این استارت آپ با نام Anthropic در سال 2021 تاسیس شد و رقیب اصلی OpenAI در زمینه هوش مصنوعی است.

گوگل

رقابت بین گوگل و مایکروسافت بر سر آینده فناوری هوش مصنوعی همچنان جذاب است. در حالی که مایکروسافت به شدت بر OpenAI، خالق ChatGPT تمرکز کرده است، گزارش شده است که گوگل به سمت کمتر شناخته شده Anthropic، شرکتی که توسط کارمندان سابق OpenAI تاسیس شده است، روی آورده است.

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، گوگل حدود 300 میلیون دلار در این استارتاپ سرمایه گذاری کرده است. در ادامه این گزارش توضیح داده شد که گوگل در ازای این پول 10 درصد از سهام این شرکت را تصاحب کرده و آنتروپیک باید منابع رایانش ابری را از غول فناوری خریداری کند.

رقابت گوگل و مایکروسافت بر سر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

این حرکت تا حدودی شبیه به مشارکت مایکروسافت و OpenAI است. در آن، OpenAI تخصص تحقیقاتی را ارائه می دهد، در حالی که مایکروسافت نه تنها میلیاردها دلار در آن سرمایه گذاری کرده است، بلکه به پلت فرم ابر عظیم خود نیز دسترسی دارد، که برای آموزش آخرین مدل های هوش مصنوعی محاسباتی ضروری است.

مهمتر از آن، آنتروپیک همچنین در حال توسعه ربات چت همه منظوره خود به نام Claude است که به عنوان یک رقیب بالقوه برای ChatGPT معرفی شده است. با این حال مشخص نیست که آیا گوگل نیز مانند مایکروسافت تصمیم دارد این سیستم هوش مصنوعی را به سرویس های خود اضافه کند یا خیر.

گوگل در حال حاضر تجربه زیادی در توسعه سیستم‌های زبان هوش مصنوعی دارد، و فایننشال تایمز خاطرنشان می‌کند که یکی از انگیزه‌های پشت این معامله، ایجاد کسب‌وکار رایانش ابری گوگل بوده است.

Anthropic به عنوان یک شرکت عام المنفعه در سال 2021 توسط داریو آمودی، معاون سابق تحقیقات OpenAI تاسیس شد. عمودی تعدادی از محققان OpenAI از جمله تام براون، معمار ارشد زبان‌های مدل GPT-3 AI را با خود آورد. همانطور که در گزارش توضیح داده شد، عمودی راه خود را با OpenAI به دلیل “اختلافات در مورد جهت گیری شرکت” جدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید