آموزش ولاگری
شناسه خبر: 1601
بازدید: 255

ولاگ چیست؟

کلمه ولاگ (Vlog) ترکیبی از دو عنوان ویدئو بلاگ است. این دو عنوان به محتوای بلاگی گفته می شود که مبنای آن ویدئو است. برای مثال ویدئوهای آموزشی یا علمی که در اینستاگرام، آپارات، یوتیوب و … مشاهده می کنید نوعی ولاگ به شمار می روند. امروزه از ولاگ به مقدار زیادی در شبکه های اجتماعی استفاده می شود و با استقبال کاربران از این نوع محتوا، تعداد ولاگرها روز به روز افزایش پیدا می کند.

ولاگر کیست؟

همانطور که بلاگر به تولید کننده و مدیر بلاگ گفته می شود، ولاگر (Vlogger) نیز به شخصی گفته می شود که به تهیه و تولید ولاگ مشغول است. ولاگرهای زیادی در ایران مشغول به فعالیت هستند و شغل ولاگری را می توان یکی از مشاغل مدرن به حساب آورد. شخص ولاگر می تواند یک زن یا یک مرد باشد و هیچ ویژگی های مشخصی برای وی در نظر گرفته نمی شود. به طوری که کودکان، نوجوانان و حتی پدربزرگ‌ها هم می توانند ولاگری کرده و از این طریق درآمد کسب کنند.

بلاگر کیست؟

ولاگر کیست؟

همان طور که گفتیم، ولاگر بلاگری است که محتوای تولید شده او در قالب ویدئو می باشد. حالا با این تعریف، برای خیلی ها این سوال پیش می آید که بلاگر کیست؟ بلاگر در واقع شخصی است که به تولید محتوا در زمینه های مختلف و بر پایه متن مشغول است و با ارائه اطلاعات جدید به مخاطبان سعی در جذب مخاطبان جدید و اهداف دیگر دارد. یک بلاگر صرفا در یک وبلاگ یا سایت فعالیت نمی کند و می توان گفت بلاگر می تواند در پلت فرم های مختلف فعالیت کرده و به تولید محتوای جدید بپردازد.

تفاوت بلاگ با ولاگ در چیست؟

تفاوت بلاگ با ولاگ در چیست؟

بلاگ در واقع محتوایی است که کلیت آن بر پایه متن تهیه شده و به نوعی مواد اولیه ساخت آن کلمات و جملات هستند. مثلا این مطلب یک بلاگ محسوب می شود یا هر متن و آموزش متنی که در شبکه های اجتماعی یا سایت ها مشاهده می کنید بلاگ به شمار می روند اما ولاگ محتوایی است که برای ساخت آن از ویدئو و کلیپ استفاده می ‌شود. به طوری که برای ایجاد یک ولاگ حتما باید یک ویدئو کامل و جامع داشته باشید تا عنوان ولاگ را روی آن بگذارید. امروزه در شبکه های اجتماعی، برای آموزش و تبلیغات در زمینه های مختلف بیشتر از ولاگ استفاده می کنند و می توان گفت محبوبیت و جذابیت بیشتری برای کاربران دارد.

ویژگی های اصلی یک ولاگر چیست؟

طبیعتا موفقیت در هر زمینه ای نیازمند رعایت و دانستن یک سری اصول و نکات است. ما در این بخش به بررسی ویژگی های ولاگرها پرداخته ایم. شما هم اگر علاقه مند به تهیه ولاگ و ولاگری هستید، این نکات را بخوانید و آن ها را رعایت کنید تا بازخورد بهتر و بیشتری از مخاطبان دریافت نمایید:

 • یک ولاگر هیچوقت تقلید نمی کند؛ اگر می خواهید ولاگر خوب و موفقی شوید سعی کنید محتوایی که به مخاطب عرضه می کنید اختصاصی خودتان بوده و از جایی کپی نشده باشد.
 • یک ولاگر نسبت به تیپ و ظاهر خود بی اهمیت نیست؛ پس برای جذب حداکثر مخاطبان، به آن ها احترام گذاشته و با شکل و شمایل جذاب و متناسب با ویدئو برای آن ها صحبت کنید.
 • یک ولاگر موضوعات خاص را آموزش می دهد؛ علاوه بر این که محتوای ولاگ شما نباید کپی باشد، این محتوا حتی نباید تکراری و کلیشه باشد. پس به دنبال موضوعات جذابی بگردید که قبلا کسی به آن ها نپرداخته است.
 • یک ولاگر به خوبی می داند مدت زمان ولاگ چقدر است؛ برخی ها فکر می کنند هرچقدر یک ولاگ طولانی تر باشد جذاب تر و پربیننده تر می شود در صورتی که اصلا این طور نبوده و اگر می خواهید در زمینه ولاگری موفق باشید، حتما به این نکته توجه کنید که تایم ولاگ شما از یک حد مشخصی فراتر نشود.
 • یک ولاگر تبلیغات هوشمند انجام می شود؛ پس اگر می خواهید بازدهی تبلیغات و دستمزد اسپانسر به شما بیشتر باشد، تبلیغات را به شکل هوشمندانه و خلاقانه انجام دهید تا مخاطب احساس نکند یک ویدئو تبلیغاتی را مشاهده می کند.
 • یک ولاگر لحن صحبت خود را نسبت به موضوعی که مطرح می کند تغییر می دهد؛ پس استفاده از الفاظ فان یا خیلی رسمی بیش از اندازه می تواند جذابیت ویدئو شما را خراب کند.
 • یک ولاگر از عناصر مختلف در ویدئو خود استفاده می کند؛ هیچ کسی دوست ندارد چهره یک شخص را برای چندین دقیقه مداوم تماشا کند پس سعی کنید در ولاگی که تهیه می کنید از بخش های مختلف تصویر برداری کنید تا ولاگ شما خسته کننده نشود.

ولاگری از طریق آپارات

همه ما می دانیم که آپارات در حال حاضر پر بازدید ترین سایت ویدئویی ایرانی است که بخش زیادی از محبوبیت و بازدیدکنندگان خود را مدیون مسدود بودن یوتیوب در ایران است. مدیران آپارات با غنیمت شمردن این فرصت سعی کرده اند امکانات زیادی را در این مدت زمان به آپارات اضافه کنند تا این شبکه اجتماعی نیز همانند یوتیوب میزبان خوب و کاملی برای کاربران باشد.

یکی از حرکات مثبتی که آپارات برای افزایش میزان رضایت کاربران خود به تازگی آغاز کرده است، تولید محتوا به صورت تخصصی و حرفه ای است. به شکلی که سیستم جدید آپارات به کاربران این اجازه را می دهد تا با تولید محتوای یونیک و اختصاصی، بخشی از درآمد تبلیغات را دریافت کنند. در گذشته قابلیت کسب درآمد از آپارات وجود داشت اما مدیران این سایت به تازگی استراتژی های جدیدی را برگزیدند که به کمک آن می توان خیلی ساده تر و سریع تر به درآمد از طریق آپارات رسید.

درآمد ولاگری از طریق آپارات

این استراتژی به شکلی است که ابتدا باید خود را به عنوان یک تولید کننده محتوا معرفی کنید. سپس مدیران آپارات با تایید حساب کاربری تان، شما را به عنوان تهیه کننده محتوای یونیک در نظر گرفته و بخشی از درآمد حاصل از نمایش تبلیغات را به شما اختصاص می دهند. اغلب کسانی که با استفاده از این روش سعی در کسب درآمد داشتند، اذعان کرده‌اند که مبلغ چشمگیری را دریافت نکرده و نمی توان به عنوان شغل اول روی آن حساب کنند. ولاگرها و کسانی که به تولید و تدوین کلیپ های اختصاصی مشغول هستند این نکته را خوب می دانند که جذب حداکثری بازدیدکنندگان باید هدف اصلی آن‌ها باشد و به همین دلیل می توان آپارات را یک سایت خوب و مفید برای ولاگرها دانست.

چرا که درست است درآمد کمی را نصیب آن‌ها می کند اما در عوض بازدیدکنندگان زیادی را با خدمات و محصولات شما آشنا می کند که خود این موضوع در طولانی مدت درآمد های چندین برابری را برای تان به همراه خواهد داشت. بنابراین اگر قصد دارید در بلند مدت ولاگر موفقی بوده و از این طریق درآمد خوبی را کسب کنید، آپارات یک بستر عالی برای شماست و اگر دوست دارید درآمد لحظه ای داشته باشید، یوتیوب و سایر سایت‌ها کارایی بیشتری برایتان خواهند داشت.

ولاگری از طریق اینستاگرام

ولاگری در اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان یکی از بزرگ ترین و محبوب ترین شبکه های اجتماعی در دنیا میزبان میلیاردها کاربری است که از این شبکه اجتماعی برای نشان دادن روزمرگی‌ها و تصاویر خود استفاده می کنند. این شبکه اجتماعی مبتنی بر مدیا است. بدین معنی که اغلب محتوای منتشر شده در اینستاگرام ویدئو یا عکس بوده و همین موضوع باعث محبوبیت آن شده است. همان طور که می دانید، انسان‌ها با چشم خود می بینند و بر اساس آنچه می بینند تصمیم گیری می کنند. پس اگر محتوایی که قرار است به آن‌ها ارائه دهیم به صورت تصویری باشد، تاثیرگذاری و محبوبیت آن به مراتب بالاتر از محتوایی است که به شکل متن ارائه می شود. از این رو نقش و اهمیت اینستاگرام در دیجیتال مارکتینگ یا بهتر است بگوییم بازاریابی از طریق شبکه اینترنت، به نقشی مهم و تاثیرگذار تبدیل شده است.

به طوری که در حال حاضر شرکت‌ها و برند های زیادی با آموزش نیروهای متخصص سعی می کنند بخش بیشتری از بازار مخاطبان اینستاگرام را در دست بگیرند. در این بین، بی شک گروه‌هایی که دست به اقدامات تازه و نوین بزنند و خلاقیت را در انجام کارهایشان دخیل کنند موفق خواهند بود. افرادی که دارای چنین ویژگی‌هایی هستند علاوه بر آموزش‌هایی که دیده‌اند دارای روحیات خاص و جذابیت بالایی هستند که به آن‌ها کمک می کند افراد بیشتری را به طور ناخودآگاه به سمت و سوی خود جذب کنند. این افراد انجام دهنده شیوه های تبلیغات نوینی هستند که کمپین های تبلیغاتی آن‌ها را بر عهده می گیرند. یکی از این شیوه های تبلیغاتی مدرن که امروزه تاثیر بسیار رایج و پربازده می باشد تبلیغات از طریق ولاگری در اینستاگرام است.

تبلیغات در ولاگ از طریق اینستاگرام

تبلیغات در ولاگ از طریق اینستاگرام انواع مختلفی دارد.

در روش اول، کمپین های تبلیغاتی با تهیه ویدیوهایی که به طور مستقیم مضمون تبلیغاتی دارند سعی در نمایش محصول یا خدمات یک برند خاص به کاربران اینستاگرام می کنند. در این روش، کاربر با باز کردن ویدئو به طور مستقیم به محتوای تبلیغاتی دسترسی پیدا می کند و از این رو خیلی‌ها علاقه چندانی به ویدئو های تبلیغاتی ندارند.

در روش دیگر، تبلیغات در ویدئو به صورت مستقیم انجام نمی شود؛ بلکه محتوا و مضمون ویدئو موضوعات جذابی هستند که کاربران را ترغیب به نگاه کردن می کنند و در بین کلیپ یا انتهای آن، بازیگران موجود به طور خلاقانه ای یک محصول یا خدمات خاصی را از یک شرکت خاص معرفی می کنند. این روش نسبت به روش اول بازدهی بسیار بهتری برای کسب و کارها دارد. چرا که مخاطبان به این نوع ویدئوها علاقه بیشتری نشان داده و با اشتیاق بیشتری آن را نگاه می کنند. همچنین تبلیغات در این روش باعث به یاد سپردن آن به صورت ناخودآگاه توسط کاربر می شود که همین موضوع در طولانی مدت باعث برندینگ (برند سازی) در میان مشتریان می شود. اکثر ولاگرهایی که مخاطبان زیادی را جذب خود کرده‌اند، از این طریق تبلیغات می کنند.

وضعیت ولاگری در ایران

برای خیلی از دوستانی که در حال مطالعه این مطلب هستند این سوال مطرح می شود که آیا ولاگری، یا اگر بخواهیم جامع تر بگیم بلاگری در ایران چه وضعیتی دارد و اگر بر حسب علاقه وارد این کار شویم، آیا می توان روی درآمد و موفقیت در آن حساب باز کرد یا مثل خیلی از کارهای اینترنتی دیگری که در ایران محدودیت داشته و نتیجه ای ندارد، ولاگری و بلاگری نیز بدون سود و درآمد است؟

و اما جواب …

در جواب خدمت این عزیزان باید عرض کنیم که شغل و حرفه ولاگری جزو مشاغلی است که به تازگی در سراسر دنیا رایج شده و در طول سالیان گذشته افراد زیادی به انجام آن روی آورده‌اند. به همین دلیل نمی توان با قطعیت و به صورت 100% گفت که آیا ولاگری در ایران هم می تواند بازدهی مالی برای شما داشته باشد یا خیر؟ اگر بخواهیم صادقانه با شما صحبت کنیم، ذکر این نکته که کشور ایران در حال حاضر در زمینه فضای مجازی دارای محدودیت های بسیاری است خالی از لطف نیست. این موضوع بدان معنی است افرادی که قصد دارند از طریق فضای مجازی در ایران به کسب درآمد بپردازند با مشکلات زیادی روبرو هستند. ولاگری نیز دارای این مشکلات (حتی بیشتر) است و اگر می خواهید ولاگر موفق و پرسودی باشید حتما باید موانع و سختی های ایران راه را رد کنید. از جمله موانع ولاگری در ایران می توان به مسدود بودن سایت های ویدئویی بین‌المللی مثل یوتیوب، عدم شناخت و آگاهی صحیح مردم از آموزش های ویدئویی، هزینه بالای اینترنت و کاهش علاقه مردم به مشاهده ویدئو های نسبتا حجیم، عدم وجود قوانین کپی رایت و وجود چندین نسخه از یک محتوا و قوانین بعضا سخت گیرانه ای اشاره کرد که راه را برای علاقه مندان به ولاگری سخت می کند. اما اگر در هر شغل و زمینه ای که هدف گذاری کرده‌اید با انگیزه و خلاقیت عمل کنید می توانید این سختی‌ها را با شیرینی و بدون کوچکترین مسئله ای برطرف کنید.

ولاگری از طریق یوتیوب

یوتیوب بزرگ ترین شبکه ویدئویی در دنیا است که میلیون‌ها نفر در آن به صورت روزانه فعالیت می کنند. این سایت بزرگ جهانی در کشور ایران مسدود بوده و در صورتی که قصد فعالیت در یوتیوب را داشته باشید، بخش زیادی از مخاطبان ولاگ های شما نمی توانند به سادگی به این ویدئوها دسترسی داشته باشند. یوتیوبر های زیادی در سال های گذشته بوده‌اند که با تهیه و تولید ولاگ های آموزشی جذاب و خاص، به درآمدهای هنگفتی رسیده‌اند و اگر شما هم دوست دارید جزو این افراد باشید، باید در نظر بگیرید محتوایی که تولید می کنید به اندازه کافی جذاب و کاربر پسند باشد تا افراد مختلف را همراه کند. یوتیوب مزایای زیادی برای قرار دادن ولاگ دارد.

همچنین بخوانید: آموزش یوتیوب

مهم ترین مزیت آن، سئو و قدرت ویدئوهای آن در گوگل است که به شما این امکان را می دهد مخاطبان زیادی را از طریق موتور جست و جوی گوگل وارد صفحه ویدئو خود کنید. مزیت دیگر، امکانات زیادی است که برای آپلود ویدئو در اختیار شما قرار می گیرد و دلیل آخر که برای بسیاری از افراد مهم ترین دلیل است، اهمیت قانون کپی رایت است که در یوتیوب به آن توجه می شود. به شکلی که اگر ویدئوی شما در یوتیوب بارگزاری شود، هیچ شخص دیگری نمی تواند آن را کپی کند و در واقع شما به عنوان تولید کننده محتواهای ویدئویی می توانید مخاطبان زیادی را جذب صفحه و کانال خود کنید.

اغلب کاربران ایرانی که در یوتیوب فعالیت می کنند، دانشجویان و افراد تحصیل کرده ای هستند که می توانند نتایج تبلیغاتی خوبی را برای شما به ارمغان بیاورند. همچنین سیستم کسب درآمدی دقیق و مطمئن یوتیوب این امکان را به شما می دهد کسب درآمد به دلار را به سادگی تجربه کنید.

لوازم ولاگری

لوازم ولاگری

به هر منظوری که می خواهید ویدیو آموزشی بسازید، پروسه فیلم برداری از مهمترین قسمت های تولید است. همانطور که می‌دانید لازمه ساخت یک ویدیو با کیفیت و یک محتوای تاثیرگذار استفاده از تجهیزات مناسب است.

در این قسمت از مقاله، لوازم و موارد مهمی که در هنگام ضبط ویدیو برای ولاگری ممکن است لازم بشود را یاد می‌گیرید.

دوربین

دوربین مخصوص ولاگری

برای ساختن ویدیو باید از یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال مانند دوربین فیلم برداری یا موبایل استفاده کرد. توصیه می شود که از دوربین های HD با قابلیت ضبط تصویر با فرمت HD استفاده شود. فرمت های HD با دو سایز HD 720 با اندازه 1280×720 و HD 1080 با اندازه 1920×1080 توصیه می شوند.

خرید آنلاین دوربین های مناسب ولاگری از دیجی‌کالا

سه پایه

سه پایه مخصوص ولاگری

یک اشتباه باورنکردنی در پروسه تولید یک ویدیو عدم استفاده از سه پایه است. نتیجه کار بدون استفاده از سه پایه می تواند همراه با لرزش و بدون کیفیت و فوکوس مناسب باشد. این مورد در هنگامی که از موبایل برای ضبط استفاده می شود از تاثیر بالایی برخوردار است. در صورتی که در پروسه ضبط نیاز به پن کردن یعنی حرکت افقی (از چپ به راست و بالعکس) دارید لازم است در هنگام خرید سه پایه به امکان شناور بودن سر سه پایه که “پن هد” نامیده می شود توجه کنید. در کل خرید سه پایه دوربین کار بسیار راحتی است.

خرید آنلاین سه پایه دوربین از دیجی‌کالا

میکروفن

میکروفن برای ولاگری

یکی از ابزارهای بسیار کوچک که گاها خیلی مورد اهمیت قرار نمی گیرد میکروفن است. عدم دقت در برداشت یک صدای با کیفیت می تواند تمام تلاش شما را برای ساخت یک ویدیوی مناسب به هدر دهد. ضبط صدا در توسط میکروفن روی دوربین های موبایلی برداشت شود ولی توصیه می شود از یک میکروفن یقه ای یا میکروفن بی سیم یقه ای استفاده شود. این نوع میکروفن ها می توانند صداهایی واضح تر برداشت کنند.

خرید اینترنتی میکروفن باکیفیت برای ولاگری از دیجی‌کالا

نورپردازی

نورپردازی در عکاسی

نور کافی برای ضبط در محیط داخل اتاق بسیار ضروری است. استفاده از چراغ مطالعه های رومیزی برای نماهای نزدیک یا لامپ های مهتابی سقفی معروف به قاب مهتابی سقفی بسیار توصیه می شود. گرچه می توان از آکتاباکس (Octabox) یا سافت باکس (Softbox) با لامپ های کم مصرف هم استفاده کرد.

خرید تجهیزات نورپردازی از دیجی‌کالا

نرم افزار

برای ویرایش ویدیوهای آموزشی افکت های خاص یا ویرایش های پیچیده ای نیاز نیست و در نتیجه بیشتر نرم افزارهای تدوین ویدیو برای کار شما مناسب است. نرم افزارهایی مانند Camtasia برای این کار بسیار توصیه شده است. گرچه نرم افزارهای تدوین Adobe Premiere و Canopus و Edius وPinnacle در ایران پرطرفدار هستند.

اکنون شما بگویید! در بخش نظرات، تجربیات خود را با ما و سایر کاربران در رابطه با ولاگری به اشتراک بگذارید تا بتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

سوالات متدوال

ولاگ دقیقا چیه؟

کلمه ولاگ (Vlog) ترکیبی از دو عنوان ویدئو بلاگ است. این دو عنوان به محتوای بلاگی گفته می شود که مبنای آن ویدئو است. برای مثال ویدئوهای آموزشی یا علمی که در اینستاگرام، آپارات، یوتیوب و … مشاهده می کنید نوعی ولاگ به شمار می روند.

ولاگر به چه کسی گفته می‌شود؟

ولاگر (Vlogger) به شخصی گفته می شود که به تهیه و تولید ولاگ مشغول است. ولاگرهای زیادی در ایران مشغول به فعالیت هستند و شغل ولاگری را می توان یکی از مشاغل مدرن به حساب آورد. شخص ولاگر می تواند یک زن یا یک مرد باشد و هیچ ویژگی های مشخصی برای وی در نظر گرفته نمی شود. به طوری که کودکان، نوجوانان و حتی پدربزرگ‌ها هم می توانند ولاگری کرده و از این طریق درآمد کسب کنند.

تفاوت بلاگ با ولاگ چیه؟

بلاگ در واقع محتوایی است که کلیت آن بر پایه متن تهیه شده و به نوعی مواد اولیه ساخت آن کلمات و جملات هستند. ولاگ محتوایی است که برای ساخت آن از ویدئو و کلیپ استفاده می ‌شود. به طوری که برای ایجاد یک ولاگ حتما باید یک ویدئو کامل و جامع داشته باشید تا عنوان ولاگ را روی آن بگذارید.

ویژگی های یک ولاگر حرفه ای چیست؟

1. یک ولاگر هیچوقت تقلید نمی کند
2. یک ولاگر نسبت به تیپ و ظاهر خود بی اهمیت نیست
3. یک ولاگر موضوعات خاص را آموزش می دهد
4. یک ولاگر به خوبی می داند مدت زمان ولاگ چقدر است
5. یک ولاگر تبلیغات هوشمند انجام می شود
6. یک ولاگر لحن صحبت خود را نسبت به موضوعی که مطرح می کند تغییر می دهد
7. یک ولاگر از عناصر مختلف در ویدئو خود استفاده می کند

لوازم مهم برای ولاگری چیست؟

1. دوربین
2. سه پایه
3. میکروفن
4. نورپردازی
5. نرم افزار مناسب ادیت

دسته بندی

نویسنده

سینا ریگی
موسس و نویسنده همیارسوشال هستم - تا حالا سایت های زیادی باز کردم؛ ولی هیچ‌کدوم نتونسته مثله همیارسوشال برام جذاب، جالب و کاربردی باشه!
 1. خیلی جامع و کامل در مورد ولاگری توضیح دادید
  ممنونم از سایت خوبتون همیشه موفق باشید

  1. سلام احسان جان وقتت بخیر
   ببین هر موضوعی رو که بهش علاقه داری رو بری موفق میشی
   از ولاگر های بزرگ ایرانی که میشه به مهدی شجاری که علاقه زیادی به تکنولوژی و موبایل داره، موبونیوز رو تاسیس کرده و موفق ترین ولاگر در این زمینه شده
   یا مثلا آقای شرافت که مجموعه بزرگ شرافیت رو تاسیس کرده و به کارش علاقه داشته
   در حالت کلی میتونم بهت بگم در زمینه ولاگری در اینستاگرام سراغ اون چیزی برو که بهش علاقه داری و شروع کن
   اول کار شاید یکم برات سخت باشه ساخت ویدیو و کاور ویدیو و … کافیه دو سه بار ویدیو هاتو بسازی و به اشتراک بگذاری همه این موارد برطرف میشه
   موفق و پیروز باشی

  1. سلام و درود،
   مقاله بزودی بروزرسانی میشه و حتما ویدیو هم میزاریم و از طریق ایمیل بهتون اطلاع داده میشه
   موفق باشید

  1. سلام آقا مهدی
   ممنون از دیدگاه تون شما میتونید با دوربین همون گوشی تون به یک ولاگر تبدیل بشید!
   اول کار لازم نیست زیاد هزینه کنید به مرور زمان که کارتون راه افتاد به فکر خرید تجهیزات باشید
   موفق باشید🌹

  1. سلام و درود،
   اصلا اینطوری فکر نکنید! خیلی از ولاگر های ایرانی رو میشناسم که درآمد های بسیار زیادی دارن
   از جمله میشه به مهدی شجاری موسس موبونیوز اشاره کرد که موفق ترین ولاگر ایران هستند