کاهش تقاضای جهانی برای تراشه ها و کاهش علاقه به خرید مصرف کنندگان به دلیل اقتصاد اقتصادی، به شدت به سودآوری عملیاتی سامسونگ ضربه می زند.

سامسونگ

سامسونگ او رسما اعلام کرد که در انتظار است سودآوری در سه ماهه اول سال 2023، این شرکت را با مدت مشابه سال قبل مقایسه کنید. 96 درصد شما یک افت دارید دلیل اصلی کاهش سود عملیاتی سامسونگ کاهش تقاضای تراشه در ماه های اخیر است.

دلایل اصلی سودآوری پایین سامسونگ چیست؟

بر اساس انتظارات، سامسونگ در سه ماهه اول سال جاری به سود عملیاتی حدود 454.9 میلیون دلار دست یافت که در مقایسه با رقم 10.7 میلیارد دلاری در سه ماهه اول سال 2022 کاهش چشمگیری را شاهد بود. درآمد این شرکت غول فناوری کره جنوبی همچنین به 47.77 میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد کاهش داشته است. سامسونگ اطلاعاتی در مورد سود خالص خود منتشر نکرده است و انتظار می‌رود در هفته‌های آینده جزئیات بیشتری را دریافت کند.

واحد تولید تراشه بیشترین سهم از سودآوری سامسونگ را در سال های اخیر به خود اختصاص داده است و در سه ماهه اول سال 2023 زیان 3.03 درصدی را متحمل شده است. و یکی از دلایل اصلی این امر کاهش تقاضا برای تراشه به دلیل فروش کمتر DRAM و SSD است. همچنین گفته می شود با توجه به رکود اقتصادی جهانی، حجم فروش لوازم خانگی نیز کاهش یافته و مصرف کنندگان نسبت به گذشته تمایل کمتری به خرید نشان داده اند.

شرکت های بزرگ نیز تقاضای خود را برای تراشه های زیرساخت ابری کاهش داده اند. اما سامسونگ در ماه‌های اخیر به عرضه محصولات خود ادامه داده و باعث شده تا عرضه از تقاضا پیشی بگیرد. رقبای اصلی سامسونگ در صنعت تراشه مانند Micron و SK Hynix نیز زیان مالی زیادی را گزارش کردند. آخرین باری که سامسونگ با چنین وضعیتی مواجه شد سه ماهه اول سال 2009 بود که یکی از اثرات بحران اقتصادی سال 2008 به شمار می رود.مسئولان این شرکت اعلام کردند برای جلوگیری از قیمت حافظه، تولید تراشه خود را کاهش خواهند داد. از سقوط بیشتر

شایان ذکر است که بخش موبایل سامسونگ توانسته سهم قابل توجهی در افزایش سود این شرکت داشته باشد. فروش خوب سری گلکسی اس 23 در کشورهای اروپایی در کنار کره و آمریکای شمالی یکی از دلایل اصلی این امر است; در حالی که اکثر رقبای چینی در همان دوره شاهد کاهش شدید فروش بودند. به لطف فروش پنل های OLED به اپل و استفاده از آنها در گوشی های هوشمند این شرکت، بخش نمایشگر سامسونگ توانسته سود قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید