ولاگ چیست؟

کلمه ولاگ (Vlog) ترکیبی از دو عنوان ویدئو بلاگ است. این دو عنوان به محتوای بلاگی گفته می شود که مبنای آن ویدئو است. برای مثال ویدئوهای آموزشی یا علمی که در اینستاگرام، آپارات، یوتیوب و … مشاهده می کنید نوعی ولاگ به شمار می روند. امروزه از ولاگ به مقدار زیادی در شبکه های اجتماعی استفاده می شود و با استقبال کاربران از این نوع محتوا، تعداد ولاگرها روز به روز افزایش پیدا می کند.

ولاگر کیست؟

همانطور که بلاگر به تولید کننده و مدیر بلاگ گفته می شود، ولاگر (Vlogger) نیز به شخصی گفته می شود که به تهیه و تولید ولاگ مشغول است. ولاگرهای زیادی در ایران مشغول به فعالیت هستند و شغل ولاگری را می توان یکی از مشاغل مدرن به حساب آورد. شخص ولاگر می تواند یک زن یا یک مرد باشد و هیچ ویژگی های مشخصی برای وی در نظر گرفته نمی شود. به طوری که کودکان، نوجوانان و حتی پدربزرگ‌ها هم می توانند ولاگری کرده و از این طریق درآمد کسب کنند.

بلاگر کیست؟

ولاگر کیست؟

همان طور که گفتیم، ولاگر بلاگری است که محتوای تولید شده او در قالب ویدئو می باشد. حالا با این تعریف، برای خیلی ها این سوال پیش می آید که بلاگر کیست؟ بلاگر در واقع شخصی است که به تولید محتوا در زمینه های مختلف و بر پایه متن مشغول است و با ارائه اطلاعات جدید به مخاطبان سعی در جذب مخاطبان جدید و اهداف دیگر دارد. یک بلاگر صرفا در یک وبلاگ یا سایت فعالیت نمی کند و می توان گفت بلاگر می تواند در پلت فرم های مختلف فعالیت کرده و به تولید محتوای جدید بپردازد.

تفاوت بلاگ با ولاگ در چیست؟

تفاوت بلاگ با ولاگ در چیست؟

بلاگ در واقع محتوایی است که کلیت آن بر پایه متن تهیه شده و به نوعی مواد اولیه ساخت آن کلمات و جملات هستند. مثلا این مطلب یک بلاگ محسوب می شود یا هر متن و آموزش متنی که در شبکه های اجتماعی یا سایت ها مشاهده می کنید بلاگ به شمار می روند اما ولاگ محتوایی است که برای ساخت آن از ویدئو و کلیپ استفاده می ‌شود. به طوری که برای ایجاد یک ولاگ حتما باید یک ویدئو کامل و جامع داشته باشید تا عنوان ولاگ را روی آن بگذارید. امروزه در شبکه های اجتماعی، برای آموزش و تبلیغات در زمینه های مختلف بیشتر از ولاگ استفاده می کنند و می توان گفت محبوبیت و جذابیت بیشتری برای کاربران دارد.

ویژگی های اصلی یک ولاگر چیست؟

طبیعتا موفقیت در هر زمینه ای نیازمند رعایت و دانستن یک سری اصول و نکات است. ما در این بخش به بررسی ویژگی های ولاگرها پرداخته ایم. شما هم اگر علاقه مند به تهیه ولاگ و ولاگری هستید، این نکات را بخوانید و آن ها را رعایت کنید تا بازخورد بهتر و بیشتری از مخاطبان دریافت نمایید:

 • یک ولاگر هیچوقت تقلید نمی کند؛ اگر می خواهید ولاگر خوب و موفقی شوید سعی کنید محتوایی که به مخاطب عرضه می کنید اختصاصی خودتان بوده و از جایی کپی نشده باشد.
 • یک ولاگر نسبت به تیپ و ظاهر خود بی اهمیت نیست؛ پس برای جذب حداکثر مخاطبان، به آن ها احترام گذاشته و با شکل و شمایل جذاب و متناسب با ویدئو برای آن ها صحبت کنید.
 • یک ولاگر موضوعات خاص را آموزش می دهد؛ علاوه بر این که محتوای ولاگ شما نباید کپی باشد، این محتوا حتی نباید تکراری و کلیشه باشد. پس به دنبال موضوعات جذابی بگردید که قبلا کسی به آن ها نپرداخته است.
 • یک ولاگر به خوبی می داند مدت زمان ولاگ چقدر است؛ برخی ها فکر می کنند هرچقدر یک ولاگ طولانی تر باشد جذاب تر و پربیننده تر می شود در صورتی که اصلا این طور نبوده و اگر می خواهید در زمینه ولاگری موفق باشید، حتما به این نکته توجه کنید که تایم ولاگ شما از یک حد مشخصی فراتر نشود.
 • یک ولاگر تبلیغات هوشمند انجام می شود؛ پس اگر می خواهید بازدهی تبلیغات و دستمزد اسپانسر به شما بیشتر باشد، تبلیغات را به شکل هوشمندانه و خلاقانه انجام دهید تا مخاطب احساس نکند یک ویدئو تبلیغاتی را مشاهده می کند.
 • یک ولاگر لحن صحبت خود را نسبت به موضوعی که مطرح می کند تغییر می دهد؛ پس استفاده از الفاظ فان یا خیلی رسمی بیش از اندازه می تواند جذابیت ویدئو شما را خراب کند.
 • یک ولاگر از عناصر مختلف در ویدئو خود استفاده می کند؛ هیچ کسی دوست ندارد چهره یک شخص را برای چندین دقیقه مداوم تماشا کند پس سعی کنید در ولاگی که تهیه می کنید از بخش های مختلف تصویر برداری کنید تا ولاگ شما خسته کننده نشود.

ولاگری از طریق آپارات

همه ما می دانیم که آپارات در حال حاضر پر بازدید ترین سایت ویدئویی ایرانی است که بخش زیادی از محبوبیت و بازدیدکنندگان خود را مدیون مسدود بودن یوتیوب در ایران است. مدیران آپارات با غنیمت شمردن این فرصت سعی کرده اند امکانات زیادی را در این مدت زمان به آپارات اضافه کنند تا این شبکه اجتماعی نیز همانند یوتیوب میزبان خوب و کاملی برای کاربران باشد.

مقاله پیشنهادی: آموزش کسب درآمد از آپارات

یکی از حرکات مثبتی که آپارات برای افزایش میزان رضایت کاربران خود به تازگی آغاز کرده است، تولید محتوا به صورت تخصصی و حرفه ای است. به شکلی که سیستم جدید آپارات به کاربران این اجازه را می دهد تا با تولید محتوای یونیک و اختصاصی، بخشی از درآمد تبلیغات را دریافت کنند. در گذشته قابلیت کسب درآمد از آپارات وجود داشت اما مدیران این سایت به تازگی استراتژی های جدیدی را برگزیدند که به کمک آن می توان خیلی ساده تر و سریع تر به درآمد از طریق آپارات رسید.

درآمد ولاگری از طریق آپارات

این استراتژی به شکلی است که ابتدا باید خود را به عنوان یک تولید کننده محتوا معرفی کنید. سپس مدیران آپارات با تایید حساب کاربری تان، شما را به عنوان تهیه کننده محتوای یونیک در نظر گرفته و بخشی از درآمد حاصل از نمایش تبلیغات را به شما اختصاص می دهند. اغلب کسانی که با استفاده از این روش سعی در کسب درآمد داشتند، اذعان کرده‌اند که مبلغ چشمگیری را دریافت نکرده و نمی توان به عنوان شغل اول روی آن حساب کنند. ولاگرها و کسانی که به تولید و تدوین کلیپ های اختصاصی مشغول هستند این نکته را خوب می دانند که جذب حداکثری بازدیدکنندگان باید هدف اصلی آن‌ها باشد و به همین دلیل می توان آپارات را یک سایت خوب و مفید برای ولاگرها دانست.

چرا که درست است درآمد کمی را نصیب آن‌ها می کند اما در عوض بازدیدکنندگان زیادی را با خدمات و محصولات شما آشنا می کند که خود این موضوع در طولانی مدت درآمد های چندین برابری را برای تان به همراه خواهد داشت. بنابراین اگر قصد دارید در بلند مدت ولاگر موفقی بوده و از این طریق درآمد خوبی را کسب کنید، آپارات یک بستر عالی برای شماست و اگر دوست دارید درآمد لحظه ای داشته باشید، یوتیوب و سایر سایت‌ها کارایی بیشتری برایتان خواهند داشت.

ولاگری از طریق اینستاگرام

ولاگری در اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان یکی از بزرگ ترین و محبوب ترین شبکه های اجتماعی در دنیا میزبان میلیاردها کاربری است که از این شبکه اجتماعی برای نشان دادن روزمرگی‌ها و تصاویر خود استفاده می کنند. این شبکه اجتماعی مبتنی بر مدیا است. بدین معنی که اغلب محتوای منتشر شده در اینستاگرام ویدئو یا عکس بوده و همین موضوع باعث محبوبیت آن شده است. همان طور که می دانید، انسان‌ها با چشم خود می بینند و بر اساس آنچه می بینند تصمیم گیری می کنند. پس اگر محتوایی که قرار است به آن‌ها ارائه دهیم به صورت تصویری باشد، تاثیرگذاری و محبوبیت آن به مراتب بالاتر از محتوایی است که به شکل متن ارائه می شود. از این رو نقش و اهمیت اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ یا بهتر است بگوییم بازاریابی از طریق شبکه اینترنت، به نقشی مهم و تاثیرگذار تبدیل شده است.

به طوری که در حال حاضر شرکت‌ها و برند های زیادی با آموزش نیروهای متخصص سعی می کنند بخش بیشتری از بازار مخاطبان اینستاگرام را در دست بگیرند. در این بین، بی شک گروه‌هایی که دست به اقدامات تازه و نوین بزنند و خلاقیت را در انجام کارهایشان دخیل کنند موفق خواهند بود. افرادی که دارای چنین ویژگی‌هایی هستند علاوه بر آموزش‌هایی که دیده‌اند دارای روحیات خاص و جذابیت بالایی هستند که به آن‌ها کمک می کند افراد بیشتری را به طور ناخودآگاه به سمت و سوی خود جذب کنند. این افراد انجام دهنده شیوه های تبلیغات نوینی هستند که کمپین های تبلیغاتی آن‌ها را بر عهده می گیرند. یکی از این شیوه های تبلیغاتی مدرن که امروزه تاثیر بسیار رایج و پربازده می باشد تبلیغات از طریق ولاگری در اینستاگرام است.

تبلیغات در ولاگ از طریق اینستاگرام

تبلیغات در ولاگ از طریق اینستاگرام انواع مختلفی دارد.

در روش اول، کمپین های تبلیغاتی با تهیه ویدیوهایی که به طور مستقیم مضمون تبلیغاتی دارند سعی در نمایش محصول یا خدمات یک برند خاص به کاربران اینستاگرام می کنند. در این روش، کاربر با باز کردن ویدئو به طور مستقیم به محتوای تبلیغاتی دسترسی پیدا می کند و از این رو خیلی‌ها علاقه چندانی به ویدئو های تبلیغاتی ندارند.

در روش دیگر، تبلیغات در ویدئو به صورت مستقیم انجام نمی شود؛ بلکه محتوا و مضمون ویدئو موضوعات جذابی هستند که کاربران را ترغیب به نگاه کردن می کنند و در بین کلیپ یا انتهای آن، بازیگران موجود به طور خلاقانه ای یک محصول یا خدمات خاصی را از یک شرکت خاص معرفی می کنند. این روش نسبت به روش اول بازدهی بسیار بهتری برای کسب و کارها دارد. چرا که مخاطبان به این نوع ویدئوها علاقه بیشتری نشان داده و با اشتیاق بیشتری آن را نگاه می کنند. همچنین تبلیغات در این روش باعث به یاد سپردن آن به صورت ناخودآگاه توسط کاربر می شود که همین موضوع در طولانی مدت باعث برندینگ (برند سازی) در میان مشتریان می شود. اکثر ولاگرهایی که مخاطبان زیادی را جذب خود کرده‌اند، از این طریق تبلیغات می کنند.

وضعیت ولاگری در ایران

برای خیلی از دوستانی که در حال مطالعه این مطلب هستند این سوال مطرح می شود که آیا ولاگری، یا اگر بخواهیم جامع تر بگیم بلاگری در ایران چه وضعیتی دارد و اگر بر حسب علاقه وارد این کار شویم، آیا می توان روی درآمد و موفقیت در آن حساب باز کرد یا مثل خیلی از کارهای اینترنتی دیگری که در ایران محدودیت داشته و نتیجه ای ندارد، ولاگری و بلاگری نیز بدون سود و درآمد است؟

و اما جواب …

در جواب خدمت این عزیزان باید عرض کنیم که شغل و حرفه ولاگری جزو مشاغلی است که به تازگی در سراسر دنیا رایج شده و در طول سالیان گذشته افراد زیادی به انجام آن روی آورده‌اند. به همین دلیل نمی توان با قطعیت و به صورت 100% گفت که آیا ولاگری در ایران هم می تواند بازدهی مالی برای شما داشته باشد یا خیر؟ اگر بخواهیم صادقانه با شما صحبت کنیم، ذکر این نکته که کشور ایران در حال حاضر در زمینه فضای مجازی دارای محدودیت های بسیاری است خالی از لطف نیست. این موضوع بدان معنی است افرادی که قصد دارند از طریق فضای مجازی در ایران به کسب درآمد بپردازند با مشکلات زیادی روبرو هستند. ولاگری نیز دارای این مشکلات (حتی بیشتر) است و اگر می خواهید ولاگر موفق و پرسودی باشید حتما باید موانع و سختی های ایران راه را رد کنید. از جمله موانع ولاگری در ایران می توان به مسدود بودن سایت های ویدئویی بین‌المللی مثل یوتیوب، عدم شناخت و آگاهی صحیح مردم از آموزش های ویدئویی، هزینه بالای اینترنت و کاهش علاقه مردم به مشاهده ویدئو های نسبتا حجیم، عدم وجود قوانین کپی رایت و وجود چندین نسخه از یک محتوا و قوانین بعضا سخت گیرانه ای اشاره کرد که راه را برای علاقه مندان به ولاگری سخت می کند. اما اگر در هر شغل و زمینه ای که هدف گذاری کرده‌اید با انگیزه و خلاقیت عمل کنید می توانید این سختی‌ها را با شیرینی و بدون کوچکترین مسئله ای برطرف کنید.

ولاگری از طریق یوتیوب

یوتیوب بزرگ ترین شبکه ویدئویی در دنیا است که میلیون‌ها نفر در آن به صورت روزانه فعالیت می کنند. این سایت بزرگ جهانی در کشور ایران مسدود بوده و در صورتی که قصد فعالیت در یوتیوب را داشته باشید، بخش زیادی از مخاطبان ولاگ های شما نمی توانند به سادگی به این ویدئوها دسترسی داشته باشند. یوتیوبر های زیادی در سال های گذشته بوده‌اند که با تهیه و تولید ولاگ های آموزشی جذاب و خاص، به درآمدهای هنگفتی رسیده‌اند و اگر شما هم دوست دارید جزو این افراد باشید، باید در نظر بگیرید محتوایی که تولید می کنید به اندازه کافی جذاب و کاربر پسند باشد تا افراد مختلف را همراه کند. یوتیوب مزایای زیادی برای قرار دادن ولاگ دارد.

همچنین بخوانید: آموزش یوتیوب

مهم ترین مزیت آن، سئو و قدرت ویدئوهای آن در گوگل است که به شما این امکان را می دهد مخاطبان زیادی را از طریق موتور جست و جوی گوگل وارد صفحه ویدئو خود کنید. مزیت دیگر، امکانات زیادی است که برای آپلود ویدئو در اختیار شما قرار می گیرد و دلیل آخر که برای بسیاری از افراد مهم ترین دلیل است، اهمیت قانون کپی رایت است که در یوتیوب به آن توجه می شود. به شکلی که اگر ویدئوی شما در یوتیوب بارگزاری شود، هیچ شخص دیگری نمی تواند آن را کپی کند و در واقع شما به عنوان تولید کننده محتواهای ویدئویی می توانید مخاطبان زیادی را جذب صفحه و کانال خود کنید.

اغلب کاربران ایرانی که در یوتیوب فعالیت می کنند، دانشجویان و افراد تحصیل کرده ای هستند که می توانند نتایج تبلیغاتی خوبی را برای شما به ارمغان بیاورند. همچنین سیستم کسب درآمدی دقیق و مطمئن یوتیوب این امکان را به شما می دهد کسب درآمد به دلار را به سادگی تجربه کنید.

لوازم ولاگری

لوازم ولاگری

به هر منظوری که می خواهید ویدیو آموزشی بسازید، پروسه فیلم برداری از مهمترین قسمت های تولید است. همانطور که می‌دانید لازمه ساخت یک ویدیو با کیفیت و یک محتوای تاثیرگذار استفاده از تجهیزات مناسب است.

در این قسمت از مقاله، لوازم و موارد مهمی که در هنگام ضبط ویدیو برای ولاگری ممکن است لازم بشود را یاد می‌گیرید.

دوربین

دوربین مخصوص ولاگری

برای ساختن ویدیو باید از یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال مانند دوربین فیلم برداری یا موبایل استفاده کرد. توصیه می شود که از دوربین های HD با قابلیت ضبط تصویر با فرمت HD استفاده شود. فرمت های HD با دو سایز HD 720 با اندازه 1280×720 و HD 1080 با اندازه 1920×1080 توصیه می شوند.

خرید آنلاین دوربین های مناسب ولاگری از دیجی‌کالا

سه پایه

سه پایه مخصوص ولاگری

یک اشتباه باورنکردنی در پروسه تولید یک ویدیو عدم استفاده از سه پایه است. نتیجه کار بدون استفاده از سه پایه می تواند همراه با لرزش و بدون کیفیت و فوکوس مناسب باشد. این مورد در هنگامی که از موبایل برای ضبط استفاده می شود از تاثیر بالایی برخوردار است. در صورتی که در پروسه ضبط نیاز به پن کردن یعنی حرکت افقی (از چپ به راست و بالعکس) دارید لازم است در هنگام خرید سه پایه به امکان شناور بودن سر سه پایه که “پن هد” نامیده می شود توجه کنید. در کل خرید سه پایه دوربین کار بسیار راحتی است.

خرید آنلاین سه پایه دوربین از دیجی‌کالا

میکروفن

میکروفن برای ولاگری

یکی از ابزارهای بسیار کوچک که گاها خیلی مورد اهمیت قرار نمی گیرد میکروفن است. عدم دقت در برداشت یک صدای با کیفیت می تواند تمام تلاش شما را برای ساخت یک ویدیوی مناسب به هدر دهد. ضبط صدا در توسط میکروفن روی دوربین های موبایلی برداشت شود ولی توصیه می شود از یک میکروفن یقه ای یا میکروفن بی سیم یقه ای استفاده شود. این نوع میکروفن ها می توانند صداهایی واضح تر برداشت کنند.

خرید اینترنتی میکروفن باکیفیت برای ولاگری از دیجی‌کالا

نورپردازی

نورپردازی در عکاسی

نور کافی برای ضبط در محیط داخل اتاق بسیار ضروری است. استفاده از چراغ مطالعه های رومیزی برای نماهای نزدیک یا لامپ های مهتابی سقفی معروف به قاب مهتابی سقفی بسیار توصیه می شود. گرچه می توان از آکتاباکس (Octabox) یا سافت باکس (Softbox) با لامپ های کم مصرف هم استفاده کرد.

خرید تجهیزات نورپردازی از دیجی‌کالا

نرم افزار

برای ویرایش ویدیوهای آموزشی افکت های خاص یا ویرایش های پیچیده ای نیاز نیست و در نتیجه بیشتر نرم افزارهای تدوین ویدیو برای کار شما مناسب است. نرم افزارهایی مانند Camtasia برای این کار بسیار توصیه شده است. گرچه نرم افزارهای تدوین Adobe Premiere و Canopus و Edius وPinnacle در ایران پرطرفدار هستند.

بهترین نرم افزارهای ساخت و ویرایش ولاگ

بسیاری از کاربران عزیز همیارسوشال از ما می پرسند که برای ساخت و ویرایش ولاگ (ویدئو بلاگ) چه نرم افزارهایی را پیشنهاد می کنید؟ اگر بخواهیم به تعدادی از برترین نرم افزارهای ساخت و ویرایش ولاگ در سال 2021 اشاره نماییم، می توان موارد زیر را بیان کرد.

بهترین نرم افزار های ساخت ولاگ

نرم افزار Shotcut

Shotcut یک نرم افزار کاملاً رایگان است که مخصوص ویرایش ولاگ بوده و امر ویرایش ویدئوهای مختلف را بسیار ساده و آسان می کند. این نرم افزار برای همه سیستم عامل ها در دسترس بوده و سرعت بالایی دارد. استفاده از برنامه ویرایش ویدئو Shotcut نیازی به پرداخت هزینه نداشته و برای اغلب سیستم عامل ها از جمله لینوکس مناسب و کاربردی می باشد. علاوه بر این مورد، نرم افزار فوق برای کسانی که به دنبال یک نرم افزار رایگان برای ویرایش فیلم در ویندوز هستند بسیار مناسب و عالی می باشد. همچنین، نرم افزار Shotcut جلوه های بسیار خوبی را ارائه داده و از امکانات خوبی بهره مند است. جالب است بدانید اگر قصد ضبط مستقیم فیلم های خود به کمک این نرم افزار را داشته باشید، به مقدار مناسبی فضای حافظه سیستم تان صرفه جویی خواهید کرد. در این بین، بهترین ویژگی نرم افزار Shotcut فیلترهای صوتی و تصویری آن است. این فیلترها کاملاً قابل تنظیم بوده و شما می توانید آن ها را به روش های مختلفی ترکیب نمایید. چیزی که واضح است این است که اپلیکیشن Shotcut یک برنامه عالی و یکی از بهترین نرم افزارهای ویرایش رایگان ولاگ است که ولاگرها می توانند آن را به صورت رایگان دریافت و استفاده کنند.

ویژگی های اصلی این نرم افزار:

 • پشتیبانی از آخرین فرمت های صوتی و تصویری
 • پشتیبانی از محبوب ترین فرمت های تصویر شامل BMP – JPEG – PNG – GIF و غیره
 • عدم نیاز به کد فعالسازی و لاینسس
 • قابلیت ضبط وب کم
 • پشتیبانی از کیفیت 4K برای ساخت ویدئوها
 • جلوه ها و فیلترهای ویدئویی و صوتی جذاب

ساخت ویدئو بلاگ با موبایل

نرم افزار Lightworks

نرم افزار Lightworks یک نرم افزار ویرایش ویدئو کاملاً حرفه ای است که می توانید از آن در هر رایانه با هر سیستم عاملی از جمله لینوکس استفاده نمایید. این برنامه فوق العاده سبک و سریع است. به همین دلیل کاربرانی که سیستم قدرتمندی هم ندارند می توانند از آن استفاده کنند. به طور کلی، نرم افزار لایت ورکز یک نرم افزار حرفه ای ویرایش ولاگ است که مدت هاست در استورهای مختلف وجود داشته و جزو اپلیکیشن های قدیمی به شمار می رود. این نرم افزار، متأسفانه هیچوقت به محبوبیت زیادی در بین اپلیکیشن های ویرایش ویدئو نرسیده و نتوانسته نگاه ها را به خود جذب کند. البته این بدان معنا نیست که این یک نرم افزار برای ویرایش vlog بهترین انتخاب نیست. بلکه نشان می دهد Lightworks همواره تبلیغات کمی داشته و از نرم افزارهای رقیب عقب مانده است. این برنامه ویژگی های بسیار خوبی را به کاربران ارائه می دهد که به ویرایش فیلم های شما کمک زیادی می کند. جالب است بدانید این نرم افزار حرفه ای ویرایش vlog تنها نیاز به فضای ذخیره سازی معادل 200 مگابایت دارد! همچنین برای کارکرد کامل این نرم افزار تنها به 3 گیگابایت رم نیاز خواهید داشت. پس می توان نتیجه گرفت که Lightworks نرم افزاری است که برای اکثر رایانه های شخصی و حتی نوت بوک ها مناسب می باشد.

ویژگی های اصلی این نرم افزار:

 • یک ابزار ویرایش فوق پیشرفته و حرفه ای
 • اپلیکیشن مناسب برای مبتدی یا حرفه ای
 • پشتیبانی از افکت های خاص و جذاب
 • مناسب برای همه سیستم عامل ها
 • قابلیت ویرایش با استفاده از چند دوربین
نرم افزار OpenShot

OpenShot نرم افزار رایگان دیگری است که برای ویرایش فیلم، به صورت رایگان برای همه سیستم عامل ها در اختیار کاربران قرار می گید. این نرم افزار ویرایش ویدئو بلاگ، یک ابزار ساده است که همه چیز را برای ویرایش ولاگ به شما ارائه می کند. کاربران در این برنامه می توانند از حساب ساده به حساب کاربری پیشرفته تغییر وضعیت داده و امکانات بیشتری در اختیار بگیرند. شما در نرم افزار OpenShot می توانید تنظیمات مختلفی که مربوط به نور، کنتراست و … می باشد را هنگام ویرایش فیلم در اختیار داشته باشید. علاوه بر این، می توانید رابط کاربری نرم افزار را با توجه به نیاز خود سفارشی سازی کنید. در کنار این موارد، می توانید فایل های صوتی و تصویری مختلفی را به ولاگ بچسبانید. این نرم افزار ویرایش ویدئو دارای 14 افکت است که می توانید روی vlog خود قرار داده و کلیپ های جذاب تری بسازید. با این حال، نرم افزار ویرایش OpenShot نمی تواند فایل های AVCHD را ویرایش کند. پس اگر از یک دوربین فیلمبرداری حرفه ای در حال فیلم برداری هستید، این نرم افزار برای شما مناسب نخواهد بود.

ویژگی های اصلی این نرم افزار:

 • قابلیت ویرایش فیلم سه بعدی
 • پشتیبانی از ابزارهای صوتی متنوع
 • قابلیت تنظیم سرعت
 • قابلیت تدوین و ادغام ویدئوها
 • همپوشانی متن
 • مناسب برای انواع سیستم عامل ها

نرم افزار حرفه ای ویرایش وبلاگ

نرم افزار Blender

این نرم افزار یک برنامه انیمیشن سازی سه بعدی است که برای ویرایش فیلم های ولاگ، ابزارهای مناسبی را برای تمامی سیستم عامل ها از جمله ویندوز، iOS و Linux ارائه می کند. نرم افزار ویرایش ویدئو بلاگ Blender با برنامه های معمولی ویرایش ویدئو کمی تفاوت دارد. این نرم افزار می تواند انیمیشن سه بعدی را ارائه کند. این یعنی شما می توانید کارهایی مثل ارائه طرح های سه بعدی، مدل سازی کاراکترهای کارتونی، انجام حرکت و انیمیشن و … را با کمک بلیندر انجام دهید. علاوه بر این امکانات، ابزار ویرایش ویدئو Blender دارای ویژگی های دیگری همچون انواع افکت ها، فیلترها، ابزار کنترل سرعت و قابلیت های بسیار بیشتری است که می تواند vlog شما را برجسته تر و جذاب تر کند. شاید در ابتدا تصور کنید این نرم افزار ویرایش ویدئو را کمی پیچیده می کند اما اصلاً این طور نیست. اتفاقاً استفاده از این اپلیکیشن بسیار آسان است، به شرطی که آن را به خوبی درک کرده و کار با آن را تمرین کنید.

ویژگی های اصلی این نرم افزار:

 • نمایش پیش نمایش زنده و حرکات انیمیشنی
 • قابلیت میکس صدا
 • قابلیت ایجاد حداکثر 32 اسلات برای جلوه های صوتی و تصویری
 • کنترل سرعت فیلم
 • ایجاد لایه های قابل تنظیم در کلیپ
 • انتقال و تنظیمات کامل برای فریم های ویدئو

اپلیکیشن کامپیوتری ویرایش ولاگ

نرم افزار HitFilm Express

اگر به دنبال یک نرم افزار مناسب و رایگان برای ویرایش ویدئو هستید، اپلیکیشن HitFilm Express برایتان بسیار کاربردی می باشد. نرم افزار FXHome HitFilm Express یکی از برنامه های کاملا رایگان جهت ویرایش انواع vlog است که تمامی ابزارهای آن رایگان می باشد. نرم افزار فوق همواره جزو انتخاب های اصلی بسیاری از فیلمبرداران حرفه ای است که جلوه های ویرایشی و بصری را برای برجسته کردن ولاگ هایشان می طلبند. اگر بخواهیم منطقی بگوییم، برنامه HitFilm Express برای افراد مبتدی مناسب نیست. چرا که این برنامه دارای ویژگی های پیچیده حرفه ای بسیاری است که احتمالاً کاربران مبتدی در هنگام مشاهده شان گیج خواهند شد. از آنجایی که این یک برنامه ویرایش فیلم، یک ابزار حرفه ای است، نیاز به کارت گرافیک قدرتمندی هم دارد. از این رو این برنامه برای سیستم عامل هایی که دارای گرافیک یکپارچه هستند ممکن است با مشکلاتی همراه شود. با توجه به این موضوع، برای استفاده از این این نرم افزار ویرایش vlog شاید لازم شود تا یک کامپیوتر قدرتمند در اختیار داشته باشید.

ویژگی های اصلی این نرم افزار:

 • ردیابی پیشرفته تصاویر در ویدئو
 • قابلیت ایجاد نورپردازی حرفه ای در تصاویر
 • وجود ابزارهای درجه بندی مختلف در نرم افزار
 • قابلیت شبیه سازی
 • قابلیت مدل سازی سه بعدی و متحرک

نرم افزار کامپیوتری ویرایش ولاگ

نرم افزار VideoPad

این برنامه نیز یکی دیگر از اپلیکیشن هایی است که به کمک آن می توانید اقدام به ساخت ولاگ های حرفه ای نمایید. این نرم افزار برای ویرایشگران مبتدی و پیشرفته مناسب بوده و دارای قابلیت هایی است که همه افراد برای ویرایش vlog هایشان به آن نیاز دارند. البته ناگفته نماند که VideoPad فاقد برخی از ویژگی هایی است که در نرم افزارهای رایگان دیگر وجود دارد. با این حال، نرم افزار VideoPad می تواند آهنگ های مدنظر شما را به vlog هایتان اضافه کرده و به شما امکان ایجاد ولاگ های پیچیده و پرافکت را می دهد. ویژگی عالی دیگری که این نرم افزار ارائه می دهد، امکان وارد کردن و ویرایش فیلم های 4K است.

ویژگی های اصلی این نرم افزار:

 • بارگذاری مستقیم ولاگ های تهیه شده در فیسبوک و یوتیوب
 • ابزار ویرایش فیلم سه بعدی
 • ویرایش ویدئوهای 4K
 • پشتیبانی از الگوهای بصری و جلوه های تصویری ویژه
 • قابلیت بهینه سازی فیلم ها
 • بهره مندی از ابزارهای صوتی متنوع

از دیگر نرم افزارهایی که در این زمینه به کاربران کمک می کنند می توان به نرم افزار iMovie، نرم افزار VSDC Video Editor، نرم افزار Splice App و نرم افزار Quick اشاره کرد. شایان ذکر است علاوه بر این نرم افزارها، ده ها اپلیکیشن دیگر نیز برای پلت فرم های مختلف وجود دارد. شما می توانید لیست کاملی از این نرم افزارها را در استورهایی مثل اپ استور، گوگل پلی استور و مایکروسافت استور در اختیار داشته و مشاهده کنید.

سوالات متداول

ولاگ دقیقا چیه؟

Vlog ترکیبی از دو عبارت Video (ویدیو) و Blog (بلاگ) است و به محتوای ویدیویی گفته می‌شود. آموزش‌ها، معرفی‌ها، بررسی‌ها و … که همگی در یوتیوب و اینستاگرام آن هارا تماشا می‌کنید نوعی ولاگ به شمار می‌روند.

ولاگر به چه کسی گفته می‌شود؟

به کسی که به تولید محتوا در قالب ویدیو مشغول است ولاگر گفته می‌شود و به کار آن (شغل) به اصطلاح ولاگری گفته می‌شود.

تفاوت بلاگ با ولاگ چیه؟

همانطور که می‌دانیم بلاگ و بلاگری به محتوایی گفته می‌شود که برپایه متن و تصویر است ولی در ولاگری بیشتر محتوای ویدیویی است که موضوع آن می‌تواند بررسی یک محصول، شخص، برند و … باشد.

ویژگی های یک ولاگر حرفه ای چیست؟
 • یک ولاگر هیچوقت تقلید نمی کند
 • یک ولاگر نسبت به تیپ و ظاهر خود بی اهمیت نیست
 • یک ولاگر موضوعات خاص را آموزش می دهد
 • یک ولاگر به خوبی می داند مدت زمان ولاگ چقدر است
 • یک ولاگر تبلیغات هوشمند انجام می‌دهد
 • یک ولاگر لحن صحبت خود را نسبت به موضوعی که مطرح می کند تغییر می دهد
 • یک ولاگر از عناصر مختلف در ویدیو خود استفاده می کند
لوازم مهم برای ولاگری چیست؟
 • دوربین
 • سه پایه
 • میکروفن
 • نورپردازی
 • نرم افزار مناسب برای ادیت و ویراش

اکنون شما بگویید! در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران در رابطه با ولاگری به اشتراک بگذارید تا بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید