برای فعالیت در بازار بورس، ثبت نام در سامانه سجام و کارگزاری، انجام احراز هویت سجام و کارگزاری مربوطه و دریافت کد بورسی و کد معاملاتی الزامی است. انجام این مراحل در گذشته زمانبر و تا حدودی پیچیده بود. اما در حال حاضر کارگزاری آگاه شرایط متفاوتی را فراهم کرده است که شما می‌توانید در یک مرحله ثبت نام هم‌زمان سجام و آگاه را انجام دهید. همچنین در ادامه می‌توانید از خدمات احراز هویت غیرحضوری کارگزاری آگاه و سجام بهره‌مند شوید.

در این مطلب نحوه ثبت نام و احراز هویت غیرحضوری کارگزاری آگاه و سامانه سجام توضیح داده می‌شود.

ثبت نام در سجام

برای ثبت نام در سجام به آدرس sejam.ir مراجعه و گزینه «ثبت نام» را انتخاب کنید. در ابتدا اطلاعاتی مانند کد ملی و شماره تماس از شما دریافت خواهد شد. سپس به صفحه پرداخت آنلاین هدایت می‌شوید. بعد از انجام پرداخت و تکمیل فرم‌های مربوط به اطلاعاتی هویتی، ارتباطی، مالی و بانکی، یک کد پیگیری  رقمی از طریق پیامک دریافت می‌کنید. در نهایت احراز هویت شما از طریق این کد و با ارائه مدارک هویتی انجام می‌شود. احراز هویت سجام می‌تواند به صورت حضوری با مراجعه به مراکز پیشخوان دولت یا غیرحضوری و از طریق اپلیکیشن‌های مورد تایید سجام یا اپلیکیشن آساتریدر انجام شود. بعد از انجام احراز هویت، کد بورسی را از طریق پیامک دریافت می‌کنید.

ثبت نام در کارگزاری آگاه

بعد از دریافت کد بورسی، نوبت به دریافت کد معاملاتی و ثبت نام در کارگزاری آگاه می‌رسد. در حالت عادی ثبت نام سجام و ثبت نام کارگزاری در دو مرحله مجزا انجام می‌شود، اما کارگزاری آگاه شرایطی را فراهم کرده است تا شما بتوانید این دو مرحله را به صورت هم‌زمان طی کنید. در واقع در صورتی که ثبت نام خود را از طریق مراجعه به سامانه ex.agah.com انجام دهید، نیاز به طی کردن مرحله قبل ندارید و با یک بار ثبت نام، کد بورسی و کد معاملاتی را دریافت خواهید کرد. در این روش احراز هویت هر دو سازمان هم هم‌زمان انجام می‌شود.

ثبت نام هم‌زمان آگاه و سجام

برای ثبت نام هم‌زمان آگاه و سجام به آدرس ex.agah.com مراجعه و روی گزینه «ثبت نام دریافت کد بورسی رایگان» کلیک کنید. پس از ثبت کد ملی و شماره همراه، هزینه مربوط به ثبت نام سجام از طرف کارگزاری آگاه پرداخت می‌شود و فرم‌های مربوط به اطلاعات هویتی، ارتباطی، مالی و بانکی را مشاهده خواهید کرد. اطلاعاتی که در این فرم‌ها می‌نویسید مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت تایید، دو پیامک مجزا حاوی «کد پیگیری 10 رقمی سجام» و «کد پیگیری آگاه» را دریافت می‌کنید.

حال می‌توانید با مراجعه به اپلیکیشن آساتریدر، احراز هویت هر دو سازمان را هم‌زمان انجام دهید و کد بورسی و کد معاملاتی را دریافت کنید. همچنین در صورت تمایل برای انجام احراز هویتی حضوری لازم است با در دست داشتن این کدها و مدارک هویتی، به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و احراز هویت آگاه و سجام را تکمیل کنید.

احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه و سجام

همانطور که در قبل ذکر شد، روش ساده‌تر و البته سریع‌تر برای احراز هویت غیر حضوری کارگزاری آگاه و سجام، نصب اپلیکیشن آساتریدر و مراجعه به بخش «احراز هویت الکترونیک» است. پس از مراجعه به این بخش، کد پیگیری 10 رقمی سجام و شماره سریال کارت ملی هومند از شما دریافت می‌شود. تصویری از امضا و همچنین تصویری از چهره شما ثبت خواهد شد و در صورت تایید، کد بورسی و کد معاملاتی را در دو پیامک مجزا دریافت می‌کنید. دقت کنید که تصاویر مدرج در این اپلیکیشن باید از وضوح کافی برخوردار باشند و بهتر است قبل ثبت اطلاعات، قوانین مربوط به این بخش را مطالعه کنید.

احراز هویت غیر حضوری سجام

حال چنانچه از روش ثبت نام هم‌زمان آگاه و سجام استفاده نکرده‌اید، باید احراز هویت دو نهاد را به صورت مجزا انجام دهید. برای این منظور دو روش وجود دارد:

  • احراز هویت غیر حضوری سجام از طریق اپلیکیشن‌هایی که در سامانه ir معرفی شده است.
  • احراز هویت غیر حضوری سجام از طریق اپلیکیشن آساتریدر

احراز هویت غیر حضوری سجام از طریق اپلیکیشن آساتریدر همانند روشی است که در قبل توضیح داده شد. شما می‌توانید به آدرس m.agah.com مراجعه و اپلیکیشن آساتریدر را روی تلفن همراه خود نصب کنید. وارد بخش «احراز هویت الکترونیک» شوید. کد پیگیری 10 رقمی سجام و شماره سریال کارت ملی هوشمند را ثبت کنید. بعد از دریافت نمونه امضا و تصویر چهره، احراز هویت غیر حضوری سجام تکمیل می‌شود و کد بورسی خود را بعد از گذشت چند روز در یک پیامک دریافت خواهید کرد.

احراز هویت غیرحضوری آگاه

گاهی شرایطی پیش می‌آید که شما از قبل در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اید و کد بورسی برایتان ارسال شده است و در حال حاضر تنها قصد ثبت نام در کارگزاری و انجام احراز هویت غیرحضوری آگاه را دارید. برای این منظور به آدرس ex.agah.com مراجعه و روی گزینه «ثبت نام دریافت کد بورسی رایگان» کلیک کنید. بعد از ثبت کد ملی و شماره همراه، همه اطلاعات شما از سامانه سجام فراخوانی می‌شود و نیازی به تکمیل مجدد فرم‌ها نیست.

در این مرحله تنها کافی است که اطلاعات را چک کنید و روی گزینه تایید تیک بزنید. سپس دو روش انجام احراز هویت را مشاهده خواهید کرد. روش احراز هویت غیرحضوری آگاه را انتخاب و کادرهای مربوط به کد ملی، شماره همراه و کد تایید را تکمیل کنید. متن قراردادی را مشاهده خواهید کرد که با انتخاب گزینه تایید و ثبت امضای الکترونیکی، احراز هویت غیرحضوری آگاه پایان می‌یابد و بعد از چند روز، کد معاملاتی را در یک پیامک دریافت می‌کنید.

سخن آخر

یکی از مهم‌ترین وظایف هر کارگزاری تسهیل شرایط فعالیت در بازار بورس برای کاربران است. فراهم کردن بستر معاملاتی مناسب، تسهیل شرایط ثبت نام و احراز هویت، برگزاری کلاس‌های آموزشی و ارائه مشاوره سرمایه‌گذاری نمونه این خدمات هستند. کارگزاری آگاه علاوه بر ارائه همه این خدمات، شرایطی را فراهم کرده است تا کاربران بتوانند به صورت غیر حضوری و از طریق اپلیکیشن آساتریدر احراز هویت هم‌زمان سامانه سجام و کارگزاری آگاه را انجام دهند و در یک مرحله کد بورسی و کد معاملاتی خود را دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید