نسل جدید ام وی ام X33 با نام ام وی ام X33 کراس در حال آماده شدن برای ورود به بازار ایران است.

کراس اوور ام وی ام X33

ام وی ام X33 یکی از معروف ترین، پرفروش ترین و محبوب ترین خودروهای چینی در ایران است. این خودرو که در سرزمین اصلی به عنوان محصولی از خانواده کراس اوور چری شناخته می شود، با نام تیگو 3 به دست مشتریان چینی می رسد، اما در ایران آن را با برند مادیرش خودرو و با نام MVM X33 می شناسیم. تاکنون سه نسل و چهار نسخه از این خودرو به بازار ایران عرضه شده است. در حال حاضر نسل جدید این خودرو با نام MVM X33 Cross برای ورود به بازار ایران آماده می شود. MVMX 33 Cross نسبت به سه نسل قبلی خود تفاوت های زیادی را به خود دیده است.

تجربه پست شانگهای ام وی ام X33 کراس

در حاشیه نمایشگاه خودرو شانگهای 2023، فرصتی فراهم شد تا خبرنگاران ایرانی از خط تولید اصلی چری بازدید کنند و از محصولات جدید این شرکت برای بازار ایران مطلع شوند. یکی از این محصولات MVM X33 Cross است. این کراس اوور خودرویی میان رده در سبد مدیران خودرو خواهد بود. مدتی است که تولید و عرضه نسخه فیس لیفت نسل سوم MVMX 33 که با نام MVMX 33 AT شناخته می شود، متوقف شده است. MVMX 33 Cross جایگزین این خودرو خواهد شد و یک پله بالاتر از MVMX22 Pro خواهد بود.

کراس اوور ام وی ام X33

با اولین نگاه ما به عکس های MVMX 33 Cross، به راحتی می توان شباهت های بین این خودرو و MVMX X22 Pro را مشاهده کرد. این خودرو در واقع نسخه اصلاح شده تیگو 3x یا تیگو 2 است که در سال 2023 معرفی شد و از این رو این دو خودرو از نظر پلت فرم و ابعاد شبیه به هم هستند و تنها تفاوت آنها در ظاهر است. با این حال، مدیران خودرو قصد دارند هر دو نسخه قبل و بعد از فیس لیفت را همزمان در بازار ما عرضه کنند.

برخلاف نمای بیرونی که دارای الگوهای طراحی رایج است، در فضای داخلی ام وی ام X33 کراس شاهد کابینی کاملا جدید در مقایسه با ام وی ام x22 پرو هستیم. این کابین از تریم دو رنگ استفاده می‌کند و خوشه‌ها از وسط آن متصل شده‌اند. از آنجایی که MVMX 33 Cross نسخه ارتقا یافته MVMX22 Pro است، انتظار داریم راحتی و ایمنی این خودرو را بهبود ببخشیم.

موتورهای رایج

این دو خودرو علاوه بر شباهت های ظاهری ام وی ام X33 کراس و ام وی ام X22 پرو، مشخصات فنی مشابهی نیز دارند. زیر کاپوت ام وی ام X33 کراس همان موتور سه سیلندر توربوشارژ یک لیتری قرار دارد که حداکثر 102 اسب بخار قدرت و 150 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. گیربکس اتوماتیک CVT با 9 دنده مصنوعی وظیفه انتقال نیرو به محور جلو را بر عهده دارد. البته دورنمای عرضه نسخه دنده ای X33 کراس با موتور 1.5 لیتری تنفس طبیعی دور از انتظار نیست.

کراس اوور ام وی ام X33

استفاده از این موتور تفاوت اصلی ام وی ام X33 کراس با سه نسل قبلی خواهد بود. نسل های قبلی این خودرو به موتور دو لیتری مجهز بودند. اما نسل جدید این کراس اوور با کاهش یک لیتری حجم موتور و اضافه شدن توربوشارژر همراه است. توان خروجی و گشتاور این موتور را نمی توان با یک موتور 2 لیتری تنفس طبیعی مقایسه کرد. همچنین به دلیل مشکلات دسترسی به سوخت باکیفیت در ایران، ابهاماتی در مورد دوام این موتور وجود دارد.

چقدر هزینه دارد؟

تا زمان معرفی رسمی ام وی ام X33 کراس و ارائه کاتالوگ این محصول توسط مدیران خودرو، قیمت نسل چهارم X33 مشخص نخواهد بود. با این حال گمانه زنی ها حاکی از بازه قیمتی یک میلیارد تومانی این کراس اوور است.

در حال حاضر مدیران خودرو نسخه اصلی این کراس اوور یعنی ام وی ام X22 پرو را با قیمت 870 میلیون تومان به فروش می رسانند. بنابراین مشتریان برای خرید نسخه فیس لیفت باید حدود 150 میلیون تومان بیشتر هزینه کنند. انتظار می رود ام وی ام X33 کراس از نظر راحتی و ایمنی ارتقاء قابل قبولی داشته باشد. بنابراین پرداخت چنین تفاوت قیمتی برای گروهی از مشتریان موجه خواهد بود.

Bluebank حامی ویژه دیجیاتو در نمایشگاه بانک زیبای شانگهای است

دیدگاهتان را بنویسید