جو کیانی در 9 سالگی از ایران به آمریکا رفت و ماسیمو را در جوانی تأسیس کرد. او اکنون افکار بلندپروازانه ای در سر دارد.

جو کیانی

جو کیانی که در کودکی از ایران به آمریکا مهاجرت کرده بود، اکنون در این شرکت حضور دارد شرکت ماسیمو میلیاردر شد. و شرکت او یکی از بزرگترین تولید کنندگان حسگرهای اکسیژن خون است که در دوره کرونا بسیار مهم شده است. با این حال، کیانی هنوز برای ورود به دنیای محصولات الکترونیکی مصرفی که غول های دنیای فناوری در آن قرار دارند، با چالش هایی مواجه است.

کیانی موسس، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره Misimo است و از طریق همین شرکت است که توانسته امروز به جایگاه موفق خود برسد. او بلندپروازانه وارد بازار حسگرهای اکسیژن خون شد تا با Nellcor رقابت کند که تقریباً 15 بار بله، اما اکنون این دو شرکت 90 درصد بازار را در اختیار دارند.

ماسیمو که دفتر مرکزی آن در ایروین، کالیفرنیا قرار دارد، سال گذشته 1.2 میلیارد دلار درآمد داشت سود خالص 223 میلیون دلار مالک قیمت سهام این شرکت از ابتدای سال 2020 تا پایان سال 2021 حدود 85 درصد رشد کرد و ارزش بازار این شرکت به بیش از 16 میلیارد دلار رسید.

جو کیانی

کیانی در 24 بهمن ماه سال جاری اعلام کرد که بیش از یک میلیارد دلار از سرمایه این شرکت را برای خرید این شرکت هزینه کرده است. صدا یونایتد این یک شرکت صوتی مصرف کننده است و دارای برندهایی مانند Marantz، Denon، Bowers & Wilkins، و Boston Acoustics است. اما واکنش بازار به این خبر مساعد نبود کاهش 37 درصدی قیمت سهام ماسیمو حدود 5 میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت را از دست داده است.

سهامدارانی که به نظر می رسد با مسیر جدید شرکت موافق نیستند

جو کیانی از این موضوع شوکه شد زیرا فکر می کرد سهامداران از آن حمایت خواهند کرد. با این حال، مایک پولارک، تحلیلگر وولف ریسرچ در بوستون، می‌گوید که این واکنش قابل انتظار بوده است: «در دنیای فناوری پزشکی، برای تمرکز کار می کند.” مشکل این نبود که کیانی سرمایه زیادی را برای خرید ساند یونایتد خرج کرده بود، بلکه مشکل وال استریت مسیر استراتژیک حرکت شرکت بود. سهامداران متوجه نشدند که چرا ماسیمو باید جهت بیرون بروید و یک شرکت تولید کننده هدفون بخرید.

خرید این شرکت به سرعت باعث کاهش سودآوری کیانی می شد. حاشیه سود برای کسب و کار لوازم پزشکی Masimo 65.8 درصد او بود. اما در بازار کالاهای الکترونیکی مصرفی مانند هدفون معمولاً این رقم است 20 او هست.

این اقدام شرکت سرمایه گذاری Politan Capital Management را بر آن داشت تا حدود 9 درصد از سهام ماسیمو را خریداری کند. در حال حاضر مشخص نیست که این شرکت چه برنامه ای برای این سرمایه گذاری دارد، اما آنها در ماه مارس مدیرعامل Centene را تغییر دادند.

از زمان عرضه اولیه ماسیمو در سال 2007، جو کیانی بیش از 500 میلیون دلار سهام شرکت فروخته است و هنوز هم ادامه دارد. 8.5 درصد ارزش سهام حدود 650 میلیون تومان در اختیار اوست. او معتقد است که بازار محصولات پزشکی در آینده بیش از پیش با محصولات الکترونیکی یکپارچه خواهد شد.

بنیانگذار ماسیمو

کیانی می‌خواهد با یک دستیار، ساوند یونایتد را چیزی فراتر از یک شرکت تولید کننده هدفون‌های بی‌صدا بسازد سمعک و هدفون برای تقویت صدا To Make می گوید مردم از این محصولات نه تنها برای گوش دادن به آهنگ ها، بلکه همچنین برای بررسی وضعیت سلامتی آنها (از جمله ضربان قلب و سطح اکسیژن خون) استقبال می کنند.

او تنها کسی نیست که چنین ایده ای دارد. یک شرکت گارمین همچنین ساعت هایی را می فروشد که ضربان قلب، اکسیژن خون و سطح آب بدن را اندازه گیری می کند. آخرین نسخه ها اپل واچ آنها همچنین می توانند افزایش یا کاهش قابل توجه ضربان قلب یا ضربان قلب نامنظم را تشخیص دهند. سونی او اخیراً از تمایل خود برای ورود به بازار سمعک خبر داده است. اما تفاوت این است که این شرکت ها غول هایی هستند که دهه ها تجربه در بازار مصرف دارند.

جو کیانی از ریسک کردن ترسی ندارد

با این حال کیانی 57 ساله بارها ثابت کرده که می توان شرایط را تغییر داد. در سال 1974 بود که او 9 ساله است بودی با خانواده اش از ایران به آلابامای آمریکا رفت تا پدرش بتواند در رشته مهندسی تحصیل کند. آنها پول نداشتند و کل خانواده چهار نفره مدتی در خانه کوچکی در هانتسویل زندگی می کردند.

خانواده کایانی در سال 1977 برای پدر جو به سن دیگو نقل مکان کردند تا مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت بازرگانی ادامه دهد. دو سال بعد، وقتی جو 14 ساله و خواهرش 15 ساله بود، والدین آنها برای کار به ایران بازگشتند، اما بچه ها در آمریکا ماندند. کیانی می گوید: «خواهرم تقریباً جای مادرم را گرفته بود. سختگیر بود! من باید شب به موقع به خانه می آمدم.» جو در سن 15 سالگی از دبیرستان فارغ التحصیل شد زیرا او درس هایی را از ریاضیات رشته ای که در ایران تحصیل کرده بود عالی بود و به او اجازه داد چند دوره را بگذراند.

جو کیانی
جو کیانی در مجلس سنا

او در همان سال در کالج خواهرش در دانشگاه ایالتی سن دیگو ثبت نام کرد و تحصیلات خود را ادامه داد مهندسی برق کیانی در همان زمان به صورت نیمه وقت مشغول به کار بود. او سرانجام در سال 1987 از دانشگاه فارغ التحصیل شد. جو زمانی که در اواخر دهه 1980 در Anthem Electronics کار می کرد، کار دیگری را برای طراحی حسگرهای اکسیژن خون راه اندازی کم هزینه انجام داد.

با یادگیری در مورد پردازش سیگنال و فیلترهای تطبیقی، او ادعا کرد که می تواند تعداد خطاهای سنسورهای قبلی را کاهش دهد و دقت آنها را افزایش دهد. اما با پاسخ منفی مدیرانش مواجه شد. بالاخره یک سال می شود 1989 در سن 24 سالگی با 40000 دلار سرمایه ملکی از محل زندگی خود تصمیم خود را گرفت. بنیاد ماسیمو جو به مدت دو سال، روزها و شب ها و حتی آخر هفته ها را در گاراژ خود در کالیفرنیای جنوبی روی محصول Massimo کار می کرد و در عین حال به کار روزانه خود ادامه می داد.

در نهایت با استفاده از یک معادله ساده، او توانست نمونه اولیه محصولی را بسازد که می تواند غلظت اکسیژن در خون بیمار را حتی در حال حرکت به دقت اندازه گیری کند. پس از ثبت اختراع، او با چهار شرکت آمریکایی تماس گرفت تا این فناوری را به آنها ارائه دهد، اما او رد شد. اما در آن سوی آب، در ژاپن و اروپا موفق تر بود

با این حال، به دلیل قراردادهای انحصاری بیمارستان ها با شرکت های رقیب، ورود به بازار ایالات متحده همچنان دشوار بود. در مارس 2002، نیویورک تایمز صفحه اول خود را به معرفی حسگر اکسیژن خون این شرکت اختصاص داد و اعلام کرد که شرکت علیرغم فناوری برترش مجبور به ترک کار شده است. یک ماه بعد کیانی به مجلس سنا رفت و مدعی شد که رقیب اصلی آنها یعنی نلکور مانع از ورود ماسیمو به بازار شده است. یک ماه بعد، نخست وزیر با کیانی قرارداد بست و یک سال بعد، نوویشن برای همکاری با ماسیمو درخواست داد.

جو کیانی به مبارزه ادامه می دهد

کیانی نشان داده که ترسی از مبارزه با شرکت های بزرگ ندارد. او در سال 1999 از Nellcor بازنشسته شد نقض حق ثبت اختراع محاکمه کنید. او 10 سال بعد شکایت مشابهی را علیه رویال فیلیپس تنظیم کرد. این دو شرکت تقریباً در یک ردیف قرار دارند 800 و 300 میلیون تومان ماسیمو تعویض شد. این شرکت اکنون ادعا می کند که اپل نیز با انتصاب مدیر ارشد دستگاه های پزشکی خود، حق ثبت اختراعات خود را نقض کرده و اسرار تجاری آن را دزدیده است.

این شرکت اکنون می خواهد تجارت خود را گسترش دهد. آنها محصولی دارند که می تواند غیر تهاجمی باشد هموگلوبین در خون؛ برای اندازه گیری شرکت آلمانی TNI که ماسک های تنفسی می سازد نیز خریدند. با این حال، 80 درصد از درآمد ماسیمو هنوز از سنسورهای اکسیژن خون تامین می شود.

تابستان امسال، Masimo اولین ساعت هوشمند خود را با قیمتی عرضه کرد 499 دلار ارائه شده است که می تواند اکسیژن خون، ضربان قلب، سطح آب بدن و بسیاری از پارامترهای دیگر را اندازه گیری کند. بیمارستانی در عربستان به صورت آزمایشی شروع به استفاده از این دستگاه ها کرده است و در صورت موفقیت آمیز بودن این آزمایش باید برای 80 هزار بیمار استفاده شود.

آیا یک شرکت فناوری پزشکی می تواند با برندهایی مانند اپل و گارمین رقابت کند؟ تحلیلگر Needham & Co می گوید. بازار ساعت هوشمند 25 میلیارد دلار ارزشش را دارد و ماسیمو لزوماً سهم اپل را کاهش نخواهد داد. این شرکت می تواند با تمرکز بر ورزشکاران حرفه ای و حتی خوانندگانی که می خواهند سطح هیدراتاسیون بدن خود را کنترل کنند، سهم بازار را به دست آورد.

جو کیانی می گوید: «من فکر می کنم در دنیای محصولات مصرفی، فناوری بهتر برنده است. من فکر می کنم هر چه محصول مسئولیت پذیرتر باشد، احتمال موفقیت آن بیشتر است. و من به این پروژه متعهد هستم.» اما اپل و گارمین مطمئناً قرار نیستند ساکت بنشینند.

دیدگاهتان را بنویسید