ایلان ماسک چند ماه پیش با توییتر وارد مذاکره شد و با خرید این شرکت به مبلغ 44 میلیارد دلار موافقت کرد. وی در ادامه به کاستی‌های مدیریتی و مالی شرکت اشاره کرد.

توییتر ایلان ماسک

ایلان ماسک چند ماه پیش با توییتر وارد مذاکره شد و با خرید این شرکت به مبلغ 44 میلیارد دلار موافقت کرد. و به افشای کاستی ها در امور اداری و مالی شرکت ادامه داد و اکنون پس از انتقاد از ضعف های موجود در این شرکت تصمیم به انصراف از این معامله گرفت.

توییتر همیشه یک شبکه اجتماعی بوده است سطر دوم بوده است. این پلتفرم هرگز نتوانسته به اندازه فیس بوک و اینستاگرام رشد کند و هنوز هم در حال مبارزه است. اما چند ماه پیش، ایلان ماسک ادعا کرد که با پیشنهاد خرید خود می تواند این شرکت را بهتر اداره کند.

او از مدیران توییتر انتقاد کرد، سیاست های کنترل محتوای این پلتفرم را به سخره گرفت، از محصولات این شرکت انتقاد کرد و بیش از 7000 کارمند را در زمین نگه داشت. در شرایطی که تیم مدیریت توییتر خود را برای یک دوره گذار آماده کرده است، ارزش سهام شرکت نیز همینطور است بیش از 30 درصد او به زمین میافتد

حالا آقای ماسک می خواهد از قرارداد توییتر به شکلی بسیار بدتر از زمان امضای قرارداد خارج شود. با هر توییت و نظر عمومی که می‌داد، اعتماد عمومی به شرکت را تضعیف می‌کرد، کارمندان را ناامید می‌کرد، خدمات تبلیغاتی از همکاری با شرکت می‌ترسید، بر مشکلات مالی آن تأکید می‌کرد و اطلاعات نادرستی درباره نحوه کار توییتر به اشتراک می‌گذاشت.

«تعامل او با توییتر ضربه قدرتمند درآمد شرکت کارمندان، خدمات تبلیغاتی و کل بازار نمی توانند روی شرکتی حساب کنند که هیچ جهتی ندارد و اکنون برای تکمیل معامله خود با یک فرد بد به دادگاه مراجعه می کند.

رسیدگی به پرونده توییتر در دادگاه زمان می برد

این وضعیت پیچیده باعث شد توییتر از ایلان ماسک شکایت کند. روند رسیدگی به پرونده در دادگاه محتمل است بلند و سنگین برای شرکت گران تر خواهد بود. از سوی دیگر، نتیجه این پرونده به هیچ وجه قطعی نیست. توییتر می تواند برنده شود، اما در صورت شکست، ماسک باید هزینه پایان کار را بپردازد. البته امکان سازش وجود دارد.

توییتر

یکی از تاثیرات بارز کار اخیر آقای ماسک با … کاهش بیش از 11 درصدی قیمت سهم توییتر مشاهده شد این افت یکی از بزرگترین کاهش قیمت سهام توییتر از سال 2020 بوده و نشان می دهد که سرمایه گذاران نگران جنگ حقوقی هستند. از زمانی که ایلان ماسک قرارداد خرید توییتر را امضا کرد، این شرکت یک سوم از ارزش خود را از دست داده است زیرا سرمایه گذاران نسبت به وقوع این معامله از همان ابتدا شک داشتند. (لازم به ذکر است که نزدک در همین بازه زمانی حدود 12.5 درصد کاهش داشته است.)

وکلای توییتر روز یکشنبه در نامه ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کردند که آقای ماسک از این معامله خارج می شود. خوب نیست و خطا و من عمداً، خودسرانه و اساساً قرارداد خرید این شرکت را نقض کردم. در این نامه گفته شده که این شبکه اجتماعی به ارائه اطلاعات به آقای ماسک و همکاری برای تکمیل قرارداد ادامه خواهد داد. ماسک هنوز به طور رسمی به پاسخ وکیل توییتر پاسخ نداده است، اما او عکسی از خنده خود را در صفحه توییتر خود به اشتراک گذاشت.

از میان تمام ضرباتی که اعمال ماسک به توییتر وارد کرده است، شاید سنگین ترین آنها مربوط به اطلاعات باشد شرایط تجاری و مالی این شرکت فاش شده است. توییتر 9 سال پیش، از زمانی که عمومی شد، تقریبا 7 سال ضرر بوده است. منابع آگاه می گویند زمانی که پیشنهاد آقای ماسک برای خرید این شرکت مطرح شد، هیچ پیشنهاد جدی دیگری در این زمینه وجود نداشت. بنابراین هیئت مدیره به این نتیجه رسید که پیشنهاد ماسک 54.20 دلار به ازای هر سهم این بهترین پیشنهاد آنهاست و خودشان نمی توانند به این عدد برسند.

الون ماسک

گلدمن می‌گوید: «بی‌اطمینانی هیئت مدیره در مورد آینده بلندمدت شرکت، صرف‌نظر از نتیجه‌ای که در مورد ماسک رخ می‌دهد، به کارکنان، شرکا و سهامداران نیز منتقل خواهد شد. کسب و کار توییتر در ماه های اخیر رو به وخامت گذاشته است. پاراگ آگراوال، مدیر عامل این شبکه اجتماعی در یادداشتی به کارکنان در اردیبهشت ماه اهداف این شرکت را تجاری و مالی دانست. نرسید او هست. به همین دلیل، او مدیران محصول و درآمد را اخراج کرد، استخدام کارمندان جدید را کند کرد، تلاش جدیدی را برای جذب کاربران جدید و ورود جدی‌تر به عرصه فروش آنلاین آغاز کرد.

اعتبار توییتر آسیب دیده است

این شرکت پیش بینی های مالی خود را در ماه آوریل بر اساس قرارداد خود با ماسک اعلام نکرد. شاید این وضعیت به این زودی ها تغییر نکند، زیرا تردید در این معامله مانع از همکاری جدی می شود. خدمات تبلیغاتی به عنوان منبع اصلی درآمد توییتر، با این شرکت خواهد بود.

آنجلو کاروسو، رئیس Media Matters برای آمریکا، گفت: «تویتر در آینده نزدیک زمان سختی خواهد داشت تا به تبلیغ‌کنندگان و کاربران اطمینان دهد که خدماتش پایدار هستند. ایلان ماسک تیم مدیریت فعلی شرکت را کنایه زده و گفته است که آنها می توانند خیلی بهتر عمل کنند. او در ارائه ای به سرمایه گذاران ادعا کرد که تا سال 2028 درآمد این شرکت خواهد بود 26.4 میلیارد دلار و تعداد کاربران 931 میلیون نفر تحویل دادن

آقای ماسک روز جمعه در نامه ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا گفت مسیر مالی نامشخص در توییتر تایید شد. وکلای او در این نامه آن دیدگاه تجاری را نوشتند بکش کنار این شرکت به خصوص با توجه به عملکرد مالی اخیر و پیش بینی های جدید برای سال مالی جاری، در مورد ایلان ماسک تردید دارد.

مدیرعامل توییتر همچنین از محصول شاخص این شرکت انتقاد کرد و گفت اپلیکیشن آن ها به جذابیت سایر اپلیکیشن ها نیست. تا به امروز بارها و بدون مدرک ادعا شده است که این شبکه اجتماعی بسیار بیشتر از آنچه گفته می شود. حساب های جعلی او آن را دریافت کرد. (تویتر ادعا می کند که تنها 5٪ از تمام حساب ها جعلی هستند.)

خرید توییتر توسط ایلان ماسک

ایلان ماسک اعتماد کاربران به توییتر را از بین برده است

ادعاهای او در مورد کاربران جعلی توییتر باعث کاهش نرخ شد اعتماد کاربر این شبکه اجتماعی به ویژه در آستانه انتخابات برزیل و کنگره آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. آقای ماسک همچنین از سبک مدیریت محتوا در این پلتفرم انتقاد کرد و فکر کرد که برای دفاع است آزادی بیان محدودیت ها باید کاهش یابد. او در ماه می گفت که حساب دونالد ترامپ را دوباره باز می کند و به رئیس جمهور سابق آمریکا اجازه می دهد در این شبکه اجتماعی کار کند. این اظهارات انتقاد فعالان راست سیاسی را احیا کرد و دوباره پرسیدند که این شرکت چگونه محدودیت های آزادی بیان را تعریف می کند.

به گفته شش کارمند فعلی و سابق توییتر، این اتفاقات در داخل شرکت نیز رخ داده است کاهش روحیه نیروها و درگیری های داخلی وجود داشت. برخی گفتند که از لغو خرید توییتر خوشحال هستند. اما برخی مم های بیهوده را در کانال های Slack این شرکت به اشتراک گذاشته اند یا علناً از هیئت مدیره و مدیران به دلیل پذیرش پیشنهاد ماسک در وهله اول انتقاد کرده اند.

ایوان ویلیامز، یکی از بنیانگذاران توییتر، روز جمعه در توییتی برای ماسک آرزوی حوادث ناگوار کرد. او در پاسخ به اخباری مبنی بر شکایت این شرکت از ماسک و تلاش برای احیای قرارداد نوشت: اگر هنوز عضو هیئت مدیره بودم، سوال من این بود که آیا می‌توانیم اجازه دهیم این اتفاقات ناگوار به پایان برسد یا خیر. امیدوارم این برنامه باشد.”

یکی از کارمندان توییتر به نام «مانو کورنت» نیز با تصویری وضعیت فعلی را به تصویر کشیده است کشیده شده این تصویر فردی را در یک فروشگاه نشان می دهد که در حال لمس یک محصول روی قفسه ها و افتادن آن روی زمین است. آن طرف این تابلو مغازه دار را می بینیم که می گوید اگر شکستی باید بخری!

دیدگاهتان را بنویسید