شال و روسری در پوشش خانم‌های کشور ما، یکی از اصلی‌ترین بخش‌هاست که انتخاب پارچه و رنگ آن، تاثیر زیادی در میزان شیک‌پوشی خانم‌ها دارد. با اینکه انتخاب شال یا روسری کار خیلی سختی نیست، اما با وجود تنوع زیادی که در بازار پوشاک وجود دارد، انتخاب جنس و رنگ مناسب، نیاز به کمی دقت و بررسی دارد. هماهنگی جنس شال با لباس، رنگ پوست، فصل و خیلی موارد دیگر، برای داشتن یک استایل خوب مهم است. در این مطلب نکات لازم برای انتخاب یک شال مناسب را برای شما خواهیم گفت.

 

شال های نخی - آشاشاپ

انتخاب شال با توجه به رنگ پوست و مو

این موضوع برای انتخاب یک شال مناسب به ما کمک می‌کند. البته خیلی از افراد علاقه‌ای ندارند که در یک طیف رنگی شال سر کنند. اما خوب است بدانیم که چه رنگ‌های مناسب پوست ما هستند. برای پوست‌های روشن و سفید، رنگ‌های گرم یا رنگ‌های تیره انتخاب بهتری هستند. شال با رنگ روشن، صورت را بی‌حال می‌‌کند. مگر اینکه رنگ مو خیلی تیره یا رنگ‌های گرم مثل شرابی یا قهوه‌ای ماهگونی باشد. در این صورت شال روشن هم انتخاب بدی نیست. رنگ‌هایی مانند قرمز، سبز، آبی، خاکستری تیره و ترکیبی از این‌ها انتخابی مناسب هستند. این روزها انواع شال‌های نخی یا شال‌ های ابریشم نخ، در رنگ‌ها و طرح‌های شاد و زنده هم در بازار هست که برای افرادی با پوست‌های روشن مناسبند.

برای افرادی با پوست تیره یا گندمی، رنگ‌های روشن انتخاب‌ خوبی هستند. رنگ‌های سفید، لیمویی روشن، خاکی، سرخابی، نارنجی روشن یا حتی مشکی براق انتخاب‌های خوبی برای این پوست‌ها هستند. این رنگ‌ها صورت را روشن‌ می‌کنند. برای پوست‌های تیره‌تر، رنگ‌های مات مناسب نیستند. انواع شال با رنگ‌های براق و زنده،‌ صورت را روشن می‌کند. در این افراد اگر رنگ مو روشن باشد می‌توان به سراغ شال‌های تیره‌تر یا رنگ‌های تند هم رفت. اما کماکان تناژ رنگ روشن روی موی روشن و پوست تیره جذابیت بیشتر دارد.

انتخاب شال با توجه به فصل و نوع آب و هوا

طبیعی است که شال‌ های نخی نازک یا شال‌ های حریر، برای فصل‌های سرد سال مناسب نیستند. در این فصل بیشتر به سراغ شال‌های پشمی یا موهر و بافت می‌رویم. اما در فصل‌های خنک سال، انتخاب قطعا شال های نخی است. این شال‌ها تنوع زیاد رنگ و جنس دارند. از ضخامت‌های مختلف برای روزهای گرم‌تر یا خنک‌تر استفاده می‌کنیم.

 

شال های حریر- آشاشاپ

انتخاب شال با توجه به جنس پارچه

نکته مهم دیگر انتخاب پارچه مناسب است. شال‌های نخی انتخابی چهار فصل است. به دلیل جنس سبک و تنوع رنگ و طرح این شال‌ها، دست شما در انتخاب کاملا باز است. اما شال‌های نخی را باید با دقت انتخاب کرد. بعضی از این شال‌ها به راحتی چروک می‌شوند. بعضی دیگر با یک بار شستن شکل خود را از دست می‌دهند. اما اگر کمی ابریشم یا الیاف مصنوعی در این شال‌ها باشد، هم کمتر چروک می‌شوند و هم دیرتر از بین می‌روند. شال‌های ابریشم نخ،‌ پارچه براق و رنگ‌های جذابی دارد. شال‌های حریر هم نوع دیگری از انواع شال هستند که البته بیشتر برای مهمانی مناسبند. شال‌های حریر، تنوع رنگی خوبی دارند. با بیشتر رنگ پوست‌ها هم‌خوانی دارند.

انتخاب شال مناسب با تیپ لباس

نکته مهم دیگر، ست کردن درست شال با مانتو یا لباس است. هماهنگی رنگ شال و لباس، در جذابیت بیشتر تیپ شما موثر است. اما همیشه هم قرار نیست همه رنگ‌ها شبیه به هم باشند. مثلا لازم نیست با یک مانتوی سرمه‌ای شال آبی آسمانی سر کنیم. در این مواقع می‌توان به سراغ رنگ‌های هماهنگ یا حتی متضاد رفت. سفید، قرمز، نارنجی یا ارغوانی می‌تواند یک انتخاب بسیار خوب با رنگ سورمه‌ای باشد. شال را می‌توان با رنگ کیف و کفش هم ست کرد. بعضی از افراد رنگ شال خود را با دامن یا شلواری که همراه با مانتو می‌پوشند ست می‌کنند. به این ترتیب هم ترکیب خوبی را می‌توان ایجاد کرد.

انتخاب شال مناسب مراسم

معمولا شال نسبت به روسری یکمی اسپرت‌تر است. بنابراین در مجالس رسمی بیشتر همه به دنبال روسری می‌روند. اما این روزها در بازار انواع شال‌های ابریشم و شال‌های حریر مجلسی هم دیده می‌شود که انتخاب‌های خوبی برای افراد علاقمند به شال است. شال‌های نخی، بیشتر مناسب استفاده روزانه و مهمانی‌های غیر رسمی است. البته که جنس این شال‌های نخی هم خیلی مهم است. مثلا شال‌های نخی ساده برای استفاده روزانه، محل کار یا استفاده‌های معمول است. اما شال‌های نخی که کمی ابریشم در بافت خود داشته باشد، برای مهمانی غیر رسمی مناسب هستند.

شال‌های ابریشم، انتخابی خوب برای مهمانی است. شال‌های ابریشمی، رنگ و طرح‌های متنوع و خوبی دارند. شال‌های ابریشم سبک و کمی لخت هستند. سبک سر کردن این شال‌ها هم در میزان زیبایی آن‌ها موثر است. شال‌های حریر یک نوع دیگر از انواع شال است که به خصوص برای مراسم رسمی می‌توان از آن استفاده کرد. شال‌های حریر ایستایی خوبی ندارد. چروک نمی‌شود و رنگ‌های بسیار زیبایی دارد. اما اگر قرار باشد در جایی حجاب داشته باشید، شال‌های حریر انتخاب خوبی نیست. مگر اینکه با روش و سبک‌های مختلف آن روی سر محکم نگه دارید. در این موارد پیشنهاد ما استفاده از شال نخ ابریشم است. حتی شال‌های ابریشمی هم عموما ایستایی روی سر ندارند و سر می‌خورند.

شال های نخی - آشاشاپ

کلام آخر

شال‌های مختلف با جنس‌های متفاوت در بازار وجود دارند. هر از گاهی بعضی از آن‌ها روی بورس هستند و به اصطلاح مد می‌شوند. این روزها شال‌های نخی بیشتر روی مد هستند و تنوع رنگ و طرح زیادی دارند. شال‌های نخی در مقایسه با شال‌های حریر و ابریشم، با ضخامت مختلف تولید می‌شود که باعث شده برای چهار فصل سال مناسب باشند. در سایت آشاشاپ شما می‌توانید انواع مختلف شال‌ با جنس‌های مختلف و رنگ و طرح‌های متنوع را ببینید و از میان آن‌ها بهترین انتخاب را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید