به طور کلی، میلگرد به دلیل کاربردهای فراوان و مهم در صنعت و ساختمان سازی، یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی به شمار میرود. میلگردها انواع گوناگون دارند و هر نوع از آن دارای مشخصات و کاربردهای متفاوت هستند. به عنوان مهم ترین کاربرد میلگرد در ساختمان سازی، میتوان به افزایش مقاومت کششی بتن اشاره کرد. بتن در حالی که از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است اما در برابر نیروهای کششی، ضعیف عمل میکند؛ بنابراین با حمایت و تقویت میلگرد، بتن در برابر نیروهای کششی هم قدرت بیشتری پیدا کرده و مقاوم تر عمل میکند.

اما این تمام کاربردهای انواع میلگرد نیست و هر میلگرد دارای کاربردهای مختلفی در شرایط و نیازهای گوناگون است.

در ادامه این مطلب به معرفی پرکاربردترین میلگردها خواهیم پرداخت.

پرکاربردترین میلگردها کدامند؟

پرکاربردترین سایز میلگرد در ساختمان سازی

میلگردها در سایزهای مختلفی به تولید میرسند. هر سایز از میلگرد میتواند در بخش خاصی از ساختمان، با توجه به نیاز و کارایی آن قسمت، مورد استفاده قرار بگیرد. اینکه در کدام بخش کدام سایز از میلگرد استفاده شود، بسیار مهم و قابل توجه است. پرفروش ترین سایزهای میلگرد در ایران، میلگردهای سایز ۱۲،۱۴،۱۶ و ۲۵ هستند.  هرکدام از این سایزها کارایی خاصی در بخش خاصی از ساختمان ارائه میدهند. به طور مثال میلگرد ۱۲ در داخل بتن، در مقایسه با میلگرد ۸ و یا ۱۰ مقاومت بیشتر و در برابر انعطاف کمتری از خود نشان میدهد.  بیشترین کاربرد میلگرد ۱۲ در ساختمان سازی واحد های مسکونی، سوله، استادیوم و …. است. به این نکته باید توجه داشت که ساختمانی با مساحت بیشتر به میلگردهای ضخیم تر احتیاج دارد و نقش میلگردهایی با قطر بیشتر در این موارد، پررنگ تر میشود.

کاربرد میلگرد ۱۴ را میتوان استفاده در پروژه های ساختمانی سنگین تر، ساخت پارکینگ، پل و تاسیسات صنعتی عنوان کرد و آن را در دسته پرفروش ترین میلگردها قرار داد.

اما میلگرد ۱۶، با مقاومت تسلیم بیشتر در ساخت پایه های بتنی انواع پل و ساختمانهای بلند استفاده میشود. مقاومت تسلیم به بیشترین نیرویی گفته میشود که میلگرد میتواند قبل از شکستن، تحمل کند. قیمت میلگرد 16 با کاربردهای خاص آن بی ارتباط نیست.

پرکاربردترین گریدهای میلگرد

میلگردها اعم از ساده و آجدار، در گریدها مختلفی که بر اساس استاندارهای بین المللی تایید شده اند، به تولید میرسند. انواع گرید میلگرد A1، A2، A3 و A4 است. در این بین تنها گرید A1 مربوط به میلگرد ساده است و سایر گریدها در دسته میلگردهای آجدار قرار میگیرند.

هرچه عدد گرید میلگرد بیشتر باشد، آن میلگرد شکننده تر و با قابلیت خم کاری و انعطاف پذیری کمتر است. این موضوع به دلیل عناصر تشکیل دهنده میلگردها بخصوص کربن، در گریدهای مختلف است که سبب میشود میلگردها خواص گوناگونی را از خود نشان دهند. هرکدام از گریدهای میلگرد کاربرد خاص خود را دارند، اما به طور کلی، بیشترین کاربرد در میان انواع گرید میلگرد، مربوط به گرید A3 است.

پرکاربردترین نوع میلگرد

میلگردها از لحاظ نوع و جنس نیز در انواع گوناگونی مانند میلگرد کربن، اپوکسی، اروپایی، فولاد استنلس، گالوانیزه و فایبرگلاس در بازار موجود هستند. اما اینکه بگوئیم کدام یک از این انواع میلگرد پرکاربرد تر است، چندان صحیح نیست. چرا که میلگردها از این حیثِ دسته بندی، با توجه به ویژگیهایشان، در مناطق مختلف جغرافیایی کاربرد دارند. به طور مثال ممکن است نوعی از میلگرد به دلیل سازگاری با نوع شرایط جغرافیای در یک منطقه کاربرد زیادی داشته باشد اما در منطقه ای دیگر، مورد استفاده نباشد.

در این رابطه به توضیح بیشتری درباره انواع میلگرد و ویژگیهای آنها خواهیم پرداخت.

 

◾️میلگرد فولاد کربن:

میلگرد فولاد کربن که به آن میلگرد سیاه هم گفته میشود، به دلیل استحکام کششی زیاد، میلگردی با کاربرد بالا در ایران است. اما این میلگرد با توجه به ویژگیها و مشخصات شیمیایی و ترکیباتش، برای مناطق مرطوب، مناسب نیست، چرا که مقاومتی در برابر رطوبت نداشته و دچار خوردگی، زنگ زدگی و در نهایت شکستگی میشود.

◾️میلگرد اپوکسی:

میلگرد اپوکسی، در واقع همان میلگرد سیاه است که با پوشش اپوکسی در برابر زنگ زدگی بین ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر مقاوم تر عمل میکند. اما از نظر استحکام تفاوتی با میلگرد سیاه ندارد.

◾️میلگرد اروپایی:

میلگرد اروپایی همانطور که اسم آن هم یادآور میشود، با توجه به شرایط جغرافیایی کشورهای اروپایی به تولید رسیده است. کشورهای اروپایی از لحاظ زلزله خیزی، امنیت بسیار بالایی دارند و نیاز به میلگردی با مقاومت بسیار بالا در آنها وجود ندارد. از این رو میلگرد اروپایی با روش ترمکس به تولید میرسد که در مقابل کاربرد بالای این نوع از میلگرد در کشورهای اروپایی، کاربرد چندانی در مناطق زلزله خیز ندارد.

◾️میلگرد گالوانیزه:

میلگرد گالوانیزه هم یک میلگرد مقاوم در برابر زنگ زدگی به حساب می آید؛ اما این مقاومت در مقایسه با میلگرد اپوکسی کمتر ولی در مقابل، دارای مقاومت بیشتر  در برابر آسیب پذیری است.

در مقوله قیمت نیز، قیمت میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد اپوکسی بیشتر است.

 

◾️میلگرد فایبر گلاس:

میلگردهای فایبر گلاس از پرکاربردترین انواع میلگرد برای تقویت بتن و افزایش مقاومت سازه هستند که مقاومت بسیار خوبی هم در برابر زنگ زدگی از خود نشان میدهند‌. اما در مقابل این ویژگی، این نوع از میلگرد برای مکانهایی که نیاز به خم کاری میلگرد وجود دارد، چندان قابل استفاده نیستند.

◾️میلگرد استلنس:

میلگرد فولاد استلنس، یکی از مقاوم ترین میلگردها در برابر زنگ زدگی و از بهترین گزینه ها برای آرماتوربندی است. اما نقطه ضعف آن که سبب میشود به جز موارد خاص، کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، قیمت بالای آن است.

 

میلگرد ساده و آجدار

میلگرد ساده و آجدار هر دو کاربردهای خاص و زیادی در صنعت و ساختمان سازی دارند.

ویژگیهای میلگردهای ساده و آجدار، کاربردهای آنها را در صنایع و بخش های مختلف مشخص میکند. میلگرد ساده به دلیل انعطاف پذیری بیشتر، در مواردی که نیاز به خم کاری وجود دارد، کاربرد بیشتری دارد.

 

سخن آخر:

انواع میلگرد اعم از سایز، گرید، نوع و … هرکدام کاربردهای خاص خود را دارند و با توجه به مکان یا نیاز خاص موجود، برای استفاده انتخاب میشوند. بنابراین برای استفاده از هر نوع از میلگرد، شناخت کامل میلگرد و مشخصات آن بسیار مهم است.

کاربردهای مختلف میلگرد، یکی از عواملی است که بر قیمت میلگرد تاثیر بسزایی دارد.

بدیهی است استفاده از میلگرد با کیفیت و استاندارد که توسط تولیدکنندگان معتبر به تولید رسیده باشند هم در انتخاب میلگرد بسیار مهم است.

بهترین قیمت روز آهن در آهن جم، شامل قیمت انواع میلگرد و سایر محصولات بازار آهن آلات هم اکنون برای شما قابل دسترسی و مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید