شارژ نشدن تلفن همراه ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که کاربران می توانند برخی از آنها را به راحتی حل کنند.

مهم ترین دلایل شارژ نشدن گوشی و راه های رفع آن ها

تلفن همراه شارژ نمی شود، یکی از اصلی ترین مشکلاتی است که ممکن است دارندگان گوشی های هوشمند با آن مواجه شوند. این مشکل می تواند از شارژر، خود دستگاه و یا حتی نرم افزار نصب شده روی آن باشد. در مقاله پیش رو به مهم ترین علل پدیده مذکور و راه حل آن می پردازیم.

مهم ترین دلایل شارژ نشدن گوشی موبایل چیست؟

شارژ نشدن گوشی یا تبلت دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که برخی از آنها نیاز به مشاوره با متخصص دارد. با این حال، بهتر است قبل از مراجعه به تعمیرگاه، دلایل اصلی شارژ نشدن تلفن همراه را بررسی کنید تا هزینه های اضافی متحمل نشوید.

1. استفاده از شارژر اشتباه

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند شارژر را از جعبه برخی از محصولات خود حذف کرده اند. این موضوع باعث شده تا کاربران در یافتن شارژر مناسب دچار سردرگمی شوند و گاهی اوقات از شارژری که با گوشی یا تبلت خود سازگار نیست استفاده کنند.

تلفن همراه شارژ نمی شود

اگرچه در بیشتر مواقع استفاده از این شارژرها تنها زمان شارژ باتری را افزایش می دهد، اما در برخی موارد ممکن است از شارژ کامل دستگاه جلوگیری کند. همچنین استفاده از شارژر نامناسب به طور بالقوه به باتری آسیب می رساند و عمر مفید آن را در دراز مدت کاهش می دهد.

2. پورت شارژ گوشی مسدود شده است

تجمع گرد و غبار در درگاه شارژ یکی دیگر از دلایلی است که می تواند باعث شارژ نشدن تلفن همراه شود. این مشکل معمولاً به دلیل قرار گرفتن گوشی در جیب یا کیف به مرور زمان و جلوگیری از اتصال صحیح سیم شارژر توسط اجسام کوچک خارجی ایجاد می شود.

تلفن همراه شارژ نمی شود

با استفاده از ذره بین و چراغ قوه می توانید داخل پورت شارژ دستگاه خود را بررسی کنید. می‌توانید از خلال دندان، برس‌های کوچک یا دمنده برای پاک کردن اشیاء یا مسواک زدن گرد و غبار استفاده کنید. توصیه می شود از قرار دادن اجسام فلزی تیز در درگاه شارژ خودداری کنید. زیرا می تواند برای ارتباطات مشکل ایجاد کند.

3. کابل یا شارژر معیوب

یکی از دلایل رایج شارژ نشدن گوشی موبایل آسیب دیدن کابل شارژ است که معمولا به صورت ناگهانی اتفاق می افتد. گاهی اوقات آسیب به کابل شارژ آشکار است، اما در برخی موارد ممکن است کابل کاملا سالم به نظر برسد. معمولاً ساده‌ترین راه برای تشخیص این مشکل، استفاده از کابل دیگری با شارژر مشابه است.

تلفن همراه شارژ نمی شود

اگر دستگاه شما از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند، بهتر است آن را با یک شارژر بی سیم امتحان کنید تا مطمئن شوید که خود گوشی ایراد ندارد. اگر از درست بودن کابل مطمئن هستید، بهتر است به سراغ آداپتورهای دیگر بروید یا پورت USB آداپتور فعلی را بررسی کنید.

4. موبایل شارژ نمی شود چون آب وارد آن شده است

اگرچه بسیاری از تلفن های امروزی در برابر آب مقاوم هستند، اما قرار گرفتن در معرض آب می تواند از شارژ مجدد باتری جلوگیری کند. در چنین شرایطی معمولا مقدار کمی آب در درگاه شارژ باقی می ماند و دستگاه به دلایل ایمنی با تشخیص خودکار رطوبت، فرآیند شارژ را متوقف می کند. تلفن های دارای سنسور رطوبت در زمان های خاص پیام هشداری را نشان می دهند. با استفاده از باد گرم ملایم یا وزیدن به درگاه USB می توانید این مشکل را تا حدودی حل کنید.

5. آسیب شدید به باتری

گاهی اوقات باتری قابل شارژ نیست و به همین دلیل با شارژ نشدن موبایل روبرو هستیم. این مشکل ممکن است به دلیل قدیمی بودن یا خراب بودن باتری رخ دهد. در بیشتر مواقع، باتری به مرور زمان آسیب می بیند و قبل از اینکه به طور دائم خاموش شود، باید متوجه علائمی مانند ظرفیت شارژ کم یا گرم شدن بیش از حد شده باشید.

تلفن همراه شارژ نمی شود

تورم باتری یا نشت مایع یکی دیگر از معیارهای آسیب باتری است که می تواند با خطرات جدی همراه باشد. توصیه می شود در چنین شرایطی از دستکاری گوشی خودداری کنید و آن را به تعمیرگاه ببرید. با کمک نرم افزار مدیریت باتری، می توانید کنترل سلامت باتری دستگاه خود را در دست بگیرید. برای اطلاع از سرفصل‌های پرطرفدار در این زمینه، به مقاله «جعبه ابزار: معرفی بهترین برنامه‌ها برای نظارت و آزمایش عملکرد باتری دستگاه‌های اندرویدی» مراجعه کنید.

6. مشکل نرم افزار گوشی

در موارد معدودی ممکن است مشکلات نرم افزاری باعث شارژ نشدن تلفن همراه شده باشد. اگر یک رام جدید نصب کرده باشید یا دستگاه را اخیراً آپدیت کرده باشید، احتمال این وضعیت بیشتر است. گاهی اوقات، خطاهای سیستم می تواند از شارژ مجدد باتری جلوگیری کند که معمولاً با تنظیم مجدد برطرف می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله “آموزش تنظیم مجدد کارخانه برای برندهای مختلف گوشی موبایل” مراجعه کنید.

تلفن همراه شارژ نمی شود

7. تداخل عملکرد برنامه

برخی از برنامه های سنگین می توانند باعث تخلیه زیادی باتری در هنگام شارژ شوند. در چنین شرایطی علاوه بر داغ شدن بیش از حد دستگاه که می تواند به باتری آسیب برساند، با شارژ نشدن یا کاهش سرعت گوشی موبایل نیز مواجه خواهید شد. برای رفع این مشکل، می‌توانید برنامه‌های پر انرژی را که در پس‌زمینه اجرا می‌شوند محدود کنید یا برنامه‌های بلااستفاده را ببندید.

سوالات متداول در مورد شارژ نکردن تلفن همراه

مهم ترین دلایل شارژ نشدن گوشی موبایل چیست؟

آسیب به باتری، کابل یا شارژر به همراه مسدود شدن درگاه USB از مهم ترین دلایل شارژ نشدن تلفن همراه است.

آیا شارژ نشدن تلفن همراه می تواند دلیل نرم افزاری داشته باشد؟

آره؛ در موارد نادر، خطاهای سیستم یا نصب به‌روزرسانی‌های جدید می‌تواند از شارژ مجدد باتری جلوگیری کند.

آیا خیس بودن تلفن همراه می تواند از شارژ شدن آن جلوگیری کند؟

آره؛ اگر آب در درگاه USB باقی بماند، ممکن است سنسور رطوبت فعال شود و از شارژ شدن باتری جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید