ثبت برند به نوعی جذابرتین قسمت راه اندازی کسب و کار هست که شوق و جذابیت بالایی به شما می دهد. در واقع شما پس از ثبت برند یک کسب و کار و تجارت ایجاد کرده اید که مالک آن ایده و نام هستید. پس اگر برای کسب و کار خود ارزش قادلید و دوست ندارید افراد سودجو از نام شما که سالها برای تبلیغات آن زحمت کشیده اید از بین نرود حتما حتما حتما برای ثبت برند و نام علامت خود اقدام کنید.

ثبت برند و علائم تجاری

برند چیست؟

برند یا brand نشان و نام تجاری است. این نشان گویای ارائه خدمات و یا فروش محصولات خاص است. برند سبب می شود تا یک کالا و یا خدمت، نسبت به سایر خدمات و یا کالاها متمایز شده و از این طریق مشتریان و یا متقاضیان خاص خودش را پیدا کند.

بطور کلی برند سازی باعث می شود تا مخاطب و یا مشتری صفات و ویژگی های یک کالا یا خدمت را ببیند و یا بشنود. و با مشاهده کیفیت آن یا مشتری شود و یا نسبت به خرید و یا استفاده از آن محصول خاص منصرف گردد.

در حقیقت می توان برند را مفاهیم و یا ویژگی هایی در نظر گرفت که ارتباط تنگاتنگی با یک محصول و یا کالا دارد.

برای ثبت برند چه کار کنیم؟

بعد از مطالب بالا احتمالا به دنبال پاسخ چنین سوالی باشید، حالا که با اهمیت ثبت برند به خوبی آشنا شده‌اید، به دنبال راهی برای شروع کار و ثبت آن برند خواهید بود، به همین دلیل قصد داریم در این قسمت به این موضوع مهم بپردازیم و پیشنهاد می‌دهیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به دنبال نامی مناسب برای برند خود باشید. فراموش نکنید که شما با همین نام شناخته می شوید، به همین دلیل نامی را انتخاب کنید که متناسب با کسب و کار شما باشد و البته زیبایی و جذابیت بسیاری را هم برای مخاطب های شما داشته باشد.

بعد از این کار لازم است که مراحل اداری و قانونی را پشت سر بگذارید تا مطمئن شوید که برند شما به طور کامل به ثبت رسیده است و در نهایت با مشکلی مواجه نشوید. در این زمان به شما پیشنهاد می دهیم که به تنهایی برای ثبت یک برند اقدام نکنید. شرکت و موسسه ثبتی مانند ثبتی نو، ثبت میزان، ثبت کاج و بسیاری هستند که به شما کمک می‌کنند که برند خود را به سادگی به ثبت برسانید.

کدام برند ها موفق خواهند بود؟

در جامعه ی ما به محصول و یا خدمتی که اعتبار و شهرت دارد، برند گفته می شود. در واقع برند و یا برندهایی اعتبار خواهند داشت که از قدرت اجتماعی بالایی برخوردار باشند و در نهایت سبب شوند تا افراد نسبت به آنها حس مالکیت بگیرند. لذا برندی موفق خواهد بود که حس وفاداری مشتری را بیدار کند. از اینرو برندها باید تلاش کنند تا مشتری به آنها توجه نشان دهد. برای رسیدن به این هدف برندها باید از خصوصیات جذاب، و منحصر به فردی برخوردار شوند.

اما پیش از هر چیز، اعتماد، اولین گام در تجارت است و برند و علامت تجاری وسیله ای است که میتواند چنین اعتماد و تعهدی را باعث شود. پس به دلیل تمامی مواردی که تا اینجا ذکر شدند، ثبت برند از اهمیت برخوردار است.

ثبت برند چه مزایایی دارد؟

همانگونه که پیشتر گفتیم برندسازی یک فعالیت حرفه ای است که در نهایت سبب می شود تا افراد به خرید یک محصول و یا استفاده از خدمات خاصی علاقه مند گردند.

در ادامه بعضی از مهمترین مزایای ثبت برند را ذکر خواهیم کرد.

 • با ثبت برند شما می توانید تبلیغات را به شیوه ای موثرتر به انجام برسانید

قطعا تبلیغات به الزاماتی نیاز دارد. یکی از مهمترین این الزامات که باعث می شود توجه مخاطب به کالا جلب گردد، برخورداری از نام و نشان تجاری است. کما اینکه بدون بهره مندی از این مهم، تبلیغات آنچنان که باید و شاید تاثیرگذار نخواهد بود.

 • با ثبت برند می توانید از خطر سواستفاده های احتمالی در امان بمانید

زمانی که یک کالا و محصول، نام و نشان و همچنین لوگو تجاری داشته باشد، احتمال سو استفاده از آن کم خواهد شد. چرا که سارقان فضای کسب و کار، کمتر می توانند کیفیتی که برندها ارائه میدهند را ارائه نمایند.

 • با ثبت برند  شما میتوانید منافع مالی و معنوی خودتان را حفظ کنید.

ثبت برند به صاحبان سرمایه کمک می کند تا حق و حقوق قانونی داشته باشند و این چنین قانون از منافع آنها حمایت نماید. ثبت برند فواید دیگری نیز دارد که در ادامه آنها را ذکر خواهیم کرد:

 • شما می توانید برندی که ثبت کرده اید را انتقال دهید چون علامت های تجاری قابل نقل و انتقال می باشند.
 • با ثبت برند، کسب و کار شما بیشتر به چشم آمده و مقبولیت بیشتری پیدا خواهید کرد.
 • با ثبت برند،  شما می توانید راحت تر تقاضای وام کنید.
 • برای اعطای نمایندگی، ثبت برند ضروری است.

از اینرو دیگر فرقی ندارد که شما یک تولید کننده بزرگ هستید و یا کسی هستید که محصولات محدودی را تولید می کند با ثبت برند می توانید رسمیت بیشتری به کالا یا خدمت ارائه شده ببخشید.

طبقات برند برای ثبت برند

طبقات مربوط به ثبت برند

طبقات موسوم به طبقات ثبت برند یا جدول طبقه بندی کالا، یک نوع گروه بندی است که در 40 الی 45 طبقه در دسترس می باشد. این جدول اهمیت دارد چون بر اساس آن خدمات یا کالاهای تولید شده را دسته بندی می کنند.

همچنین لازم به ذکر است که برای ثبت برند، چون بحث حمل و نقل و توزیع، مهم تلقی می شود باید طبقات 35 و 39 را لحاظ کرد. چون این طبقات به بسته بندی، تبلیغات و… مربوط هستند.

انواع برند ها

قبل از آن که برای ثبت برند اقدام کنید، باید در رابطه با برند ها اطلاعاتی داشته باشید. به همین دلیل باید بگوییم که به طور کلی برندها دو نوع دارند. برند برند با مالکیت شخص حقیقی و برند با مالکیت شخص حقوقی، لازم به ذکر است که برن با مالکیت حقیقی یعنی یک شخص مالک آن برند باشد و برند با مالکیت شخص حقوقی یعنی یک شرکت مالکیت برند را داشته باشد.

به این موضوع توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای ثبت برندهای حقیقی و حقوقی با یکدیگر تفاوت دارند و به همین دلیل قبل از آن که برای ثبت و مراحل آن اقدام کنید، باید در رابطه با این موضوع (با توجه به کسب و کار خود) تصمیم درستی بگیرید و این موضوع اهمیت زیادی دارد.

مدارک لازم به منظور ثبت برند مالکیت حقیقی

 1. اصل شناسنامه، کارت ملی و کپی از آنها
 2. مجوز فعالیت و کپی از آن (گفتنی است که مجوز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، مجوز کسب، کارت بازرگانی و… زیر عنوان مجوز فعالیت قرار می گیرند)
 3. برای ثبت برند های لاتین، ارائه کارت بازرگانی لازم می باشد.

مدارک لازم برای ثبت برند حقوقی

 1. اصل شناسنامه و کارت ملی فرد یا افراد حقوقی و کپی از آنها
 2. متن آگهی در روزنامه رسمی
 3. به منظور ثبت برند لاتین، ارائه کارت بازرگانی الزامی است
 4. مجوز فعالیت و کپی از آن (گفتنی است که مجوز تاسیس، پروانه بهره‌برداری، پروانه ساخت، مجوز کسب، کارت بازرگانی و… زیر عنوان مجوز فعالیت قرار می گیرند).

ثبت برند چه مراحلی دارد؟

در واقع دو روش برای انجام این کار وجود دارد. روش سر راست تر و ساده تر استفاده از سامانه های هوشمند ثبت برند می باشد. استفاده کردن از سامانه های هوشمند به شما می کند تا با کمترین زحمت و با کمک گرفتن از فرایند برون سپاری صفر تا صد پروسه را به انجام برسانید. اما در روش دوم شما باید به سایت اینترنتی قوه قضائیه مراجعه کرده و مراحلی را انجام دهید.

گفتنی است انجام روش دوم، در مقایسه با انجام روش اول، هم پر دردسر تر است و هم بیشتر زمانبر می باشد.

 1. ابتدا فرم درخواست را تکمیل نمایید، این فرم شامل مشخصات مالک برند می باشد.
 2. مدارکی که مورد نیاز است را بارگذاری نمایید
 3. اطلاعات وارد شده و مدارکی که آپلود نموده اید را تایید بفرمایید
 4. هزینه های مربوطه را پرداخت کنید
 5. شماره اظهارنامه برند و یک کد مخصوص به تلفن شما ارسال می شود، آن را تایید کنید

گفتنی است که بعد از اتمام تمامی این مراحل لازم است تا یک نسخه تحت عنوان نسخه نهایی برای شما ارسال گردد. در صورت عدم وجود مشکل، شما باید نسخه را امضا نموده و مجددا برای اداره ارسال کنید.

نکات مهم در ثبت برند

همانطور که گفتیم ثبت برند در صورتی برای شما روندی ساده خواهد داشت که آن را به یک متخصص بسپارید، اما برای آگاهی بیشتر در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که در روند ثبت برند به کمک شما می آید و پیشنهاد می دهیم که کماکان با ما همراه باشید.

 • نام مناسبی را برای برند خود انتخاب کنید که متناسب با کسب و کار شما باشد و البته نباید این نام را در گذشته انتخاب کرده باشند.
 • طبقه فعالیت خود را به طور دقیق مشخص کنید تا در ادامه با مشکل رو به رو نخواهید شد.
 • نوع برند هم اهمیت بالایی دارد، به آن هم توجه داشته باشید. برند شما می تواند حقیقی باشد، یعنی یک شخص مالک آن باشد، یا برندی حقوقی داشته باشید، یعنی مالکیت آن با یک شرکت باشد.
 • مراحل ثبت برند را به طور کامل پشت سر بگذارید، تا در ادامه مشکلی برای شما وجود نداشته باشد.
 • توجه داشته باشید که در هنگام ثبت برند باید لوگوی مناسبی را هم برای کسب و کار خود انتخاب کنید.

هزینه ثبت برند

ثبت برند چقدر هزینه دارد؟

گفتنی است که هزینه ثبت برند متغیر بوده و تعداد خطوط آگهی در روزنامه، تعداد طبقات انتخابی،ریز کالاها و… فاکتورهای مهمی در تعیین هزینه به حساب می آیند.

ناگفته نماند که بر اساس یک برآورد کلی ثبت برند مبلغی بین 1میلیون و 800 هزار تومان تا 3 میلیون و 200 هزار تومان را دارا است.

بهتر است برای اطمینان بیشتر در ارتباط با هزینه ها، به سامانه های هوشمند ثبت برند سر بزنید.

ثبت برند بین المللی

بسیاری از اشخاص حقیقی یا حقوقی برای آن که بتوانند کسب و کار خود را رونق ببخشند به دنبال برندسازی در کشورهای دیگر هستند. اگر شما هم در کشور دیگری فعالیت بازرگانی و تجاری دارید.

این کار در آن کشور می تواند مزیت های بسیاری را برای شما داشته باشد. در واقع همان مزیت هایی در ایران برای شما دارد، در کشور دیگری هم خواهد داشت.

حال باید بدانیم که هزینه ثبت برند در کشورهای دیگر چگونه مشخص می شود. در این رابطه باید بگوییم که قوانین و مقررات هر کشوری با دیگر کشورها می تواند تفاوت ها یا شباهت های بسیاری داشته باشد. به همین دلیل ما نمی توانیم در رابطه با همه کشورها مطلبی را به طور یقین بیان کنیم.

از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که در ابتدا کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس با کارشناس های ما تماس بگیرید. ما در ثبتینو به صورت رایگان به شما مشاوره می دهیم تا هم کشور مناسبی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. و هم بتوانید طبق قوانین آن کشور برند خود را درج کنید. در صورتی که تصمیم به ثبت برند در دبی را دارید برای اخذ ویزای دبی ویزاگردی می تواند بهترین گزینه برای اخذ ویزای دبی باشد که بتوانید به دبی سفر کنید و با کمترین دردسر ویزای دبی خود را اخذ کنید.

مراحل ثبت برند

احتمالا این موضوع را به خوبی می دانید که انجام هر کار اداری به یک سری مراحل خاص نیاز دارد که باید آن ها را پشت سر بگذارید. البته در بعضی از موارد شاهد این هستیم که تعدادی از مراحل انجام کارها به صورت غیر حضوری انجام می شود و همین موضوع اگر چه به ظاهر مزیت به حساب می‌آید، اما حساسیت کار را بیشتر هم کرده است.

ثبت برند هم از آن کارهایی است که تعدادی از مراحل آن به صورت غیر حضوری و اینترنتی انجام می شود. اگر زمان کافی برای پیگیری این مراحل ندارید، یا اطلاعات کافی را برای انجام چنین کاری در اختیار ندارید، این کار را به یک کارشناس متخصص بسپارید تا مراحل را به صورت کامل و دقیق برای شما پیگیری کند.

در ابتدا شما باید مدارک لازم برای ثبت یک برند را آماده کنید. سپس در سامانه اداره مالکیت معنوی ثبت نام اولیه را انجام داده، فرم ها را تکمیل کرده و در صورت نیاز مدارک را بارگذاری کنید. هزینه های مربوط به این کار را پپرداخت کنید و فیش های آن را ارائه دهید. در صورت تائید کارشناس های مربوطه باید برای انتشار آگهی در روزنامه آماده شوید. در نهایت برند شما به ثبت رسیده است.

اما آیا ثبت برند به همین سادگی ست که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم؟ طبیعتا پاسخ منفی است. ثبت یک برند جزئیات بسیاری دارد و باید به همه آن ها توجه داشت، علاوه بر این کارشناسان اداره ثبت مالکیت معنوی حساسیت بسیاری را به خرج می‌دهند، پس باید مدارک و فرم ها را به صورت حساب شده‌ای تکمیل کرده و ارائه دهید تا در نهایت با مشکلی روبه‌رو نشوید.

ثبت برند چقدر زمان بر است؟

زمان تخمینی برای انجام این کار چهار ماه برآورد شده. که این چهار ماه از زمان ارسال اظهارنامه تا زمان دریافت گواهینامه ارزیابی شده است.

نتیجه اینکه:

 • جلوگیری از هر گونه سواستفاده باعث می شود تا افراد بیش از گذشته برای ثبت برند ترغیب گردند.
 • هزینه این کار از 18،000،000 تومان آغاز شده و تا 32،000،000 تومان ادامه دارد. لازم به ذکر است که تعداد طبقات انتخابی و … در مقدار این رقم تاثیرگذار هستند.
 • تمامی این مراحل را میتوان با مراجعه به اینترنت و در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام رساند. پس به سامانه مراجعه کرده و دستورالعمل ها را اجرا نمایید.

در این مقاله سعی بر این شد تا از اهمیت و مراحل ثبت برند در ثبتی نو گفته شود. امیدواریم که بعد از خواندن این متن اطلاعات مورد نیازتان را کسب نموده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید