بروکر ارانته

بازار فارکس یکی از پررونق‌ترین بازارهایی است که از گوشه گوشه‌ی دنیا، تریدرها را به سمت خود جلب کرده است. این بازار بزرگ و صد البته پر ریسک، مزایای منحصر به فردی داشته که باعث جذب این تعداد از تریدر شده است. در این مقاله، ابتدا توضیحی خواهیم داد در خصوص بازار فارکس و سپس چند کارگزاری کمتر شناخته شده، اما درجه یک را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید بیشترین سود را از این بازار استثنایی، دریافت کنید.

بازار فارکس چیست؟

زمانیکه پول به عنوان ابداع بشر وارد چرخه‌ی زندگی شد و جایگزین سکه‌های طلا و نقره گردید، همواره سوالی در ذهن مردم شکل گرفته بود که این برگه‌ی کاغذ در کشورها و سرزمین‌های دیگر، چقدر با ارزش است؟! کار در گذشته آسان‌تر بود، چرا که طلا و نقره و حتی مس، ارزش تقریبا مشخصی داشتند و داد و ستد بر مبنای وزن آن‌ها انجام میشد. کمتر نقطه‌ای از زمین وجود داشت که طلا یا نقره، ارزش کمی در آن داشته باشد و بنابراین، سکه‌ها در سرتاسر زمین بر اساس وزنشان، ارزش داشتند. اما زمانیکه پول ابداع شد و جایگزین سکه‌ها شدند، ارتباط تنگاتنگی میان تجارت و اقتصاد ایجاد شد. اگر رابطه‌ی میان دو سرزمین و حکومت، رابطه‌ی خوبی نبود، کاغذی که دست شما بود، هیچ ارزشی نداشت!

با تبدیل شدن جهان به یک دهکده‌ی جهانی، حال ارزش پول کشورهای مختلف نسبت به یکدیگر، ارتباط مستقیمی با سیاست آن دو کشور نسبت به کشورهای بزرگ دنیا (خصوصا آمریکا)، پیدا کرده است. ممکن است کشوری در مقابل یک کشور بزرگ دنیا قد علم کند و ارزش پولش یک شبه نصف شود! بنابراین، ارزش پول کشورهای مختلف همواره تحت تاثیر پارامترهای سیاسی و جهانی بوده و هر لحظه در حال کاهش و افزایش (نوسان) است. اگر فردی قصد داشته باشد که دلار را فروخته و یورو بخرد، ارزش نسبی این دو ارز به یکدیگر را چگونه متوجه خواهد شد؟ یا به عبارت دیگر، هر دلار معادل چند یورو است؟!

بازار فارکس

بنابراین، نیاز بود تا مکانی ایجاد شده و قیمت ارزهای مختلف در برابر یکدیگر با توجه به عرضه و تقاضا و در یک بازار کاملا آزاد، مشخص شود. به این بازار که کاربرد اصلی آن، تعیین ارزش ارزهای مختلف نسبت به یکدیگر است، بازار فارکس گفته می‌شود. این بازار، برخلاف آنچه که ممکن است تصور کنید، هیچ مکان فیزیکی‌ای نداشته و تمامی عرضه و تقاضا به صورت آنلاین و در اینترنت ارائه می‌شود. افراد و ارگان‌های که نقش اصلی در تعیین قیمت را دارند، سرمایه گذاران نبوده بلکه کشورها و اهرم‌های آنان هستند که ارزش ارزهای مختلف را تغییر می‌دهند. برای مثال، هنگامیکه دولت آمریکا تصمیم بگیرد با جذب سرمایه گذار خارجی، پول ملی را تقویت کند (و صد البته این کار با تکیه بر صنعت و بانک‌ها انجام می‌شود)، ارزش پول آمریکا در مقابل سایر کشورها افزایش می‌یابد.

قراردادهای تجاری، تحولات صنعتی و طرح‌های عمرانی، بخشی از اقداماتی هستند که دولت‌ها به واسطه‌ی اهرم‌های خود، انجام می‌دهند تا ارزش پول کشور خود را در مقابل با سایر کشورها تقویت نموده و یا تثبیت نمایند. بنابراین، یک جریان بسیار بزرگی از تبادلات مالی همواره در جریان بوده که باعث نوسان قیمت ارزهای مختلف نسبت به یکدیگر میشود. شما به عنوان سرمایه گذار، می‌توانید سرمایه‌ی خود را وارد این بازار کرده و در راستای این جریان پیش رفته و درآمد کسب کنید. در نظر داشته باشید که اثر سرمایه‌گذاران خرد در این بازار، بسیار کمتر از آن است که بتوان با جریان سازی محلی، روند قیمت‌ها را تغییر داد. بنابراین، پیش از ورود به بازار، مطمئن شوید که دانش شما کافی بوده و ابزارهای مورد نیاز خود را کاملا می‌شناسید.

دروازه ورود به بازار فارکس

اگر قصد دارید به عنوان یک سرمایه گذار یا همان تریدر (معامله گر) وارد بازار فارکس دارید، باید از خدمات یک واسط استفاده نمایید. واسط‌ها همان کارگزاری‌هایی هستند که پلتفرم معاملاتی را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید با استفاده از آن، تحلیل‌های خود را انجام داده و معاملات را در راستای تغییرات قیمت انجام دهید. همانطور که پیشتر گفته شد، بازار فارکس یک مکان فیزیکی نبوده که نیاز به حضور داشته باشد و حتی سایت اختصاصی نیز ندارد. بلکه بازار فارکس به مفهومی گفته می‌شود که در آن، تغییرات ارزش ارز کشورهای مختلف نسبت به یکدیگر، زمینه‌ساز کسب درآمد برای تریدرها است. این واسط یا همان بروکر فارکس، پلی برای رسیدن به این بازار بسیار بزرگ است. در ادامه در خصوص بروکرها بیشتر توضیح خواهیم داد.

مزایای انحصاری بازار فارکس چیست؟

وارد هرگونه تجارت که شوید، باید کالای یا دارایی را بخرید و در زمان مناسب (بعد از افزایش قیمت)، بفروشید. اما در بازار فارکس اصلا چنین محدودیتی وجود ندارد. از آنجاییکه شما جفت ارز معامله می‌کنید (مثلا دلار به یورو)، می‌توانید جفت ارز خود را برعکس کرده (تبدیل به یورو به دلار) و با خرید این دارایی جدید، در زمانی که دلار به یورو نزولی است، درآمد کسب کنید. البته این مثال برای فهم بهتر موضوع بیان گردید و در حقیقت، در این بازار هر دو گزینه‌ی خرید و فروش برای دارایی وجود دارد. یعنی نیازی به تبدیل کردن (تبدیل به یورو به دلار) نبوده و می‌توانید دلار به یورو را خریده (Buy) و یا بفروشید (Sell). بنابراین، حتی در زمانیکه بازار کاملا نزولی است، امکان کسب درآمد وجود دارد.

اکثر بازارهای محلی و حتی دنیا، ساعات کار مشخصی دارند. برای مثال، اگر قصد دارید طلا بخرید، باید در ساعاتی که مغازه یا طلافروشی باز است به آن مراجعه کنید. اگر قصد خرید دلار دارید، باید باز هم در ساعات اداری به صرافی‌ها مراجعه کنید. این قانون و محدودیت تقریبا در تمامی بازارها وجود دارد. اما در بازار فارکس، از آنجاییکه از اینترنت و پلتفرم معاملاتی استفاده می‌کنید، هیچ محدودیت زمانی برای انجام معاملات شما وجود نداشته و هر کجا که به اینترنت متصل باشید، می‌توانید بخرید یا بفروشید.

بازار فارکس

اگرچه بازار فارکس در ابتدا برای معامله جفت ارزها ایجاد شده بود، اما با گذر سال‌ها، بروکرها آپشن‌های بیشتری را برای معامله کردن در اختیار شما قرار دادند. علاوه بر جفت ارزها، آیتم‌های زیر نیز برای معامله وجود دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد:

  1. انرژی
  2. سهام
  3. شاخص سهام
  4. رمزارز
  5. فلزات
  6. کالاها

بروکرها امکان معامله کردن دارایی‌های مختلف را به پلتفرم معاملاتی خود اضافه کردند. این دارایی‌ها می‌تواند نفت و گاز (انرژی) باشد و یا گندم و سویا (کالاها). بسته به بروکری که انتخاب می‌کنید، سبد معاملاتی شما ممکن است متفاوت باشد. با این حال، بسیاری از دارایی‌های قابل معامله در اکثر بروکرهای فارکس، مشابه یکدیگر است. از آنجاییکه معاملات در سطح جهانی باید بر اساس یک ارز مبنا (عموما دلار آمریکا) انجام شود. بنابراین در تمامی معاملات فوق امکان خرید و فروش دارایی وجود دارد (خرید گندم بر مبنای دلار – خرید دلار بر مبنای گندم). این ویژگی بدان معناست که امکان کسب سود از دو طرف بازار (صعودی – نزولی) برای تمامی دارایی‌ها امکان پذیر است. اگر به صورت معمول قصد داشتید تا با تجارت سویا درآمد کسب کنید، ابتدا باید سویا را خریداری و سپس انبار می‌کردید و نهایتا هنگامیکه قیمت آن افزایش پیدا کرد، می‌فروختید.

اما در بازار فارکس بدون نیاز به انبار کردن دارایی، می‌توانید وارد معامله‌ی دارایی‌های مختلف شوید. علاوه بر آن، لزومی ندارد که حتما سویا را خریداری کنید تا زمانیکه ارزش آن (در مقایسه) با دلار بالا رفتن، آن را بفروشید. اگر تحلیل‌ها نشان می‌دهد که ارزش سویا در مقایسه با دلار در حال کاهش است، شما می‌توانید با فروش سویا (یا همان خرید دلار به سویا) درآمد کسب کنید که این امکانی فوق العاده است.

نقش بروکرها در بازار فارکس

بروکرها تنها راه ارتباط میان سرمایه گذاران خرد با بازار فارکس بوده و تنها از طریق آن‌ها می‌توان با وارد شدن به بازار فارکس، سرمایه گذاری کرد و درآمد کسب کرد. از آنجاییکه برای شروع سرمایه گذاری باید پول را به حساب خود در بروکر واریز کنید، بهتر است، یا بهتر بگوییم: لازم است که مطمئن شوید بروکری که انتخاب کرده‌اید معتبر بوده و پول شما را بالا نخواهد کشید. اکثر بروکرهای فارکس در خارج از ایران بوده و هیچ دفتری در داخل ایران ندارند. بنابراین، پیش از واریز کردن پول، ابتدا مطمئن شوید که گوشت را دست گربه نداده‌اید!

چگونه بروکر معتبر را تشخیص دهیم؟

دو روش برای تشخیص بروکر معتبر وجود دارد. اول اینکه از تجربه‌ی کسانی استفاده کنید که سالهاست در این بازار فعالند و چند پیراهن بیشتر از شما پاره کرده‌اند. اگر می‌خواهید مطمئن شوید که در مسیر درستی قدم برمیدارید، به وبسایت ترید اریا مراجعه کنید تا زیر و بم انتخاب بروکر و لیستی از معتبرترین بروکرهای فعال در ایران را بررسی کنید. در روش دوم، خودتان می‌توانید با دانستن چند نکته، مطمئن شوید که بروکر معتبری را برای ورود به بازارهای جهانی انتخاب کرده‌اید.

بررسی اعتبار بروکر

در اولین گام، باید مطمئن شوید که بروکر، اجازه‌ی فعالیت‌های مالی در سطح دنیا را داشته باشد. بروکرها باید تحت نظارت نهادهای معتبر مالی بین‌المللی فعالیت کرده و تمامی اقدامات آن‌ها بررسی شود. در صورتیکه عملکرد آن‌ها مورد تایید نهادهای ناظر باشد، گواهینامه‌ی صلاحیت عملکردی یا همان رگولاتوری به آن‌ها اعطا خواهد شد. بنابراین، در اولین گام مطمئن شوید که بروکری را انتخاب می‌کنید که دارای رگولاتوری از نهادهای معتبر باشد. در حال حاضر، معتبرترین رگولاتوری‌های جهانی CySec و FCA بوده که نشان‌دهنده‌ی اعتبار بالای کارگزاری هستند.

بررسی قدمت و تاریخچه

اگرچه تازه تاسیس بودن دلیلی بر ضعف عملکردی نیست، اما طبیعتا بروکرهایی که بیشتر از یک دهه در بازار فارکس فعالیت کرده‌اند، اطمینان خاطر بیشتری را برای تریدر به ارمغان می‌آورند. اگر قصد دارید بروکری را انتخاب کنید، حتما توجه داشته باشید که سابقه‌ی طولانی‌ای در بازار فارکس داشته باشد و نظر سایر تریدرها را در خصوص آن جویا شوید. بروکرهای آلپاری، فیبوگروپ، ویندزور، آمارکتس و … جزو بروکرهای باسابقه‌ی بازار فارکس هستند. البته بروکر جوانی به نام ارانته نیز که تنها سه سال از تاسیس آن می‌گذرد نیز جزو بروکرهای بسیار معتبر است. این دو پارامتر، مهمترین نکات برای ارزیابی اعتبار یک بروکر هستند. بعد از اینکه از اعتبار آن‌ها مطمئن شدید، حال نوبت به بررسی مزایای هر کدام می‌رسد.

مزایای بروکرها

پس از اینکه خیالتان از صحت عملکرد بروکر راحت شد، حال با ذهنی باز باید میان ویژگی‌ها و مزایای هر کدام به دنبال چیزی باشید که بیشتر مناسب سبک معاملاتی شما باشد. برای مثال، بعضی از بروکرها حساب اسلامی ارائه کرده‌اند که مناسب تریدرهایی است که معاملات طولانی مدت انجام می‌دهند. از طرف دیگر، بعضی بروکرها میزان اسپرد را به شدت کاهش داده‌اند و حتی کاملا صفر کرده‌اند تا مناسب تریدرهای اسکالپر باشد. بعضی از کارگزاری‌های فارکس، سبد سهام متنوعی داشته که مناسب سرمایه گذارانی است که به دنبال ریسک کمتر و سود مطمئن‌تر هستند. از طرف دیگر ممکن است بعضی از کارگزاری‌ها رمزارزها را به سبد معاملاتی خود اضافه کرده باشند تا تریدرهای ریسک پذیر، بتوانند امکان کسب سودهای بالای 100 درصد در یک روز را داشته باشند.

بروکر icm capital

همه‌ی این‌ها ویژگی‌هایی است که شما به عنوان یک تریدر باید به آن توجه کنید و بهترین و مناسب‌ترین کارگزاری را بر مبنای ویژگی‌های شخصیتی خود، انتخاب کنید. در ادامه، سه کارگزار معتبر، اما کمتر شناخته شده‌ی بازار فارکس را معرفی خواهیم کرد.

بروکر icm capital

این کارگزاری که از سال 2009 میلادی تاسیس شده توانسته رگولاتوری معتبر FCA را دریافت کند. این کارگزاری بدون هیچگونه تبلیغات وارد ایران شد و به همین جهت کمتر کسی نام این کارگزاری معتبر را شنیده است. با این حال، آی سی ام کپیتال جزو بروکرهای معتبر جهانی است که به ایرانیان خدمات می‌دهد. تیم پشتیبانی فارسی زبان آن نیز همواره در کنار شماست تا مشکلات شما را برطرف کرده و به سوالاتتان پاسخ دهد. شایان ذکر است icm capital هیچ ربطی به بروکر icm brokers نداشته و حتما به تفاوت این دو کارگزاری دقت کنید. برای شناخت بیشتر بروکر icm capital این مقاله را مطالعه کنید تا مزایای انحصاری این کارگزاری فارکس، آشنا شوید.

بروکر ارانته

یکی از بروکرهایی که علی‌رغم سن کم، توانسته بازار را در اختیار خود بگیرید، ارانته بوده است. این کارگزاری که 3 سال پیش تاسیس شده و تازه یک سال است که وارد بازار ایران شده است، توانسته با تیم قوی پشتیبانی فارسی زبان خود و همچنین دریافت رگولاتوری‌های معتبر CySec  و FSA و مهمتر از همه، کاهش بی نظیر میزان اسپرد، به سرعت در دل تریدرها و خصوصا تریدرهای ایرانی جا باز کند. این کارگزاری حتی مبالغ پرداخت شده بابت کارمزد را نیز به خود تریدر پس می‌دهد. به این طرح ریبیت گفته میشود که در مقاله بروکر ارانته در ترید اریا کامل توضیح داده شده است.

کارگزاری آمارکتس

یکی دیگر از بروکرهای قدیمی و معتبر بازار فارکس که در یکی دو سال اخیر وارد بازار ایران شده است (تاسیس در سال 2007 میلادی)، بروکر آمارکتس است. این بروکر بی حاشیه، به سرعت توانست تبدیل به یکی از بروکرهای محبوب در بازار ایران شود. این کارگزاری نیز همانند ارانته، طرح‌ها و مشوق‌های بی نظیری را برای مشتریان خود در نظر گرفته که می‌توانید در وبسایت ترید اریا بیشتر با آن آشنا شوید.

بروکر آمارکتس در ایران

دیدگاهتان را بنویسید