اگرچه بسیاری از مشاغل از بین خواهند رفت، اما مشاغل جدید ایجاد خواهند شد.

دنیای اقتصاد: عواملی مانند هوش مصنوعی 83 میلیون شغل را در پنج سال آینده از بین می برد

مجمع جهانی اقتصاد در گزارش جدید خود اعلام کرد که تا پنج سال آینده تحت تأثیر عوامل مهمی مانند هوش مصنوعی، حدود 83 میلیون شغل از بین می رود و حدود 69 میلیون شغل جدید جایگزین آنها می شود. بنابراین در این بین 14 میلیون شغل به طور کامل ناپدید می شود.

به گزارش CNN، مجمع جهانی اقتصاد می گوید تقریبا یک چهارم مشاغل جهان در پنج سال آینده تغییر خواهد کرد. این سازمان در گزارشی با عنوان “آینده مشاغل” پیش بینی کرد که تا سال 2027، 14 میلیون شغل از صحنه ناپدید می شود. 83 میلیون شغل فقط ناپدید می شود 69 میلیون شغل جدید جای آنها را می گیرد.

مجمع جهانی اقتصاد می گوید که یافته های این گزارش اساساً بر اساس نظرسنجی از 803 شرکت با مجموع 11.3 میلیون کارمند در 45 کشور مختلف است. این سازمان چنین فکر می کند هوش مصنوعی این یکی از دلایل اصلی دامن زدن به این تغییرات گسترده، همراه با مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی خواهد بود.

چه مشاغلی در سال های آینده تقاضای بیشتری خواهند داشت؟

در سال‌های آینده، شرکت‌ها به کارکنان جدید نیاز خواهند داشت تا به آنها در پیاده‌سازی و مدیریت سیستم‌های هوش مصنوعی کمک کنند. مجمع جهانی اقتصاد معتقد است که اشتغال در تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشینی و امنیت سایبری تا سال 2027 افزایش خواهد یافت. 30 درصد افزایش همراه.

با این حال، هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل را در معرض خطر قرار می دهد. این گروه پیش بینی می کند که در عرض پنج سال تعداد افرادی که در زمینه های مرتبط کار می کنند ثبت اطلاعات، بایگانی و کارهای اداری 26 میلیون نفر کمتر خواهد شد. علاوه بر این، افرادی که مسئول وارد کردن اطلاعات به سیستم ها هستند یا به عنوان منشی کار می کنند، احتمالاً از گسترش ابزارهای هوش مصنوعی آسیب بیشتری خواهند دید.

شرکت‌ها تخمین می‌زنند که در حال حاضر حدود 34 درصد از کل کارهای اداری توسط ماشین‌ها انجام می‌شود، اما احتمالاً این تعداد تا سال 2027 به 34 درصد افزایش خواهد یافت. 42 درصد دریافت خواهید کرد. از این رو، شرکت ها در حال تعریف مجدد مهارت های مورد نیاز برای کارکنان خود هستند. بر اساس این گزارش، شرکت ها در حال حاضر توانایی استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی را بیش از برنامه نویسی کامپیوتری ارزش قائل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید