جهت مشاوره، تعمیر، استعلام قیمت و خرید کمپرسور اسکرو با شماره 09128529030 تماس بگیرید.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو چیست؟

کمپرسور اسکرو دستگاهی است که وظیفه آن فشرده سازی هوا می‌باشد. دو نوع کمپرسور اسکرو وجود دارد که کمپرسور اویل فری و اویل اینجکت از مهمترین انواع این کمپرسورها می باشد. محبوبیت کمپرسور اویل فری بیشتر از اویل اینجکت است که دلیل آن به صرفه جویی در مصرف انرژی این کمپرسور برمی‌گردد و کمپرسورهای اویل فری همانطور که از نامش پیداست بدون روغن کار می‌کنند و کارکرد کمپرسور اویل اینجکت همراه با روغن است.

از کمپرسور اویل فری در صنایعی که تاثیر مستقیمی در سلامتی افراد دارند، استفاده می‌شود تا آلودگی هوای خروجی به روغن صفر باشد. از جمله این صنایع می‌توان به صنایع پزشکی و دندانپزشکی، صنایع غذایی و… اشاره کرد. دلیل این امر به پاک بودن هوای کمپرسور اویل فری برمی‌گردد چرا که هوای خروجی از کمپرسور بدون هیچ گونه روغن و آلاینده است.

کاربرد کمپرسور اویل اینجکت بیشتر در صنایع ساخت و ساز ساختمانی، نقاشی ساختمان و ماشین، تعمیرگاه‌های ماشین و… می باشد. از جمله مهمترین و با تجربه ترین شرکت های تولید کننده کمپرسور اسکرو، شرکت هواکاران مدرن شکوهیه که تولید کننده انواع کمپرسورها و بهترین تولید کننده کمپرسور اسکرو در ایران و شهر تهران می باشد.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو در تهران و کرج

کمپرسور اسکرو در تهران

انواع زیادی از کمپرسورها در بازار تهران وجود دارند که بسته به دلایل متعددی، قیمت‌های متفاوتی دارند. به طور مثال مونتاژ قطعات و طراحی در قیمت این کمپرسورها تاثیرگذار است و علاوه بر آن قیمت الکتروموتورها نیز در قیمت این کمپرسورها اثرگذار هستند. بسته به حجم و ظرفیت‌های مختلف کمپرسورهای اسکرو، این کمپرسور ها قیمت‌های متغیری دارند.

همچنین شرکت‌های بسیاری در تهران وجود دارند که نمایندگی‌های فروش این کمپرسورها هستند. قیمت کمپرسورهای اویل فری از کمپرسورهای پیستونی و اویل اینجکت بیشتر است که دلیل آن به کاربردش در صنایع‌های حساس برمی‌گردد. همچنین قیمت کمپرسورهای اویل فری و اویل اینجکت در بازار تهران متفاوت است. به این دلیل که هزینه‌های خرید و تعمیرات این کمپرسورها بالاست و همراه داشتن گارانتی به همراه دستگاه بسیار حائز اهمیت است.

به خاطر همین موضوع باید قبل از خرید کمپرسور اسکرو در تهران از شرکت‌های فروشنده در تهران دیدن کنید تا از کیفیت قطعات کمپرسور اسکرو مطمئن شوید. شرکت هواداران مدرن شکوهیه یکی از بهترین شرکت‌های فروشنده کمپرسور در ایران و ویژه در شهر تهران هستند و شما می‌توانید برای خرید بهترین کمپرسور اسکرو از کارشناسان این شرکت مشاوره بگیرید.

فروش کمپرسور اسکرو و بهترین قیمت کمپرسور اسکرو در تهران و کرج

فروش کمپرسور اسکرو

برند قطعات به کار رفته در کمپرسور اسکرو و کیفیت مونتاژ قطعات در قیمت و فروش کمپرسور اسکرو بسیار تاثیرگذار است. مهمترین قطعات کمپرسورهای اسکرو الکتروموتور، آنلودر، سیستم خنک کننده و ایرند هستند که هر کدام تاثیر بسزایی در قیمت این کمپرسورها دارند.

هر کدام از این قطعات برندهای مطرحی دارند و هر کدام متعلق به کشورهای خاصی هستند. اما تعداد بسیار زیادی از کمپرسورهای موجود در بازار با نام‌های خارجی ولی اصالت چینی دارند که از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند. قطعات این کمپرسورهای اسکرو اغلب یکسان هستند اما مونتاژ آنها می‌تواند با هم متفاوت باشد.

کیفیت و نوع مونتاژ دستگاه‌ها تاثیر زیادی بر کیفیت کمپرسورهای اسکرو دارد، بنابراین یکی از دلایل اصلی که می‌تواند یک کمپرسور را از دیگر کمپرسورها متمایز کند، نوع مونتاژ آن است. این نکته بسیار حائز اهمیت است که شما قبل از خرید کمپرسور تحقیق کرده و از اصالت قطعات و کیفیت مونتاژ آن آگاه شوید. شرکت هواکاران مدرن شکوهیه سابقه زیادی در ساخت و واردات انواع کمپرسورها به ویژه کمپرسور اسکرو در تهران و کل ایران دارند و از دیرباز به فروش کمپرسور اسکرو مشغول فعالیت بوده اند.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو

عوامل بسیار زیادی در قیمت و خرید کمپرسورهای اسکرو تاثیرگذار هستند. عمده این مبلغ مربوط به قطعه ایرند یا هواساز و الکتروموتور آن است. از الکتروموتورهای معروف که جواب خود را در بازار ایران پس داده اند می‌توان به زیمنس، موتوژن و جمکو و کای جی ال ای اشاره کرد که به ترتیب اصالت آنها آلمانی، ایرانی و چینی می‌باشد.

از بین همه الکترو موتورهای نام برده شده، الکتروموتور زیمنس از کیفیت بیشتری برخوردار است اما متاسفانه الکتروموتورهای غیر اصلی زیادی در بازار وجود دارند که به نام زیمنس به فروش می‌رسند، اما چینی هستند. قطعه بعدی که بر ارزش یک کمپرسور تاثیرگذار است قطعه ایرند یا هواساز است که در نوع آلمانی و ترکیه‌ای آن ها وجود دارند. این قطعات به ترتیب روتو کمپ و ارزن ایر و وندل می‌باشد و همچنین همانگونه که در قبل‌تر اشاره کردیم نحوه مونتاژ و ارائه گارانتی معتبر از جانب شرکت از عواملی می‌باشد که همگی بر قیمت و خرید کمپرسور اسکرو اثرگذار است. در میان تعداد شرکت‌هایی که در فروش کمپرسورها فعالیت دارند، شرکت هواکاران مدرن شکوهیه سابقه بسیاری در زمینه تولید انواع کمپرسورها به ویژه کمپرسور اسکرو دارد.

قیمت و خرید انواع کمپرسور اسکرو و بهترین قیمت خرید کمپرسور اسکرو

انواع کمپرسور اسکرو چیست؟

پیش تر اشاره کردیم که کمپرسورهای اسکرو در دو نوع کمپرسور اسکرو اویل فری و کمپرسور اسکرو اویل اینجکت وجود دارند. تفاوت این دو نوع از کمپرسور به نحوه کارکرد و قطعات ساخته شده آنها برمی‌گردد. اول کمی به ساختار این کمپرسورها می‌پردازیم. هر دوی این کمپرسورها از یک روتور مارپیچی تشکیل شده‌اند که با چرخش خود باعث فشرده ساختن هوا می‌شود. سپس با توجه به عملکرد و کاربرد کمپرسورها هر کدام پروسه متفاوتی را طی می‌کنند.

کمپرسور اسکرو اویل فری در تولید هوای فشرده تمیز و سالم کاربرد دارد. از این کمپرسور در صنایع پزشکی و دندانپزشکی، صنایع غذایی و… استفاده می‌شود. قیمت کمپرسورهای اویل فری نسبت به کمپرسورهای اویل اینجکت بالاتر است. این کمپرسورها از صدا و لرزش کمتری نسبت به کمپرسورهای اویل اینجکت برخوردار هستند.

بهترین قیمت و خرید کمپرسور اسکرو برای صنایع مختلف

کاربرد کمپرسور اسکرو چیست؟

کمپرسور اسکرو یکی از پرطرفدارترین کمپرسورها در صنایع مختلف است و توانسته نظر مثبت صاحبان صنایع مختلف را به خود جلب کند و نسبت به دیگر کمپرسور ها هوای فشرده تر و با کیفیت تری را ایجاد کند. کمپرسور اسکرو در دو نوع روغنی و بی روغن در بازار موجود می باشد که از مدل بی روغن یا اویل فری در صنایع بهداشتی و غذایی استفاده می شود که از آن جمله می توان به صنایع پزشکی و دندانپزشکی مانند هوای فشرده هندپیس دندانپزشکی و یا پر کردن کپسول های اکسیژن بیمارستان ها اشاره کرد.

و از نوع روغنی در صنایع مختلف صنعتی مانند خودروسازی، هواپیماسازی و … استفاده می شود. در کارگاه های بزرگ هم که دستگهای بادی را به جای برقی انتخاب کرده اند از کمپرسور اسکرو روغنی استفاده می کنند. از جمله شرکت های فعال در ایران و تهران در زمینه تولید کمپرسور های روغنی و بی روغن، شرکت هواکاران مدرن شکوهیه است که سابقه بسیاری در زمینه تولید انواع کمپرسورها را دارا می باشد.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو روغنی اویل اینجکت

کمپرسور اسکرو روغنی (اویل اینجکت)

کمپرسورهای اویل اینجکت در صنایع بزرگ و به نسبت گسترده‌تری به کار برده می‌شوند و به طور مثال کاربرد کمپرسورهای اویل اینجکت در صنایع ماشین سازی، نجاری و رنگسازی است. کمپرسورهای اویل اینجکت مقاومت بیشتری نسبت به کمپرسورهای اویل فری دارند و در صنایع بیشتری نیز استفاده می‌شوند.

شرکت هواکاران مدرن شکوهیه تولید کننده انواع کمپرسور هوا به ویژه کمپرسور اسکرو در ایران و تهران است. در کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت از روغن برای خنک کاری هوای فشرده و روانکاری روتورها استفاده می‌شود. دمای هوای فشرده شده در کمپرسورهای اویل اینجکت به نسبت کمپرسورهای اویل فری کمتر است که این امر به دلیل وجود روغن در این کمپرسورها برمی‌گردد.

فشار هوای کمپرسورها به نسبت کمپرسورهای اینجکت کمتر ولی در ظرفیت‌های بیشتر است و فشار هوای کمپرسورهای اویل اینجکت بیشتر و در حجم کمتر هست. همین تفاوت موجب استفاده هر کدام در صنایع به خصوصی می‌شود. مقاومت کمپرسورهای اسکرو اویل اینجکت به نسبت کمپرسورهای اسکرو اویل فری بیشتر است و موجب استفاده آن در شرایط مقاوم‌تر می‌شود. همچنین عمر این کمپرسورها بیشتر است چرا که روغن موجود در کمپرسورهای اویل اینجکت مانع اصطکاک قطعات آن می‌شود.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو اویل فری

کمپرسور اسکرو اویل فری

نحوه عملکرد کمپرسورهای اسکرو اویل فری نیز مانند کمپرسور اویل اینجکت است و تفاوت آنها به علت وجود روغن در دستگاه کمپرسور اسکرو اویل اینجکت می‌باشد. عملکرد کلی دستگاه کمپرسور اسکرو اویل فری به این صورت است که این دستگاه هوا را از محیط جمع کرده و آنها را به صورت هوای فشرده درون مخزن ذخیره می‌کند. هزینه تعمیر کمپرسور اویل فری از نوع دیگر آن بیشتر است و این نوع از کمپرسورها از انرژی بیشتری برای کارکرد خود استفاده می‌کنند. هوای خروجی از کمپرسورهای اویل فری تمیز است و عاری از مقادیر روغن است. به همین دلیل از آن در صنایع حساس مثل صنایع غذایی می توان استفاده کرد. هزینه نگهداری از دستگاه‌های اویل فری به نسبت از کمپرسورهای اویل اینجکت بالاتر است. همچنین نصب آنها نیز راحت‌تر می‌باشد. کمپرسورهای اویل اینجکت به نسبت سبک و کم حجم‌تر هستند و جابجایی آنها راحت‌تر است.

کابین کمپرسور اسکرو

کابین ها یکی از قطعات کمپرسور اسکرو می‌باشد که همه اجزای کمپرسور اسکرو در آن قرار گرفته است.کابین در واقع محافظ کمپرسور اسکرو می‌باشد و جنس این کابین‌ها از آلیاژ‌های بسیار محکم ساخته شده است به طوری که در دمای بالا و فشار زیاد از مقاومت زیادی برخوردار هستند و دارای روکش ضد زنگ می‌باشند.

این کابین‌ها باید طوری طراحی شوند که عایق صدا باشند تا در حین کار صدای تولید شده از دستگاه به بیرون انتقال پیدا نکند. طراحی کابین‌های کمپرسورهای اسکرو باید به گونه‌ای باشد که اگر کمپرسور دچار مشکلی شد بتوان به راحتی آن را تعمیر کرد و فضای لازم و کافی برای این کار را داشته باشد.

همچنین این کابین‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که از ورود هرگونه آلاینده و گرد و غبار و همچنین رطوبت جلوگیری کنند. این کابین‌ها مدل‌های بسیار زیادی را شامل می‌شوند و به همین دلیل قیمت‌های متفاوتی را نیز دارا می‌باشند. به طور کلی طراحی کابین به منظور محافظت از قطعات و حفاظت از کمپرسور صورت می‌گیرد.

شرکت هواکاران مدرن شکوهیه تولید کننده انواع کمپرسور های اسکرو و کابین کمپرسور اسکرو در تهران و ایران می باشد که شما می توانید قبل از سفارش کمپرسور مورد نظرتان با کارشناسان این شرکت مشاوره داشته باشید.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای

کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای

کمپرسور کوپل تسمه‌ای یکی از انواع کمپرسورهای اسکرو می‌باشد.کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ای فواید بسیار زیادی دارد یکی از فواید آن صدای بسیار کم آن می‌باشد و مورد دیگر این است که از قیمت پایینی برخوردار هستند و هزینه نگهداری و تعمیر آن پایین است.

این کمپرسور بسیار پرکاربرد است و در صنایع زیادی از آن استفاده می‌شود و بازدهی بالایی دارد. همچنین این کمپرسور مصرف انرژی بسیار پایینی دارد. علاوه بر این فوائد، این کمپرسور معایبی نیز دارد که یکی از معایب آن این است که اگر کیفیت تسمه دستگاه پایین باشد، احتمال پارگی آن زیاد است. از دیگر معایب آن می‌توان به مقاومت کم این دستگاه در شرایط آب و هوایی خشن اشاره کرد. کاربرد این کمپرسور در صنایع خودروسازی، هوایی، پزشکی، شیمیایی و… می‌باشد.

قیمت و خرید کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم

کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم

یکی از انواع کمپرسورهای اسکرو، کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم است که در آن برای انتقال قدرت از موتور به هواساز از تسمه استفاده نشده و اینکار مستقیما صورت می گیرد و این به نحوی امکان پذیر است که ایرند و موتور در یک راستا قرار گرفته و با دور یکسان به چرخش در می آیند و اندمان دستگاه بالاتر می رود.

کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم دارای طول عمر بالایی هستند و اتلاف انرژی در آنها بسیار پایین است. این کمپرسور ها دارای صدای بسیار پایینی هستند ولی در کنار این موارد دارای معایبی نیز هستند که از جمله ی آنها می توان به محدود بودن دور موتور و حجمی که این دستگاه اشغال می کند، اشاره کرد.

کمپرسور پیستونی

یکی از انواع دیگر کمپرسورها، کمپرسور پیستونی است. این کمپرسور از نوع جابجایی مثبت و رفت و برگشتی است. این به دلیل وجود سیلندرهایی است که در آن تعبیه شده است و از مزایای این کمپرسور می‌توان به طول عمر بالا، هزینه تعمیر و نگهداری پایین اشاره کرد. همچنین دستگاه می‌تواند در شرایط سخت آب و هوایی به عملکرد خود ادامه دهد‌ و قیمت این دستگاه نیز پایین است. از معایب آن می‌توان به صدای زیاد آن در حین کار اشاره کرد. از دیگر معایب آن اشغال فضایی زیاد است و همچنین این دستگاه لرزش زیادی در حین کار تولید می‌کند و این دستگاه وزن بالایی دارد و جابجایی آن مشکل است.

واحد هواساز یا ایرند کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو از قطعات بسیاری تشکیل شده که یکی از آن ایرند یا هواساز است که ایرند مهم‌ترین بخش کمپرسور است که وظیفه آن فشرده سازی هوا می‌باشد. همانطور که در قبل اشاره کردیم این واحد از دو روتور مارپیچی نر و ماده ساخته شده است. هوا بعد از ورود به داخل دستگاه توسط این روتورها فشرده می‌شود. هیچگونه اصطکاکی بین این دو روتور وجود ندارد. این روتور به دلیل تنوع برندهای آنها، قیمت‌های متفاوتی را در بازار دارد و شرکت‌ها با توجه به حجم مورد نیاز خود می‌توانند این دستگاه را خریداری کنند. شرکت هواکاران مدرن شکوهیه تولید کننده انواع کمپرسور به ویژه کمپرسور اسکرو می‌باشد که در همه ی ایران و تهران فعالیت دارد.

ویژگی های کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو یک نوع کمپرسور هوا است که برای فشرده کردن هوا استفاده می شود. این نوع کمپرسور از یک صفحه برشی متحرک و یک صفحه ثابت تشکیل شده است که با هم تعامل می کنند تا هوا را فشرده کنند. ویژگی های مهم کمپرسور اسکرو عبارتند از:

 1. بازدهی بالا: کمپرسور اسکرو به طراحی خاص خود دارای بازدهی بالایی است و قادر است برای مدت طولانی از زمان بهره برداری خود عملکرد قابل اعتمادی را ارائه دهد.

 2. ساختار ساده: این نوع کمپرسور دارای ساختار ساده ای است که نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد و زمان کمتری برای تعمیرات و سرویس دادن مصرف می کند.

 3. سر و صدای کم: کمپرسور اسکرو عموماً سر و صدای کمتری نسبت به دیگر نوع کمپرسورها تولید می کند و مناسب برای محیط هایی است که نیاز به سطح صدای پایین دارند.

 4. قابلیت کنترل دقیق: کمپرسور اسکرو قابلیت کنترل دقیق بر روی تولید هوا را دارد و می تواند به طور خودکار به تنظیم فشار مطلوب برسد و از برقراری تنظیمات دستی جلوگیری کند.

 5. عملکرد پایدار: کمپرسور اسکرو دارای عملکرد پایداری است و می تواند در شرایط سخت و در دماها و فشارهای مختلف عمل کند.

 6. قدرت بالا: کمپرسور اسکرو قادر است حجم بزرگی از هوا را فشرده کند و در اکثر برنامه های صنعتی قابل استفاده است.

 7. مصرف انرژی کم: از آنجا که کمپرسور اسکرو دارای ساختار ساده است، مصرف انرژی آن نسبت به دیگر نوع کمپرسورها کمتر است و از این رو هزینه های انرژی را کاهش می دهد.

 8. عمر طولانی: با توجه به ساختار ساده و کیفیت ساخت بالای کمپرسور اسکرو، طول عمر طولانی آن از دیگر نوع کمپرسورها بیشتر است.

به طور کلی، کمپرسور اسکرو از دقت بالا، قدرت بالا، بازدهی بالا و قدرت کنترل دقیق برخوردار است و در انواع مختلف صنایع از جمله خودروسازی، مهندسی مکانیک، صنعت برق و غیره استفاده می شود.

مزایای کمپرسور اسکرو

مزایای کمپرسور اسکرو عبارتند از:

 1. کارایی بالا: کمپرسور اسکرو برای تولید هوای فشرده با کارایی بالا طراحی شده است. آنها قادر به تولید هوای فشرده با ضریب عملکرد بالا هستند و می توانند تا 80 تا 90 درصد از توان مصرفی را به هوا تبدیل کنند.

 2. عملکرد بی صدا: کمپرسورهای اسکرو با استفاده از دو صفحه چکشی که بر روی یکدیگر حرکت می کنند، سروصدا کمتری دارند. این به معنی کم شدن صدای تولید شده توسط کمپرسور در فرآیند کار است.

 3. قدرت بالا: کمپرسور اسکرو قدرت بالایی دارد و می تواند به راحتی با فشار بالا کار کند. این امکان را به شما می دهد که برنامه هایی با فشار بالا را به خوبی انجام دهید.

 4. عمر طولانی: کمپرسورهای اسکرو عمر طولانی تری نسبت به کمپرسورهای دیگر دارند. این به خاطر ساختار ساده آنها و نداشتن قطعات مکانیکی پیچیده است. همچنین، با توجه به کمترین اصطکاک بین صفحات چکشی، کمپرسور اسکرو کمتر نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

 5. کارکرد استاندارد: کمپرسورهای اسکرو برای استفاده در صنایع مختلف به خوبی مناسب هستند. آنها قابلیت تولید هوای فشرده با حداقل تغییرات دما و فشار را دارند و می توانند در شرایط سخت و در دماهای بالا و پایین عمل کنند.

 6. کنترل دقیق فشار: کمپرسورهای اسکرو قابلیت کنترل دقیق فشار را دارند، بنابراین می توانند به طور دقیق فشار مورد نیاز را تنظیم کنند و در صورت نیاز، فشار را در حدود مطلوب نگه دارند.

 7. هزینه کمتر نگهداری: کمپرسورهای اسکرو کمتر نیاز به نگهداری و تعمیرات دوره ای دارند. این به علت ساختار ساده آنها و نداشتن قطعات مکانیکی پیچیده است. همچنین، با توجه به کمترین اصطکاک بین صفحات چکشی، کمپرسور اسکرو کمتر نیاز به تعمیر و نگهداری دارد.

به طور کلی، کمپرسور اسکرو برای صنایع مختلفی مانند تولید، ساخت و ساز، خودروسازی، صنعت نفت و گاز و غیره بسیار مناسب است و از مزایایی مانند کارایی بالا، عمر طولانی، عملکرد بی صدا و قابلیت کنترل دقیق فشار برخوردار است.

معایب کمپرسور اسکرو

بعضی از معایب کمپرسور اسکرو عبارتند از:

 1. قیمت بالا: کمپرسورهای اسکرو قیمت بالایی دارند و ممکن است برای برخی افراد قابلیت هزینه برای خرید و نصب آنها را نداشته باشد.

 2. نیاز به تعمیر و نگهداری منظم: کمپرسورهای اسکرو نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا به طور صحیح کار کنند. این ممکن است منجر به هزینه های اضافی برای تعمیر و نگهداری شود.

 3. نیاز به فضای بزرگ: کمپرسور اسکرو نیاز به فضای بزرگی برای نصب دارد که برای برخی از مکان ها مناسب نیست.

 4. صدای بلند: کمپرسورهای اسکرو صدای بلندی دارند که ممکن است برای برخی افراد آزاردهنده باشد.

 5. مصرف انرژی بالا: کمپرسورهای اسکرو ممکن است انرژی بیشتری مصرف کنند نسبت به سایر انواع کمپرسورها.

 6. سختی در تنظیم فشار: کمپرسورهای اسکرو سختی در تنظیم فشار دارند و ممکن است نیاز به تنظیمات دقیق و دورهای طولانی برای تنظیم فشار داشته باشند.

 7. حساسیت به ذرات و رطوبت: کمپرسورهای اسکرو حساسیت بالایی به وجود ذرات و رطوبت دارند و ممکن است به سرعت خراب شوند در صورتی که تمیز نگهداری نشوند.

کمپرسور اسکرو چگونه کار می‌کند؟

کمپرسور اسکرو یک دستگاه است که برای فشرده‌سازی هوا یا گازها استفاده می‌شود. عملکرد کمپرسور اسکرو بر اساس اصل اسکرو یا پیچ خورشیدی است که به کمک دو پیچ خورشیدی و پیچ ماهواره‌ای انجام می‌شود.

در این نوع کمپرسور، دو پیچ متحرک در داخل یک محفظه چرخش می‌کنند. یک پیچ اصلی و یک پیچ فرعی که به هم متصل هستند، همزمان در جهتهای مخالف می‌چرخند. هنگامی که پیچ اصلی چرخش می‌کند، هوا یا گاز وارد بین دو پیچ می‌شود و با چرخش آن‌ها فشرده می‌شود.

در ابتدا، پیچ اصلی هوا را داخل محفظه کشیده و فشرده می‌کند. سپس هوا به پیچ فرعی منتقل می‌شود و با ادامه چرخش، بیشتر فشرده می‌شود. در نهایت، هوا یا گاز فشرده‌شده از محفظه خروجی خارج می‌شود.

عملکرد کمپرسور اسکرو به دلیل هماهنگی و تنظیم صحیح پیچ‌ها، بسیار دقیق و بازده بالایی دارد. همچنین، این نوع کمپرسورها از وزش‌ها و لرزش‌های کمتری نسبت به کمپرسورهای پیستونی برخوردارند.

تاریخچه کمپرسور باد

کمپرسور باد یک وسیله مکانیکی است که برای فشرده کردن هوا و افزایش فشار آن استفاده می‌شود. این وسیله در دستگاه‌های مختلفی مانند خودروها، ماشین‌آلات صنعتی، سیستم‌های تهویه و سیستم‌های هیدرولیک استفاده می‌شود.

اولین کمپرسور باد در سال ۱۶۰۰ توسط گروهی از مهندسان هولندی به نام کورنلیوس در آمستردام ساخته شد. این کمپرسورها معمولاً به وسیله یک چرخهای انسانی به حرکت در می‌آمدند و هوای مورد نیاز را فشرده می‌کردند. این اختراع به دلیل قدرت فشار باد تولید شده، در صنعت معدن و ساختمان بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

در قرن ۱۸، با پیدایش موتور بخار، کمپرسورها به صورت مکانیزه و با استفاده از انرژی بخار عمل می‌کردند. این کمپرسورها قابلیت تولید فشار بالا را داشتند و به صورت گسترده در صنعت مورد استفاده قرار گرفتند.

در قرن ۲۰ با پیدایش موتورهای الکتریکی، کمپرسورها به صورت برقی نیز ساخته شدند و توانایی‌های آن‌ها نیز بهبود یافت. همچنین با پیشرفت فناوری، کمپرسورهای باد به صورت هوشمند و برنامه‌ریزی شده طراحی شدند که قابلیت کنترل و مدیریت دقیق فشار باد را دارند.

از آن زمان تاکنون، تکنولوژی کمپرسورها بهبود یافته و انواع مختلفی از کمپرسورهای باد برای مصارف مختلف تولید شده است. امروزه، کمپرسورهای باد از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری مانند کمپرسورهای سیکل گازی، کمپرسورهای پیستونی و کمپرسورهای مرکزی استفاده می‌کنند که قدرت، کارایی و کنترل بهتری را به کاربران ارائه می‌دهند.

نحوه کار کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو یک دستگاه مکانیکی است که برای فشرده سازی هوا یا گازهای دیگر استفاده می شود. این دستگاه از یک پیستون یا روتور و یک ایستگاه اسکرو تشکیل شده است که با یکدیگر در تعامل هستند.

نحوه کار کمپرسور اسکرو به صورت زیر است:

 1. هوا وارد کمپرسور می شود از طریق ورودی و در محفظه اسکرو قرار می گیرد.

 2. پیستون یا روتور در محفظه اسکرو شروع به چرخش می کند، که در نتیجه هوا را در میانه گیری و به سمت مرکز کمپرسور منتقل می کند.

 3. در طول چرخش، حجم هوا کاهش می یابد و فشار آن افزایش می یابد.

 4. هوا با افزایش فشار به خارج از کمپرسور منتقل می شود از طریق خروجی.

 5. در صورت نیاز، از طریق سیستم جداگانه برای خنک شدن هوا و کاهش دما استفاده می شود.

به طور کلی، کمپرسور اسکرو برای تأمین هوا یا گاز با فشار بالا استفاده می شود. این نوع کمپرسورها معمولاً در صنایع مختلف مانند صنعت خودرو، صنعت نفت و گاز، صنعت شیمیایی و صنعت غذا استفاده می شوند.

تفاوت کمپرسور اسکرو با کمپرسور پیستونی

کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی دو نوع کمپرسور متفاوت هستند. تفاوت‌های اصلی بین این دو عبارتند از:

 1. ساختار: کمپرسور اسکرو از یک روتور اسکرو و یک استاتور تشکیل شده است، در حالی که کمپرسور پیستونی از یک یا چند سیلندر و یک پیستون استفاده می‌کند.

 2. عملکرد: کمپرسور اسکرو با استفاده از یک روتور چرخان و یک استاتور ثابت فشار هوا را افزایش می‌دهد، در حالی که کمپرسور پیستونی با حرکت پیستون درون سیلندر فشار هوا را افزایش می‌دهد.

 3. ظرفیت: کمپرسور اسکرو به طور معمول برای بارهای بزرگ و صنعتی استفاده می‌شود و ظرفیت بالاتری دارد. از طرف دیگر، کمپرسور پیستونی به طور معمول برای استفاده خانگی و کارهای کوچکتر استفاده می‌شود و ظرفیت کمتری دارد.

 4. قیمت: کمپرسور اسکرو به طور کلی گران‌تر از کمپرسور پیستونی است.

 5. صدا: کمپرسور اسکرو دارای سطح صدای کمتری است و از آن در محیط‌های حساس به صدا مانند ادارات و بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. در عوض، کمپرسور پیستونی صدای بیشتری تولید می‌کند.

به طور کلی، اگر نیاز به ظرفیت بالا و کاربردهای صنعتی دارید، ممکن است کمپرسور اسکرو مناسب‌تر باشد. اما اگر نیاز به کارهای خانگی و کوچکتر دارید، کمپرسور پیستونی ممکن است مناسب‌تر باشد.

تفاوت کمپرسور اسکرو و اسکرال

کمپرسور اسکرو و اسکرال دو نوع کمپرسور متفاوت هستند که در صنعت استفاده میشوند. تفاوت های اصلی بین این دو نوع کمپرسور عبارتند از:

 1. ساختار مکانیکی: کمپرسور اسکرو دارای دو روتور است که در برابر یکدیگر چرخش میکنند و فشار هوا را ایجاد میکنند. این روتورها عموما از جنس فولاد ساخته میشوند. در حالی که کمپرسور اسکرال دارای یک روتور است که در داخل یک بدنه یا شلنگ قرار دارد و فشار هوا را ایجاد میکند.

 2. کارایی: کمپرسور اسکرال معمولا بیشترین کارایی را دارد و میتواند فشار بیشتری را تولید کند. این به خاطر ساختار مکانیکی خاص آن است. در حالی که کمپرسور اسکرو معمولا کمی کمتر از کارایی کمپرسور اسکرال دارد.

 3. هزینه: کمپرسور اسکرال معمولا هزینه بیشتری دارد تا کمپرسور اسکرو. این به خاطر ساختار پیچیده تر و قطعات بیشتر آن است.

 4. نگهداری و تعمیر: کمپرسور اسکرال معمولا نیاز به نگهداری و تعمیرات کمتری دارد. این به خاطر سادگی ساختار و کمترین تعداد قطعات است. در حالی که کمپرسور اسکرو ممکن است به دلیل تعداد بیشتری قطعات و پیچیدگی در نگهداری و تعمیر نیاز داشته باشد.

هر کدام از این نوع کمپرسورها برای کاربردهای خاص خود مناسب هستند و انتخاب آنها بستگی به نیازها و محیط کاری دارد.

تفاوت کمپرسور اسکرول و پیستونی

کمپرسور اسکرول و پیستونی دو نوع از کمپرسورهای استفاده شده در صنعت هوا فشار می باشند. تفاوت های اصلی بین این دو عبارتند از:

 1. ساختار: در کمپرسور اسکرول ، یک روتور اسکرولی و یک استاتور استفاده می شود. روتور اسکرول در حین چرخش مستقیماً بر روی پیستون ها عمل می کند. در کمپرسور پیستونی ، پیستون ها به صورت تک تک به سرعت بالا بالا و پایین حرکت می کنند و هوا را فشرده می کنند.

 2. صدا: کمپرسور اسکرول کمترین سطح صدا را ایجاد می کند زیرا همه قطعات درون یک محفظه مکش و فشار قرار دارند. در مقابل ، کمپرسور پیستونی بیشترین سطح صدا را ایجاد می کند ، زیرا هر پیستون به صورت مستقل عمل می کند و به همراه صدای اصلی موتور ایجاد می شود.

 3. راندمان: کمپرسور اسکرول به طور کلی راندمان بالاتری نسبت به کمپرسور پیستونی دارد. این به دلیل ساختار ساده تر ، عدم نیاز به انتقال لغزشی و عدم ایجاد نقاط احتکاک بین قطعات است. در نتیجه ، کمپرسور اسکرول مصرف انرژی کمتری دارد و عملکرد بهتری دارد.

 4. قابلیت تعمیر و نگهداری: کمپرسور اسکرول به طور کلی نیاز به نگهداری کمتری دارد ، زیرا تعداد قطعات کمتری در آن وجود دارد و قابلیت تعمیر و تعویض آسان تری دارد. در مقابل ، کمپرسور پیستونی بیشتر نگهداری می طلبد زیرا قطعات بیشتری در آن وجود دارد و عملکرد تعمیر و تعویض بیشتری را می طلبد.

از نظر عملکرد و کاربردها ، هر دو نوع کمپرسور در صنعت HVAC (گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع) استفاده می شوند ، اما اسکرول ها به طور عمده در سیستم های بزرگتر و صنعتی استفاده می شوند ، در حالی که کمپرسورهای پیستونی برای سیستم های کوچکتر و خانگی مناسب تر هستند.

تفاوت کمپرسور اسکرو با اسکرال

کمپرسور اسکرو و اسکرال دو نوع کمپرسور استفاده شده در صنعت هوا فشرده هستند. تفاوت‌های اصلی بین این دو عبارتند از:

 1. ساختار مکانیکی: کمپرسور اسکرو دارای یک ورقه فشار قوسی است که در آن دو پیستون عمود بر یکدیگر قرار دارند. این پیستون‌ها حرکت می‌کنند و هوا را فشرده می‌کنند. اسکرال هم دارای یک پیستون است، اما در این حالت پیستون به صورت یک مارپیچ طراحی شده است که به طور مداوم درون یک مرکز اصلی چرخش می‌کند و در نتیجه هوا را فشرده می‌کند.

 2. عملکرد: کمپرسور اسکرو معمولاً برای فشرده کردن هوای بزرگتر و در اثر آن میزان جریان بیشتر استفاده می‌شود. به عنوان مثال، آنها معمولاً در صنایع بزرگی مانند نفت و گاز و صنایع شیمیایی استفاده می‌شوند. اسکرال به عنوان یک کمپرسور کوچکتر استفاده می‌شود و در صنایع کوچکتری مانند صنایع خانگی و تجاری استفاده می‌شود.

 3. کارایی: به طور کلی، کمپرسور اسکرو در کارایی بالاتری نسبت به اسکرال عمل می‌کند. این به دلیل ساختار و طراحی خاص آن است. با این حال، هر کدام از این کمپرسورها می‌توانند برای کاربردهای خاص خود مناسب باشند.

 4. صدا و لرزش: کمپرسور اسکرال معمولاً کمترین صدا و لرزش را دارد زیرا دارای کمترین تعداد قطعات متحرک است. این ممکن است برای برخی کاربران مهم باشد که در محیط‌های حساس به صدا هستند.

 5. هزینه: کمپرسور اسکرو در مقایسه با اسکرال هزینه بیشتری دارد. این به دلیل ساختار پیچیده‌تر و قطعات بیشتر آن است. با این حال، از آنجایی که کمپرسور اسکرو عملکرد بهتری دارد، هزینه آن معمولاً با توجه به نیاز و مقیاس کاربرد، قابل قبول است.

به طور کلی، هر یک از این نوع کمپرسورها ویژگی‌های خاص خود را دارند و بر اساس نیاز و شرایط مورد استفاده می‌توان انتخاب کرد.

تفاوت کمپرسور اسکرو و پیستونی

کمپرسور اسکرو و کمپرسور پیستونی دو نوع کمپرسور هوا هستند که برای فشرده سازی هوا استفاده می‌شوند. این دو نوع کمپرسور از لحاظ اصل عملکرد و ساختار با یکدیگر تفاوت دارند.

 1. کمپرسور پیستونی: در این نوع کمپرسور، هوا با حرکت پیستون در داخل سیلندر فشرده می‌شود. پیستون به صورت افقی در سیلندر حرکت کرده و باعث فشرده سازی هوا می‌شود. یکی از مزیت‌های این نوع کمپرسور، قدرت فشار بالا است. همچنین، این نوع کمپرسور قابلیت تنظیم سرعت پیستون را دارد که باعث افزایش یا کاهش ظرفیت کمپرسور می‌شود.

 2. کمپرسور اسکرو: در این نوع کمپرسور، هوا به وسیله دو میله اسکرو فشرده می‌شود. میله‌ها به صورت غیرمتقارن و یک حلزونی به یکدیگر متصل هستند و با حرکت چرخشی، هوا را به سمت خروجی فشرده می‌کنند. این نوع کمپرسورها برای کاربردهای صنعتی و بزرگتر استفاده می‌شوند و معمولاً قدرت بالایی دارند.

به طور کلی، تفاوت اصلی بین این دو نوع کمپرسور در ساختار و اصل عملکردشان است. کمپرسور پیستونی از لحاظ قدرت فشار بالا و تنظیم سرعت قابل تغییر بودن برای کاربردهای متنوع مناسب است، در حالی که کمپرسور اسکرو برای کاربردهای صنعتی و بزرگتر مناسب‌تر است و قدرت بالاتری دارد.

تفاوت کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ

تفاوت کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ در مکانیزم کاری آنها و نوع کاربردشان است.

 1. مکانیزم کاری:

 • کمپرسور اسکرو: در کمپرسور اسکرو، یک روتور اصلی و یک روتور فرعی به صورت پیچی در آمده و با یکدیگر تعامل دارند. هنگامی که روتور اصلی میچرخد، هوا یا گاز وارد فضای میان دو روتور می شود و به طور پیوسته فشرده می شود.

 • کمپرسور سانتریفیوژ: در کمپرسور سانتریفیوژ، هوا یا گاز با سرعت بالا وارد شفت مرکزی می شود و به طور مرکزی چرخیده و فشرده می شود. سپس به یک فشار بالا منتقل می شود و از خروجی خارج می شود.

 1. نوع کاربرد:

 • کمپرسور اسکرو: کمپرسورهای اسکرو عموماً برای کاربردهای صنعتی و تجاری استفاده می شوند، مانند صنعت خودروسازی، ماشین آلات سنگین، تهویه مطبوع و صنایع شیمیایی.

 • کمپرسور سانتریفیوژ: کمپرسورهای سانتریفیوژ عموماً برای کاربردهای تهویه مطبوع و سیستم های تهویه مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین ممکن است در صنایع پتروشیمی و نفت و گاز نیز استفاده شوند.

بنابراین، تفاوت کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ در مکانیزم کاری و نوع کاربردشان است.

تفاوت‌های اصلی بین کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ

کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ دو نوع کمپرسور هستند که برای فشرده‌سازی هوا و گازها استفاده می‌شوند. این دو نوع کمپرسور در برخی ویژگی‌های خود تفاوت دارند. تفاوت‌های اصلی بین کمپرسور اسکرو و سانتریفیوژ عبارتند از:

 1. ساختار:

 • کمپرسور اسکرو دارای یک یا چند سطح اسکرو است که در آن یک اسکرو به دور از صفحه ثابت چرخش می‌کند و دیگری در داخل آن چرخش می‌کند. این ساختار به طور مداوم هوا را فشرده می‌کند.

 • کمپرسور سانتریفیوژ دارای یک یا چند پره است که هوا را به طور مداوم فشرده می‌کند. در این ساختار، پره‌ها با سرعت بالا چرخش می‌کنند و هوا را به صورت مرکزی فشرده می‌کنند.

 1. کارایی:

 • کمپرسور اسکرو در فشرده‌سازی هوا و گازها کارایی بالایی دارد و معمولاً در برنامه‌های صنعتی استفاده می‌شود.

 • کمپرسور سانتریفیوژ به طور معمول در برنامه‌های کمتری استفاده می‌شود و برای فشرده‌سازی هوا و گازهایی با حجم بزرگتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. نویز و لرزش:

 • کمپرسور اسکرو به طور عمومی نسبت به سانتریفیوژ کمترین سطح نویز و لرزش را دارد.

 • کمپرسور سانتریفیوژ در برخی موارد ممکن است مقدار قابل توجهی نویز و لرزش ایجاد کند.

 1. قابلیت تنظیم:

 1. کمپرسور اسکرو معمولاً قابلیت تنظیم حجم خروجی را ندارد و برای فشرده‌سازی هوا در سطح ثابت استفاده می‌شود.

 2. کمپرسور سانتریفیوژ قابلیت تنظیم حجم خروجی را دارد و می‌تواند به طور دقیق حجم فشرده‌سازی را تنظیم کند.

 1. قیمت:

 • کمپرسور اسکرو به طور عمومی ارزان‌تر از سانتریفیوژ است.

به طور کلی، هر کدام از این دو نوع کمپرسور به منظور استفاده در برنامه‌های خاص خود مزایا و معایبی دارند و بهتر است بر اساس نیازها و شرایط مورد استفاده تصمیم گیری شود.

کمپرسور اسکرو آلمانی چیست؟

کمپرسور اسکرو آلمانی یک نوع کمپرسور هوا است که با استفاده از تکنولوژی اسکرو، هوا را فشرده می‌کند. این نوع کمپرسورها توسط شرکت‌های آلمانی تولید می‌شوند و به دلیل کیفیت بالا و عملکرد قابل اعتماد، در صنایع مختلفی مانند صنعت خودروسازی، صنعت نفت و گاز، صنایع شیمیایی و صنایع فلزی استفاده می‌شوند. این کمپرسورها به دلیل استفاده از تکنولوژی مدرن و قطعات با کیفیت، به طور کلی دارای طول عمر بالا و کارایی بیشتری نسبت به سایر انواع کمپرسورها هستند.

کمپرسور اسکرو در چه صنایعی استفاده می شود

کمپرسور اسکرو در صنایع مختلف استفاده می شود، از جمله:

 1. صنعت نفت و گاز: برای مکانیزه کردن فرآیندهای پمپاژ نفت خام، گاز طبیعی و فرآیندهای پالایشگاهی استفاده می شود.

 2. صنعت پتروشیمی: برای تولید گازهای صنعتی، فشاردهی و انتقال گازها و مایعات، تهویه مکان‌های صنعتی و فرآیندهای مختلف پتروشیمی استفاده می شود.

 3. صنعت صنایع غذایی: برای تهویه و هوادهی در فرآیندهای تولید مواد غذایی، مانند تولید آرد، آبمیوه، لبنیات، شکلات و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 4. صنعت خودروسازی: برای تهویه و هوادهی در خطوط تولید خودرو، سیستم‌های تهویه و سیستم‌های فشار هوا در خودروها استفاده می شود.

 5. صنعت ساختمانی: برای انتقال هوا و سیالات در سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های تهویه غبار و مواد آلوده در ساختمان ها و فضاهای صنعتی استفاده می شود.

 6. صنعت فولادسازی: برای استفاده در فرآیندهای فشار دهی و قطعه سازی فلزات در صنعت فولادسازی استفاده می شود.

 7. صنعت داروسازی: برای تهویه و هوادهی در اتاق های پاک داروسازی و فرآیندهای تولید دارو استفاده می شود.

 8. صنعت الکترونیک: برای تهویه و هوادهی در فرآیندهای تولید قطعات الکترونیکی و تجهیزات الکترونیکی استفاده می شود.

این تنها چند مثال از صنایعی هستند که کمپرسور اسکرو در آنها استفاده می شود و در واقع در بیشتر صنایعی که نیاز به فشار هوا، گاز یا سیالات دیگر دارند، کمپرسور اسکرو استفاده می شود.

چیلر با کمپرسور اسکرال یا اسکرو

چیلر با کمپرسور اسکرال یا اسکرو، نوعی سیستم سرمایشی است که برای تأمین سرمایش در فضاهای بزرگ و صنعتی استفاده می‌شود. در این سیستم، کمپرسور به صورت اسکرال یا اسکرو عمل می‌کند.

کمپرسور اسکرال، یک نوع کمپرسور پیستونی است که به صورت اسکرال شکل می‌باشد. این کمپرسور برای فشرده کردن گاز سرمایشی که در سیستم سرمایشی جریان دارد، استفاده می‌شود. در این کمپرسور، دو غلتک اسکرال با هم در تماس هستند و در اثر چرخش، گاز سرد شده را فشرده می‌کنند.

کمپرسور اسکرو نیز یک نوع کمپرسور پیستونی است که به صورت تک پیستون عمل می‌کند. در این کمپرسور، یک پیستون در محفظه‌ای ثابت حرکت می‌کند و گاز سرد شده را فشرده می‌کند.

هر دو نوع کمپرسور اسکرال و اسکرو، برای سیستم‌های سرمایشی بزرگ و صنعتی مناسب هستند. اما کمپرسور اسکرال معمولاً در سیستم‌های کوچکتر و کم فشارتر استفاده می‌شود، در حالی که کمپرسور اسکرو برای سیستم‌های بزرگتر و فشار بالاتر مناسب است. همچنین، کمپرسور اسکرال معمولاً نسبت به کمپرسور اسکرو کمتر نویز تولید می‌کند و عملکرد بهتری در دمای بالا دارد.

بهترین روغن برای کمپرسور اسکرو

بهترین روغن برای کمپرسور اسکرو، به عنوان نمونه، روغن هواکش Gardner Denver Aeon 9000 SP یا روغن هواکش Ingersoll Rand Ultra Coolant می‌باشد. این روغن‌ها معمولاً برای کمپرسورهای اسکرو پیشنهاد می‌شوند زیرا دارای ویژگی‌هایی مانند دمای پایین پخش، مقاومت در برابر اکسیداسیون و پایداری حرارتی بالا هستند. بهتر است قبل از استفاده از هر نوع روغن، با تولید کننده کمپرسور خود مشورت کنید تا روغن مناسب برای مدل و نوع خاص کمپرسور شما را توصیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید