ویژگی جدید Memory Saver می تواند مصرف رم کروم را کاهش دهد و تجربه روان تری را برای کاربران فراهم کند.

چگونه حالت بهینه سازی رم را در گوگل کروم فعال کنیم؟

بسیاری از کاربران شکایت دارند که گوگل کروم رم زیادی را اشغال می کند. خوشبختانه اخیرا قابلیت جدیدی برای بهبود و کاهش مصرف اضافه شده است رام کروم ارائه شده است که می تواند به حل این مشکل کمک کند. در مقاله زیر به نحوه استفاده از قابلیت مذکور و اعمال تنظیمات مناسب برای آن می پردازیم.

چگونه حالت ذخیره رم را فعال کنیم؟

ظرفیت حافظ حافظه این به طور ویژه برای کاهش مصرف رم توسط کروم و نسخه های جدیدتر طراحی شده است به روز رسانی 110 این مرورگر به صورت عمومی در دسترس کاربران است. خوشبختانه، دارندگان تمام دستگاه‌های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز و مک و کروم‌بوک‌ها می‌توانند از این ویژگی استفاده کنند.


  • چگونه امنیت مرورگر کروم را افزایش دهیم؟
  • چگونه حالت تاریک گوگل کروم را فعال کنیم؟

قابلیت بهینه سازی استفاده از رم در کروم پس از به روز رسانی به نسخه 110 یا بالاتر به طور خودکار فعال می شود. بنابراین، برای فعال کردن آن، فقط باید مرورگر خود را به آخرین نسخه به روز کنید. برای بررسی نسخه فعلی برنامه کافیست روی نماد سه نقطه در گوشه پنجره کلیک کنید و سپس از منوی Help گزینه About Chrome را انتخاب کنید. اگر نسخه جدیدتری منتشر شود، به صورت خودکار دانلود و نصب می شود.

آیا صرفه جویی در حافظه بر مصرف رم در کروم تأثیر می گذارد؟

ویژگی جدید مرورگر گوگل تلاش می کند تا RAM موجود را با کنترل منابع استفاده شده توسط برگه های استفاده نشده افزایش دهد. گوگل ادعا می کند که این ویژگی می تواند تا 40 درصد صرفه جویی در مصرف حافظه موقت البته، هرچه تعداد تب های بیشتری در پس زمینه باز شود، بهینه سازی حافظه عملکرد بهتری خواهد داشت. ناگفته نماند که تب های فعال در اولویت هستند تا به تجربه کاربری آسیبی نرسد و صفحات به درستی فراخوانی شوند.

حافظ حافظه

همچنین، برگه های شکسته باید پس از بازگشت کاربر به آنها، بارگذاری مجدد شوند. در نتیجه ممکن است برخی تغییرات از بین بروند. این مشکل می تواند برای برخی از برنامه های تحت وب مشکل ساز شود و در عملکرد صحیح آنها اختلال ایجاد کند.

در هر صورت اگر رم زیادی روی کامپیوتر یا لپ تاپ خود ندارید، پیشنهاد می شود از قابلیت ذکر شده استفاده کنید. کاربران Chromebook یا افرادی که کارهای سنگینی مانند ویرایش عکس‌ها و ویدیوها در حین وبگردی انجام می‌دهند، بیشترین بهره را از این ویژگی خواهند برد. همچنین با سفارشی سازی آن می توانید مانند تصویر زیر به عملکرد مورد نظر خود دست پیدا کنید.

نحوه پیکربندی ویژگی مصرف رم را کاهش دهید

همانطور که در قسمت های قبل ذکر شد، ویژگی جدید مرورگر گوگل به طور پیش فرض از نسخه 110 به بعد فعال است. اما کاربران می توانند به صورت دستی آن را برای سایت های خاص یا به طور کلی غیرفعال کنند. توصیه می شود فقط در مواقعی که این ویژگی برای شما مشکل دارد، آن را غیرفعال کنید.

مصرف رم و کروم را کاهش دهید
  • برای خاموش کردن حالت ذخیره رم، ابتدا مرورگر را باز کرده و سپس بر روی نماد سه نقطه در گوشه بالای پنجره کلیک کنید.
  • از منوی باز شده گزینه Settings را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Performance کلیک کنید.
  • اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که سوئیچ مقابل Memory Saver را غیرفعال کنید.

به جای خاموش کردن کامل این ویژگی، می توانید آن را فقط برای سایت های خاص غیرفعال کنید. برای این کار در همان صفحه بر روی گزینه «افزودن» کلیک کرده و سپس آدرس سایت های مورد نظر (مثلا Digiato.com) را وارد کنید. توجه داشته باشید که تعریف ورودی URL شامل تمام زیر دامنه های آن می شود.


سوالات متداول در مورد استفاده از رم Chrome

چگونه مصرف رم مرورگر کروم را کاهش دهیم؟

با قابلیت Memory Saver که از نسخه 110 به بعد این نرم افزار ارائه شده است می توانید مصرف رم را مدیریت کنید.

آیا می توان قابلیت مصرف رم را در کروم خاموش کرد؟

آره؛ با رفتن به تنظیمات مرورگر خود، می توانید ویژگی مذکور را برای سایت های خاص یا به طور کلی غیرفعال کنید.

آیا واقعاً Memory Saver بر مصرف RAM تأثیر می گذارد؟

ویژگی مورد بحث برای دستگاه هایی با رم محدود و کاربرانی که از چندین برنامه به طور همزمان استفاده می کنند مفید است و می تواند مصرف رم کروم را تا 40 درصد کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید