ریچارد برانسون، کارآفرین بریتانیایی، ویرجین رکوردز را در اوایل دهه 70 و اواخر دهه 40 راه اندازی کرد.

ریچارد برانسون، کارآفرین بریتانیایی، ویرجین رکوردز را در اوایل دهه 70 و اواخر دهه 40 راه اندازی کرد و در نهایت تجارت خود را به گروه چند ملیتی ویرجین تبدیل کرد.

او در مدرسه تلاش کرد و در سن 16 سالگی ترک تحصیل کرد – تصمیمی که در نهایت منجر به ایجاد ویرجین رکوردز شد. او پروژه های کارآفرینی را در صنعت موسیقی آغاز کرد. این پروژه به بخش‌های دیگر، از جمله پروژه گردشگری فضایی Virgin Galactic که او را به یک میلیاردر تبدیل کرد، گسترش یافت. برانسون روحیه ماجراجویی هم دارد. او دستاوردهای ورزشی زیادی دارد. به عنوان مثال، او با یک بالون هوای گرم از اقیانوس ها عبور کرد.

بیوگرافی ریچارد برانسون

اوایل زندگی

ریچارد برانسون پسر ایو برانسون و ادوارد جیمز برانسون است. ایو برانسون بالرین و مهماندار هواپیما بود و جیمز برانسون وکیل بود. ریچارد برانسون دو خواهر کوچکتر به نام های لیندی و ونسا برانسون دارد.

برانسون نارساخوان است، به همین دلیل است که در مدرسه عملکرد ضعیفی دارد. رابرت دریسون، مدیر برانسون، در آخرین روز مدرسه به او می گوید که یا به زندان می رود یا میلیاردر می شود.

تاجر جوان

ریچارد چارلز نیکلاس برانسون در 18 جولای 1950 در ساری انگلستان به دنیا آمد. برانسون از نارساخوانی رنج می برد و در موسسات آموزشی عملکرد خوبی نداشت. او در مدرسه پسران Scaitcliffe شکست خورد، و تا سن 13 سالگی در آنجا تحصیل کرد. سپس به مدرسه استو، یک مدرسه شبانه روزی در استو، باکینگهامشر، انگلستان رفت.

برانسون که هنوز درگیر آموزش بود، در سن 16 سالگی ترک تحصیل کرد و شروع به ایجاد یک مجله فرهنگی جوانان به نام کرد. دانشجو آغاز شد (دانشجو). این مجله توسط دانشجویان اداره می شود و در اولین شماره آن در سال 1345/1966 به قیمت 8000 دلار به فروش رسید.

در سال 1969، برانسون با گروهی در لندن زندگی می کرد، جایی که موسیقی بریتانیایی و مواد مخدر در آنجا رایج بود. در همین زمان، برانسون به فکر راه‌اندازی یک شرکت ضبط پستی به نام ویرجین برای کمک به تأمین مالی انتشاراتش افتاد. عملکرد شرکت متوسط ​​بود، اما برای برانسون به اندازه کافی خوب بود که با راه اندازی یک فروشگاه ضبط در خیابان آکسفورد لندن، سرمایه گذاری تجاری خود را گسترش دهد. با موفقیت فروشگاه جدید، برانسون که از مدرسه بازمانده بود، توانست در سال 1972 یک استودیوی ضبط در آکسفوردشایر انگلستان بسازد.

ریچارد برانسون

ویرجین رکوردز

اولین هنرمند در لیبل ویرجین رکوردز مایک اولدفیلد بود که آهنگ Tubular Bells را در سال 1973 با کمک تیم برانسون ضبط کرد. این آهنگ به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد و به مدت 247 هفته در نمودارهای بریتانیا ماند. برانسون با سرمایه گذاری از موفقیت اولدفیلد، با گروه های دیگری از جمله گروه های پانک راک قرارداد امضا کرد. هنرمندانی مانند کالچر کلاب، رولینگ استونز و جنسیس با ویرجین رکوردز قرارداد بستند و به تبدیل شدن ویرجین موزیک به یکی از شش برند برتر دنیا کمک کردند.

بیوگرافی ریچارد برانسون

گسترش کسب و کار

این بار برانسون شرکت مسافرتی Voyager Group را در سال 1980/1359 میلادی تأسیس کرد و بعداً خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک (ویرجین آتلانتیک) را در سال 1984/1363 میلادی و گروهی از Virgin Megastores را تأسیس کرد. با این حال، موفقیت برانسون همیشه قابل پیش بینی نبود و تا سال 1992 ویرجین به طور ناگهانی در تلاش بود تا از نظر مالی سرپا بماند. برانسون در همان سال شرکت را به Thorn EMI به مبلغ یک میلیارد دلار فروخت. از دست دادن این شرکت متاسفم. گفته می شود که او پس از امضای قرارداد گریه کرد، اما مصمم بود در تجارت موسیقی باقی بماند.

او در سال 1993 شبکه رادیویی ویرجین را تأسیس کرد و در سال 1996 دومین شرکت ضبط موسیقی خود را به نام V2 راه اندازی کرد که با هنرمندانی مانند Powderfinger و Tom Jones قرارداد امضا کرد.

گروه ویرجین سرانجام به 35 کشور در سراسر جهان رسید و نزدیک به 70000 کارمند در بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، کانادا، آسیا، اروپا، آفریقای جنوبی و فراتر از آن مشغول به کار هستند.

او تجارت خود را گسترش داد و شامل یک شرکت قطار، یک ذخیره بازی لوکس، یک شرکت تلفن همراه و شرکت گردشگری فضایی Virgin Galactic بود.

دستاوردهای ورزشی برانسون نیز او را به شهرت رساند. او به ویژه برای عبور رکوردشکن از اقیانوس اطلس در ویرجین آتلانتیک چلنجر 2 در 1986/1365 متر و اولین بالن هوای گرم که از اقیانوس اطلس (1987 متر/1366 متر) و اقیانوس آرام (1991 متر) عبور کرد، مشهور است. متر / 1370 متر) به او.

ریچارد برانسون چگونه گسترش تجارت را ترویج کرد؟

ویرجین گالاکتیک، سفر و هتل ها

در سال های اخیر، برانسون مبتکر بیشتر توجه خود را به پروژه گردشگری فضایی خود معطوف کرده است. او با Scaled Composites شریک می شود تا شرکت فضایی را تشکیل دهد که هدف آن توسعه فضاپیماهای زیر مداری است. در آوریل 2013، این پروژه با پرتاب آزمایشی SpaceShipTwo جهشی بزرگ به جلو داشت.

برانسون از موفقیت اولین آزمایش فضاپیما هیجان زده بود و به NBC News گفت: “خیلی خوشحالیم که در اولین پرواز خود دیوار صوتی را شکستیم و همه چیز به آرامی پیش رفت.” تا آوریل 2013، بیش از 500 نفر بلیط برای سوار شدن به سفینه فضایی Virgin Galactic را رزرو کرده بودند.

در سال 2015، برانسون راه اندازی Virgin Voyages، یک خط سفر دریایی جدید را اعلام کرد. در تاریخ 31 اکتبر 2017/18 آبان 1395 این شرکت مرحله مهمی را پشت سر گذاشت. گذاشتن اولین کیل کشتی گام مهمی بود. کشتی‌های Virgin Cruise که برای نگهداری 2800 مهمان و 1150 خدمه طراحی شده‌اند، در سال 2020/1399 در راه بودند.

خط مشی

در دهه 1980، مارگارت تاچر برانسون را “تزار زباله” نامید، زیرا او مسئول “پاکسازی بریتانیا” بود. در جریان انتخابات عمومی بریتانیا در سال 1997، برانسون در مراسم حزب کارگر و در سالن جشنواره سلطنتی حضور داشت. او در مصاحبه ای در سال 2005 گفت که تنها اختلافات جزئی بین دو حزب اصلی در مورد مسائل اقتصادی وجود دارد. قبل از اولین انتخابات در سال 2000/1379 او برای شهرداری لندن نامزد شد، نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که او کاندیدای مناسبی خواهد بود، اما علاقه‌ای نشان نداد.

در مارس 2015، برانسون گفت که تقریباً تمام مصرف مواد مخدر باید در بریتانیا، پس از پرتغال، جرم‌زدایی شود. برانسون از ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت کرد و با همه پرسی بریتانیا به اتحادیه اروپا پیوست. 2016/1396 برعکس بود.

در 28 ژوئن 2016، در مصاحبه ای با ITV’s Morning Britain، او گفت که یک سوم ارزش شرکت خود را به دلیل نتیجه همه پرسی و سرمایه گذاری برنامه ریزی شده با استخدام بیش از 3000 نفر که پرسی قبلاً اعلام کرده بود از دست داده است. به تعویق افتاده است. او از رفراندوم دوم حمایت کرد. برانسون از هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا حمایت کرد.

محیط زیست

ریچارد برانسون گفته است که نگران گرمایش زمین است و این نگرانی پس از ملاقات با ال گور، BJD ایجاد شد. او Virgin Fuels را برای ترویج جایگزینی سوخت های فسیلی ایجاد کرد. او همچنین قول داد که از سود کسب و کار حمل و نقل خود برای توسعه سوخت های سبزتر استفاده کند.

در سال 2007، او چالش زمین ویرجین را راه اندازی کرد که 25 میلیون دلار به بهترین طرح اقدام برای حذف گازهای گلخانه ای از جو بدون اثرات منفی اهدا کرد.

زندگی شخصی

او در سال 1972/1351 با کریستین توماسی ازدواج کرد، اما در سال 1979/1358 طلاق گرفت. او برای دومین بار در سال 1989 با جوآن تمپلمن ازدواج کرد. برانسون با همسر دومش جوآن تمپلمن زندگی می کند که از او دو فرزند به نام های هالی و سام دارد. برانسون در مجموع سه فرزند دارد. او اغلب در اقامتگاه خود در جزیره نکر در جزایر ویرجین بریتانیا می‌ماند، حتی زمانی که طوفان ایرما در سپتامبر 2017 جزیره را ویران کرد.

ریچارد برانسون در سال 2000 به طور رسمی به عنوان شوالیه شناخته شد.

رکوردهای جهانی

ریچارد برانسون برای ثبت رکورد جهانی استقامت بسیار تلاش کرد. او در سال 1986 رکورد سریع ترین قایقرانی در اقیانوس اطلس را به نام خود ثبت کرد. او همچنین رکورددار بالون سواری است. در سال 1998، او تلاش خود را برای پرواز در سراسر جهان با بالون هوای گرم شکست داد.

رکوردهای جهانی ریچارد برانسون

خیریه

برانسون با نلسون ماندلا و پیتر گابریل گروه جدیدی به نام بزرگان را تشکیل داد که به دنبال راه حل های مسالمت آمیز برای درگیری های طولانی مدت و مشکلات جهانی است. از دیگر اعضا می توان به دزموند توتو، کوفی عنان، جیمی کارتر و محمد یونس اشاره کرد. برانسون همچنین با بسیاری از موسسات خیریه دیگر مانند آموزش کنیا و سربازان برای صلح درگیر است و در کمیته جهانی سیاست مواد مخدر خدمت کرده است.

ثروت

ساندی تایمز ثروت ریچارد برانسون را 3065 میلیارد پوند تخمین زده است که او را چهارمین فرد ثروتمند بریتانیا می کند. رسانه ها از او به دلیل اجتناب از پرداخت مالیات بریتانیا انتقاد کردند. او پاسخ داد که به دلایل سلامتی ترجیح می دهد در جزیره نکر زندگی کند.

دارایی خالص ریچارد برانسون

افتخارات و جوایز

 • در سال 1992، برانسون جایزه پلاک طلایی آکادمی دستاوردهای آمریکا را دریافت کرد.
 • در سال 1993 به برانسون مدرک دکترای افتخاری فناوری از دانشگاه لافبورو اعطا شد.
 • در فهرست افتخارات سال نو مورخ 30 دسامبر 1999، الیزابت دوم قصد خود را برای شوالیه شدن او به دلیل “خدمات کارآفرینی” نشان داد.
 • در 30 مارس 2000 / 11 آوریل 1379، چارلز، شاهزاده ولز، در کاخ باکینگهام به برانسون لقب شوالیه داد.
 • در سال 2000، برانسون جایزه تونی جونز را برای دستاوردهایش در هوانوردی تجاری دریافت کرد.
 • در سال 2000، برانسون بخشی از تالار مشاهیر بین المللی هوا و فضا در موزه هوا و فضای سن دیگو شد.
 • در سال 2002، برانسون در فهرست 100 بریتانیایی بزرگ بی بی سی در رتبه 85 قرار گرفت و مردم به آن رأی دادند.
 • در سال 2007، او در مجله تایم در فهرست 100 فرد تأثیرگذار جهان قرار گرفت.
 • در 7 دسامبر 2007 / 16 دسامبر 2006، دبیر کل سازمان ملل متحد جایزه شهروند جهان را به برانسون اهدا کرد.
 • در 24 ژانویه 2011، برانسون جایزه رسانه آلمان را دریافت کرد (سازماندهی شده توسط “نمودار کنترل رسانه”) که قبلا به رئیس جمهور سابق ایالات متحده بیل کلینتون و دالایی لاما اعطا شده بود.
 • در 14 نوامبر 2011، برانسون جایزه ISTA را از انجمن بین المللی حمل و نقل هوافضا دریافت کرد.
 • در 11 فوریه 2012، برانسون جایزه شایستگی را از آکادمی ملی هنرهای ضبط و علوم به دلیل مشارکت در صنعت موسیقی دریافت کرد.
 • در 15 می 2014، برانسون جایزه تجارت برای صلح 2014 را که هر سال توسط بنیاد تجارت برای صلح در اسلو، نروژ اعطا می شود، دریافت کرد.

و لیست ادامه دارد.

سوالات متداول

ریچارد برانسون چگونه میلیاردر شد؟

بیشتر ثروت او احتمالاً از سرمایه تولید شده توسط ده ها برند Virgin مانند Virgin Galactic به دست می آید.

ریچارد برانسون چقدر ثروتمند است؟

بر اساس گزارش فوربس، ریچارد برانسون دارایی خالص 4.6 میلیارد دلار است.

چرا برانسون شرکت خود را ویرجین نامید؟

برند ویرجین در سال 1970 متولد شد، زمانی که ریچارد برانسون و دوستش نیک پاول یک تجارت سفارشی پستی را راه اندازی کردند، که به دلیل جدید بودن آنها به این نام نامگذاری شد.

دیدگاهتان را بنویسید