فیروزه نیشابور چه مشخصاتی دارد؟

سنگ فیروزه یک سنگ جواهر مات با رنگ آبی تا سبز است که هزاران سال است که توسط تمدن های مختلف پوشیده، استفاده و مورد توجه قرار گرفته است. این سنگ از گذشته در فرهنگ ایرانی ارزش معنوی زیادی داشته است، به گونه‌ای که در ادبیات فارسی مورد تجلیل شاعران قرار گرفته و افسانه ها و باورهای گوناگونی در مورد آن وجود دارد. کشفیات باستان شناسی از دشت ده لوران در غرب ایران نشان می‌دهند که فیروزه برای اولین بار در حدود 7000 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفته است.

شهر نیشابور در خراسان به تولید فیروزه با رنگ و کیفیت منحصر به فرد معروف است. این تولید در طول تاریخ به “فیروزه نیشابور” معروف بوده اما ذخایر فیروزه ایران هرگز محدود به نیشابور نبوده است. از دیگر معادن مهم ایران می‌توان به کانسار باغو در جنوب استان سمنان و کانسار شهربابک در غرب استان کرمان اشاره کرد که در بین سال های 1390 تا 1430 در کتاب عجایب جهان مارکوپولو نام آن‌ها ذکر شده است.

فیروزه نیشابور

آشنایی با فیروزه نیشابور

نیشابور باکیفیت‌ترین و گران‌ترین فیروزه دنیا را دارد. معدن فیروزه نیشابور که در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران و در فاصله 53 کیلومتری شهر نیشابور قرار دارد، بیش از یک هزار سال است که بیشترین نیاز فیروزه ایران را تامین کرده است. یکی از ویژگی‌های معدن فیروزه نیشابور، تنوع ارتفاعی تونل‌های آن است. این امر در تونل اصلی که از ارتفاع 1.5 متری آغاز شده و به تدریج به 3 متر یا بالاتر می رسد ، آشکارتر است. نیشابور با بیش از 200 کارگر، میانگین تولید چهار تن فیروزه خام در ماه و تولید سالانه 40 تا 42 تن، بزرگترین معدن فیروزه ایران است. سنگ فیروزه نیشابور بر اساس رنگ به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود. نوع اول زنده‌ترین رنگ ها را ارائه می‌دهد؛ نوع دوم آبی و سبز کمتری اشباع‌شده را در مقایسه با نوع اول نشان می‌دهد، در حالی که نوع سوم رنگ آبی کمرنگ متمایل به سفید دارد.

ویژگی های فیروزه نیشابور

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های سنگ فیروزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سختی آن به نسبت سنگ‌های فیروزه سراسر دنیا بیشتر است. سنگ فیروزه به طور کلی دارای درجه سختی 5 الی 6 باری است که سبب می‌شود در برابر عوامل محیطی واکنش بیشتری نسبت به سایر سنگ‌ها نشان دهد. در حالی که سنگ فیروزه نیشابور همین درجه سختی را دارد، سنگ فیروزه نقاط دیگر دنیا درجه سختی کمتری داشته و آسیب پذیرتر هستند.
  • رنگ بندی سنگ فیروزه نیشابور خاص‌تر است. سنگ فیروزه استخراج شده از دل معادن نیشابور دارای طیف رنگی خاصی هستند که همین رنگ‌ها سبب می‌شود نسبت به فیروزه تمام دنیا متمایز شود. رنگ سنگ فیروزه نیشابور می‌تواند به صورت یکدست آبی باشد یا بر روی آن رگه‌های طلایی و تیره‌ای نقش بسته باشند. این سنگ‌ها نام فیروزه شجری و عجمی را به خود اختصاص داده و هرکدام از آن‌ها طرفداران خاص خود را دارند..

فیروزه نیشابور

علاوه بر استفاده از فیروزه در جواهرات مانند انگشتر فیروزه مردانه و انگشتر فیروزه زنانه و سرویس های فیروزه، کاربردهای دیگر هم دارد. تراشه‌های فیروزه‌ای بدست آمده از معدن نیشابور، برای فیروزه کوبی استفاده می‌شود. این هنر دستی که منشا آن شهر مشهد است، با قرار دادن تیکه‌های فیروزه بر روی سطح بشقاب‌ها، ظروف، زیور آلات، اشیاء تزئینی و هنرهای دیواری یک اثر بیادماندنی از این سنگ زیبا خلق می‌کنند. برای خرید انواع آثار تولید شده با سنگ فیروزه نیشابور می‌توانید به فروشگاه کارما مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را با کیفیت بالا خریداری نمایید. از آنجایی که امروزه سنگ فیروزه تقلبی زیادی در بازار وجود دارد، خرید از یک فروشگاه معتبر خیال شما را بابت اصل بودن سنگ فیروزه راحت خواهد کرد. با خرید سنگ فیروزه نیشابور، بهترین سنگ فیروزه دنیا را در اختیار خواهید داشت که انرژی مثبت خود را در تمام طول روز به شما هدیه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید