با وجود امتناع ماسک از خرید توییتر، ثروتمندترین مرد جهان اکنون ممکن است به دلیل عدم شانس برنده شدن از حضور در دادگاه منصرف شده باشد.

الون ماسک

ایلان ماسک پس از ماه ها تلاش برای خروج از قراردادی که برای خرید توییتر امضا کرد، چند روز پیش اعلام کرد که بالاخره می خواهد این قرارداد را ببندد. با این حال، این شبکه اجتماعی مدعی است که مدیرعامل تسلا فقط می خواهد برای خود زمان بخرد. اما دلیل واقعی تغییر عقیده او چه بود؟

اگرچه ماسک در اظهارات عمومی گفته است که به راحتی می تواند از این قرارداد 44 میلیارد دلاری منصرف شود، اما کارشناسان حقوقی از این تغییر جدید تعجب نمی کنند. رابرت میلر، کارشناس حقوق و امور مالی در دانشگاه آیووا، با توجه به اتهام او به دعوا بر سر این معامله، گفت: تلاش ماسک برای کناره گیری از توافق. گول زدن تغییر توییتر از همان ابتدا کار دشواری در نظر گرفته می شد.

ماسک برای اثبات این اتهام باید اشتباه فاحشی را از سوی این شبکه اجتماعی نشان می داد که هنوز منتشر نشده است. مدیرعامل تسلا در ماه مه اعلام کرد که خرید توییتر را فعلا به تعویق می اندازد زیرا شرکت در مورد یک عدد صحبت می کند. اکانت های اسپم و جعلی خودش دروغ گفت در ماه آگوست، توییتر به کلاهبرداری متهم شد و در ماه سپتامبر، پیتر زاتکو، مدیر سابق امنیتی توییتر، به اتهامات خود علیه این شرکت اضافه کرد.

ایلان ماسک برای اثبات کلاهبرداری مشکل داشته است

با این حال، طرح اتهامات کلاهبرداری علیه توییتر، ماسک را در موقعیت قانونی دشواری قرار می دهد. میلر می گوید که اثبات اتهام کلاهبرداری بسیار دشوار است. ماسک باید نشان دهد که توییتر نه تنها از مشکلات پیش آمده در پلتفرم خود آگاه بوده، بلکه عمداً آن را در مورد آن گمراه کرده است.

اطلاعات به دست آمده تا کنون این ادعا را تایید نمی کند. میلر می گوید:[ایلان ماسک] او می‌داند که بهترین ادعایش کلاهبرداری است، اما آنها شواهد مربوطه را از توییتر دریافت کردند و به نظر نمی‌رسد که کلاهبرداری باشد. آنها دیگر کارتی برای بازی ندارند.”

همچنین ممکن است تصمیم ماسک برای انصراف تحت تأثیر خسارت دادگاه قرار گیرد عکس شخصی او در هفته گذشته بخشی از پیام های خصوصی خود را با چند چهره سرشناس در سیلیکون ولی منتشر کرده است که شاید با ماسک کنار نیامده اند.

از طرفی با توجه به شانس کم ایلان ماسک برای برنده شدن در دادگاه، پیگیری این پرونده می تواند آسیب بیشتری به این شبکه اجتماعی وارد کند که احتمالاً به مالکیت او ختم می شود. آن لیپتون، استادیار دانشگاه تولین، گفت: این امر همچنین می‌تواند به رابطه مدیر عامل تسلا با سرمایه‌گذارانی که موافقت کردند به او برای خرید توییتر کمک کنند، آسیب برساند.

آسیب بیشتر به توییتر دیگر معنی ندارد

تولان ادامه می‌دهد: «هرچه بیشتر طول بکشد، ماسک نه تنها شرکتی را می‌خرد که وضعیت بدتری نسبت به زمان شروع معامله دارد، بلکه از پشتوانه مالی کمتری نیز برخوردار است». بنابراین اگر او مجبور بود توییتر را بخرد، ابتدا باید آسیبی را که در طول مسیر به شرکت وارد کرده بود، ترمیم کند. تاکنون بسیاری از کارمندان و چهره های شرکتی این شرکت را ترک کرده اند و روحیه نیروها به سطح پایینی رسیده است.

الون ماسک

ناتاشا لمب، مشاور مدیریتی در آرجونا کپیتال، سهامدار کوچک توییتر، گفت: “اگر ماسک توییتر را بخرد، هر کاری که می تواند برای کاهش ارزش و اعتبار شرکت انجام می دهد. ما به عنوان سرمایه گذار، تا حدودی از بازدهی آن راضی بودیم. اما هنوز نگرانی های قابل توجهی در مورد تصویر توییتر ماسک وجود دارد.

لمب می گوید بعید است که توییتر تغییراتی را به نفع حقوق بشر و مسائل حقوق مدنی تحت رهبری ایلان ماسک ایجاد کند. مدیرعامل تسلا در ابتدای این معامله گفت که می خواهد یک سطح مدیریت محتوا داشته باشد نزول کردن این موضوع باعث نگرانی کارکنان و اعضای هیئت مشاوران این شرکت در مورد امنیت آنلاین این پلتفرم شده است. آنها می ترسند که با این تغییرات، توییتر کنترل ترول ها و قلدرها را از دست بدهد.

لیپتون می‌گوید علاقه او به این موضوع نه در مناقشات حقوقی معامله، بلکه در تغییراتی است که پس از تکمیل معامله رخ می‌دهد: «سؤال در این مورد به سادگی این است که چه کسی قرارداد را امضا کرده و چه تعهداتی دارد، اما این معامله می تواند به پیچیدگی های بیشتری برای نظام سیاسی ما منجر شود.»

دیدگاهتان را بنویسید