دانشمندان امیدوارند که رویکرد همه کاره این چاپگر سه بعدی روزی به ابزاری جهانی برای جراحی کم تهاجمی تبدیل شود.

پرینتر سه بعدی

این چاپگر که F3DB نام دارد، دارای یک بازوی رباتیک نرم است که می تواند مواد زیستی و سلول های زنده را روی اندام ها یا بافت های داخلی آسیب دیده ترکیب کند. بدن منعطف و مار مانند آن از طریق دهان یا مقعد وارد بدن انسان شده و به ناحیه آسیب دیده هدایت می شود. علاوه بر این، دارای نازل هایی است که می تواند آب را روی ناحیه مورد نظر اسپری کند و نازل چاپ آن می تواند به عنوان یک چاقوی برش برقی عمل کند.

نحوه بازیابی بافت با استفاده از این چاپگر سه بعدی

دانشمندان امیدوارند که رویکرد همه کاره این چاپگر سه بعدی روزی به ابزاری جهانی برای روش های کم تهاجمی تبدیل شود. با این حال، آنها گزارش می دهند که این دستگاه می تواند آزمایش های انسانی خود را در پنج تا هفت سال آینده انجام دهد.

بازوی رباتیک F3DB از سه محرک پارچه نرم با استفاده از یک سیستم هیدرولیک متشکل از “سرنگ های موتور DC که آب را به داخل محرک ها پمپ می کند” استفاده می کند. سر و بازوی انعطاف پذیر آن هر کدام می توانند با سه درجه آزادی (DOF) حرکت کنند. درست مانند پرینترهای سه بعدی رومیزی. علاوه بر این، دارای یک دوربین مینیاتوری انعطاف پذیر است که به اپراتور اجازه می دهد تا کارهای خود را مشاهده کند.

محققان اولین آزمایش خود را از این دستگاه با استفاده از مواد معدنی (شکلات و سیلیکون مایع) روی کلیه خوک انجام دادند. آنها در مطالعه خود خاطرنشان کردند:

ما رشد سلول‌ها را هر روز مشاهده کردیم و تا روز هفتم، آخرین روز آزمایش، چهار برابر شد. نتایج این کارآزمایی نشان می‌دهد که F3DB پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک ابزار آندوسکوپی همه‌جانبه برای تشریح زیر مخاطی آندوسکوپی دارد. رویه ها

در مراحل بعدی، دانشمندان قصد دارند آن را روی حیوانات و در نهایت روی انسان آزمایش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید