وزارت بازرگانی ایالات متحده فاش کرد که سیگیت 7.4 میلیون هارد دیسک را حتی پس از اینکه هوآوی در لیست سیاه قرار گرفت، در اختیار هواوی قرار داده است.

هواوی

سیگیت (سیگیت)، شرکت آمریکایی تولید کننده دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات، جریمه پرداخت می کند 300 میلیون دلار به وزارت بازرگانی ایالات متحده (DOC) برای تامین بیش از 1.1 میلیارد دلار هارد دیسک به هواوی موافقت کرد که تحریم های صادراتی را نقض کند.

دفتر صنعت و امنیت این وزارتخانه (BIS) در تحقیقات خود نشان داد که سیگیت 7.4 میلیون هارد دیسک را بین آگوست 2020 تا سپتامبر 2021 بدون دریافت مجوز برای هواوی ارسال کرده است، در حالی که ممنوعیت صادرات این شرکت در آگوست 2020 اعلام شده است. با این حال، همانطور که BIS اشاره می کند. سیگیت از فروش هارد دیسک بیش از دو برابر جریمه (300 میلیون دلار) سود می برد.

هوآوی برای اولین بار در سال 2019 در لیست سیاه تجاری ایالات متحده قرار گرفت و این نگرانی وجود داشت که فناوری مخابراتی آن ممکن است از شبکه های ایالات متحده برای دولت چین جاسوسی کند. این محدودیت ها در آگوست 2020 افزایش یافت و BIS نیز عرضه غیرمجاز برخی از محصولات ساخت خارجی با فناوری های ایالات متحده به هواوی را ممنوع کرد.

دلیل سیگیت برای تامین هارد دیسک هواوی

رویترز در گزارش خود توضیح می دهد که سیگیت معتقد است که هاردهای اکسترنال مشمول محدودیت نیستند. به همین دلایل، این شرکت به فروش خود ادامه داد تا به بزرگترین تامین کننده هارد دیسک برای هواوی تبدیل شود. متیو اکسلرود، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا می گوید:

حتی پس از اینکه هوآوی به دلیل رفتار غیرقانونی با امنیت ملی ما در لیست سیاه قرار گرفت و رقبای آن فروش محصولات ما را به دلیل قوانین صادرات متوقف کردند، سیگیت به عرضه هارد دیسک به هواوی ادامه داد.

دیو موزلی، مدیرعامل سیگیت در بیانیه ای به BusinessWire گفت:

ما معتقدیم که امضای این قرارداد با بانک تسویه حساب های بین المللی و حل این موضوع به نفع سیگیت، مشتریان و سهامداران ما خواهد بود. سوال، ما تشخیص داده ایم که برخورد با BIS و حل این موضوع بهترین اقدام است.”

طبق شرایط تسویه حساب، سیگیت جریمه 300 میلیون دلاری را در اقساط سه ماهه از 31 اکتبر 2023 پرداخت خواهد کرد. 15 میلیون دلار شما می پردازید که این پروسه پنج سال طول می کشد.

دیدگاهتان را بنویسید