دولت بایدن 27.2 میلیارد دلار برای ناسا در نظر گرفته است که بخشی از آن صرف توسعه فضاپیما برای نابودی ایمن ایستگاه فضایی خواهد شد.

ناسا در حال توسعه یک فضاپیمای جدید برای خارج کردن مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی است

زمان مداری ایستگاه فضایی بین المللی در یک سال 2030 تمام کردن این ایستگاه به صورت کنترل شده از مدار خارج می شود. اکنون گفته می شود که ناسا در حال توسعه یک سفینه فضایی هدف آن نابودی ایمن ایستگاه فضایی بین المللی است.

بر اساس گزارش ها، دولت بایدن برای سال مالی 2024، 27.2 میلیارد دلار به ناسا متعهد شده است، از جمله 108 میلیون دلار برای “شروع ساخت یک فضاپیمای جدید” که می تواند ایستگاه فضایی بین المللی را از مدار خارج کند.

در بیانیه بودجه دولت آمریکا برای سال مالی 2024 با عنوان “آماده سازی برای حمل و نقل ایمن به ایستگاه فضایی بین المللی” آمده است:

«ایستگاه فضایی بین‌المللی باید در پایان عمر عملیاتی خود با خیال راحت از مدار خارج شود، در حالی که ایالات متحده به سمت ایستگاه‌های فضایی تجاری ارزان‌تر حرکت می‌کند.» به جای تکیه بر سیستم‌های روسی که ممکن است قادر به انجام این کار نباشند، 180 میلیون دلار بودجه برای این کار در نظر گرفته شده است. شروع توسعه فضاپیما. ماهواره های جدیدی که می توانند برای سایر ماموریت های حمل و نقل فضایی مفید باشند.”

ناسا 7 درصد بیشتر از سال مالی 2023 بودجه دریافت کرد (تفاوت 1.8 میلیارد دلار). در بیانیه آژانس فضایی آمده است که این بودجه به ناسا اجازه می دهد تا به اکتشافات خود در فضا، مانند کشف مرزهای کیهانی جدید و همزمان برداشتن گام هایی در سفرهای فضایی و ماه، ادامه دهد.

ناسا برای نابودی ایستگاه فضایی بین المللی با روسیه همکاری کرد

فضاپیمای روسی پروگرس

ناسا در گذشته پیشنهاد کرده بود که از فضاپیمای روسی پروگرس برای بلند شدن از ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده شود و این گزینه هنوز محتمل به نظر می‌رسد. کتی لودرز، معاون مدیر عملیات فضایی ناسا در مصاحبه ای با Gizmodo توضیح می دهد:

برنامه فعلی ما همچنان استفاده از فضاپیمای روسی است و ما به همکاری با شرکای روسی خود در مورد چگونگی خارج کردن ایمن فضاپیمای پروگرس ادامه می‌دهیم. آن را به سلامت برمی گرداند.»

لودرز تخمین می زند که کل هزینه توسعه فضاپیما حدود 1 میلیارد دلار خواهد بود و تنها 108 میلیون دلار برای شروع پروژه در سال آینده در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید