همانطور که می‌دانید اگر کلیپ‌ها و ویدیوهایی که در یوتیوب به اشتراک می‌گذاریم، اصولی به اشتراک گذاشته شوند بازدید بسیاری می‌گیرند؛ بنابراین مقاله بهینه سازی ویدیو در یوتیوب با کلمه کلیدی را برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم. یوتیوب به عنوان بزرگ‌ترین رسانه اشتراک گذاری فیلم و کلیپ در دنیا، روزانه میلیون‌ها ویدیو را در سرتاسر دنیا میزبانی می کند. تمام ویدیوهایی که در یوتیوب منتشر می شوند دارای عناوینی هستند که این عناوین در رده های مختلفی طبقه بندی می شوند. انتخاب عنوان صحیح باعث می شود ویدیو شما در بالاتر رده قرار گرفته و کاربران زیادی را جذب خود کند. طبیعی است برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب با ویدیو در عنوان آن، روش کاری وجود داشته باشد. در این مقاله راجع به چگونگی استفاده از کلمات کلیدی مناسب برای عنوان ویدیو یوتیوب صحبت کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

  1. استفاده از Google Trends برای پیدا کردن کلمات کلیدی و بهینه سازی ویدیو در یوتیوب

اولین قدم برای تولید ویدیو پیدا کردن محتوای محبوب است که کاربران در روزهای اخیر توجه زیادی به آن داشته‌اند! در واقع پیش از آن که بخواهید اقدام به تولید ویدیو کنید، باید ببینید در روزهای اخیر چه تاپیک‌هایی برای کاربران جذاب بوده‌اند و بیشتری جستجو را داشته‌اند. اگر برای موضوعاتی که کاربران به دنبال آن نیستند ویدیو تولید کنید، بهینه سازی ویدیو هم ارزش زیادی ندارد و نمی‌تواند بازدید خوبی برای شما ایجاد کند.

بهینه سازی ویدیو در یوتیوب

با استفاده از ابزار Google Trends که یکی از سرویس‌های کاربردی گوگل است، می‌توانید روند جستجوی کلمات کلیدی مختلف را بررسی کنید و به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب کمک کنید. این سرویس میزان جستجو کلمات کلیدی مختلف را بر اساس موقعیت جغرافیایی، بازه‌های زمانی مختلف، دسته‌بندی‌ها و… نمایش می‌دهد! یکی از قابلیت‌های بسیار کاربردی این ابزار، قابلیت بررسی نرخ جستجوی کلمات کلیدی در گوگل و یوتیوب به صورت جداگانه است. بنابراین شما به راحتی می‌توانید تعداد جستجوی کلمات کلیدی مختلف در یوتیوب را پیدا کنید و به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب بپردازید.

برای این کار کافی است کلمه کلیدی موردنظر خود را در بخش بالای این صفحه وارد کنید تا گوگل نمودار روند جستجوی آن را به شما نمایش دهد. جالب است بدانید با استفاده از این ابزار می‌توانید تا حداکثر ۵ کلمه کلیدی را جستجو کنید. برای تولید ویدیو در یوتیوب بازه زمانی را برای حداکثر یک ماه اخیر قرار دهید تا بتوانید بازدید خوبی برای ویدیوی تولیدشده خود جذب کنید. در بخش پایین کلمات کلیدی Youtube Search را وارد کنید تا نمودار جستجوی کلمات کلیدی در یوتیوب به شما نمایش داده شوند. همچنین در بخش دیگری به شما کلمات کلیدی دیگری تحت عنوان Related Queries نمایش داده می‌شود که نشان‌دهنده کلمات کلیدی مرتبط است:

Related Queries

همچنین با استفاده از گزینه‌های دیگر به راحتی می‌توانید جستجوی خود را بر اساس کشورها و دسته‌بندی‌های مختلف شخصی‌سازی کنید و در نهایت نمودار آن را ببنید! اگر نیاز به استفاده از داده‌های این نمودار دارید، کافی است روی آیکن دانلود کلیک کنید و فایل مربوط به این نمودار را دانلود کنید.

یک پیشنهاد! اگر کانال یوتیوب شما مربوط به یک حوزه تخصصی است، کافی است از طریق بخش categories موضوع مربوط به خود را انتخاب کنید! مثلاً اگر در حوزه صنعت فعالیت می‌کنید، می‌توانید با استفاده از دسته‌بندی صنعت موضوعات موردعلاقۀ کاربران در ماه‌های اخیر را شناسایی کنید و ویدیوهای خود را بر اساس این کلمات کلیدی و محتوای آن‌ها تولید کنید. بنابراین این ابزار کمک زیادی به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب می‌کند و موجب افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب و کانال شما خواهد شد.

  1. شناسایی میزان جستجوی کلمات کلیدی با استفاده از ابزار Ubersuggest

در یوتیوب اگر قصد تولید ویدیویی را داشته باشید، ابتدا باید کلمات کلیدی محتوای موردنظر خود را پیدا کنید. اکنون که کلمات کلیدی خود را پیدا کرده‌اید، کافی است با استفاده از ابزار Ubersuggest به آنالیز و تحلیل کلمه کلیدی موردنظر بپردازید! این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید میزان جستجوی کلمات کلیدی موردنظرتان را به همراه ارزش آن شناسایی کنید. این ابزار نه تنها به شما در زمینه پیدا کردن کلمات کلیدی، میزان جستجو و ارزش هر کلمه کلیدی را نمایش می‌دهد، بلکه میزان سختی آن را هم به شما نمایش می‌دهد! در واقع برای هر کلمه کلیدی یک نمره رقابتی ارائه می‌کند تا متوجه میزان سختی کار برای رسیدن به رتبه‌های بهتر را بدانید.

شناسایی میزان جستجوی کلمات کلیدی

فرض کنید بخواهید در مورد کلمه “Animals” جستجویی انجام دهید؛ این کلمه را در بخش جستجوی این ابزار وارد کرده و گزینه Youtube را انتخاب می‌کنید. پس از چند ثانیه این ابزار به شما آمار و ارقامی ارائه می‌دهد که بسیار ارزشمند هستند:

سئو یوتیوب برای بهینه سازی ویدیو در یوتیوب

در ادامه کلمات کلید مرتبط هم به شما نشان داده می‌شوند:

بهینه سازی ویدیو در یوتیوب

در ردیف اول شما تعداد جستجوی هر کلمه کلیدی را می‌بینید و در ردیف دوم ارزش هر کلمه کلیدی را مشاهده می‌کنید. همچنین در بخش سوم می‌توانید نمره رقابت هر کلمه کلیدی را ببینید که هر چقدر این نمره بیشتر باشد، میزان رقابت سخت‌تر است و زحمت بیشتری برای رسیدن به رتبه بهتر در بخش جستجوی یوتیوب خواهد داشت.

  1. استفاده از کلمات کلیدی پیشنهادی در بخش جستجوی یوتیوب برای بهینه سازی ویدیو در یوتیوب

بخش جستجو اینستاگرام ابزاری است که به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند ویدیوی موردنظر خود را پیدا کنند. اگر در این بخش یک کلمه کلیدی را وارد کنید، یوتیوب به شما کلمات کلیدی مرتبط دیگری را هم پیشنهاد می‌کند؛ اما این کلمات کلیدی از بر چه اساسی به شما نمایش داده می‌شوند؟ این کلمات کلیدی بر اساس جستجوی کاربران به شما نمایش داده می‌شوند و هر کدام بالاتر باشد، یعنی کاربران آن را بیشتر جستجو کرده‌اند. اگر به دنبال کلمات کلیدی پرجستجو هستید، کافی است کلمات کلیدی موردنظر خود را وارد کنید تا گوگل عبارات کلیدی پرجستجو را به شما نمایش دهد. یکی از راه‌های افزایش بازدید ویدیو در یوتیوب، استفاده از کلمات کلیدی طولانی یا همان عبارات کلیدی هستند؛ با استفاده از عبارات کلیدی به راحتی می‌توانید تعداد بازدید خود را افزایش دهید.

کلمات کلیدی پیشنهادی در بخش جستجوی یوتیوب

در بخش جستجوی یوتیوب به راحتی می‌توانید عبارات کلیدی طولانی را پیدا کنید و ویدیوهای خود را بر اساس آن تولید کنید! همچنین باید توجه داشته باشید که در بخش عنوان، توضیحات و برچسب‌ها علاوه بر عبارات کلیدی طولانی از کلمات کلیدی اصلی هم استفاده کنید. ابزار Ubersuggest را یادتان هست؟ در بخش ۲ آن را بررسی کردیم! این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید کلمات کلیدی بدست آمده را بررسی کنید و آن‌ها را بر اساس محبوبیت در میان کاربران رتبه‌بندی کنید! اکنون می‌توانید از پرطرفدارترین کلمات کلیدی که رقابت کمتری دارند، برای تولید ویدیوهای خود استفاده کنید. این کار به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب کمک زیادی می‌کند و در نهایت تعداد بازدید ویدیوهای شما را افزایش می‌دهد.

  1. تحقیق کلمات کلیدی با استفاده از VidIQ

استفاده از برچسب‌های درست به اندازه استفاده از کلمات کلیدی در بخش عنوان و توضیحات اهمیت دارد؛ در واقع شما در بخش برچسب‌ها هم از کلمات کلیدی استفاده کنید تا بتوانید رتبه ویدیوهای خود را در بخش کلمات کلیدی افزایش دهید. همچنین می‌توانید با استفاده از برچسب‌ها به دسته‌بندی ویدیوهای خود بپردازید و در کلمات کلیدی مهم رتبه خوبی بگیرید. برای آن که بتوانید به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب بپردازید، ابزار VidIQ کمک زیادی به شما می‌کند! با استفاده از این ابزار می‌توانید بهینه‌ترین و پرجستجوترین کلمات کلیدی را پیدا کنید. این ابزار یک افزونه برای مرورگر گوگل‌کروم دارد که در هر لحظه می‌توانید کلمات کلیدی را بررسی کنید. برای استفاده از این ابزار یک حساب رایگان در سایت VidIQ ایجاد کنید و کلمات موردنظر خود را جستجو کنید.

تحقیق کلمات کلیدی با استفاده از VidIQ

همچنین در این ابزار می‌توانید ویدیوهایی با بیشترین بازدید را ببینید و از کلمات کلیدی استفاده شده در آن استفاده کنید. اگر افزونه گوگل‌کروم این ابزار را نصب کنید، با باز کردن صفحه هر ویدیو اطلاعات بسیار خوبی خواهید دید! با استفاده از این ابزار می‌توانید رتبه ویدیو، تعداد بازدید، کلمات کلیدی و… را مشاهده کنید. بحشی از این ابزار برچسب‌های استفاده شده در آن ویدیو و ویدیوهای دیگر کانال خود را مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید نمره رقابت هر یک از برچسب‌های ویدیوی موردنظرتان را ببینید و بدانید این کلمات کلیدی چه تعداد جستجو داشته‌اند. سپس با استفاده از این کلمات کلیدی ویدیوهای خود را تولید کنید و در کانال یوتیوب خود منتشر کنید.

بهینه سازی ویدیو در یوتیوب

یک نکته‌! بسیاری از کانال یوتیوب تعداد زیادی برچسب در بخش ویدیو قرار می‌دهند؛ اما باید توجه داشته باشید که تعداد بیشتر برچسب‌ها موجب افزایش بازدید ویدیو نمی‌شود و تنها استفاده از برچسب‌های پرجستجو و پرطرفدار به افزایش بازدید کمک می‌کند. باوجود آن که یوتیوب شما را برای استفاده از برچسب‌ها و تعداد آن محدود نمی‌کند اما باید توجه داشته باشید که تنها از کلمات کلیدی پرطرفدار استفاده کنید! مثلاً اگر یک ویدیو با ۲۰ برچسب داشته باشید که هیچ‌کدام از این برچسب‌ها بر اساس بیشترین تعداد جستجو درج نشده باشند و یک ویدیو با ۵ برچسب پرجستجو داشته باشید، قطعاً ویدیوی دوم شانس بیشتری برای رسیدن به رتبه‌های بهتر در نتایج جستجوی یوتیوب دارد.

? می‌دونی چند تا روش مختلف برای دانلود از یوتیوب وجود داره؟ کلیک کن و یاد بگیر: آموزش دانلود فیلم از یوتیوب

فاکتورهای زیادی برای رتبه‌بندی ویدیو در نتایج جستجوی یوتیوب وجود دارد!

توجه داشته باشید که کلمات کلیدی تنها یکی از فاکتورهای مهم در رتبه‌بندی ویدیو به شمار می‌رود اما راه‌های دیگری برای رسیدن به رتبه‌های بهتر وجود دارد. فرض کنید در کانال خود یک ویدیو با کلمه کلیدی خاصی منتشر کرده‌اید و این ویدیو در نتایج جستجو، دارای رتبه ۱۰ام است! اگر کاربران زیادی بر روی ویدیوی شما کلیک کنند، یوتیوب متوجه می‌شود که ویدیوی شما نسبت به ویدیوهایی که در رتبه اول تا نهم قرار گرفته‌اند، مزیت‌هایی دارد! مثلاً ممکن است عنوان جذاب‌تری داشته باشید یا از تصاویر کوچک بهتری استفاده کرده باشید. در این صورت یوتیوب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به رتبه‌های بهتر برسید و بازدید ویدیوی شما تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. در واقع نرخ کلیک لینک‌های اول تا پنجم بسیار بیشتر از نرخ کلیک دهم است! بنابراین باید توجه داشته باشید که تصویر کوچک شما جذاب باشد و عنوان شما کاربران را ترغیب کند تا وارد صفحه ویدیوی شما باشند. البته این موضوع که کاربران چه مدت ویدیوی شما را ببینند، کاملاً بستگی به نوع ویدیو و همچنین محتوای آن دارد! اگر محتوای ویدیوی شما جذاب و مناسب باشد، قطعاً ویدیوی شما مدت زمان بیشتری توسط کاربران دیده می‌شود اما اگر ویدیوی شما محتوای خوبی نداشته باشد، کاربران تنها چند ثانیه از آن را می‌بینند و در نهایت ممکن است رتبه فعلی خود در بخش جستجوی یوتیوب را هم از دست بدهید.

از طرف دیگر هر چقدر تعداد نظرات ویدیوی شما بیشتر باشد، به این معنی است که کاربران تعامل بیشتری با ویدیوی شما داشته‌اند و یوتیوب به کیفیت ویدیوی شما پی می‌برند! هر چقدر تعامل ویدیوی شما بیشتر باشد، یوتیوب اهمیت بیشتری به ویدیوهای کانال شما می‌دهد و سبب می‌شود تا رتبه ویدیوی شما در میان نتایج جستجو بهبود پیدا کند. به صورت کلی هر چیزی که سبب افزایش جذابیت ویدیوی شما شود، به افزایش رتبه شما کمک می‌کند! مثلاً اگر عنوان و تصویر کوچک شما سفارشی و جذاب باشد، تعداد زیادی از کاربران با آن تعامل برقرار می‌کنند و یوتیوب ارزش بیشتری برای ویدیوهای کانال شما قائل می‌شود.

بنابراین باید بدانید که الگوریتم یوتیوب بسیار گسترده است و تنها روی کلمات کلیدی تمرکز نمی‌کند! موارد زیادی وجود دارند که اگر آن‌ها را رعایت کنید و در برخی از آن‌ها قوی‌تر عمل کنید، یوتیوب ضعف شما در فاکتورهای دیگر الگوریتم‌های خود را نادیده می‌گیرد و به شما کمک می‌کند. بسیاری از رقیبان شما تنها در یک یا دو فاکتور قدرت زیادی دارند اما به بقیه فاکتورها اهمیت نمی‌دهند؛ شما باید فاکتورهایی که رقیبان شما رعایت نمی‌کنند را پیدا کنید و به افزایش بازدید و رتبه کانال خود کمک کنید.

نتیجه‌گیری

یوتیوب در گذشته مشکلات زیادی در رتبه‌بندی ویدیوها داشت اما در حال حاضر الگوریتم یوتیوب بسیار هوشمند و قوی عمل می‌کند! با استفاده از الگوریتم‌های یوتیوب و شناسایی فاکتورهای آن به راحتی می‌توانید رتبه ویدیوهای خود را در میان نتایج جستجو افزایش دهید و به افزایش بازدید یوتیوب خود کمک کنید. کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب کمک زیادی می‌کنند و می‌توانند به افزایش مخاطبان شما کمک کنند. ابزارهای مختلفی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید به بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب کمک کنید. در این مقاله به بررسی اهمیت کلمات کلیدی در بهینه سازی عنوان ویدیو در یوتیوب پرداختیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید پرجستجوترین کلمات کلیدی را به همراه میزان رقابت آن‌ها شناسایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید