علی بابا در بیانیه ای اعلام کرد که کسب و کارهای مختلف خود را متلاشی می کند و دولت چین فشار را کاهش می دهد.

علی بابا چین اعلام کرده است که به زودی امپراتوری وسیع خود را به شش گروه تجاری کوچکتر تقسیم خواهد کرد. هر شرکتی به دنبال سرمایه یا عرضه اولیه عمومی برای خود خواهد بود. این خبر در شرایطی اعلام شد که «جک ما» موسس این شرکت سرانجام پس از مدت ها روز گذشته به چین بازگشت.

به گزارش رویترز، دولت چین در نهایت فشار بر علی بابا را افزایش خواهد داد نزول کردن از سوی دیگر، این فناوری غول پیکر تغییرات بزرگی را در امپراتوری خود ایجاد خواهد کرد. در بیانیه این شرکت گفته شد که این تغییر بزرگترین تغییر ساختاری در تاریخ 24 ساله آن بوده و منجر به شکل گیری شش شرکت مستقل خواهد بود.

این تجارت شامل گروه خدمات ابری، گروه خدمات محلی، گروه فروشگاه دیجیتال جهانی، گروه رسانه و سرگرمی دیجیتال، گروه تجاری Taobao Tmall، گروه لجستیک هوشمند Cainiao خواهد بود. دانیل ژانگ، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل علی بابا در نامه ای به کارمندان خود درباره این تصمیم گفت: “هدف اصلی و هدف اصلی ما از این تغییر، افزایش انعطاف پذیری و پاسخگویی و کاهش زنجیره های تصمیم گیری نظارتی بود.”

علی بابا به عنوان یک هلدینگ به فعالیت خود ادامه می دهد

او می گوید که هر گروه از این شرکت ها باید به طور فعال تغییرات سریع بازار را مدیریت کنند و همه کارکنان علی بابا باید ذهنیت کارآفرینی را احیا کنند. ژانگ به انجام مسئولیت های خود ادامه خواهد داد و گروه علی بابا نیز از همین مدل پیروی خواهد کرد قرارداد مدیریت او به کار خود ادامه می دهد. آقای ژنگ همچنین مدیر عامل شرکت Cloud Services Group خواهد بود.

گروه‌های دیگر، به‌جز گروه تجاری Taobao Tmall، که هنوز به طور کامل متعلق به علی‌بابا است. مدیرعامل و هیئت مدیره خود آنها سرمایه یا IPOهای خارجی را خواهند داشت و می توانند جذب کنند.

ژانگ گفت گروه علی بابا بخشی از ساختار سازمانی خود را کاهش خواهد داد، اما جزئیاتی در مورد کاهش احتمالی فاش نشده است.

دیروز پس از بازگشت جک ما به چین پس از حدود یک سال دوری از این کشور، قیمت سهام علی بابا افزایش یافت و این رشد امروز نیز ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید