همه ما ایمیل‌های مشکوک خود را دریافت کرده‌ایم و آموزش دیده‌ایم که چگونه نسل جدید تلاش‌های فیشینگ، آدرس‌های ایمیل جعلی و ناهماهنگی در زبان و ارائه را شناسایی کنیم.

اما، آیا می دانید چگونه با کلاهبرداری های منابع انسانی که به طور فزاینده ای در رسانه های اجتماعی ظاهر می شوند، مبارزه کنید؟

فرآیندهای استخدام در بهترین زمان ممکن است به اندازه کافی استرس زا باشد، اما به ویژه زمانی که اخراج های ناشی از بیماری همه گیر اتفاق می افتد و امنیت مالی در خط است.

در تمام صنایع آمریکای شمالی، 36.5 درصد از کسب و کارها حداقل یک کارمند خود را از زمان شروع همه گیری اخراج کرده اند. در کانادا، این منجر به افزایش مستمر مشاغل خالی در دو سال گذشته شده است.

با در نظر گرفتن این آسیب‌پذیری‌ها، مهم است که از آخرین کلاهبرداری به خوبی آگاه باشید: کلاهبرداری که شکارچیانی مانند شما را هدف قرار می‌دهد. با داشتن اطلاعاتی در مورد اینکه این کلاهبرداری های جعل هویت استخدامی چگونه به نظر می رسند، برای تشخیص بین استخدام کننده واقعی و جعلی مجهزتر خواهید بود.

کلاهبرداری های جعل هویت منابع انسانی چیست؟

کلاهبرداری جعل هویت جدید نیست. آنها یک روش آزمایش شده و آزمایش شده برای کلاهبرداران هستند تا کاری را که به بهترین شکل انجام می دهند انجام دهند: راه خود را در جیب شما بیاندازند و به اطلاعات شخصی ارزشمند شما دسترسی پیدا کنند.

تازگی این کلاهبرداری‌ها این است که تهدید ایمیل‌های گذشته را گسترش داده و به پیام‌های اجتماعی و پیام‌های 1:1 نفوذ کرده است – رسانه‌هایی که کلاهبرداران می‌توانند به راحتی جعل هویت استخدام‌کنندگان شرکت‌ها باشند. کارمندان منابع انسانی واقعی در پیشنهادهای شغلی ساختگی که در لینکدین ارسال می‌شوند جعل هویت می‌شوند تا در نهایت اهدافی را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات محرمانه به دست آورند.

به ویژه در فضای فناوری، کلاهبرداری های جعل هویت منابع انسانی بیشتر و بیشتر رایج شده است. شرکت هایی مانند Shopify، Google و Amazon همگی هدف قرار گرفته اند و متأسفانه Hootsuite نیز از این موضوع مصون نیست.

اخیراً، هجوم گزارش‌هایی درباره کلاهبردارانی داشته‌ایم که با جعل هویت استخدام‌کنندگان Hootsuite و استخدام مدیران، نامزدهای احتمالی را شکار می‌کنند.

کلاهبرداران از برند Hootsuite در پروفایل های جعلی رسانه های اجتماعی برای مشروعیت بخشیدن به مکالمات خود با این افراد استفاده می کنند. همچنین گزارش شده است که تعدادی از کلاهبرداران مصاحبه های آنلاین انجام داده اند و از طرف Hootsuite برای دسترسی به اطلاعات شخصی قربانیان مانند شماره های تامین اجتماعی/بیمه اجتماعی، اطلاعات حساب بانکی و آدرس، به آنها پیشنهاد شغل داده اند. در برخی موارد حتی درخواست پرداخت کرده اند.

اسکرین شات یک ایمیل کلاهبرداری جعل هویت HR را نشان می دهد

چرا کلاهبرداران هستند هدف شکارچیان کار

با پیشرفت فناوری و رسانه های اجتماعی در دست همگان، کلاهبرداری ها روز به روز پیچیده تر می شوند. اما چرا جویندگان کار؟

استعفای بزرگ ناشی از بیماری همه گیر باعث شد 3.9 میلیون نفر به تنهایی شغل خود را در ژوئن 2021 ترک کنند. و آنها تنها نیستند: 41٪ از کارگران در سراسر جهان اعتراف می کنند که آماده ترک شغل خود هستند.

با تغییر شغل کارگران با چنین نرخ بالایی، کلاهبرداران مجموعه عظیمی از قربانیان بالقوه و فرصتی برای استفاده از مدل‌های کاری ترکیبی و فرآیندهای استخدام مجازی پیدا کردند.

این واقعیت که کاندیداها و کارمندان جدید ممکن است شخصاً با همکاران خود ملاقات نکرده باشند، آنها را به ویژه در برابر این کلاهبرداری ها آسیب پذیر می کند.

اسکرین شات پیام متنی کلاهبرداری جعل هویت HR را نشان می دهد


چگونه از کلاهبرداری های منابع انسانی در رسانه های اجتماعی جلوگیری کنیم

اگر فعالانه به دنبال یک فرصت شغلی جدید بوده‌اید، سخت است که وقتی یک استخدام‌کننده به سراغ شما می‌آید هیجان‌زده نشوید. به‌جای دور کردن این هیجان، توصیه می‌کنیم با استخدام‌کننده همان طور رفتار کنید که با هرکس دیگری که در پیام‌های مستقیم شما سر می‌خورد رفتار کنید.

امروزه غیرمعمول نیست که استخدام‌کنندگان و مدیران استخدام‌کننده در صورتی که نمایه شما با موقعیتی که می‌خواهند پر کنند مطابقت داشته باشد، از طریق لینکدین تماس بگیرند. همانطور که گفته شد، چه برای یک موقعیت درخواست داده باشید یا نه، باید هنگام برقراری ارتباط با هر استخدام کننده در رسانه های اجتماعی بسیار مراقب باشید.

مشاغل از راه دور فرصتی بی سابقه برای کلاهبرداری منابع انسانی ایجاد کرده است. زمانی که کار از راه دور کمتر رایج بود، به افراد توصیه می شد که بدون ملاقات رو در رو با کارفرما ادامه ندهند. با توجه به اینکه این دیگر در بسیاری از موارد گزینه ای نیست، قبل از ادامه تحقیق خود را انجام دهید – نه تنها در مورد شرکت، بلکه در مورد استخدام کننده نیز.

مطمئن نیستید که باید به دنبال چه باشید؟ بخوانید تا متوجه شوید.

اسکرین شات پیام کلاهبرداری جعل هویت HR را نشان می دهد

5 علامت کلیدی که باید مراقب آنها باشید

در اینجا برخی از ملاحظات اصلی وجود دارد که باید در هنگام هدایت فرآیند استخدام برای شغل رویایی خود به خاطر داشته باشید و به آنها توجه کنید:

  1. یک استخدام‌کننده قانونی یک نمایه لینکدین تثبیت‌شده، با فعالیت‌های حساب قدیمی و اخیر، عکس نمایه و غیره خواهد داشت. نسبت به استخدام‌کننده‌ای که نمایه‌اش فقط چند روز پیش ایجاد شده است و در پلتفرم چندان فعال نبوده است، شک کنید.
  2. استخدام کنندگان قرارداد واقعی اطلاعات کافی در مورد نقشی که در حال دستیابی به آن هستند در اختیار شما قرار می دهند. برای اطمینان از قانونی بودن این نقش، از استخدام کننده بخواهید پیوندی به پست در تابلوی شغلی شرکت بدهد – و اگر لینکی وجود نداشت، با احتیاط ادامه دهید.
  3. هر استخدام‌کننده‌ای تعامل در لینکدین را مختصر نگه می‌دارد و از طریق ایمیل درخواست برقراری ارتباط می‌کند. مراقب استخدام‌کننده‌ای باشید که از آدرس ایمیل شخصی استفاده می‌کند (دامنه‌هایی مانند Gmail، Yahoo، Hotmail و غیره را بررسی کنید). مانند بسیاری از شرکت های معتبر، استخدام کنندگان Hootsuite همیشه از آدرس ایمیل شرکت خود استفاده می کنند. لطفا توجه داشته باشید که آدرس ایمیل hrdepartment@hootsuiteonline.com متعلق به Hootsuite نیست و برای انجام این جعل هویت استفاده شده است.
  4. اگر استخدام‌کننده‌ای بخواهد از طریق یک پلتفرم رمزگذاری‌شده مانند تلگرام وصل شود، می‌توان فرض کرد که آنها مشروع نیستند. این پلتفرم‌های رمزگذاری‌شده سرتاسر فضایی را برای کلاهبرداری‌ها فراهم می‌کنند تا بدون ردیابی انجام شود و تحقیق و پیگرد کلاهبرداران را دشوار می‌کند. همچنین گزارش هایی از کلاهبردارانی وجود دارد که از مصاحبه شوندگان می خواهند با استفاده از اسکایپ تماس برقرار کنند. لطفا توجه داشته باشید که استخدام کنندگان Hootsuite از این پلت فرم استفاده نمی کنند.
  5. تحت هیچ شرایطی نباید اطلاعات شخصی (مانند SSN یا SIN) یا هر نوع پرداختی را در طول فرآیند استخدام به استخدام کننده ارائه دهید. اگر خواستند فرار کن.

اسکرین شات که جعل هویت منابع انسانی را از اسناد جعلی کلاهبرداری کرده است

در حالی که ما کلاهبرداری‌های منابع انسانی را بسیار جدی می‌گیریم، مطمئن هستیم که با ابزارها و اطلاعات مناسب در دست، می‌توانید یک استخدام‌کننده قانونی Hootsuite را از یک کلاهبردار تشخیص دهید. اگر مطمئن نیستید و می‌خواهید ایمن باشید، توصیه می‌کنیم برای اطمینان خاطر و پرچم‌گذاری تقلیدکنندگان احتمالی Hootsuite به talent.acquisition@hootsuite.com مراجعه کنید.

Hootsuite چگونه نامزدها را استخدام می کند

در حالی که ما فقط می توانیم با شیوه های استخدام خود صحبت کنیم، بهترین راه برای جلوگیری از کلاهبرداری های منابع انسانی این است که از فرآیند استخدام شرکت آگاه باشیم. به این ترتیب، می توانید از همان ابتدا یک کلاهبرداری بالقوه را شناسایی کنید و خود را از ناراحتی و ناامیدی نجات دهید.

در Hootsuite، تیم افراد ما به طور کامل مهارت‌ها و شایستگی‌های هر متقاضی را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که با الزامات نقش مطابقت دارند.

اگرچه تعداد متقاضیان بر اساس نقش متفاوت است، معمولاً می توانید انتظار داشته باشید که در عرض دو هفته از تیم ما مطلع شوید. بسته به نقش و تعداد متقاضیان، چرخه مصاحبه کامل معمولاً دو تا چهار هفته است، اما ممکن است تا هشت هفته طول بکشد.

ما می دانیم که تمایز بین یک استخدام کننده جعلی و واقعی می تواند دشوار باشد. استخدام‌کنندگان و مدیران استخدام Hootsuite می‌توانند به یکی از دو روش با شما ارتباط برقرار کنند: از طریق ایمیل برای برنامه‌ای که ارسال کرده‌اید یا در LinkedIn برای نقشی که فکر می‌کنند می‌توانید برای آن مناسب باشید.

صرف نظر از روش تماس اولیه، باید انتظار داشته باشید که فرآیند زیر انجام شود:

  1. تماس تلفنی یا تصویری اولیه با یکی از اعضای تیم استخدام
  2. تماس تلفنی یا ویدیویی دوم احتمالی با اعضای کمیته استخدام
  3. سومین تماس تلفنی یا ویدیویی احتمالی با مدیر استخدام

پس از ارزیابی برای این موقعیت، یک استخدام کننده Hootsuite با شما تماس خواهد گرفت تا به صورت شفاهی این نقش را به شما پیشنهاد دهد یا به شما اطلاع دهد که نامزد دیگری انتخاب شده است.

اگر این نقش به شما پیشنهاد شده است، می‌توانید منتظر دریافت ایمیلی از استخدام‌کننده با بسته پیشنهادی رسمی برای بررسی خود باشید. ما همه متقاضیان را تشویق می کنیم که بسته را به طور کامل بررسی کنند و هرگونه سوال یا نگرانی را با استخدام کنندگان متخصص ما بررسی کنند.

این را تصور کنید: شما پیشنهاد را پذیرفته اید و از خوشحالی می پرید!

به یاد داشته باشید، شما هنوز مجبور نیستید هیچ اطلاعات شخصی را فراتر از نام قانونی خود به اشتراک بگذارید (برای اینکه استخدام کنندگان ما یک پیشنهاد رسمی استخدام ارائه دهند). بدون استثنا، نام کامل شما تنها اطلاعاتی است که باید تا زمانی که یک پیشنهاد استخدامی امضا شده و دارای تاریخ داشته باشید، به یک استخدام کننده ارائه دهید.

هنگامی که بخش قانونی (و خسته کننده) فرآیند را تمام کردید، می توانید سرانجام از پیوستن به تیم Hootsuite و عضویت در یک تیم استثنایی از متخصصان فناوری هیجان زده شوید!

TL; DR

وقتی نوبت به کلاهبرداری‌های اجتماعی بالقوه می‌رسد – مانند هر طرح آنلاین دیگری – یک لحظه مکث و گوش دادن به حرف‌های دلتان می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

استعفای بزرگ به این معنی است که تعداد زیادی جویای کار در آنجا وجود دارد، که بستر مناسبی را برای کلاهبرداران برای استثمار افراد ایجاد کرده است.

اما، مهم نیست که چقدر طرح‌ها پیچیده می‌شوند، اگر روی اعتماد به غرایز خود تمرکز کنید، شانس واقعی برای برنده شدن ندارند. اگر هنگام صحبت با یک استخدام کننده احساس ناراحتی یا ناراحتی می کنید یا مشکوک هستید که مورد کلاهبرداری قرار گرفته اید، این احساس را جدی بگیرید.

در حالی که ما معتقدیم تقلید از تجربه ای که استخدام کنندگان Hootsuite برای نامزدهای ما ایجاد می کنند تقریبا غیرممکن است، ما همچنین می دانیم که کلاهبردارانی وجود دارند که به اندازه کافی جسورانه تلاش کنند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، استخدام کنندگان ما همیشه برند Hootsuite را از طریق ارتباطات ایمیلی، نمایه های اجتماعی و رفتار خود نمایندگی می کنند. تحت هیچ شرایطی استخدام کننده Hootsuite درخواست پرداخت، اطلاعات محرمانه یا ارتباطات رمزگذاری شده را نخواهد داشت.

اگر در مورد استخدام کننده یا کارمند Hootsuite شک دارید، توصیه می کنیم فوراً با ما در talent.acquisition@hootsuite.com تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید