تخت سنتی

تخت سنتی یا همان صندلی سنتی چوبی یا تخت چوبی از محبوب‌ترین انواع تخت سنتی است. برای ساخت تخت سنتی از جنبه‌های مختلفی استفاده می‌شود. بهترین چوب‌هایی که می‌توان برای ساخت تخت سنتی مورداستفاده قرارداد چوب گردو و همچنین چوب راش است. البته چوب روسی نیز در فضای باز از مقاومت قابل قبولی برخوردار است. البته برخی از محصولات بی‌کیفیت و بازاری وجود دارد که برای ساخت آن، از چوب‌های ارزان‌قیمت و باکیفیت مانند چوب سپیدار استفاده می‌شود. چوب گردو یکی از گران‌قیمت‌ترین چوب‌ها برای ساخت وسایل مختلف است. اما رنگ زیبا و همچنین مقاومت بالا می‌تواند توجیه بسیار مناسبی برای این قیمت بالا باشد. چوب راش نیز می‌تواند کیفیت مناسبی برای ساخت تخت سنتی داشته باشد. اما همان گونه که گفته شد یکی از پرکاربردترین انواع چوب، برای ساخت تخت سنتی چوب روسی است. شما می‌توانید تخت سنتی موردنظر خود را به‌صورت حضور یا غیرحضوری و اینترنتی از ویلا سازه خریداری نمایید. همچنین شما می‌توانید محصولات مختلف ویلا سازه را به‌صورت عمده و با تخفیف ویژه خریداری نمایید.

 

تزیین تخت سنتی در خانه به سبک منزل ایرانی

هنر و معماری ایرانی از گذشته تا به امروز سرشار از ذوق هنری، صمیمت و گرمای زندگی بوده است. تصور کنید به چند سال گذشته سفر کرده‌اید و در یکی از خانه‌های قدیمی و سنتی ایرانی در یکی از شهرهای بزرگ بدون شلوغی و ترافیک زندگی می‌کردید. بدون شک ذهن شما یکی از خانه‌های بزرگ حیاط دار ایرانی را متصور می‌شود که با حوض بزرگ وسط حیاط، میوه‌های داخل آن و گل‌های اطراف آن در کنار تخت‌های سنتی تزیین شده با پشتی و بالش‌های دست دوز تزیین شده است و عصر‌ها اعضای یک خانواده روی آن می‌نشستند و با خیالی آسوده چای یا عصرانه می‌خوردند!

همه این تصورات را شاید امروزه به سختی بتوان در کنار هم جفت و جور کرد زیرا در شهرهای بزرگ و کوچک ایران زندگی آپارتمان نشینی گسترش پیدا کرده و همه مردم به ناچار مجبور به پیروی از سبک معماری و دکوراسیون امروزی هستند. اما واقعیت این است که هنوز هم اگر بخواهیم می‌توانیم با به کار بردن المان‌های ساده‌ای دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی را در خانه‌هایمان داشته باشیم و علاوه بر حفظ اصالت و هنر گرما و صمیمت خانه را دوچندان کنیم.

 

یکی از وسایل دکوری سنتی که اتفاقا خیلی در خانه‌های امروزی کاربرد می‌تواند داشته باشد تخت‌های سنتی برای منزل هستند که شما می‌توانید در دکوراسیون خانه خود از آن‌ها استفاده کنید و فضای خانه را چند برابر دل پذیرتر کنید.

در این مقاله همراه بساز و بچین باشید تا تصاویری از تخت‌های سنتی در خانه‌های امروزی را تماشا کنید و از آن‌ها برای چیدمان سنتی در خانه‌هایتان الهام بگیرید.

مدل تخت سنتی در خانه ایرانی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، تخت‌های سنتی در دکوراسیون‌ خانه‌های ایرانی حسی نوستالژی و صمیمی به فضا می‌بخشد. اما اگر به این فکر می‌کنید که استفاده از این تخت‌ها در خانه‌های کوچک امروزی جایی ندارند، بیاید سری به بالکن‌، حیاط خلوت و یا بالا پشت بام خانه‌هایمان بزنیم! برای چیدمان تخت سنتی در منزل نیازی به فضای خیلی بزرگ نیست و شما می‌توانید حتی یک گوشه از خانه‌ خود را مزیین کنید و یا در بالکن خانه خود تخت سنتی با یک میز و سماور بگذارید و برای روز‌هایی که خسته از همه جا هستید برای خود در این محیط خلوت کنید.

در ادامه دکوراسیون منزل ایرانی به سبک سنتی را خواهیم دید که به زیبایی در آن‌ها دیزاین سنتی با فضای مدرن امروزی هماهنگ شده است.

اگر در خانه شما سبک دکوراسیون منزل سنتی و مدرن جاری است و می‌خواهید در کنار وسایل دیگر خانه یک اتاق سنتی قدیمی برای خود داشته باشید، تخت‌های سنتی خراطی شده بسیار زیبا و با کیفیت در بازار موجود هستند که می‌توانید از آن‌ها خریداری کرده و با گلیم، کوسن‌های رنگی و … تزیینش کنید و در گوشه‌ایی از اتاق قرار دهید.

اگر برای خرید جهیزیه به بازار می‌خواهید بروید و فکر تهیه و چیدمان سنتی منزل عروس هستید، خرید یک تخت سنتی برای کنجی از خانه و تزیینات اطراف آن مانند ظروف سفالی یا مسی، میناکاری، تابلوهای خطاطی هنری هم از دیگر وسایل دکوراتیوی هستند که خانه شما را زیبا می‌کند و جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد.

  • سخن آخر

با دیدن تصاویر این مقاله حال و هوای شما هم عوض شد؟‌ با دیدن تخت‌های سنتی و دیزاین رنگی و هنری آن‌ها در حیاط‌های بزرگ و حوض دار برای هر شخصی آرامش بخش است. در این مقاله به این نکته اشاره کردیم که امروزه به راحتی می‌توانیم برای داشتن دکوراسیون متفاوت تزیین سنتی قسمتی از خانه را انجام دهیم و گاهی اوقات در آن محیط بنشینیم، چای بنوشیم و با اعضای خانواده گفتگو کنیم.

نظر شما درباره چیدمان سنتی خانه‌های امروزی چیست؟

سایت منبع: vilasaze

دیدگاهتان را بنویسید