بدون شک همه می‌دانیم که برای حل تمام مشکلات و اختلافات، استفاده از قانون اجباری است. یعنی تا قانون نباشد هیچ مشکلی حل نمی‌شود. این عامل برای تمام افراد، صدق می‌کند. به همین دلیل حتی افراد عادی هم باید حدود و حقوق خود را بدانند. در واقع همین دلیل به وجود آمدن و تنظیم قانون می‌باشد. حال با توجه به این موارد، یکی از مهم‌ترین اشخاصی که در این عرصه می‌توان به آن بپردازیم و با آن آشنا شوید مشاوران حقوقی هستند. حال سوال اصلی این است که مشاور حقوقی کیست؟

شرح وظایف و ویژگی‌های یک مشاور حقوقی خوب

مشاور حقوقی به فرد یا افراد با تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق گفته میشود که به شرکتها و یا افراد جامعه در رابطه با  امور حقوقی، مشورت‌ و راهنمایی لازم را ارائه میدهند. این افراد به صورت انفرادی و یا به صورت جمعی، به افراد خواهان مشاوره ، مشورت های لازم را برای رفع مشکلات حقوقی یا قضایی ارائه می دهند و در زمینه‌های حقوقی مانند امور قراردادها، حل اختلافات و دعاوی نیز مشاوره می‌دهد. در زمینه مسائل حقوقی برای جلوگیری از ضررهای احتمالی مشورت با یک مشاوره حقوقی امری ضروری است. چنین فردی با تسلط به قوانین و تجربه‌ای که دارد کمک می‌کند تا افراد انتخاب‌های درستی داشته باشند و از ورود خسارت به آن‌ها جلوگیری می‌کند.

اگر شما نیز دارای کسب و کاری هستید و برای پروسه قراداد‌های خود و امور حقوقی نیاز به مشاور حقوقی دارید در ابتدا باید بدانید مشاور حقوقی چیست و برای این کار می‌توانید به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

با توجه به گستردگی قوانین و مقررات، یک مشاور حقوقی، بسته به حوزه عملکرد خود، وظایفی بر عهده دارد. این مسئله سبب شد که در حال حاضر، این افراد دارای وظایف مختلفی باشند. اما به طور کلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه‌ی این افراد، مشاوره دادن و راهنمایی‌های حقوقی به افراد مختلف است. در واقع این اشخاص به دلیل دانشی که دارند باید اطلاعات حقوقی مورد نیاز را به افراد مختلف، ارائه دهند، متن قراردادهای مختلف را تنظیم کنند و بر نحوه‌ی پیشروی این قراردادها نظارت کنند.

هر مسئله‌ی حقوقی که به وجود آید اولین کار و وظیفه‌ای که بر دوش مشاوران حقوقی است جمع‌آوری اطلاعات درست و صحیح از موضوع مورد نظر و استفاده‌ی صحیح و به جا از قوانین است. یکی از مهم‌ترین وظایف مشاوره‌های حقوقی این است که در امور کیفری و حقوقی روابط خصوصی، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. به طور کلی یک مشاور حقوقی می‌تواند در انواع کارهای حقوقی اعم از امور مربوط به مهاجرت، امور تجاری، مسائل و امور بین‌المللی و سایر امور حقوقی به شما کمک کند.

از جمله وظایف یک مشاور حقوقی خوب این است که ابتدا تسلط کامل و قوانین داخلی داشته باشد و دوم اینکه باید لزوماً در این زمینه به روز گردد چرا که قوانین ممکن است منسوخ گردیده و قوانین جدید جایگزین آن گردد و مشاور حقوقی لزوماً با اطلاع کامل از قوانین جدید و به روز می تواند به نحو صحیح از عهده مشاوره برآید اهمیت موضوع در قالب یک مثال ذکر می نماییم مثلاً طبق قانون سابق برای مطالبه مهریه زوجه مختار بود ابتدا از طریق ثبت اسناد اقدام نموده یا از طریق دادگاه اقدام به وصول مهریه خود نماید لاکن طبق قانون جدید لزوماً ابتدا باید از طریق اجرای ثبت اقدام به وصول مهریه خود نماید و در صورتی که از طریق اجرای ثبت موفق به اخذ مهریه خود نگردید می‌تواند از طریق دفتر خدمات قضایی اقدام به وصول مهریه خود از طریق دادگاه نمایند فلذا چنانچه مشاور حقوقی مطابق قوانین جدید خود را به روز رسانی نکرده باشد قطعاً با ارائه مشاوره و راهنمایی اشتباه موکل خود را با زیان های مالی و اتلاف بیهوده وقت مواجه خواهد نمود.

اگر بخواهیم به دیگر وظایف مشاوران حقوقی اشاره کنیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ارائه اطلاعات لازم و انجام امور حقوقی مربوط به انواع مناقصه‌ها، مزایده‌ها.
  • جمع‌آوری، بررسی و تنظیم اطلاعات لازم برای تهیه قوانین، اساسنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و غیره.
  • انجام کلیه کارهای مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت‌ها و غیره.

اگر قصد داشته باشید یک مشاور حقوقی را برای کسب و کار خود استخدام کنید در ابتدا باید وظیفه خود بدانید که در مورد وظایف یک مشاور حقوقی تحقیق کنید و اگر الان در این پروسه هستید می‌توانید به وب سایت حقوقی احقاق مراجعه کنید و در این مورد مطالعه داشته باشید.

همانطور که گفتیم مشاور حقوقی خانواده فردی است که حیطه تخصص و اطلاعاتش در زمینه دعاوی خانوادگی از قبیل الزام به تمکین، تهیه مسکن مناسب، منع اشتغال زوجه، مطالبه نفقه و غیره می باشد و با علم به قوانین خانواده و قانون مدنی تا حد امکان موکل خود را راهنمایی و مشاوره می نماید

 

مشاور حقوقی فردی است که با تسلط بر قوانین ملکی از قبیل قانون تملک آپارتمانها، قانون موجر و مستاجر، قانون پیش فروش آپارتمان ها و غیره در زمینه‌های الزام به تنظیم رسمی، ابطال سند یا ابطال مبایعه نامه، تخلیه عین مستاجره، خلع از اموال غیرمنقول، تصرف عدوانی و غیره موکل خود را راهنمایی و مشاوره لازم را به وی ارائه می‌دهد. به طورکل هرگاه صحبت از کمک گرفتن از یک وکیل حقوقی به میان می‌آید، ناخودآگاه ما به یاد فردی می‌افتیم که آن قدر در گفتاری، بیان استدلالات و قوانین، آگاه و حاذق است که می‌تواند در دادگاه حق موکل خود را بر اساس قوانین موجود و به صورت عادلانه‌ای بگیرد. اما آنچه که مسلم است، وکیل باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشد تا او را از مشاوران دیگر جدا سازد اگر می‌خواهید لیستی از ویژگی‌های یک مشاور حقوقی خوب داشته باشید تا بر اساس آن مشاور حقوقی خود را انتخاب کنید می‌توانید به احقاق مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید