عکاسی یکی از جذاب‌ترین و پرهیجان‌ترین تفریحاتی است که افراد می توانند از آن برای پر کردن تایم خالی یا حتی کسب درآمد استفاده نمایند. علاقه به عکاسی و ثبت لحظات جذاب یکی از رایج‌ترین چیزهایی است که در میان جوانان امروزی دیده می شود. قیمت بالای دوربین‌های عکاسی و مشکلات احتمالی که می تواند برای افراد به وجود آورد، باعث شده تلفن همراه وسیله ای باشد که بسیاری از افراد به عکاسی با موبایل روی آورده و از آن برای انجام عکاسی و ثبت تصاویر استفاده نمایند.

اغلب تلفن های همراه امروزی از قابلیت های فراوانی برای عکاسی برخوردار بوده و اگر کمی نکات حرفه ای تصویربرداری را رعایت نمایید، می توانید با استفاده از آن‌ها تصاویر خارق‌العاده ای را به وجود آورید. در این مقاله ابتدا به نکاتی اشاره کردیم که در عکاسی با موبایل، عکس شما را حرفه ای تر می کند و در انتهای مقاله از مزایای عکاسی با موبایل نسبت به عکاسی با دوربین را برایتان گفته‌ایم. با ما همراه باشید.

نکات مهم در عکاسی با موبایل

امروزه بسیاری از افراد دارای تلفن های همراهی هستند که از قابلیت تصویربرداری بهره می برند. این دوربین‌ها می توانند تصاویر مختلفی را در لحظه ثبت نموده و در تلفن همراه ذخیره نمایند. وجود ذوق هنری و علاقه به عکاسی در بسیاری از افراد از یک طرف و از طرف دیگر هزینه بالای خرید دوربین های عکاسی حرفه ای، باعث شده تعداد زیادی از صاحبان تلفن های همراه با استفاده از گوشی موبایل شان اقدام به عکاسی نمایند. از این رو عکاسی با موبایل به یکی از جذاب‌ترین کارهایی تبدیل شده است که بسیار هم محبوب می باشد.

برای اینکه بتوانید تصاویر جذاب و در عین حال حرفه ای با دوربین موبایل خود ثبت کنید، نیاز است تا یک سری موارد را در نظر داشته باشید. در این بخش به طور خلاصه به مهم ترین نکات عکاسی با موبایل اشاره کرده‌ایم.

شبکه بندی خطوط را فراموش نکنید

قابلیت Grid در عکاسی با موبایل

یکی از بهترین و ابتدایی ترین امکاناتی که در دوربین عکاسی اکثر تلفن های همراه وجود دارد، قابلیت شبکه بندی خطوط یا همان Grid است. هنگامی که شما حالت شبکه بندی خطوط را فعال می کنید، تعدادی از خطوط افقی و عمودی روی صفحه ظاهر می شود و شما می توانید به کمک آن‌ها تراز تصویر و جایگاه عناصر تصویر را با دقت بیشتری محاسبه نمایید. برای افرادی که به تازگی شروع به عکاسی با موبایل کرده‌اند، این قابلیت کمک می کند تعادل بیشتری را در تصاویر خود داشته باشند.

استفاده از قابلیت فوکوس

استفاده از قابلیت فوکوس

اکثر تلفن های همراه امروزی، از قابلیت فوکوس به صورت اتوماتیک بهره مند هستند. این قابلیت باعث می شود عناصری که از نظر فاصله جلو تر هستند نسبت به عناصر پشتی شان واضح تر باشند. یا به بیان دیگر پس زمینه عکس به شکل Blur یا تار دیده شده و یک یا چند عنصر جلویی آن شفاف باشند تا جلوه بیشتری بگیرند. برای تنظیم بهتر فوکوس در تلفن همراه‌تان، هنگامی که قصد تصویربرداری با آن را دارید روی عنصر یا سوژه اصلی تان ضربه بزنید و مربعی که نشان داده می شود را دقیقا روی سوژه اصلی‌تان قرار دهید. بدین ترتیب فوکوس مناسبی روی عنصر اصلی‌تان ایجاد شده و می توان گفت عکس شما حالت حرفه ای تری به خود خواهد گرفت.

تنظیم نور در عکاسی با موبایل

وقتی کار خود را به عنوان یک عکاس با تلفن همراه شروع می کنید، دارا بودن اطلاعات کافی راجع به نورپردازی و چگونگی استفاده از نور بخش مهمی از کار شما را تشکیل می دهد. برای اینکه بتوانید عکس‌هایی جذاب با شفافیت کافی و کیفیت بالا داشته باشید، حتما باید نور آن را در بهترین حالت ممکن قرار دهید. در بسیاری از تلفن های همراه امروزی، تنظیم نور به صورت اتوماتیک انجام می شود و کافی است در مکانی با نور مناسب قرار بگیرید تا تنظیمات اتوماتیک دوربین گوشی شما بقیه کار را انجام دهد.

با تکیه بر نظر بسیاری از عکاسان حرفه ای، نور خورشید بهترین نوری است که در عکاسی می توان از آن استفاده کرد. نور طبیعی به عکس های شما جلوه ای جذاب داده و جزئیات را بهتر نشان می دهد. همچنین استفاده از نورپردازی دستی نیز می تواند تا حدود زیادی عکس های شما را زیبا جلوه دهد. منظور از نور دهی دستی، بکارگیری دستگاه‌هایی است که به طور مشخص زاویه‌هایی از نور را ایجاد می کند که در عکس بهترین حالت را ایجاد می کند.

ایجاد تقارن های جذاب

شما به عنوان یک فرد عادی، تقارن را چگونه تعریف می کنید؟ در معنای عام، تقارن به معنی شبیه بودن دو وجه یک موضوع یا یک شیء است. هنگامی که از تقارن حرف می زنیم، نظم و هماهنگی را می توان در تک تک جملات تعریفی‌مان احساس کرد. در عکاسی نیز تقارن وجود دارد اما تعریف آن کمی از تعریف عامه هنری تر است. در عکاسی، تقارن به معنی “نسبتی متعادل، با هارمونی مشخص و هماهنگی عناصر” است که در تصاویر به کار گرفته می شود. وقتی شما تصویری را ثبت می کنید که در آن تقارن موج می زند، بیننده با یک نگاه متوجه اثر هنری شما خواهد شد چرا که هنر در تقارن نهفته است.

تقارنی که در ریاضیات استفاده می شود خیلی دقیق تر از تقارن عکاسی است و شما هنگامی که قصد دارید تصویری متقارن ثبت کنید، باید ببینید بین دو جه تصویر ارتباط و همخوانی وجود دارد یا خیر و اگر وجود داشت می توانید آن را به هنری ترین شکل ممکن ثبت نمایید. در عکاسی با موبایل، ایجاد تقارن یکی از راهکارهای موثر در جذابیت تصاویر است.

ایده های خاص بکار بگیرید

قدرت ایده پردازی و ثبت تصاویری با ایده های جذاب و جدید، هیچ ربطی به دستگاهی که با آن تصاویر را ثبت می کنید ندارد. چه بسا افرادی که با تلفن های همراه خود و با دوربین‌هایی که کیفیت بالایی ندارد، با بکارگیری ایده های جدید تصاویر هنری تر و خاص تری نسبت به تصاویری ایجاد می کنند که توسط افرادی با دستگاه های حرفه ای اما بدون ایده گرفته می شود. به همین دلیل توصیه می کنیم به دنبال سوژه های خاص و نو بروید و تقلید را در عکاسی کنار بگذارید.

تلفن همراه نسبت به دوربین های عکاسی از اندازه کوچک تری برخوردار است و اغلب افراد می توانند آن را به راحتی همراه خود در همه جا حمل کنند. از این رو ثبت لحظات خاص و ایده‌هایی که در لحظه به ذهن شما می رسد یا در دیدگان شما ظهور می کند، با استفاده از عکاسی با موبایل راحت تر ثبت می شود.

همچنین بخوانید: آموزش افزایش امنیت اینستاگرام

زوم و فلش؛ هرگز!

خیلی از مواقع، ممکن است که شما یک سوژه خیلی جذاب و ناب را پیدا کرده ولی بخاطر فاصله دوری که از شما دارد، مجبور شوید از قابلیت زوم استفاده کنید. به یاد داشته باشید تصاویری که با زوم دوربین گرفته می شوند، تصاویر قالبا بی کیفیتی هستند که نمی توان به آن ها عکس حرفه ای گفت. البته امروزه بسیاری از تلفن های همراه قابلیت زوم دوربین‌های شان را بهبود بخشیده‌اند اما آن طور که مشخص است، بیشتر مردم از تلفن های همراهی استفاده می کنند که قابلیت زوم در آن ها چندان کارآمد نیست. به همین دلیل در هنگام مواجه با این سوژه‌ها حدالامکان فاصله‌تان را کاهش داده تا کمتر از زوم دوربین استفاده نمایید.

همچنین نکته دیگر در عکاسی با موبایل، استفاده از فلش دوربین است. فلش اصطلاحا به چراغی گفته می شود که در کنار دوربین قرار گرفته و همزمان با تصویربرداری روشن می شود تا نور بهتری در عکس ایجاد شود. به طور معمول نیازی به استفاده از فلش در طول روز نیست چرا که نور کافی وجود دارد؛ در شب نیز، ما پیشنهاد می کنیم تا حد امکان از نورهای جانبی به جای نور فلش استفاده کنید. چرا که با بکارگیری نور فلش دستگاه تان، تصویر بسیار روشن با کنتراست بالا ایجاد می شود که اصلا حرفه ای نیست.

قبل از عکاسی با موبایل، لنز را تمیز کنید

پاک کردن لنز موبایل

تمیز کردن لنز موبایل قبل از عکاسی باعث می شود گرد و خاک و لکه های ریزی که روی لنز دوربین وجود دارند از بین رفته و شما بتوانید تصاویر باکیفیت تری را ثبت کنید. برای این کار، حتما از دستمال های مخصوص استفاده نموده تا خط و خشی روی لنز دوربین تلفن همراه تان وارد نشود. همچنین می توانید با استفاده از کمی الکل یا آب، تمام لکه ها و جرمی که روی لنز قرار گرفته است را به خوبی پاک کنید.

ادیت تصاویر پس از عکاسی با موبایل

بسیار از افراد تصور می کنند ادیت کردن تصاویر پس از عکاسی با موبایل کار منطقی و درستی نیست. در صورتی که اصلا این طور نبوده و ادیت یا ویرایش تصاویر باعث می شود نقاطی از عکس که نیازمند جلوه بیشتری هستند، بهتر دیده شده و به طور کلی تصویر جذاب تری داشته باشید. نرم افزارهای زیادی برای ادیت تصاویر در تلفن های همراه اندروید و آیفون وجود دارد.

شما می توانید پس از عکاسی، تصاویر منتخب تان را با استفاده از این نرم افزارها ادیت و ویرایش نمایید. تنظیم نور، کنتراست، HDR و … جزو تنظیماتی هستند که در این نرم افزارها وجود دارد. همچنین در بیشتر نرم افزارهای ادیت عکس در موبایل، افکت های آماده ای وجود دارد که می توانید به راحتی آن ها را روی تصاویرتان اعمال نمایید. در ادامه به معرفی برخی از این نرم افزارها پرداخته ایم.

برترین نرم افزارهای ویرایش عکس اندروید

برترین نرم افزارهای ویرایش عکس آیفون

  • VSCO
  • Snapseed
  • Enlight
  • TouchRetouch
  • AfterFocus

شما می توانید این نرم افزارها را از طریق استورهای معتبر مثل گوگل پلی استور و اپ استور دانلود و نصب نمایید.

چرا عکاسی با موبایل بهتر از عکاسی با دستگاه های حرفه ای است؟

ما معتقدیم عکاسی با تلفن همراه در بسیاری از موارد می تواند بسیار جذاب تر و جالب تر از عکاسی با دوربین های حرفه ای باشد. دلایل زیادی برای تکیه بر این موضوع وجود دارد که در این قسمت به تعدادی از آن ها اشاره کرده ایم.

ثبت سریع‌تر تصاویر نسبت به دوربین های عکاسی

یکی از بزرگ ترین مزیت هایی که عکاسی با موبایل نسبت به عکاسی با دوربین های حرفه ای دارد، سرعت بالای ثبت تصاویر در تلفن همراه است. اگر شخصی قصد داشته باشد یک صحنه را با استفاده از تلفن همراه خود ثبت نماید، تنها به 5 ثانیه زمان نیاز دارد تا با استفاده از گوشی خود عکسی را بگیرد اما این زمان در دوربین های حرفه ای بسیار بیشتر است. از این رو با کمک تلفن همراه تان می توانید به راحتی تمام لحظات جذاب و ایده های لحظه ای را ثبت کرده و به وجود آورید.

🙂 شاید لازمت بشه: دانلود نسخه قدیمی اینستاگرام

در دسترس بودن تلفن‌های همراه

تلفن همراه یکی از وسایلی است که در بیشتر زمان روزمره در کنار افراد بوده و دسترسی خیلی بهتری نسبت به دوربین های حرفه ای دارد. اکثر عکاسان نیز تنها در زمانی که قصد انجام عکاسی را دارند دوربین خود را حمل می کنند و در زمان های دیگر آن را در دسترس ندارند اما تلفن همراه برخلاف این بوده و همیشه در دسترس افراد است. از این رو هر وقت که حوصله عکاسی و ایده یابی داشتید، می توانید با کمک گوشی موبایل تان این کار را انجام دهید.

استفاده از نرم افزارهای ادیت عکس در تلفن همراه

همان طور که در بخش بالا گفتیم، پس از عکاسی یکی از کارهایی که می تواند جذابیت بیشتری را به تصاویر شما ببخشد، استفاده از نرم افزارهایی است که عکس شما را به صورت تخصصی و مطابق با خواسته هایتان ادیت و ویرایش می کنند. ممکن است یک عکس را گرفته و تمام نکات حرفه ای عکاسی را در آن رعایت کنید؛ اما ناگهان متوجه شوید قسمتی از عکس نور بیشتری نیاز دارد.

با استفاده از دوربین های عکاسی نمی توانید به سرعت این ویرایش را انجام داده و قبل از ویرایش تصاویر را بررسی کنید اما با کمک تلفن همراه خواهید توانست تمام بخش های تصویر را بررسی کرده و با استفاده از نرم افزارهای ادیت عکس آن ها را ویرایش نمایید.

کسب درآمد از عکاسی با موبایل

وقتی صحبت از عکاسی با موبایل می شود، خیلی ها فکر می کنند این کار یک فعالیت سرگرم کننده است که تحت هیچ شرایطی نمی توان از آن کسب درآمد کرد. در صورتی که اصلاً این طور نیست و امروزه از هر راهکاری که در آن، خدمتی باکیفیت به افراد یا گروه های خاصی ارائه شود می توان درآمد خوبی کسب نمود. عکاسی یکی از مشاغل پردرآمد حال حاضر دنیاست. بسیاری از عکاسان حرفه ای در اقصی نقاط دنیا از طریق روش های مختلفی این شغل را پیش می برند. به طوری که گروهی از عکاسان به صورت آتلیه ای از افراد مختلف عکسبرداری کرده و در ازای آن درآمد کسب می کنند. عده ای نیز به عکاسی مدلینگ مشغول هستند و عده ای دیگر به صورت قراردادی با شرکت ها و پروژه های گوناگون همکاری می کنند. در هر صورت چیزی که حائز اهمیت است، محبوبیت شغل عکاسی و توجه گسترده کاربران به آن است.

کسب درآمد از عکاسی با موبایل

بخش عمده ای از کسانی که شغل عکاسی به عنوان شغل اصلی آن ها مطرح است، از دوربین های حرفه ای و پرامکاناتی برخوردارند که پروسه تصویربرداری با کمک آن ها در سطح بسیار پیشرفته ای انجام می شود. این افراد با تجربه چندین و چند ساله ای که در حوزه عکاسی دارند، یا به صورت عملی یا به صورت آکادمیک فنون عکاسی را فرا گرفته و به سطحی رسیده اند که می توانند از تصاویر ثبت شده شان درآمد کسب کنند. وضعیت این افراد مشخص است و ما در این بخش کاری با آن ها نداریم. روی صحبت ما با عزیزانی است که قصد دارند از طریق عکاسی با موبایل به کسب درآمد بپردازند. از آن جایی که بسیاری از علاقه مندان عکاسی و افراد مشغول در این حوزه از دوربین های حرفه ای عکاسی استفاده می کنند، شاید کسانی که عکاسی با موبایل را انجام می دهند امیدی به کسب درآمد و پیدا کردن مشتریان عکسبرداری نداشته باشند. ما در ادامه بررسی خواهیم کرد که آیا امکان کسب درآمد از طریق عکاسی با موبایل وجود دارد یا این ایده، یک خیال واهی و باطل است؟

گرفتن عکس های خلاقانه با موبایل

طبیعتاً کیفیت موبایل های امروزی به نسبت دوربین های عکاسی حرفه ای پایین تر است اما این پایین بودن کیفیت نباید دلیلی بر ناامید شدن شما از بابت کسب درآمد از طریق عکاسی با موبایل تان شود. از گذشته تاکنون، افرادی که توانسته اند تکنیک های خوبی در هر زمینه و هر حرفه و کاری ارائه نمایند، از افرادی که امکانات پیشرفته تری در اختیار داشتند جلوتر و موفق تر ظاهر شده اند. این یعنی اگر شما بتوانید تکنیک های عالی و چشم نوازی را در عکاسی با موبایل تان بکار بگیرید، خواهید توانست بر کیفیت بالای دوربین های عکاسی غلبه کرده و نگاه مخاطبان را به خود جلب نمایید.

اوه اوه! پیشنهاد شده این مقاله رو از دست ندی: آموزش اینشات

تکنیک های حرفه ای عکاسی با موبایل

طبیعی است در این مسیر استفاده از یک تلفن همراه که دوربینی با کیفیت نسبتاً خوب داشته باشد نیاز است. به همین خاطر در اولین قدم حتماً از موبایلی استفاده کنید که دوربین خوب و مناسبی دارد (حداقل 25 مگاپیکسل). در حال حاضر اغلب تلفن های همراه میان رده از این کیفیت برخوردار هستند. در قدم بعدی، این ابتکار عمل شماست که نگاه مخاطبان را جلب می کند. به طوری که بایستی از پدیده هایی عکسبرداری کنید که مشابه آن توسط هیچ عکاس حرفه ای ثبت نشده است. این ابتکار عمل می تواند عکسبرداری از افراد در حالت های مختلف یا موقعیت های مکانی خاص و منحصر به فرد باشد. اگر بتوانید با یک دوربین موبایل معمولی و میان رده عکس های خارق العاده و منحصر به فرد خلق کنید، مهم ترین قدم را در مسیر کسب درآمد از طریق عکاسی با موبایل با موفقیت برداشته اید.

عکاسی در طبیعت با تلفن همراه

در قدم بعدی، بایستی توانایی کار کردن با نرم افزارهای ادیت عکس را داشته باشید. ویرایش بدون نقص و حرفه ایِ عکس هایی که با ایده های خلاقانه ای تصویربرداری شده اند، جای خالی کمبود کیفیت دوربین را پر کرده و به شما کمک می کند عکس های به مراتب حرفه ای تری داشته باشید. نرم افزارهای مختلف ادیت عکس می توانند مواردی مثل کنتراست تصویر، نور پس زمینه، میزان تار بودن پس زمینه و … را تنظیم نمایند. بنابراین تمام امکاناتی که در یک دوربین حرفه ای گنجانده شده، در اپلیکیشن های موبایلی ویرایش عکس در اختیار شماست. پس با پیدا کردن چند نرم افزار گوناگون که هر یک مخصوص ویرایش فاکتورهای مشخصی از عکس هستند، تصاویرتان را حرفه ای تر و جذاب تر از قبل کنید. اگر بخواهیم به برخی از بهترین نرم افزار های ویرایش عکس در موبایل اشاره نماییم، می توان اپلیکیشن های VSCO – Snapseed – Enlight – TouchRetouch و AfterFocus را نام برد. در قدم آخر نیز می توانید با ایجاد یک صفحه اینستاگرامی و معرفی آن به دوستان و آشنایان خود، گستره فعالیت هایتان را بیشتر کرده و به مرور زمان سفارشات عکاسی را دریافت نمایید. این سفارشات می تواند سفارش عکاسی شخصی، سفارش عکاسی محصول یا هر مورد دیگری باشد.

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید از شما صمیمانه متشکریم. چنانچه سوال، پیشنهاد یا انتقادی مطرح بود، می توانید از بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

دیدگاهتان را بنویسید