غول های فناوری مانند آمازون، گوگل و متا اخراج های گسترده را آغاز کرده اند، اما به نظر می رسد اپل مسیر دیگری را در پیش گرفته است.

سیب

غول های فناوری دوست دارند آمازونو گوگل و متا آنها برنامه عظیم خود را برای کاهش هزینه ها آغاز کردند، اما ظاهرا سیب مسیر دیگری را انتخاب کنید. چرا اپل، مانند دیگر شرکت های بزرگ فناوری، نباید نیروی کار خود را به طور گسترده اخراج کند؟

وال استریت ژورنال در گزارشی به این موضوع پرداخته و می گوید که به نظر می رسد اپل به سه دلیل در موقعیت متفاوتی نسبت به سایر غول های فناوری قرار دارد.

اپل در مقایسه با سایر شرکت های فناوری از نظر اخراج متفاوت است

ظاهرا اپل در موقعیت متفاوتی نسبت به سایرین قرار دارد شرکت های فناوری طبق برنامه تخفیف. سه دلیل پشت این مشکل وجود دارد که وال استریت ژورنال در گزارشی به آن پرداخت.

اولاطبق این گزارش، اپل نسبت به سایر شرکت های فناوری محتاط تر است مجله ی وال استریتدر حالی که سایر غول های فناوری تعداد کارمندان خود را از 57 به 100 درصد افزایش داده اند، اپل این مسیر را طی نکرده و استخدام محدود کرده است. اکنون، او قدرت اضافی را تجربه نمی کند. از این نظر با احتیاط بیشتری عمل کرده و به همین دلیل جایگاه بهتری نسبت به رقبای خود در بازار دارد. این شرکت کارمندان خود را با سرعت کمتری نسبت به سایر شرکت های فناوری در طول همه گیری ویروس کرونا اضافه کرده است.

از پایان سال مالی شرکت در سپتامبر 2019 تا سپتامبر 2022، نیروی کار این شرکت تنها حدود 20 درصد رشد کرده است و به حدود 164000 کارمند تمام وقت رسیده است. این در حالی است که تعداد کارمندان آمازون در همین بازه زمانی دو برابر شده است. مایکروسافت نیز 53 درصد، شرکت مادر گوگل، آلفابت 57 درصد و متا 94 درصد افزایش یافته است.

دومیناپل اشتباهات متا و گوگل را تکرار نکرد. این شرکت ها تعداد زیادی از افراد را برای برخی پروژه ها استخدام کرده اند که بعید است به این زودی ها سودآور باشند. سرمایه گذاری هنگفت متا در متاورس بارزترین نمونه از این موضوع است. این در حالی است که کوپرتینویی ها برای برخی پروژه ها چنین اقدامی انجام ندادند.

سومطبق گزارش وال استریت ژورنال، اپل نسبت به سایر شرکت ها مزایای کمتری به کارمندان خود ارائه می دهد. به عنوان مثال، کارمندان اپل پارک نه تنها می توانند مانند کارمندان شرکت های گوگل به صورت رایگان از غذاخوری استفاده کنند، بلکه باید هزینه ناهار را نیز بپردازند.

با تمام این اوصاف نمی توان موضوع اخراج کارکنان اپل را به طور کامل رد کرد و باید دید این شرکت در سال 2023 چه مسیری را طی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید