قرار وثیقه قراری است که موجب می شود که متهم در ازای گذاشتن وثیقه بازداشت نشود. این قرار یکی از مهم ترین انواع قرارهای تأمین است به دلیل اینکه این قرار مالی یا همان وثیقه به دادسرا سپرده می‎شود و در مقابل آن متهم موردنظر متعهد می‌شود که هرزمانی که مراجع قضایی صلاح دانستند در مرجع مربوطه حاضر شود. جالب است بدانید این وثیقه را هم خود متهم و هم فرد دیگری می‌تواند به نفع او در مراجع قضایی قرار دهد.

آیا می دانید این سلب آزادی را چگونه می توان به تعویق انداخت؟

اگر متهم بتواند برای خود یک وثیقه بگذارد، بازداشت او به تعویق می‌افتد و او متعهد می‌شود که هرزمانی که لازم بود در مراجعه قضایی حضور پیدا کند. پس برای این کار بازپرس اقدام به ضبط وثیقه می‌کند. قرار وثیقه یکی از انواع قرارهای منتهی به بازداشت است و اگر متهم نتواند وثیقه را مهیا کند باید به بازداشت برود.

اگر شما از دسته افرادی هستید که در پروسه پرونده خود به دنبال قرار وثیقه هستید تا متهم از زندان آزاد شود ولی چیزی درباره آن نمی‌دانید به شما پیشنهاد می‌کنیم به تودیع وثیقه مراجعه کنید تا در کمترین زمان ببیشترین اطلاعات را در این زمینه به دست آورید.

در این حالت می توان متصور شد که متهم برای آزادی، خودش وثیقه بگذارد و این پرداخت از سوی متهم صورت می گیرد. در این حالت اگر متهم در ازای تعهد خود در مراجع قانونی حضور پیدا نکند، این وثیقه به دستور مقام قضایی ضبط می‌شود. درصورتی که متهم برای عدم حضور خود در مراجع قانونی دلیل موجه داشته باشد، باید آن را اعلام کند تا ضبط وثیقه اتفاق نیافتد. مراحل وثیقه گذاشتن برای محکوم به زندان یا مرخصی از زندان یکی از موضوعاتی است که متهم یا زندانی و خانواده آن ها در زمان صدور قرار کیفری وثیقه از جانب دادگاه با آن مواجه خواهند شد.

پس بهتر است ابتدا به درخواست وثیقه برای زندانی مراجعه کنید و سپس بدانید مراحل وثیقه گذاشتن در دادگاه یا دادسرا کجاست تا در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانید وثیقه آزادی موقت زندانی یا متهم را به مرجع قضایی ارائه کنید

وب سایت حقوقی احقاق با تلاش بر افزایش آگاهی افراد در مسائل قانونی و حقوق قانونی خود، در صدد ارائه انواع مقالات با موضوع حقوقی، کیفری، قراردادها، قوانین، اسناد تجاری و … برآمده است و همچنین انواع نمونه دادخواست ها، اظهار نامه، نمونه قرارداد، نمونه شکوائیه و… را با دسترسی و دانلود سریع در اختیار شما قرار داده است.

اگر در پروسه پرونده حقوقی خود بارها سایت‌های مختلف را زیر و رو کردید ولی نمونه دادخواست، شکواییه، اظهارنامه و… را پیدا نکردید به شما پیشنهاد می‌هیم به ehghagh.com مراجعه کنید تا بانک اطلاعاتی از دادخواست‌ها و … دراختیار شما قرار بگیرد.

نیم‌نگاهی به چگونگی ضبط وثیقه برای زندانی

دیدگاهتان را بنویسید