لباس فضایی جدید ناسا برای ماموریت ماه آرتمیس 3 طراحی شده است و دامنه حرکت فیزیکی را برای فضانوردان فراهم می کند.

ناسا از لباسی برای فضانوردان در ماموریت بازگشت به ماه رونمایی کرد

ناسا فقط کی لباس فضایی جدید ساخته شده توسط شرکت بدیهیات فضایی فضای Axiom آشکار شد. طبق برنامه ریزی ها، این لباس توسط فضانوردان در ماموریت آرتمیس 3 که برای سال 2025 برنامه ریزی شده است، استفاده خواهد شد.

لباس جدید ناسا به عنوان فضانورد چه ویژگی هایی دارد؟

ناسا در سال های اخیر پروژه های مختلفی را در قالب همکاری مشترک با شرکت های بخش خصوصی اجرا کرده است و لباس فضانوردی جدید این موسسه نیز از همین قاعده پیروی می کند. Axiom Space به عنوان طراح و توسعه دهنده اصلی محصول مورد بحث شناخته می شود که هدف از آن بهبود مانورپذیری فضانوردان در شرایط محیطی ماه بود.

لباس فضانوردی جدید از Axiom Space قرار است در یک ماموریت باشد آرتمیس 3 قرار گرفتن بر روی فضانوردان؛ ماموریتی که در آن برای اولین بار در تاریخ شاهد حضور زنان و رنگین پوستان بر سطح ماه خواهیم بود. لازم به ذکر است که محصول فعلی نمونه آزمایشی است و ممکن است در آینده تغییراتی رخ دهد. همچنین، مثال نشان داده شده از یک درپوش خاکستری با نوارهای نارنجی استفاده می کند. اما اعلام شد که لباس های نهایی به دلیل مسائل گرما سفید خواهد بود.

لباس فضایی جدید

برای سال‌ها، ناسا از طراحی نسبتاً یکسانی برای ساخت لباس فضانوردان استفاده می‌کرد. زیرا این طرح توانست تست های زیادی را با موفقیت پشت سر بگذارد و در شرایط سخت مقاومت خوبی از خود نشان دهد. با این حال، حدود 40 سال از ابداع طرح قدیمی می گذرد. لباسی که در دوران طلایی شاتل ها همیشه همراه فضانوردان بود، اما مشکلات بزرگی هم به همراه داشت. به عنوان مثال یکی از مشکلات اصلی لباس های قبلی محدود کردن دامنه حرکتی افراد بود که در برخی موارد مشکل ساز می شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله «تکامل لباس فضانوردی ناسا از آغاز تا کنون» مراجعه کنید.

راه رفتن و خم شدن از مهم ترین حرکات فیزیکی فضانوردان است که در محیط های کم جاذبه سخت تر می شود. لباس فضانوردی جدید ناسا با نام اختصاری AxEMU با در نظر گرفتن این موضوع توسعه یافته است و به فضانوردان کمک می کند تا حرکات مذکور را راحت تر از قبل انجام دهند. شرکت هوافضا Axiom از طرح قبلی ناسا (xEMU) برای ساخت محصول جدید خود به منظور افزایش پتانسیل انعطاف پذیری، رسیدگی به مسائل ایمنی و محافظت از فضانوردان در برابر سرمای مرگبار استفاده کرد.

در مراسم رونمایی از لباس فضانوردی جدید، جیم استین که به عنوان مهندس ارشد در Axiom Space کار می کند، محصول فوق را امتحان کرد و حرکات فیزیکی انجام داد. البته انجام چنین حرکاتی در گرانش زمین بسیار ساده تر است و با شرایط ماه قابل مقایسه نیست. اما طراحی جدید به وضوح انعطاف پذیری بیشتری را در قسمت پایین تنه فراهم می کند و امکان انجام حرکاتی مانند برداشتن اجسام از زمین را فراهم می کند که فضانوردان به راحتی نمی توانستند با لباس های قدیمی انجام دهند.

لباس فضایی جدید

کاپوت لباس فضانوردی جدید همچنین از یک نوار نورانی در بالای حباب شیشه‌ای خود استفاده می‌کند و مجهز به دوربینی با کیفیت بالا است که امکان ضبط ویدیو و پخش زنده به زمین را فراهم می‌کند. کفش های تقویت شده یکی دیگر از مزایای این لباس است که مقاومت بیشتری در برابر سرما نشان می دهد و می تواند به خوبی از فضانوردان در نقاط تاریک ماه محافظت کند. ناگفته نماند که برخلاف طرح قبلی، نیازی به ورود فضانوردان به کت و شلوار از بالا نیست و می توان آن را از پشت پوشید. ناسا اعلام کرد که مالکیت لباس‌های فضایی جدید در اختیار Axiom Space باقی می‌ماند و آژانس دولتی آنها را تنها در طول قراردادهای بلندمدت برای مأموریت‌هایشان اجاره می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید