نگهداری از موی فر

موی فر زیبایی بسیاری دارد، البته اگر بلد باشید که از آن مراقبت کنید و برای نگهداری زمان بگذارید. خیلی از خانم ها که موهایشان صاف است آرزوی داشتن موهای فر دارند. پس اگر وقتی جلوی آینه می روید موهای فرفریتان را آزاردهنده می دانید با این مقاله همراه باشید و با یادگرفتن نکات مهم قدر این نعمت خدادای را بدانید.

چهار نکته برای صاف کردن مو

 1. موی تمیز سریع تر و بهتر صاف می شود. هنگامی که موها کثیف هستند، احتمال آنکه در هنگام کشیدن اتو مو بوی ناخوشایند چربی از موها به مشام برسد بیشتر است. بنابراین نخست باید به موهای تان شامپوی مناسب و باکیفیت و نرم کننده مو بزنید. استفاده از نرم کننده مناسب به همراه شامپو موجب افزایش نرمی و لطافت موها می شود و به صاف شدن سریع تر موها کمک می کند. برای آنکه پروسه صاف کردن موها با اتو مو، باز هم سریع تر انجام شود می توانید از شامپو، نرم کننده و صاف کننده مو استفاده کنید.
 2. پیش از استفاده از اتو مو حتما موهای خود را کاملا خشک کنید. در صورتی که در هنگام استفاده از اتو مو موهای شما رطوبت داشته باشد، نه تنها موها آسیب می بیند بلکه صاف کردن موها نیز بیشتر به طول می انجامد. برای خشک کردن سریع موها، از یک سشوار استفاده کنید و در حین این کار سر سشوار را به سمت پایین بگیرید. فراموش نکنید که در صورت عدم استفاده صحیح، سشوار نیز می تواند به موها آسیب برساند. در هنگام خشک کردن موها، سر سشوار را مرتبا به سمت جلو و عقب حرکت دهید و هیچ گاه آن را به یک دسته مو نچسبانید.
 3. پیش از استفاده از اتو مو، حتما موهای خود را به خوبی شانه بزنید. اگر موها را از قبل شانه نزده باشید، در هنگام استفاده از اتو مو، موها بیشتر وز می شود، زاویه های ناخواسته در آن ایجاد می شود و در نتیجه روند صاف کردن موها کند می گردد. برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن و صاف کردن فوری موها، موهای خود را سر فرصت و به دقت شانه یا برس بکشید تا تمام گره های آن باز شود.
 4. همیشه از محصولات محافظ حرارتی مو استفاده کنید، زیرا حرارت و گرمای زیاد به موها آسیب می رساند. برای محافظت از موها، کاهش پیچ و تاب موها و همچنین افزایش نرمی و خوش حالتی موها، استفاده از اسپری مو و سرم های محافظتی مو توصیه می شود. به خصوص اگر موهای شما ضخیم است، پیش از استفاده از اتو مو در هر قسمت از موها، از یک لوسیون یا سرم محافظت کننده مناسب استفاده کنید.

موخوره

هنگامی که ساختار مو آسیب می بیند و موها دچار مو خوره می شود، این عارضه به شکل های مختلفی در مو ظاهر می شود که از جمله آنها می توان به مو خوره دو شاخه، مو خوره سه شاخه، مو خوره به شکل پر، مو خوره درختی و مو خوره گره ای اشاره کرد. خانم هایی که موهای فر دارند خیلی بیشتر در معرض این خطر هستند. پس با شما در این مورد بیشتر صحبت می کنیم.

علت ایجاد موخوره

برخی از عواملی که باعث تضعیف و آسیب رسیدن به ساقه مو می شوند عبارتند از:

 • حرارت بیش از اندازه به موها آسیب می رساند و باعث ایجاد مو خوره می شود. از اینرو به دفعات استفاده از سشوار یا اتوی مو دقت کنید و در عین حال سشوار را با حرارت ملایم و از فاصله بیست سانتی متری به موهای خود بگیرید.
 • رنگ، اکسیدان و در مجموع تمامی مواد شیمیایی به شدت به مو آسیب می رسانند. بنابراین تا حد ممکن موهای خود را رنگ نکنید. با اینحال اگر موهایتان سفید می شود و باید از رنگ موی خاص استفاده کنید، سعی داشته باشید که تعداد دفعات رنگ کردن را به حداقل برسانید تا موها کمتر آسیب ببینند.
 • قرار گرفتن طولانی مدت موها در معرض آفتاب یکی دیگر از علل ایجاد مو خوره است زیرا تابش بیش از اندازه نور خورشید به ساختار مو آسیب می رساند. بنابراین برای حفظ سلامت موهای خود تلاش کنید تا موهایتان کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد.
 • خشکی ساقه مو از دیگر عوامل ایجاد موخوره است. به همین دلیل هنگام شامپو زدن به موهای خود، شامپو را ابتدا به کف سر بزنید و را از بالا به سمت نوک ساقه ماساژ دهید تا شامپوی کمتری به انتهای مو برسد. همچنین از استفاده بیش از اندازه شامپو برای انتهای ساقه موخودداری کنید تا ساقه مو بیش از حد خشک نشود.
 • شامپوهایی که حاوی مواد شیمیایی مضر همانند آمونیاک یا اسانس های مصنوعی هستند، باعث از بین رفتن چربی طبیعی موها می شوند. این شامپوها با خشک کردن بیش از اندازه موها باعث ایجاد موخوره می شوند. بنابراین حتما دقت داشته باشید تا شامپویی مناسب را برای موهای خود انتخاب کنید.
 • شانه زدن موهای خیس یکی دیگر از علل ایجاد موخوره است. دلیل این امر آن است که موی خیس نسبت به موی خشک شکننده تر است. بنابراین هنگامی که موی شسته شده و پر از گره خود را در حالتی که خیس است شانه می زنید موها دچار کشیدگی و مو خوره می شود.
 • کوتاه نکردن موها یکی دیگر از عواملی است که به این معضل دامن می زند. بنابراین در صورتی که موهای خود را هر چند وقت یک بار کوتاه کنید، موخوره های موهای شما از بین می رود. علاوه بر آن با کوتاه کردن موها، موخوره به قسمت های بالایی ساقه مو نمی رسد و بالای مو سالم می ماند.

با دانستن این نکات می توانید موهایی فر، بلند و جذاب داشته باشید بدون آنکه از داشتن آنها خسته شوید.