وقتی وارد یک شغل جدید می شویم، همه ما آینده ای را متصور می شویم و در واقع مسیر شغلی را برای خود ترسیم می کنیم، اما چگونه می توانیم یک نقشه راه مطمئن برای مسیر شغلی خود داشته باشیم؟ …

وقتی وارد یک شغل جدید می شویم، همه ما آینده ای را متصور می شویم و در واقع مسیر شغلی را برای خود ترسیم می کنیم، اما چگونه می توانیم یک نقشه راه مطمئن برای مسیر شغلی خود داشته باشیم؟

به گفته راجان ستورامان، مدیرعامل Litenet View Analytic، ثبات شغلی و بررسی رایج ترین چالش ها در حوزه کاری در چندین سال متوالی، به شما این امکان را می دهد که جزئیات کار خود را از منظرهای مختلف مشاهده کنید. او معتقد است که تحرک توازن قدرت را برای کارفرمایان و کارمندان در هر صنعتی تغییر داده است.

کاملاً قابل درک است که کارمندان جوان در دنیای تجارت از هر فرصتی برای یافتن شغلی با درآمد مالی بالاتر استفاده می کنند. با این حال، همین متخصصان باید موضوع جستجوی کار را در چارچوب یک برنامه شغلی بزرگتر در نظر بگیرند. وقتی وارد یک شرکت جدید می شوند، چگونه می توانند مسیر شغلی خود را به گونه ای بسازند که در دراز مدت از آن راضی باشند؟ در کوتاه مدت، جابجایی از یک شرکت به شرکت دیگر ممکن است بیشترین فرصت ها را در اختیار شما قرار دهد، اما این رویکرد ممکن است پتانسیل رشد را در بلندمدت به میزان قابل توجهی محدود کند.

ساتورومن می‌گوید: «در طول حرفه‌ام، سه مرحله کلیدی را شناسایی کرده‌ام که برای ترسیم یک مسیر شغلی موفق ضروری به نظر می‌رسند، هم از تجربه خودم و هم از طریق کسانی که به‌عنوان مدیر استخدام با آنها مصاحبه می‌کنم». در حالی که حرفه من بر روی افراد، فرآیندها و فناوری های موجود در مشاوره، مهندسی داده و تجزیه و تحلیل متمرکز شده است، انجام این مراحل می تواند برای یک وکیل یا حتی یک پیانیست مفید و کاربردی باشد.

اما این سه مرحله اصلی چیست؟

یک نقشه راه برای مسیر شغلی ترسیم کنید

در زیر، این مراحل کلیدی را با هم مرور می کنیم.

الفبای اصلی صنعت خود را بیاموزید

مسیر حرفه ای

هر صنعتی دارای یک زبان مشترک است که شامل بسیاری از اجزای اساسی است. به عنوان مثال، در تجزیه و تحلیل داده ها، اینها شامل فناوری، ریاضیات و تخصص کسب و کار است. به طور خاص، شامل مجموعه خاصی از ابزارها و استراتژی ها، از جمله زبان های برنامه نویسی مانند SQL و پلتفرم های منبع باز مانند Tensor Flow است.

برای یک وکیل، این زبان تجاری رایج شامل تسلط بر مجموعه ای از قوانین قضایی و آگاهی از پیشینه رویه ها است. یا در کار یک پیانیست کنسرت، این مولفه ها شامل تئوری موسیقی، اجرا و تسلط بر طیفی از مراجع مانند آثار مهم آهنگسازان بزرگی چون بتهوون، چایکوفسکی و شوپن است.

دستیابی به درک کامل از زبان حرفه تجارت، پیش نیاز موفقیت بلندمدت شما در این زمینه شغلی است. کارشناسان و مدیران استخدام در این زمینه می توانند به سرعت به شما بر اساس میزان صحبت شما به زبان صنعت خود امتیاز دهند. برای تسلط بر یک رشته نیازی نیست سال ها آنجا بمانید. اما مهم است که اطمینان حاصل شود که زمینه های کاری که همیشه در حال تغییر هستند، سطح دانش رو به رشد را کند یا متوقف نمی کنند.

به موقعیت T بروید.

مسیر حرفه ای

در حالی که داشتن درک کامل از مؤلفه‌های ضروری رشته خود بسیار مهم است، وقتی در یک زمینه متخصص می‌شوید و به خاطر چنین تسلطی شناخته می‌شوید، ناخودآگاه خود را برای موفقیت بیشتر آماده می‌کنید. وقتی صحبت از تجزیه و تحلیل داده ها می شود، فقط پرسنل خاصی هستند که به دلیل توانایی خود در استفاده از یک ابزار خاص برای حل مجموعه ای از مشکلات مشهور هستند. این رویکرد برای هر چالشی کار نمی کند، اما استفاده موثر از آن می تواند بسیاری از مشکلات رایجی را که با آن روبرو هستیم حل کند.

این تخصص است که کارمند ماهر را از تازه کار جدا می کند و از آن به عنوان “مجموعه مهارت های T” یاد می شود. مجموعه مهارت T استعاره ای برای توصیف توانایی های افراد در هنگام استخدام در یک محیط کاری جدید است. محور عمودی T تخصصی است که در آن عمیق تر شده اید، در حالی که محور افقی توانایی شما را در تعامل با متخصصان در حوزه های خارج از حوزه تخصصی شما نشان می دهد.

این عقیده بر این فرض استوار است که شخص نمی تواند از همه جهات شریف باشد; شما می توانید در یک زمینه مهارت پیدا کنید و در همان زمان در زمینه های دیگر دانش نسبی کسب کنید. انتظار می رود کارمند درکی کلی از طیف وسیعی از موضوعات داشته باشد. با این حال، توانایی او در افزودن ارزش به عمق دانش او در آن زمینه خاص کاری بستگی دارد.

در طول زندگی حرفه ای خود، می توانید با حل مشکلاتی که هیچ کس نمی تواند کارفرمای خود را دوست داشته باشید. وکیلی که در زمینه خاصی از حقوق تخصص دارد همیشه اولین انتخاب برای طیف وسیعی از مسائل حقوقی است. به همین ترتیب، پیانیستی که بر اجرای قطعات یک آهنگساز خاص تسلط دارد، مرتباً درخواست همکاری با ارکسترهای مختلف را دریافت می کند.

در مسیر شغلی خود روی ثبات شغلی سرمایه گذاری کنید

مهندسان زیادی هستند که تجربه زیادی در زمینه کاری خاص دارند. با این حال، تنها بخش کوچکی از جامعه مهندسی می توانند به اوج رشته خود برسند یا در یک شرکت بزرگتر رهبر شوند. چرا؟ پاسخ این سوال در نحوه گذراندن زندگی و نحوه مدیریت زمان نهفته است.

سال ها کار در یک شرکت و ارزیابی رایج ترین چالش ها به شما این فرصت را می دهد که از دیدگاه های مختلف به آن نگاه کنید. وقف سال ها به یک موضوع مطمئناً تخصص فنی بالایی در آن زمینه به شما می دهد، اما باعث می شود نتوانید در مورد آن با افراد دیگر صحبت کنید. دانش فنی خشک به طور کلی مانع از پیدا کردن زبان مشترک با دیگران می شود.

از سوی دیگر، رهبرانی که به طور مکرر به یک چالش از زاویه ای جدید نگاه می کنند، بهتر می توانند دانش خود را با متنوع ترین روندها در این زمینه و اهداف تجاری آن مرتبط کنند. داشتن توانایی شناسایی تخصص خود در یک زمینه و توضیح اهمیت آن برای افراد خارج از آن حوزه، مؤلفه مهم موفقیت و ثبات شغلی است.

چه وکیل، یک پیانیست، یک سرآشپز، یک حسابدار یا یک تحلیلگر داده باشید، یک فرصت عالی برای ترسیم نقشه راه برای موفقیت شغلی وجود دارد. با توجه به سه جنبه فوق، به هر یک از کارکنان جوان و خردسال اجازه داده می شود تا در محیط کاری خود رشد کرده و به سمت های سازمانی بالاتر ارتقا پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید