درآمد ماهیانه ۴ تا ۱۰ هزاردلار از اینترنت اشیاء

در حال حاضر اینترنت اشیا‌ء روز به روز در حال پیشرفته تر شدن و فراگیر شدن است. این تکنولوژی برای اولین بار در خانه ها مورد استفاده قرار گرفت؛ به این صورت که خانه های معمولی توسط این تکنولوژی به خانه های هوشمند تبدیل می شوند. آکادمی رستاوا در حال حاضر آموزش پایتون را در قالب کارآموزی ارائه میکند تا از تکنولوژی های جدید عقب نمانید.

اینترنت اشیاء سیستمی از دستگاه‌های محاسباتی مرتبط، ماشین‌های مکانیکی و دیجیتال، حیوانات یا افراد است که با شناسه‌های منحصربه‌فرد ( UID ) و توانایی انتقال داده‌ها از طریق شبکه بدون نیاز به انسان.

در اینترنت اشیاء می تواند فردی با کاشت مانیتور قلب، یک حیوان مزرعه با یک ترانسپوندر بیوچیپ ، خودرویی که دارای حسگرهای داخلی برای هشدار به راننده در صورت پایین آمدن فشار باد لاستیک یا هر چیز طبیعی یا مصنوعی دیگری باشد باشد. این اینترنت را می توان یک شئ در نظر گرفت که به آن آدرس پروتکل اینترنت (IP) اختصاص داده می شود و قادر به انتقال داده ها از طریق شبکه است.

به طور فزاینده‌ای، سازمان‌ها در صنایع مختلف از اینترنت اشیاء برای عملکرد کارآمدتر، درک بهتر مشتریان برای ارائه خدمات به مشتریان، بهبود تصمیم‌گیری و افزایش ارزش کسب‌وکار استفاده می‌کنند.

یک اکوسیستم اینترنت اشیا متشکل از دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر وب است که از سیستم‌های تعبیه‌شده مانند پردازنده‌ها، حسگرها و سخت‌افزار ارتباطی برای جمع‌آوری، ارسال و اقدام بر روی داده‌هایی که از محیط خود به دست می‌آورند، استفاده می‌کنند. دستگاه‌های اینترنت اشیا داده‌های حسگری را که جمع‌آوری می‌کنند با اتصال به دروازه اینترنت اشیا یا سایر دستگاه‌های امبد شده به اشتراک می‌گذارند که در آن داده‌ها یا به ابر ارسال می‌شوند تا به صورت محلی تجزیه و تحلیل شوند. گاهی اوقات، این دستگاه ها با سایر دستگاه های مرتبط ارتباط برقرار می کنند و بر اساس اطلاعاتی که از یکدیگر دریافت می کنند، عمل می کنند. دستگاه‌ها بیشتر کار را بدون دخالت انسان انجام می‌دهند، اگرچه افراد می‌توانند با دستگاه‌ها تعامل داشته باشند. به عنوان مثال، آنها را راه‌اندازی کنند، دستورالعمل‌ها را به آنها بدهند یا به داده‌ها دسترسی پیدا کنند.

اتصال، شبکه و پروتکل‌های ارتباطی مورد استفاده با این دستگاه‌های دارای وب تا حد زیادی به برنامه‌های خاص اینترنت اشیا مستقر شده بستگی دارد.

اینترنت اشیا همچنین می‌تواند از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی برای کمک به آسان‌تر و پویاتر کردن فرآیندهای جمع آوری داده کمک کند.

چرا اینترنت اشیا مهم است؟

اینترنت اشیا به مردم کمک می کند هوشمندتر زندگی و کار کنند و همچنین کنترل کاملی بر زندگی خود به دست آورند. علاوه بر ارائه دستگاه های هوشمند برای خودکارسازی خانه ها، اینترنت اشیا برای تجارت ضروری است. اینترنت اشیا به کسب‌ و کارها نگاهی بی‌ درنگ به نحوه عملکرد سیستم ‌هایشان می‌دهد و بینش‌ هایی را در مورد همه چیز از عملکرد ماشین‌ها گرفته تا زنجیره تامین و عملیات لجستیک ارائه می‌دهد.

اینترنت اشیا شرکت ها را قادر می سازد تا فرآیندها را خودکار کرده و هزینه های نیروی کار را کاهش دهند. همچنین ضایعات را کاهش داده و ارائه خدمات را بهبود می بخشد، هزینه تولید و تحویل کالا را کاهش می دهد و همچنین شفافیت را در معاملات مشتری ارائه می دهد.

به این ترتیب، اینترنت اشیا یکی از مهم‌ترین فناوری‌های زندگی روزمره است و همچنان که کسب‌وکارهای بیشتری به پتانسیل دستگاه‌های متصل برای رقابتی نگه‌داشتن آن‌ها پی می‌برند، به کار خود ادامه می‌دهد.

مزایای اینترنت اشیا برای سازمان ها چیست؟

اینترنت اشیا چندین مزیت را به سازمان ها ارائه می دهد.برخی از مزایای رایج اینترنت اشیا،:

 • نظارت بر فرآیندهای تجاری کلی سازمان ها
 • بهبود تجربه مشتری (CX)
 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • افزایش بهره وری کارکنان
 • ادغام و تطبیق مدل های کسب و کار
 • اتخاذ تصمیمات تجاری بهتر

اینترنت اشیا شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا روش‌های برخوردشان با کسب‌وکارشان را بازنگری کنند و ابزارهایی را برای بهبود استراتژی‌های تجاری ‌شان در اختیارشان قرار می‌دهد.

به طور کلی، اینترنت اشیا در تولید، حمل و نقل و سازمان‌های خدماتی، استفاده از حسگرها و سایر دستگاه‌های اینترنت فراوان است. با این حال، موارد استفاده برای سازمان‌های کشاورزی، زیرساخت‌ها و صنایع اتوماسیون خانگی را نیز پیدا کرده است که برخی از سازمان‌ها را به سمت تحول دیجیتال سوق می‌دهد.

اینترنت اشیاء و کشاورزی

اینترنت اشیاء می تواند با تسهیل کار کشاورزان در کشاورزی به نفع آنها باشد. حسگرها می‌توانند داده‌های مربوط به بارندگی، رطوبت، دما و محتوای خاک و همچنین عوامل دیگری را جمع‌آوری کنند که به خودکارسازی تکنیک‌های کشاورزی کمک می‌کند.

توانایی نظارت بر عملیات زیرساخت اطراف نیز عاملی است که اینترنت اشیا می تواند به آن کمک کند. برای مثال، حسگرها می‌توانند برای نظارت بر رویدادها یا تغییرات در ساختمان‌های سازه‌ای، پل‌ها و سایر زیرساخت‌ها استفاده شوند. این کار مزایایی مانند صرفه جویی در هزینه، صرفه جویی در زمان، تغییرات کیفیت زندگی و گردش کار بدون کاغذ را به همراه دارد.

یک کسب و کار اتوماسیون خانگی می تواند از اینترنت اشیا برای نظارت و دستکاری سیستم های مکانیکی و الکتریکی در یک ساختمان استفاده کند.در مقیاس وسیع‌تر، شهرهای هوشمند می‌توانند به شهروندان در کاهش ضایعات و مصرف انرژی کمک کنند.

اینترنت اشیاء هر صنعت، از جمله مشاغل در بخش مراقبت های بهداشتی، مالی، خرده فروشی و تولید را تحت تاثیر قرار می دهد. برای این که بتوانید در آینده بر روی تکنولوژی اینترنت اشیا تسلط داشته باشید و کسب درآمد کنید، بهتر است که هرچه سریع تر از طریق مسیرهای کارآموزی برنامه نویسی آکادمی رستاوا اقدام کنید.

مزایا و معایب اینترنت اشیا چیست؟

مزایای اینترنت اشیا

 • امکان دسترسی به اطلاعات از هر نقطه و در هر زمان در هر دستگاه
 • ارتباط بهبود یافته بین دستگاه های الکترونیکی متصل
 • انتقال بسته های داده از طریق شبکه متصل و صرفه جویی در زمان و هزینه
 • خودکار کردن وظایف کمک به بهبود کیفیت خدمات کسب و کار و کاهش نیاز به مداخله انسانی

معایب اینترنت اشیا

 • با افزایش تعداد دستگاه های متصل و به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر بین دستگاه ها، احتمال سرقت اطلاعات محرمانه توسط هکر نیز افزایش می یابد.
 • ممکن است شرکت‌ها در نهایت مجبور شوند با تعداد زیادی و شاید حتی میلیون‌ها دستگاه اینترنت اشیا دست و پنجه نرم کنند و جمع‌آوری و مدیریت داده‌ها از همه آن دستگاه‌ها چالش برانگیز خواهد بود.
 • اگر اشکالی در سیستم وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که هر دستگاه متصل خراب شود.
 • از آنجایی که هیچ استاندارد بین المللی سازگاری برای IoT وجود ندارد، ارتباط دستگاه های سازنده های مختلف با یکدیگر دشوار است.

استانداردها و چهارچوب های اینترنت اشیا

قوانین اینترنت اشیاء

استانداردهای اینترنت اشیا

 1. IP v6 روی شبکه‌های شخصی بی‌سیم کم مصرف ( LoWPAN 6 ) یک استاندارد باز است که توسط کارگروه مهندسی اینترنت ( IETF ) تعریف شده است .استاندارد ۶LoWPAN هر رادیویی کم مصرف را قادر می سازد تا با اینترنت ارتباط برقرار کند، از جمله 804.15.4، بلوتوث کم انرژی ( BLE ) و Z-Wave  (برای اتوماسیون خانگی).
 2. ZigBee  یک شبکه بی سیم کم مصرف و با نرخ داده کم است که عمدتاً در تنظیمات صنعتی استفاده می شود. ZigBee بر اساس استاندارد 802.15.4 موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) است. اتحاد ZigBee Dotdot را ایجاد کرد، زبان جهانی برای اینترنت اشیا که به اشیاء هوشمند امکان می‌دهد به طور ایمن در هر شبکه ای کار کنند و یکدیگر را درک کنند.
 3. LiteOS یک سیستم عامل شبه یونیکس (OS) برای شبکه های حسگر بی سیم است. LiteOS از گوشی های هوشمند، پوشیدنی ها، برنامه های کاربردی تولید هوشمند، خانه های هوشمند و اینترنت وسایل نقلیه (IoV) پشتیبانی می کند. این سیستم عامل همچنین به عنوان یک پلتفرم توسعه دستگاه هوشمند عمل می کند.
 4. OneM2M  یک لایه سرویس ماشین به ماشین است که می تواند در نرم افزار و سخت افزار برای اتصال دستگاه ها تعبیه شود. سازمان استاندارد جهانی، OneM2M، برای توسعه استانداردهای قابل استفاده مجدد ایجاد شد تا برنامه های IoT را در سراسر عمودی های مختلف ارتباط برقرار کند.
 5. سرویس توزیع داده (DDS) توسط گروه مدیریت اشیاء (OMG) توسعه یافته است و یک استاندارد اینترنت اشیا برای ارتباطات M2M  بلادرنگ، مقیاس پذیر و با کارایی بالا است.
 6. پروتکل صف پیام پیشرفته ( AMQP ) یک استاندارد متن باز منتشر شده برای پیام رسانی ناهمزمان با سیم است AMQP پیام های رمزگذاری شده و قابل تعامل بین سازمان ها و برنامه ها را فعال می کند. این پروتکل در پیام رسانی سرویس گیرنده سرور و در مدیریت دستگاه های اینترنت اشیا استفاده می شود.
 7. پروتکل برنامه محدود ( CoAP ) یک پروتکل طراحی شده توسط IETF است که مشخص می کند دستگاه های کم مصرف و با محدودیت محاسباتی چگونه می توانند در اینترنت اشیا کار کنند.
 8. شبکه گسترده برد بلند (LoRaWAN) پروتکلی برای شبکه های WAN است که برای پشتیبانی از شبکه های بزرگ مانند شهرهای هوشمند با میلیون ها دستگاه کم مصرف طراحی شده است.

چهارچوب های اینترنت اشیا

 • خدمات وب آمازون (AWS) اینترنت اشیا یک پلتفرم رایانش ابری برای اینترنت اشیا است که توسط آمازون منتشر شده است. این چارچوب به گونه‌ای طراحی شده است که دستگاه‌های هوشمند را قادر می‌سازد تا به راحتی با ابر AWS و سایر دستگاه‌های متصل ارتباط برقرار کنند و به طور ایمن با آن تعامل داشته باشند.
 • Arm Mbed IoT پلتفرمی برای توسعه برنامه های اینترنت اشیا بر اساس میکروکنترلرهای Arm است. هدف پلتفرم IoT Arm Mbed ارائه یک محیط مقیاس پذیر، متصل و امن برای دستگاه های اینترنت اشیا با یکپارچه سازی ابزارها و خدمات Mbed است.
 • مجموعه Azure IoT مایکروسافت پلتفرمی است که از مجموعه ای از خدمات تشکیل شده است که به کاربران امکان می دهد با دستگاه های اینترنت اشیا خود تعامل داشته باشند و داده ها را از آنها دریافت کنند، همچنین عملیات های مختلفی را روی داده ها انجام دهند، مانند تجزیه و تحلیل چند بعدی، تبدیل و تجمیع، و تجسم این عملیات ها؛ به گونه ای که برای تجارت مناسب باشد.
 • Brillo/Weave گوگل پلتفرمی برای اجرای سریع اپلیکیشن های اینترنت اشیا است. این پلتفرم از دو ستون اصلی تشکیل شده است Brilloیک سیستم عامل مبتنی بر اندروید برای توسعه دستگاه های جاسازی شده کم مصرف و Weave که یک پروتکل ارتباطی مبتنی بر اینترنت اشیا که به عنوان زبان ارتباطی بین دستگاه و ابر عمل می کند.
 • Calvin  یک پلتفرم منبع باز اینترنت اشیا است که توسط اریکسون برای ساخت و مدیریت برنامه های کاربردی توزیع شده طراحی شده است که دستگاه ها را قادر می سازد با یکدیگر صحبت کنند. Calvin شامل یک چارچوب توسعه برای توسعه دهندگان برنامه، و همچنین یک محیط زمان اجرا برای مدیریت برنامه در حال اجرا است.

برنامه های کاربردی IoT مصرف کننده و سازمانی

وسایل ارتباطی در اینترنت اشیاء

کاربردهای متعددی از اینترنت اشیا وجود دارد، از اینترنت اشیاء مصرفی و اینترنت اشیاء سازمانی گرفته تا اینترنت اشیاء تولیدی و صنعتی (IIoT). کاربردهای اینترنت اشیا در حوزه های عمودی متعددی از جمله خودرو، مخابرات و انرژی را در بر می گیرد.

به عنوان مثال، در بخش مصرف کننده، خانه های هوشمند مجهز به ترموستات هوشمند، لوازم هوشمند و گرمایش، روشنایی و وسایل الکترونیکی متصل می توانند از راه دور از طریق رایانه و تلفن های هوشمند کنترل شوند.

دستگاه‌های پوشیدنی با حسگرها و نرم‌افزارها می‌توانند داده‌های کاربر را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کنند، پیام‌هایی را درباره کاربران به سایر فناوری‌ها ارسال کنند تا زندگی کاربران را آسان‌تر و راحت‌تر کنند. دستگاه‌های پوشیدنی همچنین برای ایمنی عمومی استفاده می‌شوند؛ به عنوان مثال، بهبود زمان پاسخ‌ دهی اولین واکنش ‌دهنده در مواقع اضطراری با ارائه مسیرهای بهینه به یک مکان یا با ردیابی علائم حیاتی کارگران ساختمانی یا آتش‌ نشانان در مکان‌های تهدیدکننده حیات.

اینترنت اشیاء و خدمات درمانی

در مراقبت های بهداشتی، اینترنت اشیاء مزایای زیادی را ارائه می دهد، از جمله توانایی نظارت دقیق تر بیماران با استفاده از تجزیه و تحلیل داده های تولید شده. بیمارستان ها اغلب از سیستم های اینترنت اشیا برای تکمیل وظایفی مانند مدیریت موجودی برای داروها و ابزار پزشکی استفاده می کنند.

کاهش هزینه های زندگی توسط اینترنت اشیا

برای مثال، ساختمان‌های هوشمند می‌توانند با استفاده از حسگرهایی که تعداد ساکنان یک اتاق را تشخیص می‌دهند، هزینه‌های انرژی را کاهش دهند. دما می تواند به طور خودکار تنظیم شود برای مثال، روشن کردن تهویه مطبوع در صورتی که حسگرها تشخیص دهند اتاق کنفرانس پر است یا اگر همه افراد در دفتر به خانه رفته باشند، گرما را کم کنید.

سیستم های کشاوری و اینترنت اشیا

در کشاورزی، سیستم‌های کشاورزی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا می‌توانند به نظارت، به عنوان مثال، نور، دما، رطوبت و رطوبت خاک مزارع با استفاده از حسگرهای متصل کمک کنند. اینترنت اشیا همچنین در خودکارسازی سیستم‌های آبیاری مؤثر است.

در یک شهر هوشمند، حسگرها و استقرارهایIoT، مانند چراغ‌های هوشمند خیابان و کنتورهای هوشمند می‌توانند به کاهش ترافیک، صرفه‌جویی در انرژی، نظارت و رفع نگرانی‌های محیطی و بهبود بهداشت کمک کنند.

برای مطالعه مطالب جذاب و آگاهی از تکنولوژی های جدید روز دنیا و همچنین برترین زبان های برنامه نویسی حتما به بخش مقالات آکادمی رستاوا مراجعه کنید.

مسائل امنیتی و حریم خصوصی اینترنت اشیا

اینترنت اشیا میلیاردها دستگاه را به اینترنت متصل می کند و شامل استفاده از میلیاردها نقطه داده است که همه آنها باید ایمن باشند. به دلیل سطح حمله گسترده آن، امنیت اینترنت اشیا و حریم خصوصی اینترنت اشیا به عنوان نگرانی های اصلی ذکر شده است.

در سال 2016، یکی از بدنام ترین حملات اخیر اینترنت اشیا Mirai بود، بات نتی که به ارائه دهنده سرور نام دامنه Dyn نفوذ کرد و بسیاری از وب سایت ها را برای مدت زمان طولانی در یکی از بزرگترین حملات انکار سرویس ( DDoS ) توزیع شده از بین برد. مهاجمان با بهره‌برداری از دستگاه‌های IoT با امنیت ضعیف به شبکه دسترسی پیدا کردند.

از آنجایی که دستگاه‌های اینترنت اشیا به یکدیگر متصل هستند، تنها کاری که یک هکر باید انجام دهد این است که از یک آسیب‌پذیری برای دستکاری تمام داده‌ها سوء استفاده کند و آن را غیرقابل استفاده کند. سازندگانی که دستگاه های خود را به طور مرتب  یا اصلاً به روز نمی کنند آنها را در برابر مجرمان سایبری آسیب پذیر می کنند.

علاوه بر این، دستگاه‌های متصل اغلب از کاربران می‌خواهند که اطلاعات شخصی خود را وارد کنند، از جمله نام، سن، آدرس، شماره تلفن و حتی حساب‌های رسانه‌های اجتماعی؛ اطلاعاتی که برای هکرها بسیار ارزشمند است.

هکرها تنها تهدیدی برای اینترنت اشیا نیستند . حفظ حریم خصوصی یکی دیگر از نگرانی های اصلی کاربران اینترنت اشیا است. برای مثال، شرکت‌هایی که دستگاه ‌های IoT مصرف‌کننده را تولید و توزیع می‌کنند، می‌توانند از این دستگاه‌ها برای به دست آوردن و فروش اطلاعات شخصی کاربران استفاده کنند.

فراتر از افشای اطلاعات شخصی، اینترنت اشیا برای زیرساخت های حیاتی از جمله برق، حمل و نقل و خدمات مالی خطراتی را به همراه دارد.

 

 

برچسب ها : اینترنت اشیاء,تکنولوژی,برنامه نویسی,کسب و کار,متاورس

دیدگاهتان را بنویسید