خواه یک خانه، عرشه یا پل، هر سازه ای نیاز به یک پایه محکم برای ایستادن دارد.

پایه بتنی در پایین ترین نقطه فونداسیون قرار دارد. این پایه که مسئولیت تحمل وزن کل ساختمان را بر عهده دارد، باید به اندازه کافی قوی، بادوام و محکم باشد تا بتواند سالها تحت فشارهای سنگین دوام بیاورد.

پایه بتنی بد ساخته شده خطر ترک خوردگی یا فرو رفتن در زمین را دارد. در موارد شدید حتی می تواند باعث فروریختن کلی ساختمان شود!

به این دلایل، چیدمان پایه بتنی به درستی بخش مهمی از فرآیند ساخت و ساز است.

شرکت ماشین سازی صادقی، طراح و تولید کننده انواع ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی شامل دستگاه بلوک زنی ، دستگاه جدول زن ، خاموت زن و … مطابق با استانداردهای روز صنعت میباشد. با توجه به فروش بدون واسطه و حجم زیاد سفارشات در تولید انبوه، دارای محصولات با مناسب ترین قیمت نسبت به محصولات مشابه در بازار می باشد.

پایه های بتنی چیست؟

 پایه ها بتن جامد در انتهای سازه هستند. آنها وزن یک ساختمان را در یک منطقه توزیع می کنند و از فرو رفتن آن در زمین جلوگیری می کنند.

پایه ها معمولا اولین چیزی هستند که هنگام شروع یک پروژه ساختمانی جدید می سازید. از آنجا که آنها نیاز به تحمل وزن قابل توجهی دارند، پایه ها باید از بتن بسیار قوی ساخته شوند.

چندین نوع پایه بتنی وجود دارد: پایه زیر یک ستون، پایه زیر چندین ستون و پایه دیوار.

بتن دارای مقاومت فشاری بالایی است، به این معنی که می تواند بارهای سنگین را بدون شکستگی تحمل کند، اما مقاومت کششی پایینی دارد. این به این معنی است که وزن زیاد می تواند باعث کشیده شدن آن شود. به همین دلیل مخلوط بتن معمولاً با میلگردهای افقی و عمودی تقویت می شود.

 راهنمای کامل پایه های بتنی

بهترین مخلوط بتن برای پایه ساختمان چیست؟

مخلوطی که استفاده می کنید یکی از بزرگترین عوامل در تعیین میزان استحکام پایه بتنی شما است.  جهت ساخت مخلوط بتن میتوانید از میکسر سیمان استفاده کنید.

بخش اعظم آن حول سنگدانه (سنگ و ماسه مورد استفاده در مخلوط) می چرخد، زیرا سنگدانه چیزی است که به بتن استحکام می بخشد. این بخش عمده بتن را تشکیل می دهد و به مقاومت فشاری کلی آن می افزاید. سنگ بیشتر به معنای ترکیب قوی تر است.

با این حال، استفاده از سنگدانه های بیش از حد درشت یا بزرگ می تواند باعث “لانه زنبوری” شود. لانه زنبوری به شکاف هایی در بتن اطلاق می شود که در اثر نشستن قطعات بزرگ سنگدانه در مقابل میلگرد ایجاد می شود و جلوه ای ایجاد می کند که از نظر بصری شبیه لانه زنبوری است. لانه زنبوری را می توان با افزودن سنگدانه های ریزتر و بتن بیشتر به مخلوط و با اختلاط کاملتر بتن رفع کرد.

برای پایه های بتنی، بهترین ترکیب برای استفاده:

  • سیمان

  • ماسه

  • سنگ

برای پایه های بتنی از چه اندازه سنگدانه ای باید استفاده کرد؟

اندازه سنگدانه باید حدود 1.2 تا 1 اینچ باشد. پس از 28 روز پخت، این مخلوط 3500 psi تولید می کند.

بتن آماده برای پایه های بتنی

اگرچه می توانید بتن را خودتان مخلوط کنید، اما زمان و مقرون به صرفه ترین راه، خرید مخلوط آماده است. با استفاده از بتن آماده، می توانید از فرآیند پر زحمت اندازه گیری و اختلاط صرف نظر کنید .

چگونه پایه های بتنی را می گذارید؟

روش دقیق به اندازه، شکل و مکان سازه بستگی دارد. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که پایه گذاری یک فرآیند پیچیده است که به تخصص قابل توجهی نیاز دارد. مطمئن شوید که با متخصصان باتجربه ای کار می کنید که می توانند فرآیند را به درستی انجام دهند.

با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا یک مرور کلی از روند کلی وجود دارد:

1. محیط را آماده کنید 

قبل از انجام هر کاری، تجزیه و تحلیل وضعیت خاک در محل بسیار مهم است. اندازه و ابعاد پایه شما به ظرفیت باربری خاک بستگی دارد. خاک نرم یا مزاحم نیاز به مراقبت ویژه دارد، زیرا خطر فرورفتن بتن در آن زیاد است.

همچنین باید علف‌ها، ریشه‌ها و زباله‌ها را از ایده پاک کنید و طرح و گوشه‌های فونداسیون خود را شناسایی کنید تا بتوان آن را به درستی ساختار داد.

2. گودال را حفر کنید 

هنگامی که تعیین کردید که گودال چقدر عریض و عمیق باشد، می توانید شروع به حفر کنید.

سوراخ پایه های شما باید بزرگتر از پایه باشد، بنابراین شما و کارگرانتان فضایی برای قرار دادن پایه ها دارید. باید حداقل 2 فوت در هر طرف وجود داشته باشد.

سوراخ محیطی باید حداقل 2 فوت عرض و 2 تا 3 فوت عمق داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که پس از آن هر گونه خاک و مزرعه باقی مانده را پاک کنید.

3. میلگرد را تنظیم کنید 

تیرهای نگهدارنده میلگرد از ترک خوردن یا فرو ریختن بتن جلوگیری می کند. شما باید میلگرد را در جای خود قرار دهید، سپس پین های درجه را در بالا وصل کنید. هر سنجاق درجه باید حدود 2 فوت از یکدیگر فاصله داشته باشد و یک فوت از گوشه ها فاصله داشته باشد.

اطمینان حاصل کنید که میلگرد از طرفین به همان اندازه که از پایه دهانه شما فاصله دارد، فاصله داشته باشد.

4. مخلوط و ریختن بتن 

اگر از مخلوط آماده استفاده می کنید، می توانید مستقیماً از ریختن آن صرفنظر کنید. بسته به اندازه و موقعیت سایت شما، پمپ بتن ممکن است بهترین گزینه برای این کار باشد.

اگر خودتان بتن را آماده می کنید، مطمئن شوید که نسبت سیمان، سنگدانه و آب به درستی قبل از اختلاط اندازه گیری شده است.

پس از آماده شدن بتن، آن را داخل محل بریزید. این کار باید ظرف سی دقیقه پس از مخلوط کردن انجام شود.

مرحله آخر این است که از پایه خود در برابر رطوبت و آسیب با یک درزگیر با کیفیت صنعتی بر پایه اکریلیک محافظت کنید.

 

برچسب ها : پایه های بتنی,راهنمای پایه های بتنی,پایه بتنی,بهترین مخلوط بتن,مخلوط بتن,مخلوط بتن برای ساختمان,مخلوط بتن برای پایه,بتن آماده

دیدگاهتان را بنویسید