افرادی که در یوتیوب فعالیت می کنند، همیشه به دنبال روش هایی هستند که ویدیوهایشان بازدید بیشتری گرفته و کاربران بیشتری را جذب کنند، نمونه ای از این روش ها عبارت است از تولید ویدیو برای یوتیوب جهت افزایش مخاطبان یوتیوب که این روش ها در سایت های زیادی به کاربران توضیح داده شده است اما در اغلب این سایت ها، روش های گفته شده یا منسوخ هستند و یا کاربرد چندانی ندارند. در این مقاله قصد داریم به 15 روش کاملا کاربردی و حرفه ای که به کمک آن می توانید افزایش مخاطب یوتیوب چشم گیری داشته باشید و به طبع بازدید ویدیوهایتان را افزایش دهید پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

مقدمه

تولید ویدیو برای یوتیوب یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش‌های مدیریت یک کسب‌وکار اینترنتی است! یوتیوب به کسب‌وکارهای آنلاین کمک می‌کند تا بتوانند ویدیوهای خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارند و اگر این ویدیو به خدمات یا محصولات آن کسب‌وکار مربوط شود، به افزایش فروش کمک زیادی می‌کند. پس از تولید محتوا مهم‌ترین مسئله افزایش مخاطبان یوتیوب است و اگر نتوانید بازدید خوبی برای ویدیوهای خود کسب کنید، احتمالاً از ادامه راه ناامید می‌شوید! اما هر مشکلی راه‌حلی دارد؛ دانستن ترفندهای افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به رشد کانال خود کمک کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی ۱۵ راه‌کار ارزشمند و حرفه‌ای برای یوتیوب بپردازیم که با استفاده از آن قادر به افزایش مخاطبان یوتیوب خود خواهید بود.

 1. در هفته چند بار ویدیو منتشر کنید!

دلیل دنبال‌شدن شما توسط کاربران چیست؟ قطعاً ویدئوها و به طور کلی محتوای کانال شما! هربار که کاربران وارد کانال شما می‌شوند، به دنبال این هستند که ویدئوهای جدید و حرفه‌ای ببینند؛ بنابراین شما باید هفته‌ای چندین بار ویدئو در کانال یوتیوب خود منتشر کنید تا بتوانید نظر کاربران خود را جلب کنید. بر اساس گزارش‌های یوتیوب کانال‌هایی که به طور منظم، هفته‌ای یکبار ویدئو منتشر می‌کنند بازدهی و عملکرد بهتری نسبت به سایر کانال‌ها دارند. اگر تازه در یوتیوب شروع به فعالیت کرده‌اید و قصد افزایش مخاطب دارید، بهتر است هفته‌ای چندین بار (مثلاً ۳ بار در هفته) به صورت منظم منتشر کنید! این مسئله بر اساس الگوریتم‌های گوگ کمک زیادی به شما می‌کند و می‌توانید بخ افزایش مخاطبان یوتیوب و کانال خود کمک کنید. اگر موضوع صفحه شما تخصصی است، موضوعات شما مشابه هستند و تنها محتوا فرق می‌کند؛ بنابراین می‌توانید رتبۀ ویدئوهای خود را در یوتیوب افزایش دهید. اگر کاربران از عملکرد شما راضی باشند، تعداد بازدید ویدئوها، زمان مشاهدۀ ویدئو توسط کاربران و میزان اشتراک‌گذاری ویدئو توسط کاربران افزایش زیادی پیدا می‌کند.

افزایش مخاطبان یوتیوب با یادگیری ۱۵ روش کاربردی!

 1. تولید ویدیو در زمان کوتاه و جزئیات شناخته‌شده برای کاربران کانال یوتیوب

شاید تولید یک فیلم حرفه‌ای با کیفیت بسیار بالا برای کاربران جذاب باشد، اما نمی‌تواند منجر به افزایش مخاطبان یوتیوب شود! تولید یک فیلم کوتاه و حرفه‌ای که بیش از ۶ ماه طول بکشد، از نظر کاربران جذاب است اما برند شما هیچ‌گاه در ذهن کاربران ماندگار نمی‌شود؛ ویدیوهای شما باید در زمان مشخصی در اختیار کاربران قرار بگیرند و نباید فاصله میان دو ویدیو از یک هفته‌ بیشتر شود. مثلاً اگر هفته‌ای یک‌بار ویدیو منتشر می‌کنید، کافی است به آن را در یک روز و حتی ساعت مشخص منتشر کنید! فرض کنید مدیریت یک برنامه جالب منتشر می‌کنید و هر هفته یک قسمت از آن باید منتشر شود؛ مثلاً به کاربران بگویید می‌توانند ویدیو را سه‌شنبه و ساعت ۹ شب ببینند. سعی کنید ساده‌ترین و سریع‌ترین روش تدوین فیلم را انتخاب کنید تا بتوانید به موقع آن را در اختیار کاربران قرار دهید. اگر محتوای آموزشی تولید می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم یک استدیوی خانگی برای تولید ویدیو تهیه کنید؛ کافی است از یک پارچه رنگی و دوربین موبایل خود جهت ضبط ویدیو استفاده کنید. همچنین اگر مدیریت یک کسب‌وکار بزرگ را برعهده دارید، می‌‌توانید یک تیم تدوین ویدیو استخدام کنید تا به شما در زمینه تولید فیلم‌های باکیفیت در سریع‌ترین زمان ممکن کمک کنند.

 1. پیش از آموزش، نتیجه کار را به کاربران نمایش دهید!

بسیاری از کانال‌های یوتیوب به کاربران چیزی یاد می‌دهند اما برخی از آن‌ها موفق هستند و برخی دیگر کمتر به موفقیت دست پیدا می‌کنند. اگر مدیریت یک کانال آموزشی را در اختیار دارید، حتماً قرار است به کاربران چیزی یاد بدهید! اگر نتیجه کار قابل نمایش است، در ابتدای ویدئو و پیش از شروع آموزش، نتیجه کار را به کاربران نمایش دهید. مثلاً اگر یک آرایش‌گر هستید و می‌خواهید نحوه اصلاح مو را به کاربران نمایش دهید، ابتدا نتیجه کار (تصویر نهایی پس از اصلاح) را به کاربران نشان دهید و سپس شروع به آموزش کنید. این روش به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند نتیجه نهایی را ببینند و اگر آن را دوست داشته باشند، تمام ویدئو را می‌بینند. این کار به افزایش بازدید ویدئو کمک زیادی می‌کند و به راحتی می‌توانید ویدئوهای خود را جزء ویدئوهای برتر قرار دهید.

تولید ویدیو برای یوتیوب

در ویدئوهای یوتیوب همیشه باید یک مورد جذاب برای ارائه داشته باشید؛ ارائه داستان برای کاربران کمک می‌کند تا بتوانید آن‌ها را برای دیدن تمام ویدئو تشویق کنید. هر چقدر مدت زمان مشاهده ویدئو توسط کاربران بیشتر باشد، ویدئوهای شما در میان نتایج جستجوی یوتیوب رتبه بهتری می‌گیرد و کاربران شما افزایش پیدا می‌کنند. مهم‌ترین هدف در تولید ویدیو، افزایش مخاطبان یوتیوب است که باید ابتدای آن را بر اساس نظر خود جذاب‌تر تولید کنید. کاربران برای رسیدن به هدفی (مثل یاد گرفتن چیزی که در عنوان ویدئو به آن اشاره شده است!) ویدئو را مشاهده می‌کنند اما اگر در ابتدای ویدئو حس کنند که به هدفشان نمی‌رسند، ویدئو را نمی‌بینند. پیشنهاد می‌کنم در ابتدای ویدئو از ارائه داستان و پیوند دادن آن با ویدئوی اصلی استفاده کنید تا کاربران ویدئو را تا پایان آن مشاهده کنند.

 1. از یک عنوان کوتاه در ابتدای ویدئو استفاده کنید!

کاربران معمولاً حوصله خواندن مطالب طولانی را ندارند و ترجیح می‌دهند محتوای کوتاه اما مفید بخوانند! استفاده از عنوان‌های بلند کمک زیادی به شما نمی‌کند و تعداد زیادی از کاربران خود را از دست می‌دهید؛ اما اگر از عنوان کوتاه، جذاب و حرفه‌ای به کاربران استفاده کنید، کاربران ویدئوی شما را می‌بینند. اگر کانال شما مربوط به یک کسب‌وکار است یا نامی برای آن انتخاب کرده‌اید، نام یا لوگوی خود را در آن قرار دهید! مثلاً اگر به عنوان یک فرد به کاربران چیزی یاد می‌دهید، نام و عکس خود را به صورت کاملاً ساده به کاربران نشان دهید. هربار که کاربران حتی ابتدای ویدئوی شما را مشاهده کنند، نام شما را می‌خوانند و تصویر شما در ذهن مخاطب ماندگار می‌شود.

 1. استفاده از ابزار صفحات پایانی (End screens) در پایان ویدئو

یکی از ابزارهای بسیار جالب و حرفه‌ای یوتیوب، ابزار End screens است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید در پایان ویدئو، عملکرد موردنظرتان را در اختیار کاربران قرار دهید! مثلاً می‌توانید لینک سایت خود را قرار دهید یا از کاربران بخواهید ادامه این ویدئو را در یک صفحه دیگر مشاهده کنند. این موراد به شما کمک می‌کنند تا بتوانید تعامل صفحه خود را تا حد بسیار زیادی افزایش دهید و به افزایش مخاطبان یوتیوب خود کمک کنید.

صفحات پایانی (End screens)

همچنین به جای استفاده از این ابزار، می‌توانید لوگوی خود را در پایان ویدئو به کاربران نمایش دهید تا به برندسازی کسب‌وکار خود کمک کنید. در حالت کلی ابزار End screens کمک زیادی به افزایش زمان مشاهده ویدئو توسط کاربران می‌کند؛ زیرا با پایان یک ویدئو از کاربران می‌خواهید کار دیگری (مثل دیدن یک ویدئوی پیشنهادی) انجام دهند اما اگر از کاربران چنین درخواستی نداشته باشید، صفحه شما را ترک می‌کنند. هر چقدر که به کاربران اطلاعات مفید بدهید، بازدید آن‌ها از کانال یوتیوب شما بیشتر می‌شود و در نهایت به افزایش مخاطبان یوتیوب و کانال خود کمک زیادی می‌شود. اگر قصد درج لینک در این بخش دارید، پیشنهاد می‌کنم تنها از یک لینک استفاده نکنید؛ گزارش‌ها نشان می‌دهد که درج یک لینک تنها جنبه تبلیغاتی دارد و کاربران بر روی آن کلیک نمی‌کنند. چندین لینک مانند مشاهده ویدئوی پیشنهادی، دریافت هدیه، دریافت کد تخفیف، ثبت‌نام در سایت و… درج کنید و در یکی از لینک‌ها از کاربران بخواهید به سایت شما مراجعه کنند! به این صورت ترافیک دریافتی شما بسیار بیشتر می‌شود و به راحتی می‌توانید به افزایش مخاطبان یوتیوب خود کمک کنید.

 1. حذف مواردی که باعث حواس‌پرتی کاربران می‌شوند!

حتماً شما هم تاکنون ویدئوهایی که باعث حواس‌پرستی و خستگی می‌شوند را دیده‌اید؛ مثلاً برخی ویدئوها توقف طولانی دارند که کاربران را خسته می‌کنند. برخی موارد نظیر توقف طولانی، حرکت‌های اضافی بدن، کلمات سنگین و جملات نامفهوم از جمله مواردی هستند که احتمال دیده نشدن ویدئو توسط کاربران را افزایش می‌دهد. سعی کنید فیلم‌ها را کاملاً مفهوم، خلاصه و سریع در اختیار کاربران قرار دهید تا علاوه بر صرفه‌جویی در وقت کاربران بتواند برای آن‌ها مفید واقع شود.

 1. طراحی تصاویر کوچک که کاربران را تشویق به کلیک کند!

اگر وارد یوتیوب شوید، حتماً در کنار عنوان هر ویدئو یک تصویر کوچک مشاهده می‌کنید! این تصاویر کوچک تاثیر بسیار زیادی در کلیک کاربران دارند و هرچقدر جذاب‌تر باشند، احتمال کلیک کاربران بر روی آن زیاد است. این تصاویر مهم‌ترین فاکتور در افزایش بازدید ویدئوهای شما هستند؛ زیرا هنگامی که کاربران در حال مشاهده یک ویدئو هستند، در بخش دیگری ویدئوهای مرتبط نمایش داده می‌شود که شاید ویدئوی شما در بین آن‌ها باشد. تصویر کوچک ویدئوهای شما باید آنقدر جذاب باشد که کاربران با دیدن ویدئوهای شما، روی آن کلیک کنید.

طراحی تصاویر کوچک

اگر کاربران از تصویر کوچک لذت ببرند، ذهنیت خوبی نسبت به آن ویدئو پیدا کرده و ویدئو را تا پایان مشاهده می‌کنند. در تولید تصاویر کوچک موارد زیر را رعایت کنید:

 • تصاویر کوچک باید مرتبط با محتوای اصلی ویدئو باشند.

تصاویر کوچک تاثیر زیادی بر روی جذب کاربر دارند اما اگر هدف شما تنها کلیک بر روی ویدئو باشد و از تصاویر جذاب و غیرمرتبط استفاده کنید، نه تنها کاربران آن ویدئو را مشاهده نمی‌کنند، بلکه نسبت به کانال شما بی‌اعتماد می‌شوند! بنابراین باید تصاویر شما علاوه بر جذاب بودن، مرتبط با محتوای اصلی ویدئو هم باشند.

 • بینندگان را با تصاویر کوچک کنجکاو کنید.

اگر بتوانید تصاویر کوچک جذابی طراحی کنید که کاربران را کنجکاو به دانستن ماجرا کند، موفق شده‌اید! اگر کاربران کنجکاو شوند که در ویدئو قرار است چه چیزی ببینند، حتماً ویدئوی شما را مشاهده می‌کنند و اگر کیفیت محتوا بالا باشد، آن را برای دوستان خود هم ارسال می‌کنند. البته توجه داشته باشید که عکس‌های کوچک تنها نیمی از موفقیت هستند و برای موفقیت کامل باید عنوان خود را هم جذاب بنویسید؛ همچنین توجه کنید که عنوان شما باید با تصویر کوچک مرتبط و هماهنگ باشد.

 • تصاویر کوچک را، کوچک طراحی کنید.

برخی از کاربران به سایر تصاویر کوچک توجه نمی‌کنند و این مسئله سبب می‌شود تا تصاویر کوچک به درستی نمایش داده نشود. تصاویر کوچک را کوچک طراحی کنید تا هنگام کوچک شدن آن توسط یوتیوب، قابل مشاهده باشد و تاثیر آن کم نشود.

 • استفاده از تصاویر، فونت و جزئیات مربوط به کسب‌وکار خود

کاربران هر کسب‌وکاری با جزئیات آن هماهنگ می‌شوند! مثلاً اگر رنگ سایت یک کسب‌وکار آبی است، استفاده از رنگ آبی در کانال یوتیوب تاثیر زیادی در برندسازی شما خواهد داشت. همیشۀ سعی کنید از جزئیات مربوط به کسب‌وکار خود استفاده کنید؛ مثلاً برای طراحی تصویر کوچک از فونت‌های مورد استفاده در سایت استفاده کنید یا از فونتی استفاده کنید که همیشه در دسترس شما قرار داشته باشد. هنگامی که کاربران تمامی تصاویر کوچک شما را با یک فونت مشخص مشاهده می‌کنند، حس خوبی نسبت به کانال شما دارند و این مورد به افزایش مخاطبان یوتیوب کمک زیادی می‌کند.

 • کمی احساسی عمل کنید!

اگر می‌خواهید حداکثر درصد تعامل را از کاربران بگیرید، کمی احساسی باشید! مثلاً اگر بر روی تصاویر کوچک خود یک چهره خندان قرار دهید، کاربران به دنبال این هستند که چرا این فرد می‌خنند! خنده‌دار است اما تعداد زیادی از کاربران بر روی آن کلیک می‌کنند و ویدئو را می‌بینند! اگر ویدئوهای شما آموزشی هستند و خودتان آن را ارائه می‌کنید، پیشنهاد ما این است که تصویر خود را در بخش تصاویر کوچک قرار دهید.

 1. تصاویر کوچک را تست کنید!

اگر تمام اصول طراحی تصاویر کوچک یوتیوب را رعایت کنید، بازهم شاید مشکلی وجود داشته باشد! بنابراین پس از طراحی تصویر کوچک، آن را به همراه ویدئوی خود منتشر کنید و اگر مشکلی در نمایش تصویر کوچک وجود داشت، آن را ویرایش کنید. سپس دوباره تصویر کوچک را آپلود و تست کنید؛ آنقدر این عمل را تکرار کنید تا بهترین خروجی را از تصاویر کوچک دریافت کنید.

 1. تولید ویدیوی مرتبط با ویدئوهای پربازدید کانال یوتیوب

اگر به دنبال افزایش بازدید کانال یوتیوب خود هستید، باید ویدئوهای پرطرفدار تولید کنید! ویدئوهای پرطرفدار صفحه خود را به ابزار آنالیز یوتیوب می‌توانید پیدا کنید. کافی است وارد بخش Analytics > Subscribers > YouTube Watch Page شوید و ویدئوهای پرطرفدار خود را شناسایی کنید! اکنون زمان آن رسیده است که ویدئویی نظیر آن تولید کنید و منتظر انفجار بازدید آن ویدئو باشید.

 1. تولید ویدیوی طولانی برای افزایش زمان بازدید ویدئو

پیش از آن که بخواهیم به سراغ این مورد برویم، ابتدا باید بامفهوم زمان بازدید ویدئو (Watch time) آشنا شوید! مدت زمانی که هر کاربر بر ردیدن یک ویدئو صرف می‌کند، با مفهوم مدت زمان بازدید ویدئو شناخته می‌شود. یوتیوب معتقد است اگر یک ویدئو از کیفیت خوبی برخوردارباشد، کاربران آن را مشاهده می‌کنند و زمان بازدید آن افزایش پیدا می‌کند. بر همین اساس، یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای رتبه‌بندی ویدئوها در یوتیوب، تمدت زمان بازدید آن است؛ همچنین اگر یک ویدئو از نظر کاربران بی‌کیفیت باشد یا محتوای خوبی نداشته باشد، کاربران از صفحه آن ویدئو خارج می‌شود و مدت زمان بازدید ویدئو کاهش پیدا می‌کند. هرچقدر میانگین مدت زمان ویدئوهای شما بیشتر باشد، یوتیوب کانال شما را نسبت به سایر کانال‌ها باکیفیت شناسایی می‌کند و همین مورد سبب می‌شود تا کانال شما همیشه به سایر کاربران نمایش داده شود.

تولید ویدیو طولانی برای افزایش مخاطبان یوتیوب

هر چند که ویدئوهای کوتاه و مفید تاثیر بسیار بیشتری بر روی کاربران دارند اما تولید ویدیوی طولانی به منظور افزایش زمان بازدید ویدئو توسط کاربران امر مفیدی است! هنگامی که کاربران یک فیلم طولانی را می‌بینند، زمان بیشتری نسبت به فیلم‌های کوتاه‌تر می‌گذارند و هرچقدر مدت زمان مشاهده ویدئو توسط کاربارن بیشتر باشد، یوتیوب به شما رتبه بهتری خواهد داد. بر اساس گزارش‌ها، فیلم‌های بین ۷ تا ۱۵ دقیقه بهترین عملکرد را دارند اما اگر بتوانید در مدت زمان بیشتر از آن محتوای مفید در اختیار کاربران قرار دهید، این کار به افزایش مخاطبان یوتیوب شما کمک بسیار زیادی می‌کند؛ پس اگر قرار است محتوای مفید در یک ویدئوی طولانی به کاربران ارائه کنید، هم‌اکنون دست به انجام این کار بزنید. احتمالاً کانال‌هایی را دیده باشید که به صورت منظم ویدئوهای بیش از ۳۰ دقیقه قرار می‌دهند و البته بازدیدهای بسیار بالایی هم دارند.

 1. برگزاری لایو برای صرفه‌جویی در زمان!

از اینستاگرام استفاده می‌کنید؟ حتماً با قابلیت لایو اینستاگرام آشنا هستید و می‌دانید که با استفاده از لایو می‌توانید در همان لحظه با کاربران ارتباط برقرار کرد. جالب است بدانید یوتیوب هم قابلیت برگزاری لایو را دارد که با استفاده از آن قادر به ارتباط با کاربران خواهید بود. با برگزاری لایو در یوتیوب دیگر نیازی به صرف زمان برای تدوین و ویرایش فیلم‌های ضبط‌شده نیست و می‌توانید برای چند دقیقه یا حتی چند ساعت با کاربران خود ارتباط برقرار کنید؛ صرفه‌جویی در زمان تدوین و ویرایش فیلم به شما کمک می‌کند تا بتوانید اطلاعات بیشتری در اختیار کاربران قرار دهید و به افزایش مخاطبان یوتیوب خود کمک کنید.

برگزاری لایو (پخش زنده)

برقراری ارتباط مستقیم با کاربران اهمیت بسیار زیادی دارد و همین مسئله سبب شده تا بسیاری از شبکه‌های اجتماعی از این قابلیت پشتیبانی کنند. یوتیوب هم این قابلیت را در شبکه اجتماعی خود تعبیه کرده است که با استفاده از آن می‌توانید ساعت‌ها با کاربران خود تعامل برقرار کنید. جالب است بدانید با استفاده از دوربین موبایل یا حتی وب‌کم‌های معمولی هم می‌توانید لایوهای باکیفیت برگزار کرد و نظر کاربران را جلب کرد. اگر به دنبال افزایش مخاطبان یوتیوب خود هستید، یک لیست از گفته‌های خود تهیه کنید و در زمانی مناسب، با برگزاری لایو با کاربران در تعامل باشد.

 1. تولید ویدیوهای مفید برای جامعه هدف

هر کانال یوتیوب کاربران و مخاطبان هدف خود را دارد و این مسئله بسیار مهم است که ویدئوهای شما چقدر برای این کاربران مفید هستند! هر چقدر ویدئوهای شما مفیدتر باشند، کاربران تعامل بیشتری با شما خواهند داشت و مدت زمانی که ویدئوهای کانال شما را مشاهده می‌کنند، افزایش پیدا می‌کند. در حالت کلی دو دسته از ویدئوها به افزایش مخاطبان یوتیوب شما کمک می‌کنند:

 • ویدئوهایی که نیاز کاربران را رفع کند!
 • ویدئوهایی که جستجوی زیادی در بخش جستجوی یوتیوب دارند!

این دو دسته از ویدئو از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین ویدئوها هستند؛ دسته اول به این دلیل است که کاربران می‌خواهند از شما چیزی یاد بگیرند و هدف آن‌ها همین است! به همین دلیل اگر ویدئوهای شما بتواند نیاز کاربران را رفع کند، مدت زمان مشاهده ویدئو توسط آن‌ها افزایش پیدا می‌کند و به افزایش مخاطبان یوتیوب شما کمک زیادی خواهد کرد. دسته دوم همان کلمات کلیدی پرجستجو هستند و به این معنی است که کاربران آن‌ را زیاد جستجو می‌کنند؛ این مسئله به معنای نیاز و علاقۀ کاربران به این کلمات کلیدی است و با تولید محتوای متناسب با این کلمات کلیدی به راحتی می‌توانید به رتبه‌های بالا در یوتیوب دست پیدا کنید.

ویدئوها ابزارهای ارتباطی میان شما و کاربران در یوتیوب هستند و هر چقدر ویدئوها باکیفیت‌تر باشند، پیوند وتعامل میان شما و کاربران افزایش پیدا می‌کند. برای افزایش تعامل می‌توانید به نظرات کاربران جواب دهید، سوالاتشان را پاسخ دهید، لایو برگزار کنید، در پروژه‌های خود کاربران را مشارکت دهید یا حتی از داستان‌های شخصی خود بگویید؛ مثلاً اگر مدیریت یک کسب‌وکار اینترنتی را برعهده دارید، از داستان خود برای آغاز آن سخن بگویید! شک نکنید که داستان شروع یک کسب‌وکار یا هر چیز دیگری برای بسیاری از کاربران بسیار ارزشمند و جذاب است.

تولید فیلم‌های قهرمانانه مانند قهرمانان ملی یا قهرمان حوزه فعالیتی کانال برای کاربران ارزش زیادی دارد و احتمال اشتراک‌گذاری آن توسط بسیاری از کاربران بسیاربالا است! اگر در حوزه فعالیت خود یک قهرمان دارید، آن را با کمک یک ویدئو به کاربران معرفی کنید و از آن‌ها بخواهید آن را به اشتراک بگذارند. این فیلم‌ها کمک می‌کنند تا رتبه خوبی در میان میلیاردها ویدئوی یوتیوب بگیرید و به افزایش مخاطبان یوتیوب خود کمک کنید.

 1. به جای تولید یک فیلم، مجموعه فیلم تولید کنید!

اگر به دنبال افزایش مخاطبان یوتیوب خود هستید، یک پیشنهاد عالی برای شما داریم! اگر ویدئوهای شما طولانی هستند، به جای اشتراک‌ یک ویدئوی طولانی می‌توانید همان ویدئو را به چندین قسمت مختلف تقسیم کنید. چرا این روش به افزایش مخاطبان یوتیوب کمک می‌کند؟ واضح است! با این‌ کار تعداد بازدید ویدئو افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید شاهد افزایش رتبه کانال خود در میان نتایج جستجو باشید. اگر تولیدکننده محتوای آموزشی هستید، این روش بسیار عالی است! مثلاً اگر قصد دارید محتوای یک کتاب را آموزش دهید، هر فصل آن را در یک ویدئو آموزش دهید. با این کار اگر آن کتاب ۱۰ فصل داشته باشد، ۱۰ ویدئوی کوتاه و مفید دارید و حوصله کاربران را مانند زمانی که یک ویدئوی طولانی تولید کرده‌اید، سر نخواهید برد. اکنون که چند ویدئوی مرتبط تولید کرده‌اید، به راحتی می‌توانید یک پلی‌لیست از ویدئوهای خود ایجاد کنید و آن را در اختیار کاربران قرار دهید. فراموش نکنید که برای پلی‌لیست خود عنوانی مرتبط با موضوع فیلم‌ها ایجاد کنید! بر اساس گزارش‌های یوتیوب، هیچ ابزاری به اندازه تولید مجموعه فیلم به افزایش مدت زمان بازدید ویدئو کمک نمی‌کند! پس اگر به دنبال افزایش مخاطبان یوتیوب و ویدئوهای خود هستید، حتماً از مجموعه فیلم به جای یک فیلم طولانی استفاده کنید.

 1. همکاری با سایر کاربران و کانال‌های یوتیوب برای افزایش مخاطبان یوتیوب

یوتیوب هزاران کانال و میلیون‌ها کاربر دارد که هر یک از آن‌ها محتوای ویدیویی به اشتراک می‌گذارند! آن‌ها هم مانند شما به دنبال افزایش بازدید ویدیوهای خود هستند؛ چرا با سایر کاربران برای اشتراک‌گذاری محتوای یک‌دیگر همکاری نمی‌کنید؟ بسیاری از کانال‌ها محتوایی دارند که برای کاربران کانال شما هم مفید است. کافی است با مدیریت کانال‌ها و کاربرانی که دنبال‌کنندگان زیادی دارند، وارد مذاکره شوید و از آن‌ها درخواست همکاری کنید! اگر درخواست شما را قبول کنند، ویدیوهای یک‌دیگر را به اشتراک می‌گذارید و تعداد زیادی دنبال‌کننده بدست می‌آورید. حال فرض کنید به جای یک کانال یا یک فرد، با چندین کانال همکاری کنید! قطعاً در مدت بسیار کوتاهی میزان بازدید یوتیوب شما تا چندین برابر افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید رتبه بهتری در نتایج جستجو یوتیوب کسب کنید.

همکاری با کانال‌های یوتیوب برای افزایش مخاطب

اگر کانال‌هایی که با آن‌ها همکاری می‌کنید، مخاطبان هدف درستی داشته باشد کاربران به آن کانال اعتماد زیادی دارند و هنگامی که آن کانال، ویدیوهای شما را به اشتراک بگذارد، کاربرانش هم به شما اعتماد می‌کنند. حال اگر کانال شما مربوط به یک کسب‌وکار است، می‌توانید کاربران را به راحتی به مشتری تبدیل کرده و به افزایش درآمد کسب‌وکار خود کمک کنید.

یک نکته مهم! کانال‌هایی که قصد همکاری با آن‌ها را دارید، باید مخاطب هدفشان متناسب با مخاطبان هدف کانال شما باشد؛ اما محتوایی که در کانال آن‌ها منتشر شده است، با محتوای کانال شما متفاوت باشد! زیرا در هنگام اشتراک‌گذاری اگر محتوای آن کانال در کانال شما وجود داشته باشد، رقیب خود را تبلیغ کرده‌اید و این موضوع به ضرر کسب‌وکار شما است؛ مثلاً اگر یک کانال آموزشی دارید، می‌توانید با یک کانال سینمایی همکاری کنید و محتوای یک‌دیگر را به اشتراک بگذارید.

چند نکته مهم برای همکاری با سایر کانال‌ها در یوتیوب:

الف) کانال‌های متناسب و هم‌اندازه با کانال خود پیدا کنید؛ درست است که هدف ما افزایش تعداد دنبال‌کنندگان کانال است اما اگر کانال خیلی از شما بزرگ‌تر یا خیلی کوچک‌تر باشد، تاثیر خوبی نخواهد داشت. معمولاً کانال‌هایی که مخاطبان زیادی دارند، حاضر نیستند بدون هزینه با کانال‌هایی که خیلی از آن‌ها کوچک‌ترند همکاری کنند و باید هزینه تبلیغات را بپردازید. همچنین همکاری با کانال‌هایی که تعداد مخاطبان آن‌ها بسیار کم است، نمی‌تواند برای‌ شما مفید باشد. بنابراین سعی کنید کانال دیگر اختلاف زیادی با کانال شما نداشته باشد!

ب) از همکاری‌های چندگانه استفاده کنید؛ چه اصراری است که تنها با یک کانال همکاری کنید؟ جامعه یوتیوب بسیار بزرگ است و می‌توانید کانال‌های زیادی با مخاطبان هدف موردنظرتان پیدا کنید! هم‌زمان می‌توانید با چندین کانال همکاری کنید اما اگر قصد آنالیز تعداد کاربران جذب شده از هر کانال را دارید، پیشنهاد می‌کنم ابتدا با یک کانال همکاری کنید و سپس به سراغ کانال بعدی بروید! زیرا اگر کاربران به صورت هم‌زمان از چندین کانال جذب شوند، شما نمی‌دانید کدام کاربر از کدام کانال شما را پیدا کرده است و آنالیز غیرممکن است. توجه داشته باشید که ارتباط با کاربران فعلی بسیار مهم‌تر از جذب کاربران جدید است! بنابراین هنگام همکاری با سایر کانال‌ها برای جذب کاربران، کاربران فعلی خود را فراموش نکنید و محتوای ارزشمند در اختیار آن‌ها قرار دهید.

ج) همکاری با کانال‌های دیگر برای تولید یک ویدیوی حرفه‌ای؛ اگر بتوانید یک ویدیوی مشترک با مدیران کانال‌های مرتبط با حوزه فعالیتی کانال خود تولید کنید و سپس در تمامی کانال‌هایی که در تولید آن شرکت داشته‌اند، منتشر کنید به راحتی می‌توانید تعداد مخاطبان تمامی کانال‌هایی که در این فرآیند شرکت داشته‌اند را افزایش دهید. مثلاً اگر شما یک بلاگر هستید، می‌توانید یک ویدئوی مشترک با بلاگرهای دیگر تولید کنید و حوزه فعالیتی خود سخن بگویید؛ این کار اعتبار ویدیوی شما را افزایش می‌دهد و به راحتی می‌توانید کاربران کانال خود را افزایش دهید.

با رعایت این ۳ نکته می‌توانید همکاری بسیار موفقی با کانال‌های دیگر داشته باشید و به افزایش مخاطبان یوتیوب خود کمک کنید.

 1. درج نام در عنوان و لوگو در تصویر کوچک ویدیو! + ابزار Video Credits یوتیوب

هدف شما از اشتراک‌گذاری ویدیوهای خود در کانال‌های دیگر افزایش مخاطبان و کاربران کانال است! بنابراین باید مشخصات خود را در ویدیویی که قرار است در کانال دیگری منتشر کنید، درج کنید. ویدیویی که در کانال دیگری منتشر می‌کنید، باید شامل برند کانال و لوگوی شما باشد. نام برند خود را در عنوان و توضیحات قرار دهید و در هنگامی طراحی تصویر کوچک، لوگوی خود را در بخشی از آن درج کنید تا دیده شوید. همچنین می‌توانید در هنگام انتشار ویدیوی سایر کانال‌ها، لوگوی آن‌ها را در تصویر کوچک درج کنید؛ این کار به کاربران نشان می‌دهد که کانال شما ارتباط قوی‌تری با سایر کانال‌ها دارد و این مسئله تاثیر زیادی روی اعتبار کانال خواهد داشت.

افزایش مخاطبان یوتیوب

در صفحه اطلاعات ویدیو بخشی به نام Video Credits وجود دارد که با استفاده از آن قادر به اضافه کردن کانال دیگری خواهید بود. اگر در تولید ویدیو با یک کانال دیگری همکاری دارید، از این گزینه استفاده کنید. همچنین گاهی شما با سایر کانال‌ها تبادل و همکاری می‌کنید اما در بخش تولید محتوای شما کانال‌های دیگری دخالتی نداشته‌اند! باز هم می‌توانید کانال دیگری که قرار است ویدیوی شما را در در کانال خود منتشر کند را اضافه کنید. فرض کنید با کانال‌های دیگر در زمینه تولید محتوا همکاری داشته‌اید و تمامی کانال‌هایی که در تولید آن کمک کرده‌اند، ویدیو را منتشر کنند! اگر در تمامی این کانال‌ها، کانال شما در بخش Video Credits قرار بگیرد، تبلیغ بسیار خوبی برای کانال شما می‌شود و می‌توانید به افزایش مخاطبان یوتیوب خود کمک کنید.

نتیجه‌گیری

اگر مدیریت یک کانال یوتیوب را برعهده دارید، افزایش بازدید یوتیوب مهم‌ترین دغدغه شما پس از تولید محتوا است! اگر محتوایی تولید کنید که بازدید نداشته باشد، دلسرد می‌شوید. در این مقاله به بررسی راه‌کارهایی برای افزایش مخاطبان یوتیوب و ویدیوهای کانال‌ها پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید