سود و درآمد مایکروسافت ویندوز در سه ماهه کاهش یافت، اما بخش بازی آن با رشد خوبی همراه بود.

مایکروسافت

مایکروسافت گزارش مالی سه ماهه اول سال 2023 خود را منتشر کرد بر این اساس در سه ماهه اول سال مالی جدید، سازنده ویندوز و ایکس باکس 50.1 میلیارد دلار درآمد و 17.6 میلیارد دلار سود کسب کرد. اگرچه درآمد غول نرم افزاری نسبت به سال قبل 11 درصد افزایش یافته است، اما درآمد آن 14 درصد کاهش یافته است.

از ابتدای سال جاری نشانه‌هایی از کاهش عرضه رایانه‌های شخصی مشاهده شد و به گفته IDC، عرضه این دستگاه‌ها شاهد کاهش چشمگیر دیگری (15 درصدی) در سه ماهه اخیر بود و این مشکل بر نتایج مالی بخش مایکروسافت ویندوز بر اساس این گزارش، درآمد مایکروسافت ویندوز OEM، که شامل هزینه هایی است که سازندگان به مایکروسافت برای استفاده از ویندوز در دستگاه های خود می پردازند، در سه ماهه اول 15 درصد کاهش یافت.

گزارش مالی

با این حال، ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت توضیح داد که “علیرغم کاهش محموله های رایانه های شخصی در طول سه ماهه، ویندوز همچنان شاهد رشد استفاده بود.” به گفته نادلا، تعداد دستگاه‌های ویندوز فعال در ماه حدود 20 درصد بیشتر از قبل از شیوع بیماری همه‌گیر است.

دستگاه های سرفیس مایکروسافت نیز به عملکرد خوب خود ادامه می دهند. در حالی که هیچ دستگاه سرفیس جدیدی در سه ماهه اول عرضه نشد، درآمد بخش 2 درصد افزایش یافت. البته لازم به ذکر است که درآمد حاصل از فروش هولولنز و لوازم جانبی کامپیوتر هم اکنون در این قسمت محاسبه می شود.

مایکروسافت اخیرا از سرفیس پرو 9، سرفیس لپ تاپ 5 و سرفیس استودیو 2 پلاس رونمایی کرده است که انتظار می رود در ماه های آینده علاقه مشتریان را به دستگاه های سرفیس جلب کند.

درآمد حاصل از بخش بازی مایکروسافت

درآمد سایر دستگاه های مایکروسافت مانند ایکس باکس نیز در سه ماهه افزایش یافته است. درآمد سخت افزاری در این بخش 13 درصد افزایش یافت، اما درآمد محتوای ایکس باکس و خدمات 3 درصد کاهش یافت. به طور کلی، درآمد بخش بازی مایکروسافت نسبت به سال گذشته “کمی” افزایش یافته است.

درآمد مایکروسافت

نادلا توضیح می‌دهد که تقریباً نیمی از خریداران Xbox Series S تازه واردان به اکوسیستم مایکروسافت هستند و این گواهی بر سرمایه‌گذاری غول نرم‌افزاری در کنسول ارزان‌قیمت 299 دلاری است.

مایکروسافت همچنین از درآمد حاصل از محصولات ابری خود به عنوان محرک بزرگ برای نتایج مالی خود در این سه ماهه یاد کرد. درآمد بخش ابری مایکروسافت به 25.7 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال گذشته 24 درصد افزایش داشت. درآمد حاصل از بخش های تجاری و محصولات اداری مصرفی نیز 7 درصد افزایش یافت و 16.5 میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد. علاوه بر این، مشترکین مایکروسافت 365 نیز در سه ماهه دوم رشد کردند و 13 درصد افزایش یافت و به 61.3 میلیون نفر رسید.

از دیگر شگفتی های گزارش مالی مایکروسافت می توان به افزایش 17 درصدی درآمد لینکدین نسبت به سال گذشته و افزایش 16 درصدی درآمد تبلیغاتی از جستجو و اخبار اشاره کرد. نادلا همچنین اشاره کرد که در حال حاضر بیش از 150 میلیون عضو خبرنامه در لینکدین وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید