در این مقاله به نقش مدیر عامل بایننس در سقوط صرافی FTX و اتفاقاتی که منجر به دادخواست ورشکستگی FTX شد، می پردازیم.

نقش بایننس در سقوط FTX

FTX، یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال با حفره 8 میلیارد دلاری در ترازنامه خود، رسماً درخواست حمایت از ورشکستگی را ارائه کرده است. در این بین صرافی بایننس به عنوان یکی از رقبای FTX در این شرایط نقش آفرینی کرد.

در این مقاله خواهیم دید مدیر عامل بایننس چگونه منجر به چنین شکست بزرگی برای FTX شد؟

بازیگران برجسته در صنعت ارزهای دیجیتال

سام بنکمن فرید یا SBF، موسس و مدیر عامل سابق شرکت FTX و چانگ پنگ ژائو یا CZ، بنیانگذار بایننس، این دو بازیگر اصلی در صنعت ارزهای دیجیتال هستند و توانسته اند طی چند سال دو صرافی بزرگ را راه اندازی و شکوفا کنند. ارز دیجیتال و تبدیل شده است.

بنکمن فرید و ژائو قبلاً شرکای تجاری بودند و در یک صنعت چند میلیارد دلاری مشارکت داشتند. در دوران شراکت، فراز و نشیب های زیادی را با هم پشت سر گذاشتند و در بسیاری از موارد با یکدیگر همکاری نزدیک داشتند. اما موقعیت آنها با یکدیگر بسیار متفاوت است.

سام بنکمن فرید و چانگ پنگ ژائو
سام بنکمن فرید (راست) و چانگ پنگ ژائو (چپ)

پینکمن فرد 30 ساله، پسر دو استاد دانشگاه استنفورد و فارغ التحصیل از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) است. او تا به امروز چندین میلیون دلار صرف امور سیاسی کرده است. زمانی در محله کاپیتال هیل در زمان رهبری A.J لابی قانونگذاری او در کنار شخصیت های برجسته سیاسی مانند بیل کلینتون و تونی بلر حضور داشت.

علاوه بر این، او برای انتخاب نام شرکت خود برای چند منظوره FTX Arena در میامی، فلوریدا، ایالات متحده، مبلغ زیادی را پرداخت کرده است. ثروت او در آغاز هفته گذشته در آمریکا 16 میلیارد دلار بود. اما اکنون بخش بزرگی از این ثروت از بین رفته است.

سام پینکمن-فرید موسس و مدیر عامل صرافی ارزهای دیجیتال FTX است
سام پینکمن-فرید، موسس و مدیر عامل FTX، صرافی ارزهای دیجیتال

ژائو 45 ساله در استان ساحلی جیانگ سو در شمال شانگهای به دنیا آمد. او در ۱۲ سالگی به همراه پدرش که استاد دانشگاه بود و اکنون شهروند این کشور است به کانادا مهاجرت کرد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه مک گیل در مونترال در رشته کامپیوتر، کار خود را با کار بر روی سیستم های برنامه نویسی برای بورس بلومبرگ توکیو آغاز کرد و در سال 2017 بایننس را افتتاح کرد.

چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار و مدیر عامل صرافی ارزهای دیجیتال Binance
چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار و مدیر عامل صرافی ارزهای دیجیتال Binance

او همچنین در طول دوران حرفه ای خود مانند فرد بنکمن به ثروت بزرگی دست یافت و با وجود اینکه امسال ۷۹ میلیارد ضرر کرد، طبق اطلاعات منتشر شده توسط بلومبرگ، هنوز ثروتی معادل ۱۶.۴ میلیارد دلار دارد که ممکن است تحت تاثیر این سقوط قرار گیرد. از FTX

اجازه دهید به نکات مهم روزهای منتهی به برنامه ادامه دهم ورشکستگی FTX برای بررسی

چهارشنبه 2 نوامبر (11 نوامبر)

زمانی که شرکت تحت تأثیر عواقب بد بحران مالی FTX قرار گرفت، چو او در لیسبون بود. در آن زمان، مدیر عامل بایننس در رویداد سالانه Web Summit، یکی از گردهمایی های جهانی افراد شناخته شده در دنیای فناوری، به عنوان یکی از سخنرانان این رویداد شرکت کرد. وی در سخنرانی خود در این مراسم مانند همیشه از آینده بلندمدت دارایی های دیجیتال دفاع کرد و گفت:

“من تصور می کنم که ارزش هر دارایی دائماً در نوسان است. بازار دارایی دیجیتال یک بازار معاملاتی است و شرایط آن دقیقاً مانند بازار سهام است. اگر ارزش دارایی های سهام در نوسان نباشد، چه کسی می خواهد در آنها سرمایه گذاری کند؟”

بیانیه ژائو راهی برای دفاع از نوسانات دائمی ارزهای دیجیتال و ایمن بودن این پدیده در بازار معاملات بود.

پس از سخنرانی ژائو، آژانس خبری ارزهای دیجیتال CoinDesk ادعاهایی را در مورد ترازنامه معاملات مطرح کرد. پژوهش آلامدا (Alameda Research)، شرکتی متعلق به Benkman-Fried.

این خبرگزاری مدعی شد که صرافی بایننس در راستای این تصمیم قصد دارد خرید و فروش خود را متوقف کند FTT (یک ارز دیجیتال انحصاری برای FTX) در این صرافی تمام موجودی این ارز دیجیتال به فروش می رسد و Alameda Research پیشنهاد خرید تمام FTT های فروخته شده توسط Binance را داده است.

Alameda Research ارزش FTT چند میلیارد دلاری دارد. Alameda Research از این ارز دیجیتال به عنوان وثیقه برای دریافت وام های بیشتر استفاده می کند. این بدان معنی است که به دلیل مالکیت مشترک Alameda Research و FTX، کاهش ارزش FTT می تواند منجر به خسارات مالی برای هر دو شرکت شود.

جمعه 4 نوامبر (13 نوامبر)

پس از انتشار گزارش فوق توسط CoinDesk، یک محقق فعال ارزهای دیجیتال با نام مستعار “رسانه حباب کثیف” (Dirty Bubble Media) ادعاهای بیشتری در مورد Alameda Research در سایت خبری Substack منتشر کرد. Substack این سوال را مطرح کرده بود که آیا Alameda Research ورشکسته است یا خیر. این سایت با اشاره به اینکه بخشی از سهام FTT در اختیار آلامدا ریسرچ است، ادعای عجیبی را مطرح کرد که به شرح زیر است:

گویی بانکمن-فرید، علیرغم اینکه توانسته است مبالغ هنگفتی را از همکاران ناشناس خود وام بگیرد، در اقدامی غیرمنتظره راهی برای هک کردن سیستم مالی و چاپ میلیاردها دلار پیدا کرده است.

یکشنبه 6 نوامبر (15 نوامبر)

ژائو با انتشار توییتی در این تاریخ به سرمایه گذاران هشدار داد. متن این توییت به شرح زیر است:

بر اساس افشاگری‌های اخیر، بایننس تصمیم گرفته است تا مبادلات باقیمانده سکه FTT را متوقف کند.

بایننس در سال 2019 به عنوان سهامدار در FTX سرمایه گذاری کرد. اما سال گذشته به سرمایه گذاری خود در این صرافی پایان داد و در این معامله 2.1 میلیارد دلار FTX در قالب استیبل کوین BUSD و همچنین FTT دریافت کرد.

عواقب قطع همکاری بایننس با FTX به تدریج جدی‌تر می‌شود و ژائو توییت دیگری در رابطه با این موضوع منتشر کرد که به شرح زیر است:

ما با کسی مخالف نیستیم، اما از افرادی که علیه سایر بازیگران صنعت ارزهای دیجیتال و پشت سر آنها لابی می کنند، حمایت نمی کنیم.

یک منبع نزدیک به بایننس اظهار داشت که صرافی ارز دیجیتال در تصمیم خود مبنی بر توقف تجارت FTT و فروش باقیمانده موجودی خود، هیچ اراده بدی علیه FTX نداشته است.

به نظر یک لابی، ژائو به بانکمن-فرید اشاره می کند که میلیون ها دلار را برای تأمین بودجه ای که سیاستمداران دموکرات ایالات متحده به دنبال آن بوده اند و لابی کردن قوانین مخفیانه تر تجارت ارزهای دیجیتال در واشنگتن هزینه کرده است.

دوشنبه 7 نوامبر (16 نوامبر)

در پاسخ به تلاش های ژائو برای آزار و اذیت مردم، بنکمن-فرید با انتشار چند توییت و ارسال جمله زیر به طور ضمنی مدعی شد که مدیر عامل بایننس سعی دارد علیه او تحریک کند:

“یک رقیب در تلاش است با انتشار شایعات نادرست ما را نابود کند.”

او مشخص نکرد که دقیقاً به چه کسی اشاره می کند، اما ژائو را که قبلاً خود را متعهد کرده بود تگ کرد. الون ماسک برای کمک به خرید توییتر 500 میلیون دلار. ژائو در توییتی که به قصد اعلام کمک ایلان ماسک منتشر کرد، چنین نوشت:

“من عاشق Binance هستم. با هم می توانیم اکوسیستم خود را گسترش دهیم.”

سه شنبه 8 نوامبر (17 نوامبر)

در این تاریخ، به نظر می رسید که دشمنی بین این دو به پایان رسیده باشد، اما ژائو قصد خود را برای خرید و نگهداری FTX اعلام کرد. وی در توئیت خود که برای اعلام این خبر منتشر کرد، نوشت:

امروز بعدازظهر FTX از ما کمک خواست. این صرافی پول زیادی از دست داده و قادر به پرداخت بدهی های خود نیست. “ما برای حمایت از کاربرانش با این صرافی قرارداد امضا کرده ایم و می خواهیم FTX را به طور کامل بخریم.”

Bankman-Fried نیز در توییتر این معامله را تایید کرد و در توییتی درباره این خبر نوشت:

“وضعیت تغییر نکرده است، همان سرمایه گذارانی که قبلا در FTX سرمایه گذاری کرده اند دوباره وارد شده اند. توافق ما با Binance یک معامله استراتژیک است.

در متن انگلیسی این توییت، فرد پینکمن از حروف DD استفاده کرده است که شکل کوتاه عبارت “due diligence” به معنای تایید است و به نظر می رسد این عبارت مهم ترین عبارت در توییت او باشد. زیرا به نظر می رسد که بنکمن-فرید با استفاده از این عبارت می خواسته به طور ضمنی سوء ظن خود را نسبت به حسن نیت ژائو نشان دهد.

چهارشنبه 9 نوامبر (18 نوامبر)

با افزایش شایعات مبنی بر کمبود شدید وجوه در ترازنامه FTX، ژائو به طور ناگهانی خرید صرافی را متوقف کرد و آن را در یک بحران مالی بزرگ قرار داد. بایننس با انتشار بیانیه زیر رسما اعلام کرد که دیگر اقدام به خرید این صرافی نخواهد کرد.

در ابتدا امیدوار بودیم که بتوانیم با تامین نقدینگی لازم از مشتریان FTX حمایت کنیم، اما وضعیت فعلی خارج از کنترل ما است و نمی‌توانیم کمکی کنیم.

پس از صدور بیانیه، ژائو در توییتی نوشت: “روز بدی بود!”

پنجشنبه 10 نوامبر (19 نوامبر)

FTX توییتی را در این تاریخ منتشر کرد که شامل درخواستی ناامیدانه برای کمک بود.

“لعنت به این وضعیت، ما باید بهتر عمل می کردیم.” “آینده FTX اکنون در شک و تردید جدی است.”

جمعه 11 نوامبر (20 نوامبر)

در این تاریخ، FTX رسماً درخواست حمایت از ورشکستگی در ایالات متحده را ارائه کرد. در راستای این درخواست، مقامات FTX چندین دفتر برای این صرافی و همچنین برای Alameda در آمریکا راه اندازی کردند.

پس از تشکیل پرونده برای FTX، بانکمن فرید با وکیلی به نام جان ری سوم جایگزین شد.

چند ساعت قبل تشکیل پرونده ورشکستگی FTXژائو هشدار داد که بازار ارزهای دیجیتال با بحران شدیدی مشابه بحران مالی سال 2008 مواجه است که پیامدهای منفی آن بدتر از آن بحران است. در کنفرانسی در اندونزی، او اشاره کرد که بحران مالی نمونه خوبی برای درک وضعیت فاجعه بار بازار ارزهای دیجیتال در این هفته است.

البته به نظر می رسد که فرد پینکمن سعی می کند مثبت اندیش بماند. وی پس از اعلام ورشکستگی صرافی در توییتر، بار دیگر از کاربران این صرافی عذرخواهی کرد و در توییت خود نوشت:

امیدواریم بتوانیم راهی برای بازگشت پیدا کنیم و دوباره روی پای خود بایستیم. امیدواریم با اعلام ورشکستگی و عذرخواهی تا حدودی بتوانیم روشنگری کنیم، اعتمادسازی کنیم و سعی کنیم اوضاع را کنترل کنیم.»

دیدگاهتان را بنویسید