گاردین به بیش از 124000 سند محرمانه دست یافته است که نشان می دهد اوبر چگونه تلاش کرده است تا بر بزرگترین سیاستمداران جهان از جمله جو بایدن، امانوئل مکرون، اولاف شولتز و جورج آزبورن فشار بیاورد. …

بیشتر از 124 هزار سند محرمانه به دست آمده توسط گاردین، که نشان می دهد اوبر چگونه تلاش کرده است تا با بزرگترین سیاستمداران جهان از جمله جو بایدن، امانوئل مکرون، اولاف شولتز و جورج آزبورن لابی کند. این شرکت از ابزارهای ویژه ای برای جلوگیری از نمایش اطلاعات به پلیس استفاده می کرد و مدیر عامل سابق شرکت معتقد بود که خشونت منجر به موفقیت می شود.

مدارک ارائه شده به گاردین نشان می دهد که مدت خدمت پنج سال است.تراویس کالانیکدر اوبر (2013 تا 2017). او سعی می کرد تاکسی آنلاین خود را به شهرهای مختلف برساند و برای این کار حاضر بود قوانین را زیر پا بگذارد. این داده ها شامل 83 هزار ایمیل‌ها، iMessages و پیام‌های واتس‌اپ گاهی مکالمات صریح بین کالانیک و مدیران ارشد شرکتش را نشان می‌دهند.

اعتراضات پاریس
اعتراضات ضد اوبر در پاریس

در یکی از این اسناد، کالانیک صراحتاً نگرانی های مدیران شرکت در مورد اعزام رانندگان به اعتراضات در فرانسه را کنار گذاشته است. مدیران گفتند که رانندگان آنها ممکن است مورد خشونت همتایان خود در صنعت تاکسیرانی قرار بگیرند. با این حال، کالانیک اینطور فکر می کند مخاطره آمیز ارزشش را دارد چون خشونت تضمین موفقیت است.

در مورد دیگری، زمانی که اوبر در هند راه اندازی شد، مدیر عامل این شرکت از مدیران تیم خواست تا روی رشد این سرویس تمرکز کنند. او معتقد بود که بحران ها نباید این استراتژی را متوقف کنند. در واقع، او فکر می کرد که باید آشوب قبول کردم و آن را نشانه حرکت در مسیر درست دانستم.

اوبر با سیاستمداران لابی می کند

در این گزارش کالانیک با امانوئل مکرون ذکر شده. مکرون که در آن زمان وزیر اقتصاد بود، ظاهرا با اجازه دسترسی مستقیم به او و کارکنانش به اوبر کمک کرد. او حتی به اوبر اعلام کرد که با رقیب خود در کابینه فرانسه برای کمک به شرکت به توافقی محرمانه دست یافته است.

این شرکت در زمانی که اولاف شولتز شهردار هامبورگ این سیاستمدار آلمانی را در واکنش به مقاومت او در برابر لابی‌گران اوبر و تلاش برای تعیین حداقل دستمزد برای رانندگان، یک کمدین واقعی خواند.

در مورد دیگر، زمانی که جو بایدن در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد، او برای ملاقات با مدیر عامل اوبر تاخیر داشت. کالانیک در پیامکی به یکی از همکارانش گفت که به ازای هر دقیقه تاخیر بایدن، این بدان معناست که او یک دقیقه کمتر فرصت دارد تا با من صحبت کند. پس از ملاقات با کالانیک، در همان سخنرانی در مجمع جهانی اقتصاد، بایدن به اوبر و آزادی عملی که به کارکنانش می دهد اشاره کرد.

تراویس کالانیک
تراویس کالانیک

در سند دیگری گفته شده است که اوبر در حدود سال 2016 90 میلیون دلار برای لابی گری او روابط عمومی خود را صرف کرد تا بتواند تغییراتی را در قوانین کار ایجاد کند و تاکسی رانندگی کند. استراتژی شرکت صحبت مستقیم با سیاستمداران و مقامات ارشد در بخش حمل و نقل شهری بود. مدیران اوبر علاوه بر دیدار با بایدن و مکرون، باتسلیم نشونخست وزیر ایرلند و جورج آزبورناو همچنین در آن زمان به دیدار نخست وزیر بریتانیا رفت.

از پلیس با کلید مرگ دوری کنید

در آن سال ها، اوبر در بسیاری از کشورها از جمله ترکیه، آفریقای جنوبی، اسپانیا، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، آلمان و روسیه شناخته شده بود. قانون شکنی او هست. از این رو، او روش های پیچیده ای را برای دور زدن قانون به کار گرفت. یکی از این روش ها ابزاری به نام “کلید مرگاین امر باعث شد تا تیم فناوری اطلاعات در صورت مراجعه پلیس به دفاتر شرکت، دسترسی به داده های سیستم های مرکزی را قطع کند و طبق اسناد موجود، ظاهراً این عملیات 12 بار در کشورهای مختلف انجام شده است.

گاردین اکنون تحقیقاتی را از طریق کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ) رهبری کرده است. اوبر در بیانیه‌ای اعتراف کرد که در گذشته اشتباهاتی داشته است، اما معتقد است که وضعیت از سال ۲۰۱۷ تحت رهبری دارا خسروشاهی تغییر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید