چک لیست شروع یک فعالیت اقتصادی در ایران 1401

امروزه خیلی از افراد در جستجوی روشی برای راه‌اندازی و شروع فعالیت اقتصادی در ایران هستند تا بدین طریق بتوانند به کسب درآمد بپردازند. آغاز هر کسب‌وکاری دارای یک سری مراحل قانونی است که بر اساس استانداردهای حرفه‌ای تصویب شده تا مراحل رسیدن به موفقیت برای مدیران هموارتر گردد.

با توجه ‌به اعتبار شخصیت‌های حقوقی یا همان شرکت‌ها نسبت به اشخاص حقیقی افرادی که ایده‌ای قابل پیاده‌سازی در ذهن خود دارند لازم است جهت شروع فعالیت اقتصادی باید به ثبت شرکت بپردازند. انتخاب موسسه‌ای متخصص و شایسته در این امر بسیار ضروری است. به همین منظور در این مطلب با کمک متخصصین شرکت حقوقی سرآسا به بررسی پاره‌ای از این موارد می‌پردازیم.

اخذ مشاوره حقوقی از موسسات با تجربه

همانطور که اشاره شد پیش از به ثبت رساندن شرکت باید مراحل مختلفی را طی نمود که اکثر اشخاص با رویه اداری آن آشنایی چندانی ندارند. همین مسئله موجب می‌شود این فرآیند به تعویق افتد و هزینه‌های اضافی را به فرد تحمیل نماید. اما با دریافت مشاوره حقوقی از موسسات با تجربه برای به ثبت رساندن شرکت می‌توان این مسیر را بدون هیچ‌گونه مشکلی و به‌خوبی طی نمود. مؤسسات با تجربه با مشاوران حقوقی حرفه‌ای و متخصصی که در این زمینه دارند می‌توانند خدمات متنوعی را برای آغاز فعالیت اقتصادی در بازار کشور به شما ارائه دهند.

انتخاب نام مناسب

انتخاب نام تجاری مناسب یکی از مهم‌ترین مراحل تاسیس کسب‌وکار است. نام شرکت در موفقیت تجارت نقشی مهم و تعیین‌کننده دارد و اگر خاص باشد و بتوان آن را به‌راحتی به‌خاطر سپرد  سودآوری بیشتری در آینده خواهد داشت. در واقع نام شرکت باید نشان‌دهنده نوع فعالیت، تجربه، ارزش و وجه تمایز محصولات و خدمات شرکت با سایر مجموعه‌ها باشد؛ بنابراین زمان کافی برای انتخاب یک نام مناسب برای کسب‌وکار خود اختصاص دهید و پس از تحقیق و بررسی‌های لازم بهترین نام را انتخاب کنید تا بتوانید شرکت خود را به اوج ببرید.

اخذ جواز کسب 

اکثر کسب‌وکارها برای آنکه بتوانند در عرصه تجارت مشغول به فعالیت شوند نیازمند دریافت جواز کسب هستند. این جواز توسط اتحادیه‌های صنفی صادر می‌شود و دارای شرایط خاصی است و متقاضیان پس از تهیه مدارک لازم می‌توانند برای صدور جواز کسب اقدام نمایند. هزینه اخذ جواز کسب باتوجه‌به نوع جواز و زمینه فعالیت متفاوت است.

ثبت شرکت و ثبت برند و لوگو

یکی دیگر از مراحل مهمی که متقاضیان ثبت شرکت باید به آن توجه داشته باشند ثبت برند تجاری و لوگو برای محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهند و موجب تمایز آن‌ها از رقبا می‌شود. هنگامی که یک کسب‌وکار برند و لوگوی خاصی داشته باشد مشتریان به‌ محض شنیدن یا دیدن آن علامت تجاری ویژگی‌های خاص محصول را به یاد می‌آورند و تأثیر بسزایی در افزایش فروش و جذب مشتریان دارد؛ بنابراین می‌توان گفت که لوگو و نام تجاری معیاری جهت شناسایی شما در بازارهای ملی و بین‌المللی است و دارای نکات و قوانین خاصی است که باید آن‌ها را رعایت نمایید.

تشکیل پرونده مالیاتی شرکت

تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی

تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی از دیگر مراحلی است که بعد از تأسیس شرکت باید برای دریافت آن اقدام نمود. کد اقتصادی که به‌صورت یک کد 12 رقمی است بیانگر آن است که شرکت در اداره مالیات پرونده مالی دارد و موجب می‌شود که بتوانید فعالیت‌های اقتصادی خود را بدون هیچ‌گونه مشکلی انجام دهید. لازم به ذکر است که حداکثر 2 ماه بعد از ثبت نمودن شرکت می‌توانید برای اخذ کد اقتصادی اقدام کنید، در غیر این‌صورت از سوی اداره مالیات و ممیز جریمه خواهید شد.

اخذ کارت بازرگانی 

کارت بازرگانی در واقع مجوزی است که به دارنده آن که می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران اجازه تجارت خارجی و بین المللی می دهد. این کارت ها تنها یکسال اعتبار دارند و پس از آن با ارائه مدارک لازم می توان کارت را تمدید نمود. بعضی از شرکت ها نیز می توانند متناسب با نوع کسب و کار خود همانند اشخاص حقیقی و پس از ارائه مدارک لازم برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند و از مزایای آن بهره مند شوند و فعالیت خود را توسعه دهند.

شرایط و لزوم اخذ کارت بازرگانی

اخذ کارت بازرگانی نیز همانند هر نوع مجوز دیگری نیاز به ارائه مدارک و شرایط  خاصی  دارد. کارت بازرگانی انواع متفاوتی دارند که هر یک شرایط مختلفی خواهند داشت. این مدارک و شرایط برای اشخاص حقیقی و حقوقی نیز متفاوت است. شرایط دریافت کارت بازرگانی برای شرکت‌ها به شرح زیر است.

  • داشتن شرکت ثبت شده، پرونده و اظهارنامه مالیاتی، کد اقتصادی
  • اثبات نمودن عدم ورشکستگی شرکت
  • داشتن محل زندگی و محل کار مورد تأیید
  • داشتن سابقه کافی در زمینه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری

زمان درست ثبت شرکت در ایران

چه زمانی باید شرکت ثبت کنیم؟

ثبت شرکت موجب رسمیت بخشیدن به کار می‌شود و به‌صورت گروهی اداره می‌شود. با به ثبت رساندن شرکت ضمن رسمیت قانونی بخشیدن به آن مستلزم به پرداخت یکسری تکالیف مالیاتی و بیمه به‌صورت سالیانه خواهید شد.

اما سوالی که در ذهن اکثر افراد که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار دارند این است که دقیقاً چه زمانی باید برای ثبت شرکت نیاز است که اقدام کنیم؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت اگر می‌خواهید با شرکت‌های دولتی وارد معامله شوید و یا در مزایدات و مناقصات شرکت کنید. همچنین به‌صورت کاملاً شفاف و قانونی با سایر افراد شراکت داشته باشید و به معاملات مختلف بپردازید باید  شرکت خود را ثبت کنید تا بدین ترتیب به رسمیت شناخته شوید. در واقع با این اقدام روابط بین سهام‌داران و هیئت‌مدیره مشخص می‌شود، می‌توانید در مناقصات دولتی و معاملات بزرگ شرکت کنید و وام دریافت کنید و بتوانید راحت‌تر اعتماد مشتریان را جلب کنید.

پرتقاضاترین شرکت‌های ثبتی در ایران 

به‌طورکلی شرکت‌ها از منظر قانون تجارت 7 دسته هستند که شامل موارد زیر می‌شوند.

ثبت هر یک از این شرکت‌ها دارای شرایط و هزینه خاصی است و اختیارات مختلفی را در اختیار اشخاص حقیقی متقاضی آن قرار می‌دهند. ازاین‌رو لازم است که افراد متناسب با نیاز و حوزه فعالیت کسب‌وکار خود بهترین نوع به ثبت رساندن شرکت را انتخاب کنند. اما در این میان راه‌اندازی برخی از شرکت‌ها دارای طرف‌داران بیشتری است. از پرتقاضاترین شرکت‌های ثبتی در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از شرکت‌های پرطرفدار است و سیستم آن به این صورت بوده که سرمایه افراد به تعدادی سهم تبدیل می‌گردد. سرمایه‌گذاران بر اساس تعداد سهمی که دارند مسئولیت‌های متفاوتی خواهند داشت. در این روش مراحل حقوقی و اداری باید به‌صورت کاملاً دقیق انجام شود. لازم به ذکر است که به‌منظور ثبت شرکت سهامی خاص حداقل تعداد اعضا و سهام‌داران باید 3 نفر باشد. همچنین بر اساس باب سوم قانون تجارت تمامی سرمایه شرکت در هنگام تأسیس توسط مؤسسین آن تأمین می‌شود. توجه داشته باشید ثبت نمودن شرکت به‌تنهایی مجوز فعالیت نیست و دریافت مجوز مربوطه نیز باتوجه‌به موضوع شرکت و نوع فعالیت آن الزامی است.

شرکت با مسئولیت محدود

نوعی دیگر از شرکت‌های تجاری شرکت با مسئولیت محدود است که حداقل با دو شریک امکان ثبت آن وجود دارد. شرکت با مسئولیت محدود مناسب افرادی است که قصد راه‌اندازی شرکت بازرگانی دارند. حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت این نوع شرکت‌ها یک میلیون ریال است. در این شرکت‌ها چیزی به‌عنوان سهم وجود ندارد و هر یک شرکا باتوجه‌ به میزان سرمایه خود مسئولیت قروض و تعهدات شرکت را بر عهده دارند.

آیا اتباع غیرایرانی هم می‌توانند شرکت ثبت کنند؟

بله هیچ‌گونه محدودیتی برای اتباع غیرایرانی جهت به ثبت رساندن شرکت وجود ندارد و آن‌ها نیز با الزام به اینکه کد فراگیر اتباع خارجی داشته باشند و ارائه مدارک لازم می‌توانند صاحب یک شرکت شوند. از جمله مدارکی که اتباع غیرایرانی باید برای به ثبت رساندن شرکت ارائه دهند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • اظهارنامه ثبت شرکت
  • اساسنامه شرکت مدنظر
  • مجوز کسب شده از وزارت‌خانه حوزه کسب‌وکار خود
  • تأییدیه صورت‌جلسه مدیران و مسئولان شرکت
  • تنظیم نامه عملیات انجام شده در شرکت موردنظر بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران

بنابراین افراد غیرایرانی نیز می‌توانند با انجام پیش‌نیازهای لازم و اخذ کد فراگیر برای ثبت نمودن شرکت در ایران و آغاز فعالیت اقتصادی و رسمی در آن اقدام کنند. با توجه به کلیت مطالب ذکر شده و اطلاع از بخشی ازین موارد می‌توانید جهت دریافت مشاوره و یا امور ثبتی و حقوقی به وب سایت موسسه حقوقی سرآسا به آدرس https://sarasa.ir/ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید