مگر اینکه ریپ ون وینکل یا هرمیت حوض شمالی باشید، مایلیم شرط ببندیم که در چند سال گذشته کلمه “Roblox” را شنیده اید. با بیش از 52 میلیون کاربر فعال روزانه، پلتفرم بازی های اجتماعی اینترنت را تحت تأثیر قرار داده است و ما را مجذوب خود کرده است. اما Roblox دقیقا چیست؟

نکته کلیدی که باید در مورد Roblox از قبل بدانید؟ بچه ها عشق آی تی. طبق یک ارائه اخیر درآمد، بیش از نیمی از کاربران Roblox زیر 13 سال سن دارند.

اما حتی اگر جزو جمعیت‌شناسی اصلی پلتفرم نیستید، باید بدانید Roblox چیست و چرا برای بچه‌ها، بزرگسالان و برندها به‌طور یکسان اهمیت زیادی دارد.

ما برای تمام سوالات مرتبط با Roblox شما پاسخ داریم، حتی سوالاتی که شما از پرسیدن آنها از نوجوان زندگی خود می ترسیدید.

دانلود گزارش کامل ترندهای اجتماعی برای به دست آوردن یک تجزیه و تحلیل عمیق از داده های مورد نیاز برای اولویت بندی و برنامه ریزی استراتژی اجتماعی خود در سال 2022.

Roblox چیست؟

Roblox برنامه ای است که به کاربران امکان می دهد بازی های متنوعی را انجام دهند، بازی بسازند و با دیگران به صورت آنلاین چت کنند. این بازی، رسانه های اجتماعی و تجارت اجتماعی را ترکیب می کند. تجربه‌های Roblox که خود را «جهان مجازی نهایی» می‌دانند، مکان‌هایی هستند که کاربران می‌توانند در آن معاشرت کنند، فضاهای خود را بسازند و حتی پول مجازی کسب کنند و خرج کنند.

بازی‌های روی Roblox رسماً «تجارب» نامیده می‌شوند که در ژانرهای مختلفی قرار می‌گیرند. کاربران می‌توانند در بازی‌هایی با برچسب‌های نقش‌آفرینی، ماجراجویی، مبارزه، obby (کورس‌های مانع)، سرمایه‌دار سرمایه‌دار، شبیه‌ساز و غیره شرکت کنند.

بسیاری از محبوب ترین بازی های این برنامه، از جمله Adopt Me! و Brookhaven RP در رده نقش آفرینی قرار می گیرند. این‌ها بازی‌های کمتر و پاتوق‌های مجازی بیشتر هستند. هزاره ها، آنها را مانند نسخه کلاب پنگوئن ژنرال Z در نظر بگیرید. دسته های دیگر بیشتر بر چابکی، استراتژی یا مهارت تمرکز دارند.

اگرچه خود این پلتفرم رایگان است، اما کاربران می توانند در هر تجربه خرید انجام دهند. بخشی از فروش (حدود 28 سنت به ازای هر دلار خرج شده) به سازنده بازی باز می گردد. این بدان معناست که برندها و سازندگان در هر سنی می توانند در صورت محبوب شدن بازی هایی که می سازند درآمد کسب کنند. این واقعاً محتوای تولید شده توسط کاربر را به سطح جدیدی می برد.

نیاز به مدرک؟ Jailbreak، یکی از محبوب‌ترین بازی‌های این پلتفرم، توسط نوجوانی به نام Alex Balfanz ساخته شد که هزینه تحصیل خود را به طور کامل با درآمد Roblox خود پرداخت کرد. الکس هیکس، توسعه‌دهنده بازی‌های سریالی، سالانه بیش از ۱ میلیون دلار برای ساخت بازی‌های این پلتفرم درآمد کسب می‌کرد، همه اینها قبل از تولد ۲۵ سالگی‌اش.

هنوز مطمئن نیستید که Roblox واقعاً چه کاری انجام می دهد؟ اگر کودکی ندارید که شما را راهنمایی کند، توصیه می کنیم خودتان آن را امتحان کنید. برای شروع، ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنید و سپس برنامه را در تلفن یا رایانه خود دانلود کنید. هنگامی که وارد شوید، به میلیون ها بازی تولید شده توسط کاربر دسترسی خواهید داشت.

اگر می خواهید بازی های خود را بسازید، باید دانلود کنید استودیو Roblox“موتور خلاق همهجانبه” که به کاربران اجازه می دهد بازی های خود را بسازند.

هنوز سوالی دارید؟ ما می دانیم، چیزهای زیادی برای یادگیری است!

Roblox چه زمانی ساخته شد؟

Roblox به طور رسمی در سپتامبر 2006 راه اندازی شد. ممکن است برای بسیاری تعجب آور باشد که Roblox از اسنپ چت، دیسکورد و حتی اینستاگرام قدیمی تر است! این به این دلیل است که این پلتفرم برای به دست آوردن بخار بسیار بیشتر طول کشید.

در حالی که دیوید بازوکی و اریک کاسل، بنیانگذاران Roblox، بیش از 15 سال پیش رسماً این پلتفرم را معرفی کردند، تا حدود یک دهه بعد شروع به جلب توجه نکرد. تعداد کاربران 40 درصد افزایش یافته است.

چند نفر Roblox بازی می کنند؟

این شرکت گزارش می دهد که روزانه بیش از 52 میلیون نفر Roblox را به صورت آنلاین بازی می کنند که نسبت به سال گذشته 21 درصد افزایش داشته است.

چه کسی از Roblox استفاده می کند؟

از لحاظ تاریخی، Roblox بیشتر به نوجوانان و پیش از نوجوانان رسیدگی می‌کرد و بزرگ‌ترین و درگیرترین جمعیت آن، مردان 9 تا 12 ساله بودند.

با این حال، این شرکت اخیرا گزارش داد که کاربرانش در حال پیر شدن هستند. Roblox در نامه‌ای به سهامداران گزارش داد که سریع‌ترین رشد جمعیتی آن را افراد 17 تا 24 ساله تشکیل می‌دهند.

DAU بر اساس منطقه و نمودار سن

منبع: Roblox

Roblox در سراسر جهان محبوب است. در حالی که بازیکنان ایالات متحده و کانادا از نظر تاریخی بیشترین سهم از پایگاه کاربران آن را تشکیل می دادند، تعداد بازیکنان اروپایی در سال گذشته بر بازیکنان ایالات متحده و کانادا سایه انداخت. امروزه تقریباً به اندازه تعداد کاربران ایالات متحده و کانادا در آسیا در آسیا وجود دارد.

آیا Roblox رایگان است؟

بله، Roblox برای دانلود رایگان است و اکثر بازی های روی پلت فرم رایگان هستند. با این حال، کاربران می توانند برای خرید ارتقاء، تقویت، لباس، لوازم جانبی، پوسته ها و موارد دیگر، در بازی ها خرید کنند.

خریدهای درون بازی با ارز مجازی این پلتفرم یعنی Robux انجام می شود. اینها را می توان با پول واقعی خریداری کرد، برنده شد یا در طول بازی به دست آورد. کاربران همچنین می توانند در برخی از بازی ها اقلامی را به کاربران دیگر مبادله کرده و بفروشند.

خالق Roblox کیست؟

Roblox توسط دیوید بازوکی و اریک کاسل، دو مهندس که کار بر روی نمونه اولیه پلتفرم را در سال 2004 آغاز کردند، ایجاد شد. کسل تا زمانی که در سال 2013 بر اثر سرطان درگذشت، به عنوان مدیر و معاون مهندسی خدمت کرد. بازوکی اکنون مدیرعامل است.

محبوب ترین بازی در Roblox چیست؟

با بیش از 40 میلیون بازی و تعداد زیاد، چگونه می دانید که کدام تجربه های Roblox ارزش وقت شما را دارند؟ شروع با محبوب ترین بازی های Roblox می تواند به شما کمک کند تا احساس کنید میلیون ها کاربر چگونه با برنامه تعامل دارند.

در حال حاضر محبوب ترین بازی Roblox Adopt Me است! با بیش از 29.4 میلیارد بازدید و 24.7 میلیون مورد علاقه. بازی نقش‌آفرینی به کاربران اجازه می‌دهد تا حیوانات خانگی و حیوانات را بپذیرند و بزرگ کنند، خانه‌های مجازی خود را تزئین کنند و با دوستان خود تعامل داشته باشند.

از دیگر بازی های محبوب Roblox می توان به Brookhaven RP با 21.4 میلیارد بازدید و 14.6 میلیون مورد علاقه اشاره کرد. برج جهنم با 18.7 میلیارد بازدید و 10.1 میلیون مورد علاقه؛ و Blox Fruits با 7.1 میلیارد بازدید و 4.3 میلیون مورد علاقه.

فیگور کارتونی من را بپذیرید ماه غرور مبارک

منبع: Roblox

آیا Roblox یک شبکه اجتماعی است؟

بله، Roblox یک شبکه بازی اجتماعی در متاورس است که به کاربران اجازه می‌دهد با افراد غریبه در جامعه جهانی و همچنین افرادی که در زندگی واقعی می‌شناسند ارتباط برقرار کنند.

به گفته این شرکت، کاربران Roblox روزانه تقریبا 2.5 میلیارد پیام چت ارسال می کنند. این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد درخواست‌های دوستی ارسال کنند، پیام‌های خود را مبادله کنند و با سایر کاربران در بازی‌ها تجارت کنند.

سال گذشته، Roblox گپ صوتی فضایی را راه‌اندازی کرد که به کاربران اجازه می‌دهد با بازیکنان دیگری که در نزدیکی آنها هستند صحبت کنند. کاربران تایید شده سنی که 13 سال یا بیشتر دارند می توانند در عملکرد چت صوتی شرکت کنند.

علاوه بر برقراری ارتباط با دیگران، کاربران می توانند از قدرت رای دادن در پلتفرم استفاده کنند. بازی‌ها را می‌توان مثبت، منفی، دنبال‌کردن یا برگزیدگی داد، که به کیفیت و محبوبیت آن‌ها به دیگر کاربران کمک می‌کند.

چگونه یک بازی Roblox بسازیم

آیا علاقه مند به طراحی بازی ویدیویی خود هستید و به طور بالقوه معروف به Roblox هستید؟ برای انجام این کار، ابتدا باید Roblox Studio را بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید.

در مرحله بعد، باید اصول اولیه زبان برنامه نویسی Roblox را یاد بگیرید. این برنامه از یک زبان برنامه نویسی به نام Lua استفاده می کند که یادگیری آن نسبتاً آسان است و آن را راهی عالی برای برنامه نویسان جوان برای درک اصول اولیه توسعه بازی های ویدیویی می کند.

Roblox Studio قالب های مختلفی را ارائه می دهد که شروع ساخت بازی آنلاین شما را آسان می کند. الگوها را کاوش کنید، اجزای خود را اضافه کنید و همه چیز را در مورد نحوه ساخت بازی های ویدیویی بیاموزید.

مدل خانه بازی Roblox

نحوه استفاده برندها از Roblox

اگر شما یک بازاریاب باهوش هستید که به دنبال راه هایی برای رسیدن به جمعیت جوان تر هستید، ممکن است بخواهید بازی خود را در Roblox توسعه دهید.

بازی‌های مارک‌دار روی پلتفرم این پتانسیل را دارند که ویروسی شوند و از برندها دلارهای زیادی کسب کنند. فقط آن را از گوچی بگیرید، که وقتی نسخه مجازی یکی از کیف‌هایش در این اپلیکیشن به قیمت بیش از 4000 دلار فروخته شد، موجی به راه انداخت.

برندهایی از جمله Clarks، Spotify، Chipotle، NARS، Gucci، Tommy Hilfiger، Nike، و Vans تجربیات مجازی را در Roblox ایجاد کرده‌اند و سرمایه‌گذاری ارزشمند است. Gucci’s Gucci Town نزدیک به 33 میلیون بازدید داشته است، در حالی که Chipotle’s Burrito Builder بیش از 17 میلیون بازدید داشته است.

برای الهام گرفتن از بازی های مارک Roblox، به Spotify Island نگاه کنید. این سرویس استریم کاربران را به یک شکار لاشخور مجازی می برد که در آن می توانند هنرمندان مورد علاقه خود را ملاقات کنند، با صدا بازی کنند و کالاهای ویژه را جمع آوری کنند.

نیکلند یکی دیگر از تجربه‌های برند قابل توجه است که در آن نزدیک به 20 میلیون کاربر به دنبال ماموریت‌های ورزشی و جمع‌آوری تجهیزات نایک برای آواتارهای خود هستند.

جزیره اسپاتیفای نیکلند

منبع: Roblox

آیا Roblox برای کودکان بی خطر است؟

اگر شما یک والدین هستید، ممکن است از خود بپرسید که آیا Roblox فضای امنی برای فرزند شما است یا خیر. مانند هر پلتفرم رسانه اجتماعی، این برنامه با خطر کلاهبرداری و قلدری همراه است. در واقع، منتقدان Roblox را به دلیل ناتوانی در محافظت کافی از کودکان در برنامه در برابر آزار و اذیت و سوء استفاده مورد انتقاد قرار داده اند.

Roblox مدعی است که به طور خودکار محتوای نامناسب را از چت فیلتر می کند، اما والدین باید احتیاط کنند و قبل از اینکه به فرزندان خود اجازه دهند برای یک حساب Roblox ثبت نام کنند، در مورد ایمنی آنلاین آموزش دهند.

به عنوان والدین، می توانید چت درون بازی، خرید درون برنامه ای و دسترسی به برخی بازی ها را محدود کنید. همچنین می‌توانید کمک هزینه ماهانه تعیین کنید و اعلان‌هایی را روشن کنید که هر زمان که فرزندتان در برنامه پول خرج می‌کند به شما اطلاع می‌دهد.

برای مشاهده لیستی از کنترل های والدین، وارد حساب Roblox خود شوید و به تنظیمات بروید. در بخش کنترل‌های والدین، گزینه‌ای برای افزودن پین والدین خواهید دید. وقتی پین والد فعال است، کاربران نمی توانند بدون وارد کردن پین تغییراتی در تنظیمات ایجاد کنند.

Roblox: TL;DR

زمان کوتاهی است؟ نکته اینجاست: Roblox پلتفرمی است که بیش از 40 میلیون تجربه تولید شده توسط کاربر را میزبانی می کند و به کاربران اجازه می دهد تجربیات خود را از ابتدا بسازند. در این تجربیات، کاربران می توانند بازی کنند، با دیگران معاشرت کنند و ارز مجازی به نام Robux کسب کنند و خرج کنند.

با Hootsuite در زمان مدیریت حضور خود در رسانه های اجتماعی صرفه جویی کنید. از یک داشبورد می‌توانید پست‌ها را منتشر و زمان‌بندی کنید، تبدیل‌های مرتبط را پیدا کنید، مخاطبان را درگیر کنید، نتایج را اندازه‌گیری کنید و موارد دیگر. امروز آن را رایگان امتحان کنید.

شروع کنید

بهتر انجامش بده با هوت سوئیت، مجموعه ابزار رسانه های اجتماعی همه در یک در بالای همه چیز بمانید، رشد کنید و رقبا را شکست دهید.

دیدگاهتان را بنویسید