنای واقعی شادی را احساس خود در لحظه حال، یا یک حس کلی تر از احساس خود در مورد زندگی می‌دانند.

از آنجایی که شادی یک اصطلاح کلی تعریف شده است، روانشناسان و سایر دانشمندان علوم اجتماعی معمولاً وقتی در مورد این وضعیت عاطفی صحبت می کنند از اصطلاح “سلامت ذهنی” ( subjective well being) استفاده می کنند. همانطور که به نظر می رسد، سلامت ذهنی بر احساسات شخصی کلی یک فرد در مورد زندگی خود در زمان حال تمرکز کند.

 

تغریف شادی از زبان ارسطو

تعریف دیگر شادی، از فیلسوف باستانی ارسطو گرفته شده است که می‌گوید: شادی تنها خواسته انسان است و سایر خواسته های انسان به عنوان راهی برای به دست آوردن شادی هستند.

او معتقد بود که چهار سطح شادی وجود دارد:

 • شادی ناشی از رضایت فوری
 • شادی ناشی از مقایسه و موفقیت
 • شادی ناشی از مشارکت مثبت
 • شادی ناشی از دستیابی به رضایت

 

 

 

دو مؤلفه کلیدی شادی (یا سلامتی ذهنی) عبارتند از:

 

1.     تعادل احساسات

هر فرد در زندگی خود عواطف، احساسات و حالات مثبت و منفی را تجربه می کند. شادی به طور کلی بیشتر با تجربه احساسات مثبت نسبت به احساسات منفی مرتبط است.

 

2.     رضایت از زندگی

این مولفه به میزان رضایت شما از بخش‌های مختلف زندگی‌تان مربوط می‌شود، از جمله روابط، کار، دستاوردها، و چیزهای دیگری که مهم می‌دانید.

 

 

نشانه‌های شادی

در حالی که معنی شادی برای افراد متفاوت است، برخی از نشانه های کلیدی وجود دارد که روانشناسان هنگام اندازه گیری و ارزیابی شادی به آن‌ها اشاره می‌کنند.

 

برخی از نشانه های کلیدی شادی عبارتند از:

 

 • احساس می کنید، زندگی که می‌خواستید را دارید
 • با جریان زندگی همراه هستید و زندگی را همانطور که هست می‌خواهید
 • احساس می کنید که شرایط زندگی شما خوب است
 • از کائنات انرژی مثبت می‌گیرید
 • از روابط مثبت و سالم با افراد دیگر لذت می‌برید
 • احساس می کنید آنچه را که در زندگی می خواهید انجام داده اید (یا انجام خواهید داد)
 • در زندگی خود احساس رضایت کنید
 • احساس مثبت بیشتری نسبت به احساس منفی داشته باشید
 • پذیرای ایده ها و تجربیات جدید باشید
 • مراقبت از خود را تمرین می‌کنید و با مهربانی و شفقت با خود رفتار می‌کنید
 • قدردانی را تجربه می‌کنید
 • از جملات مثبت برای زندگی بهتر استفاده می‌کنید
 • احساس کنید که در زندگی، هدف دارید
 • می خواهید شادی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

 

نکته مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که شادی، حالت سرخوشی مداوم نیست. در عوض، شادی یک حس کلی از تجربه احساسات مثبت بیشتر از احساسات منفی است.

 

افراد شاد هم گهگاه طیف وسیعی از احساسات انسانی مانند: خشم، سرخوردگی، کسالت، تنهایی و حتی غم را احساس می کنند. اما حتی زمانی که با ناراحتی مواجه می‌شوند، آنها یک حس اساسی خوش‌بینی دارند که اوضاع بهتر خواهد شد. آن‌ها می‌توانند با اتفاقاتی که در حال رخ دادن است کنار بیایند و دوباره احساس شادی کنند.

 

 

انواع شادی

راه های مختلفی برای تفکر درباره شادی وجود دارد. برای مثال، ارسطو، فیلسوف یونان باستان، بین دو نوع شادی تمایز قائل شد: هدونیا( hedonia ) و اودایمونیا(eudaimonia).

 

ü     هدونیا

شادی هدونیا، از لذت ناشی می شود. این نوع شادی، اغلب با انجام کاری که احساس خوبی دارد، مراقبت از خود، برآورده کردن خواسته ها، تجربه لذت و احساس رضایت همراه است.

 

ü     اودایمونیا

این نوع شادی از جستجوی فضیلت و معنا سرچشمه می گیرد. مؤلفه‌های مهم شادی eudaimonic شامل احساس اینکه زندگی شما معنا، ارزش و هدف دارد می‌شود. بیشتر با انجام مسئولیت‌ها، سرمایه‌گذاری در اهداف بلندمدت، نگرانی برای رفاه دیگران و زندگی بر اساس ایده‌آل‌های شخصی مرتبط است.

 

هدونیا و اودایمونیا، امروزه در روانشناسی بیشتر به ترتیب به عنوان لذت و معنا شناخته می شوند. اخیراً، روانشناسان اضافه کردن مولفه سوم را پیشنهاد کرده اند که به تعامل مربوط می شود. اینها احساس تعهد و مشارکت در عرصه های مختلف زندگی است.

تحقیقات حاکی از آن است که افراد شاد تمایل دارند در رضایت از زندگی اودایمونیک رتبه بسیار بالایی داشته باشند و در رضایت از زندگی لذت جویانه خود از حد متوسط ​​بالاتر باشند.

 

همه اینها می توانند نقش مهمی در تجربه کلی شادی داشته باشند، اگرچه ارزش نسبی هر یک می تواند بسیار ذهنی باشد. برخی از فعالیت‌ها ممکن است هم لذت‌بخش و هم معنادار باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به یک سمت بروند.

به عنوان مثال، داوطلب شدن برای هدفی که به آن اعتقاد دارید، ممکن است بیش از اینکه لذت بخش باشد، معنادار باشد. از طرف دیگر، تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما ممکن است از نظر معنا در رتبه پایین تر و از نظر لذت بالاتر باشد.

 

برخی از انواع شادی جزو زیر دسته‌ی این دسته‌های اصلی قرار می‌گیرند که عبارتند از:

 

 • لذت

احساسی اغلب نسبتا کوتاه که در لحظه حال حس می شود.

 

 • هیجان، شور

احساس شادی که شامل انتظار برای اتفاقی مثبت است.

 

 • شکرگزاری

یک احساس مثبت که شامل سپاسگزاری و قدردانی است.

 

 • رضایت داشتن

احساس رضایت از کاری که انجام داده اید.

 

 • خوش بینی

روشی برای نگاه کردن به زندگی با دیدگاهی مثبت و شاد.

 

 • قناعت

این نوع شادی شامل احساس رضایت از داشته هایتان است.

 

 

 

 

 

 

 

چگونه شادی را در خود پرورش دهیم؟

 

·        اهداف درونی را دنبال کنید

دستیابی به اهدافی که شما ذاتاً برای دنبال کردن آنها انگیزه دارید، به ویژه اهدافی که بر رشد شخصی و جامعه متمرکز هستند، می تواند به افزایش شادی کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که دنبال کردن این نوع از اهداف با انگیزه درونی می تواند شادی را بیشتر از دنبال کردن اهداف بیرونی مانند به دست آوردن پول یا موقعیت افزایش دهد.

 

·        از لحظه‌ی حال لذت ببرید

مطالعات نشان داده‌اند که افراد تمایل به کسب درآمد بیش از حد دارند. آن‌ها آنقدر روی جمع‌آوری چیزها متمرکز می‌شوند که لذت واقعی انجام کار را از دست می‌دهند.

بنابراین، به جای افتادن در این دام، بر تمرین شکرگزاری برای چیزهایی که دارید و لذت بردن از این روند در حین حرکت تمرکز کنید.

 

·        افکار منفی را جایگزین کنید

وقتی دیدید که در یک دیدگاه بدبینانه گیر افتاده اید یا منفی گرایی را تجربه می کنید، به دنبال راه هایی باشید که بتوانید افکار خود را به شیوه ای مثبت تر اصلاح کنید.

 

افراد تمایل دارند که به چیزهای بد و منفی بیشتر توجه کنند تا چیزهای خوب. این می تواند بر همه چیز تأثیر بگذارد، از نحوه تصمیم گیری شما گرفته تا نحوه برداشت شما از دیگران و نادیده گرفتن جنبه های مثبت. بر اساس این اتفاق، هنگامی که افراد بر موارد منفی تمرکز می کنند، مثبت ها را نادیده می گیرند.

 

 

 

 

 

 

 

تاثیرات شادی

چرا شادی اینقدر مسئله‌ی مهمی است؟ نشان داده شده است که شادی می تواند پیامدهای مثبت را در بسیاری از زمینه های مختلف زندگی از جمله سلامت روان، سلامت جسمی و طول عمر کلی ایجاد کند.

 

 • احساسات مثبت حاکی از شادی، باعث افزایش رضایت از زندگی می شود.

 

 • شادی به افراد کمک می کند تا مهارت های مقابله ای و منابع عاطفی قوی تری بسازند.

 

 

 • احساسات مثبت با سلامتی و طول عمر مرتبط هستند. یک مطالعه نشان داد افرادی که احساسات مثبت بیشتری را نسبت به احساسات منفی تجربه کرده اند، عمر سلامت و طولانی داشته اند.

 

 • احساسات مثبت و شادی، صبر را افزایش می دهند. صبر، به افراد کمک می‌کند استرس را بهتر مدیریت کنند و در صورت مواجهه با موانع، بهترعمل کنند. برای مثال، یک مطالعه نشان داد که افراد شادتر سطوح پایین‌تری از هورمون استرس کورتیزول را دارند و این مزایا در طول زمان باقی می‌مانند.

 

 

 • افرادی که وضعیت سلامتی مثبتی دارند، به احتمال زیاد رفتارهای سالمی مانند خوردن میوه ها و سبزیجات و انجام تمرینات بدنی منظم را انجام می دهند.

 

 • شاد بودن به شما کمک می‌کند کمتر بیمار شوید. حالات روانی شادتر با افزایش ایمنی مرتبط است.

 

 

چگونه فرد شادتری باشیم؟

به نظر می رسد برخی افراد به طور طبیعی پایه بالاتری برای شادی دارند. یک مطالعه در مقیاس بزرگ با بیش از 2000 دوقلو نشان داد که حدود 50٪ از رضایت کلی از زندگی به دلیل ژنتیک، 10٪ به رویدادهای بیرونی و 40٪ به فعالیت های فردی است.

 

بنابراین، اگرچه ممکن است نتوانید «سطح پایه» شادی خود را کنترل کنید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای شادتر کردن و رضایت‌بخش‌تر کردن زندگی‌تان انجام دهید. حتی شادترین افراد هم گهگاهی احساس ناراحتی می‌ کنند و شادی چیزی است که همه افراد باید آگاهانه آن را دنبال کنند.

·        روابط قوی ایجاد کنید

روابط اجتماعی بخش مهمی از رفاه شما است. تحقیقات نشان داده است که روابط اجتماعی خوب از قوی ترین علل شادی است. داشتن ارتباطات مثبت و حمایتی با افرادی که به آنها اهمیت می‌دهید می‌تواند مانعی در برابر استرس ایجاد کند، سلامتی شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا فردی شادتر شوید.

در مطالعه رشد بزرگسالان هاروارد، یک مطالعه طولی که بر روی شرکت کنندگان بیش از 80 سال مورد بررسی قرار گرفت، محققان دریافتند که روابط و میزان شادی افراد در آن روابط به شدت بر سلامت کلی تأثیر می گذارد.

 

بنابراین، اگر می‌خواهید شادی را در خود بهبود ببخشید، ایجاد ارتباطات اجتماعی محکم عاملی عالی برای شروع است. روابط  خود را عمیق تر کنید و راه های پیدا کردن دوستان جدید را کشف کنید.

 

·        به صورت منظم ورزش کنید

ورزش، هم برای جسم و هم برای ذهن شما مفید است. فعالیت بدنی با طیف وسیعی از فواید جسمی و روانی از جمله بهبود خلق و خوی مرتبط است. مطالعات متعدد نشان داده اند که ورزش منظم در رفع علائم افسردگی نقش دارد، اما شواهد همچنین نشان می دهد که به شادتر کردن افراد نیز کمک می‌کند.

در یک تجزیه و تحلیل از تحقیقات گذشته در مورد ارتباط بین فعالیت بدنی و شادی، محققان یک رابطه مثبت ثابت را یافتند.

حتی کمی ورزش کردن هم باعث افزایش شادی می شود. افرادی که حداقل 10 دقیقه در روز فعالیت بدنی داشتند یا فقط یک بار در هفته ورزش می کردند نسبت به افرادی که هرگز ورزش نمی کردند سطح شادی بیشتری را تجربه کردند.

 

 

·        قدردان باشید

در یک مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد که هر شب قبل از خواب به مدت 10 تا 20 دقیقه در تمرین نوشتن شرکت کنند. نتایج نشان داد افرادی که در مورد قدردانی نوشته بودند، احساسات مثبت را در خود بیشتر کردند، شادی ذهنی را افزایش دادند و رضایت از زندگی را بهبود بخشیدند.

 

همانطور که نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می کنند، نگه داشتن لیست سپاسگزاری راهی نسبتا آسان، مقرون به صرفه، ساده و دلپذیر برای تقویت روحیه شماست. سعی کنید هر شب چند دقیقه را به یادداشت کردن یا فکر کردن به چیزهایی در زندگی خود اختصاص دهید که برای آنها سپاسگزار هستید.

 

 

·         هدف مهم داشته باشید

تحقیقات نشان داده است، افرادی که هدفی دارند، از رفاه بهتری برخوردارند و احساس رضایت بیشتری دارند. هدف داشتن شامل این است که زندگی خود را دارای اهداف، جهت و معنا ببینید. با ترویج رفتارهای سالم تر به بهبود شادی کمک کنید.

 

برخی از کارهایی که می توانید برای کمک به هدف مناسب انجام دهید عبارتند از:

 

 • علایق و توانایی های خود را کشف کنید
 • درگیر اهداف اجتماعی و نوع دوستانه باشید
 • برای رسیدگی به بی عدالتی ها تلاش کنید
 • به دنبال چیزهای جدیدی باشید که می‌خواهید درباره آن‌ها بیشتر بدانید.

 

 

چالش های یافتن شادی

برخی از چالش هایی که در مسیر جستجوی شادی باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 

·        ارزش قائل شدن برای چیزهای اشتباهی

ممکن است با پول نتوانید خوشبختی را بخرید، اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می‌دهد خرج کردن پول برای چیزهایی مانند تجربیات می‌تواند شما را شادتر از خرج کردن آن برای مادیات کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که خرج کردن پول برای خدمات صرفه جویی در زمان، می تواند شادی و رضایت از زندگی را افزایش دهد.

به جای ارزش گذاری بیش از حد بر روی پول، موقعیت یا دارایی های مادی، دنبال کردن اهدافی که منجر به وقت آزاد بیشتر یا تجربیات لذت بخش می شود، سبب شادی بیشتری خواهد شد.

 

·        به دنبال حمایت اجتماعی نبودن

حمایت اجتماعی یعنی داشتن دوستان و عزیزانی که بتوانید برای حمایت به آنها مراجعه کنید. تحقیقات نشان داده است که حمایت اجتماعی، نقش مهمی در سلامت ذهنی دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که درک حمایت اجتماعی مسئولانه، 43 درصد از سطح شادی یک فرد را شامل می‌شود.

مهم است به خاطر داشته باشید که وقتی صحبت از حمایت اجتماعی می شود، کیفیت مهمتر از کمیت است. داشتن تنها چند دوست بسیار صمیمی و قابل اعتماد، تأثیر بیشتری بر خوشبختی کلی شما خواهد داشت تا داشتن بسیاری از آشنایان معمولی.

 

 

·        فکر کردن به شادی به عنوان یک نقطه پایان

شادی، هدفی نیست که بتوانید به سادگی به آن برسید و آن را تمام کنید. شادی، یک پیگیری دائمی است که مستلزم پرورش بوده و رزق و روزی مستمر است.

یک مطالعه نشان داد، افرادی که بیش از حد برای شادی ارزش قائل می‌شوند، کمترین احساس رضایت را به زندگی خود دارند.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند: «ارزش دادن به شادی می‌تواند خود شکست‌دهنده باشد، زیرا هرچه افراد برای شادی ارزش بیشتری قائل شوند، احتمال ناامیدی آنها بیشتر می‌شود.»

همچنین مهم است که در نظر بگیرید، شادی را شخصاً چگونه تعریف می کنید. شادی، یک اصطلاح گسترده است که برای افراد مختلف معنای متفاوتی دارد. به جای اینکه شادی را به عنوان یک نقطه پایانی در نظر بگیرید، فکر کردن به معنای واقعی شادی برای شما می تواند مفیدتر باشد.

سپس روی چیزهای کوچکی کار کنید که به شما کمک می کند شادتر شوید. این کار می تواند دستیابی به این اهداف را قابل کنترل تر و راحت تر کند.

 

 

لذت در مقایسه با شادی

با پیوندهای نزدیک بین لذت و شادی، ممکن است از خود بپرسید که چگونه بین آنها تفاوت قائل شوید. به هر حال، در  دیکشنری آکسفورد ) OED ) شادی، به عنوان احساس لذت توصیف می شود.

ارتباط بین این دو مفهوم منطقی است، و شنیدن این دو کلمه به جای هم در خارج از ادبیات رایج است. با این حال، وقتی صحبت از علم روانشناسی مثبت گرا می شود، مهم است که بین این دو تمایز قائل شویم.

 

همانطور که توضیح دادیم، شادی حالتی است که با احساس لذت و رضایت از زندگی یا موقعیت فعلی خود مشخص می شود. از سوی دیگر، لذت، یک تجربه درونی تر در لحظه است و اغلب به احساسات مبتنی بر حسی اشاره دارد که ما از تجربیاتی مانند خوردن غذای خوب، ماساژ گرفتن، دریافت یک تعریف یا رابطه جنسی دریافت می کنیم.

 

شادی اگرچه حالتی دائمی نیست، اما حالتی پایدارتر از لذت است. شادی معمولاً بیش از چند لحظه در یک زمان باقی می ماند، در حالی که لذت می تواند در چند ثانیه بیاید و از بین برود.

 

لذت می‌تواند به شادی کمک کند، و شادی می‌تواند احساس لذت را تقویت یا عمیق‌تر کند، اما این دو می‌توانند کاملاً متقابل باشند. به عنوان مثال، شما می توانید احساس شادی بر اساس معنا و ذهنی داشته باشید که هیچ ربطی به لذت ندارد، یا می توانید احساس لذت کنید، اما به دلیل آن با احساس گناه هم دست و پنجه نرم کنید و در عین حال شما را از احساس شادی باز دارد.

 

 

شادی در مقایسه با معنا

خوشبختی و معنا مرز مشخص تری باهم دارند. به ندرت خوشبختی و معنا با هم اشتباه گرفته می شوند یا به جای یکدیگر استفاده می شوند، و به دلایل خوبی، آنها دو تجربه بسیار متفاوت را توصیف می کنند.

 

«انسان ها ممکن است در تلاش برای خوشبختی به بسیاری از موجودات دیگر شباهت داشته باشند، اما جست و جوی معنا بخش کلیدی چیزی است که ما را به صورت انحصاری تبدیل به انسان می کند.»

(روی بامایستر و همکاران (2013))

 

برخلاف شادی، معنا حالتی زودگذر نیست. بلکه یک احساس جامع تر از هدف و احساس مشارکت در چیزی بزرگتر از خودتان است.

همانطور که نقل قول بامایستر و همکارانش نشان می دهد، تفاوت های مهمی بین روش های جستجو و مزایای تجربه شادی و معنا وجود دارد. اسکات بری کافمن در ساینتیفیک امریکن (2016) این تمایزاتی را که بامایستر و همکارانش بین این دو یافته اند، تشریح می کند:

 

 • آسان یا دشوار یافتن زندگی با شادی مرتبط بود، اما معنا ندارد.
 • احساس سلامتی با شادی مرتبط است، اما معنا ندارد.
 • احساس خوب به خوشبختی مربوط می شود نه معنا.
 • کمبود پول بیشتر از اینکه معنا داشته باشد، شادی را کاهش می‌دهد.
 • افرادی که زندگی پرمعناتری دارند موافق بودند که “روابط مهمتر از دستاوردها هستند”.
 • کمک به افراد نیازمند با معنا مرتبط است نه با شادی.
 • شادی بیشتر به گیرنده بودن مربوط است تا بخشنده بودن، در حالی که معنا بیشتر به بخشنده بودن مربوط است تا گیرنده بودن.
 • هرچه افراد بیشتر احساس کنند که فعالیت‌هایشان با مضامین و ارزش‌های اصلی خود سازگار است، معنای بیشتری در فعالیت‌های خود گزارش می‌دهند.
 • اینکه خود را عاقل، خلاق و حتی مضطرب ببینیم، همگی با معنا مرتبط اند، اما هیچ رابطه ای (و حتی در برخی موارد، رابطه منفی نشان دادند) با شادی نداشتند (کافمن، 2016).

 

اساساً، اگرچه این دو مفهوم با هم همپوشانی دارند و هر کدام می توانند به تجربه دیگری کمک کنند، اما متقابلا می توانند منحصر به فرد هم باشند.

 

 

شادی فردی به چه معناست؟

“شادی فردی” به احساس شادی یا رضایت از خود اشاره دارد. این مفهوم اغلب با اعتماد به نفس، عزت نفس، و سایر مفاهیمی که با “خود” احساس رضایت و خوشحالی می‌آورند، همراه است.

به طور کلی به این معنی است که شما از خود و انتخاب های خود و از شخصی که هستید راضی باشید.

 

 

 

چه چیزی سبب ایجاد شادی فردی واقعی می‌شود؟

 

با کنار هم قرار دادن تمام نظریه ها و یافته های مختلف در مورد شادی، می دانیم که حداقل چند عامل برای شادی کلی بسیار مهم هستند:

 

 • درآمد فردی
 • وضعیت بازار کار
 • سلامت جسمانی
 • خانواده
 • روابط اجتماعی
 • ارزشهای اخلاقی
 • تجربه احساسات مثبت

همه این عوامل می توانند به یک زندگی شاد کمک کنند، اما تحقیقات نشان داده است که روابط خوب یک عنصر حیاتی است.

 

هنگامی که ما در مهمترین روابط خود (معمولاً همسر، فرزندان و/یا والدینمان، سایر اعضای نزدیک خانواده و نزدیکترین دوستانمان) خوشحال هستیم، تمایل بیشتری به شادی داریم.

 

 

چند مثال برای توصیف زندگی شاد

 

با توجه به تعاریف، زندگی شاد چگونه به نظر می رسد؟

 

البته، آنچه به نظر می رسد به فرد بستگی دارد. یک زندگی شاد برای یک فرد ممکن است کابوس دیگری باشد! با این حال، چند نمونه وجود دارد که می تواند طیف گسترده ای از زندگی شاد را به ما نشان دهد:

 

 1. زنی که تنها زندگی می کند، با خواهرزاده ها و برادرزاده هایش روابط عالی دارد، به امور خیریه می پردازد و در کارش موفق است.

 

 1. مردی که با شغل نسبتاً کم درآمد ازدواج کرده است و سه فرزند سالم دارد.

 

 1. پیرزنی که شوهرش را از دست داده و از دیدارهای منظم با فرزندان و نوه های خود و داوطلب شدن برای خیریه های محلی لذت می برد.

 

 1. یک بیمار سرطانی که سیستم حمایتی فوق‌العاده‌ای دارد و در کمک به دیگران از طریق شیمی‌درمانی معنا و شادی را پیدا می‌کند.

 

 1. یک مددکار اجتماعی که 70 ساعت در هفته بدون حقوق اضافه کار می کند تا اطمینان حاصل کند که سوژه‌های پرونده هایش به موفقیت می‌رسند.

 

 1. نوجوانی در خانه‌ای که چندین دوست صمیمی دارد زندگی می‌کند و از بازی فوتبال در تیم مدرسه‌اش لذت می‌برد.

 

 1. مردی که با چندین حیوان خانگی زندگی می کند، از حقوق بالایی برخوردار است و عاشق کارش است.

 

 

چرا شادی اینقدر مهم است؟

 

ممکن است تعجب کنید که چرا شادی جنبه مهمی از زندگی در نظر گرفته می شود، زیرا مؤلفه های زیادی در یک زندگی معنادار وجود دارد.

 

از برخی جهات، علم با شما موافق است. به نظر می رسد که رضایت از زندگی، معنا و رفاه را می توان با شادی مرتبط کرد، اما شادی لزوماً هدف اصلی همه در زندگی نیست. هنوز هم مهم است زیرا دارای برخی از مزایای غیرقابل انکار مثبت و عوامل مرتبط است.

 

 • افراد شاد در زمینه های مختلف زندگی از جمله ازدواج، دوستی، درآمد، عملکرد کاری و سلامتی موفق ترند.

 

 • افراد شاد کمتر مریض می شوند و زمانی که بیمار می شوند علائم کمتری را تجربه می کنند.

 

 

 • افراد شاد دوستان بیشتر و سیستم پشتیبانی بهتری دارند.

 

 • افراد شاد بیشتر به امور خیریه کمک می کنند (و پول دادن به امور خیریه شما را نیز خوشحال می کند).

 

 • افراد شاد کمک‌کننده‌تر هستند و به احتمال زیاد اکثرا برای کمک رسانی داوطلب می‌شوند. این کار شما را خوشحال‌تر می‌کند!

 

 

 • افراد شاد برای گذر از زندگی راحت‌تر هستند زیرا خوش‌بینی، درد، غم و اندوه را کاهش می‌دهد.

 

 • افراد شاد تأثیر مثبتی بر روی دیگران می گذارند و آنها را تشویق می کنند که آن‌ها نیز به دنبال شادی باشند.

 

 

 • افراد شاد در گفتگوهای عمیق تر و معنادارتر شرکت می کنند.

 

 • افراد شاد بیشتر لبخند می زنند که برای سلامتی هم مفید است.

 

 

 • افراد شاد بیشتر ورزش می کنند و سالم تر غذا می خورند.

 

 • افراد شاد به جای اینکه به دیگران حسادت کنند، از داشته هایشان خوشحال می شوند.

 

 

 • افراد شاد بیشتر از کسانی که شاد نیستند عمر می کنند.

 

 • افراد شاد مولدتر و خلاق تر هستند و این تأثیر به همه کسانی که احساسات مثبت را تجربه می کنند نیز انتقال می یابد.

 

 

 

 

سلامت روان و شادی چه رابطه‌ای با هم دارند؟

رابطه قوی بین سلامت روان و شادی وجود دارد! وقتی افراد شاد سالم‌تر هستند، روابط بهتری دارند، راحت‌تر دوست پیدا می‌کنند و موفقیت بیشتری در زندگی پیدا می‌کنند، به راحتی می‌توان فهمید که چرا شادی و سلامت روان به هم مرتبط هستند.

منابعی که به شادی کمک می‌کنند، همان منابعی هستند که از افراد در برابر بیماری‌های روانی محافظت می‌کنند.

اخیرا مطالعه‌ای، ارتباط بین شادی و سلامت روان را در دانشجویان مورد بررسی قرار داد و نشان داد که یک همبستگی نسبتا قوی و مثبت این دو عامل را به هم مرتبط می کند. این همبستگی، حتی زمانی که متغیرهای جنسیت و جمعیت شناختی به ترکیب اضافه شد، برقرار بود.

پیوند نزدیکی بین سلامت روان و شادی وجود دارد که دلیل کافی برای تبدیل شادی به یک اولویت مهم برای والدین، مربیان، محققان و متخصصان پزشکی است، همراه با این واقعیت ساده که همه ما دوست داریم احساس شادی کنیم!

 

 

تاریخچه شادی

مدتهاست که شادی به عنوان بخش مهمی از سلامتی و تندرستی شناخته شده است. «جستجوی شادی» حتی به عنوان یک حق مسلم در اعلامیه استقلال ایالات متحده هم ذکر شده است. با این حال، درک ما از آنچه باعث شادی می شود، در طول زمان تغییر کرده است.

 

روانشناسان همچنین تعدادی نظریه مختلف را برای توضیح چگونگی تجربه و یافتن شادی افراد ارائه کرده اند. این نظریه ها عبارتند از:

 

سلسله مراتب نیازهای مازلو

سلسله مراتب نیازها نشان می دهد که افراد برای پیگیری نیازهای پیچیده تر و فزاینده انگیزه دارند. هنگامی که نیازهای اساسی بیشتری برآورده می شود، افراد با نیازهای روانی و عاطفی بیشتری رو به رو می‌شوند.

در اوج سلسله مراتب نیاز، به خودشکوفایی یا نیاز دستیابی به پتانسیل کامل است. این نظریه همچنین بر اهمیت تجربه های اوج یا لحظات متعالی که در آن فرد احساس درک عمیق و شادی می کند، تاکید دارد.

 

روانشناسی مثبت گرا

جستجوی شادی در زمینه روانشناسی مثبت گرا نقش اساسی دارد. روانشناسان مثبت گرا، علاقه مند به یادگیری راه هایی برای افزایش مثبت اندیشی و کمک به مردم برای داشتن زندگی شادتر و رضایت بخش تر هستند.

این رشته به جای تمرکز بر آسیب شناسی های ذهنی، در عوض تلاش می کند تا راه هایی برای کمک به مردم و جوامع در بهبود احساسات مثبت و دستیابی به شادی بیشتر بیابد.

 

 

این حقایق جذاب در مورد شادی شما را شگفت زده می‌کنند!!

 

§        در همه چیز به دنبال خوبی باشید

آلیس هرز سامر، یک بازمانده از هولوکاست بود که 108 سال زندگی کرد. وقتی از او پرسیده شد که چگونه می تواند پس از این همه تراژدی خوشحال باشد، گفت: «من به دنبال چیزهای خوب هستم. من می دانم که بدی وجود دارد، اما من به دنبال چیز خوب هستم.»

 

§        نبض شادی خود را نگیرید!

اندازه گیری شادی باعث افزایش آن نمی شود. مثل این است که وقتی رژیم می گیرید هر روز روی ترازو می روید و متوجه می شوید که فقط 250 گرم وزن کم کرده اید! دلسرد می شوید. شادی را به یک سبک زندگی تبدیل کنید، مانند رژیم غذایی جدید خود.

 

§        شادی یک عادت است

نگرش شادی را در خود ایجاد کنید. همانطور که یک ورزشکار برای ورزش سه گانه تمرین می کند، خود را در کمپ شادی ثبت نام کنید و آن را به عادت تبدیل کنید. شادی آیینی است که باید ایجاد، شناسایی و حفظ شود. اگر به آن پایبند باشید، بعد از یک ماه می توانید به عادت جدید خود سلام کنید.

به گفته چارلز داهیگ، نویسنده برنده جایزه پولیتزر و نویسنده کتاب قدرت عادت، یک فرآیند عصبی، سه مرحله دارد که یک عادت را ایجاد می کند.

 • یک نشانه انتخاب کنید (کتانی‌های پیاده روی خود را کنار در بگذارید)
 • سپس یک جایزه (شکلات مورد علاقتان) انتخاب کنید
 • به تدریج وقتی کتانی‌های پیاده روی خود را می‌بینید، مغزتان به شکلات میل می‌کند و ورزش کردن روزانه را آسان‌تر می‌کند.

 

§        افراد شاد موفق هستند

اکثر مردم فکر می کنند موفقیت شما را خوشحال می کند، اما به گفته سونجا لیوبومیرسکی، نویسنده کتاب چگونگی شادی، افراد شاد دارای اعتماد به نفس، خوش بینی، پرانرژی و اجتماعی هستند. آنها به احتمال زیاد ازدواج و روابط کامل، درآمد بالا، عملکرد کاری بهتر، مشارکت اجتماعی، سلامت کافی و حتی عمر طولانی دارند.

 

 

§        معجزه‌ی لبخند زدن

ران گاتمن در سخنرانی خود در TED می‌گوید: «خندیدن سیگنال‌های سلامتی عاطفی را به مغز می‌فرستد. او توضیح می دهد که لبخند برای سلامتی شما مفید است. لبخند زدن حتی طول عمر را افزایش می‌دهد. لبخند زدن هورمون های استرس و فشار خون را کاهش می دهد.

همچنین ماهیچه های صورت پیام هایی ارسال می کنند که نواحی احساسی مغز را تغییر می دهد، بنابراین از بوتاکس زدن خطوط لبخند خودداری کنید. با کمال تعجب، لبخند بیشتر از شکلات و پول، نواحی خوب مغز را تحریک می کند.»

 

 

§        شادی مسری است

همه ما به هم متصل هستیم. آنچه ما احساس می کنیم بر افرادی که ملاقات می کنیم تأثیر می گذارد. ببینید وقتی به کسی که در خیابان از کنارتان می گذرد لبخند می زنید چه اتفاقی می افتد. اگر تماس چشمی برقرار کنید، احتمالاً آنها لبخند خواهند زد. شما فقط انرژی مثبت را به روح یک شخص دیگر منتقل کردید.

 

 

§        حیوانات خانگی شما را شاد می کنند

اگر سگ دارید، می‌دانید که وقتی سگتان با دیدن شما از خوشحالی می‌پرد، چقدر خوشایند است. اما شواهد پزشکی وجود دارد که سگتان برای سلامتی شما مفید است. سگ‌ها شما را همراهی می‌کنند، شما را مجبور به راه رفتن می‌کنند، فشار خونتان را پایین می‌آورند.

و یا نگاه کردن به گربه‌تان که روی رایانه‌تان حلقه زده است، می‌تواند احتمال حمله قلبی را کاهش دهد، اضطراب را کاهش داده و خلق و خوی شما را بهبود بخشد. محقق James E. Gern ، MD، در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیان می کند که کودکانی که در کنار حیوانات بزرگ می شوند، سیستم ایمنی قوی تری دارند.

 

 

§        برخی غذاها شما را شاد می کنند

غذاها روی شما تاثیر می گذارند. دانشمندان علوم اعصاب از انستیتو روانپزشکی لندن، افرادی را که بستنی می‌خوردند، مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند که بستنی، تأثیر فوری بر بخش‌هایی از مغز که هنگام لذت بردن افراد فعال می‌شود، دارد.

همچنین غذاهای ناسالم برای سلامت جسم شما مناسب نیست. یک مطالعه نشان می دهد افرادی که غذاهای ناسالم می خورند بیشتر از افرادی که این کار را نمی کنند در معرض ابتلا به افسردگی، افزایش وزن، کم تحرکی و… هستند.

 

 

§        رقص شادی آور است!

رقص قدرتمند است. رقص سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند، استرس و اثرات آن را از بین می برد. انجمن رقص درمانی آمریکا در مجله خود، AJDT، چندین فواید رقص درمانی برای بیماران سرطانی، اوتیسم، بیماری پارکینسون، افسردگی و … را آورده اند.

 

§        شادی با بالا رفتن سن بیشتر میشود

این یک واقعیت است؛ هر چه سن شما بیشتر شود، شادتر می شوید. محققان دریافتند که افراد مسن تمایل دارند که اوقات خوش را بیشتر از زمان‌های غمگین به یاد بیاورند. سالمندان همچنین به دنبال موقعیت هایی هستند که خلق و خوی آنها را بهبود می بخشد.

 

افراد شاد بیشتر عمر می کنند. مطالعه ای در موسسه تحقیقات آلبرت انیشتین نشان داد که 243 صد ساله ای که شرکت کردند نگرش مثبتی نسبت به زندگی داشتند. در این بیانیه آمده است: “آنها خوش بین، برون گرا و راحت بودند.”

 

شادی ساده است: شروع به رقصیدن کنید، یک سگ یا گربه بگیرید، عمیق صحبت کنید و لبخند بزنید. این گونه بیشتر و باکیفیت تر زندگی میکنید.

 

 

شادی چیست؟

 

پلتفرم آکادمی کسب و کار بازار، یک سایت مشاوره کسب و کار است که شما می‌توانید با مراجعه به آن در دوره آموزش اصول و فنون مذاکره، شرکت کرده و مشتریان را به راحتی جذب کسب و کار خود کنید.

همچنین در این پلتفرم می‌توانید با مراجعه به بخش بلاگ‌ها همه چیز را راجع به شادی دانسته و در انواع دوره‌ها و سمینارهای افزایش اعتماد به نفس، قدرت ذهن، مدیریت زمان، زبان بدن، فن بیان و بسیاری موارد کار آمد دیگر شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید