تجربه هفته های کاری چهار روزه در 33 شرکت نشان می دهد که نه تنها بهره وری نیروها را کاهش می دهند، بلکه به افزایش درآمد نیز کمک می کنند.

قدرت کار

گروهی از شرکت‌ها که تعداد روزهای کاری را به چهار هفته رساندند، افزایش درآمد، کاهش درخواست‌های مرخصی و استعفای کارکنان را گزارش کردند. تاثیرات مثبت چهار روز کاری هفته ها بر زندگی مردم انتظار می رفت، اما توجه به تاثیرات مثبت این رویداد بر درآمد شرکت و بهره وری فردی می تواند کمی تعجب آور باشد.

در این آزمایش که توسط سازمان غیرانتفاعی 4Day Week Global انجام شد، 33 شرکت و نزدیک به هزار کارمند ما در این آزمایش حضور داشتیم، حقوق نیروها قطع نشد، اما از مردم خواسته شد در این هفته‌های کوتاه انرژی بیشتری را صرف انجام کارهای خود کنند.

این استراتژی فقط برای کارهای اداری از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر مؤثر نبود. در آزمایشاتی که بین سال های 2015 و 2019 انجام شد ایسلند پس از تکمیل، این کشور با این برنامه موفقیت زیادی کسب کرد و از آن زمان، حدود 86 درصد از نیروی کار ایسلند تنها چهار روز در هفته کار می کنند.

مزایای هفته های کاری چهار روزه چیست؟

یافته های جدید جهانی هفته چهار روزه با تحقیقاتی که نشان می دهد کاهش ساعات کاری می تواند کار را بهبود بخشد، همراستا است سلامت مغز و بهره وری افرادی که رانندگی می کنند این استراتژی همچنین می تواند به کاهش آلودگی ترافیک کمک کند و ارزیابی دقیق تری از زندگی مردم ارائه دهد.

افزایش تولید در قرن گذشته باعث شده است که مردم نگرانی های روانی بیشتری نسبت به گذشته داشته باشند و وقتی این نگرانی ها را در هفته کاری پنج روزه با خود حمل می کنید، استرس، اضطراب و خستگی در آنها ایجاد می شود.

از سوی دیگر، بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که کشورهایی که کمترین ساعات کار را دارند، بهترین بهره وری را دارند. علاوه بر این، این کشورها شامل دانمارک، نروژ و هلند شادترین مردم جهان هستند، در حالی که هر فرد کمتر از 1400 ساعت در سال او کار می کند.

محقق دیگری که با همکاری شرکت مخابرات بریتانیا در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است، معتقد است ایجاد تعادل بین کار و زندگی حرفه ای و دستیابی به اوقات فراغت بیشتر می تواند بهره وری را افزایش دهد. 10 درصد کمک کارکنان.

دیدگاهتان را بنویسید