به یاد داشته باشید که وردپرس فقط یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) است. بنابراین صرف این واقعیت که شما از وردپرس استفاده می کنید برای رتبه بندی در موتورهای جستجو کافی نیست.

خوشبختانه، وردپرس اجرای بسیاری از بهترین شیوه های سئو را بسیار آسان می کند . و خدمات سئو و ابزارهای زیادی دارد .

15 نکته مهم و الزامی برای سئو ورودپرس

ما برای شما نکاتی را به اشتراک می گذاریم که به شما کمک می کند رتبه بالاتری کسب کنید، و توضیح می دهیم که چگونه آنها را در وب سایت وردپرس خود پیاده سازی کنید.

1- تنظیمات دید موتور جستجو را بررسی کنید

یک چک باکس در وردپرس وجود دارد که اگر علامت آن علامت زده شود، عملاً حکم مرگ سئو برای وب سایت شما محسوب می شود، زیرا از ایندکس کردن صفحات توسط گوگل جلوگیری می کند. و اگر گوگل نتواند صفحات شما را ایندکس کند، نمی توانند رتبه بندی کنند.

این مورد را در تنظیمات > خواندن > قابلیت مشاهده موتور جستجو پیدا خواهید کرد

تنظیمات مشاهده موتور جستجو

2- دامنه ترجیحی را تنظیم کنید با www یا بدون www

Google به طور جداگانه به domain.com و www.domain.com نگاه می کند، بنابراین مهم است که نسخه ترجیحی برای سایت خود انتخاب کنید. می توانید این کار را در تنظیمات > عمومی انجام دهید . فقط آدرس وردپرس (URL) و آدرس سایت (URL) را روی نسخه دلخواه خود تنظیم کنید.

برای یک وب سایت جدید، واقعاً مهم نیست که کدام نسخه را انتخاب کنید. اما اگر صفحات شما در هر دو نسخه URL قابل دسترسی هستند، بهترین گزینه استفاده از نسخه ای با بیشترین بک لینک است.

3- پیوندهای دائمی را تنظیم کنید – permalinks

پیوندهای دائمی اساساً قالب URL برای پست ها و صفحات شما هستند و گزینه “نام پست” سئو دوستانه ( SEO-friendly ) است زیرا کمک می کند:

فوراً مشخص کنید که صفحه در مورد URL ها را کوتاه نگه دارید، که می تواند از کوتاه شدن آنها در نتایج جستجو جلوگیری کند.با این حال، اگر در حال حاضر از ساختار پیوند ثابت دیگری استفاده می‌کنید، تغییر آن می‌تواند منجر به شکستگی صفحات شود.

راه حل = در صورت وجود لینک های شکسته ، باید از یک افزونه وردپرس مانند Redirection برای هدایت URL های قدیمی به آدرس های جدید استفاده کنید.

4- نیاز به تایید دستی برای نظرات وبلاگ

نظرات وبلاگ هرزنامه ، بعید است باعث جریمه یا هر گونه مشکلات شدید سئو شما شوند، زیرا تقریباً همیشه آنها را دنبال نمی کنند. اما به گفته گوگل، آنها هنوز هم می توانند به چند دلیل باعث ایجاد برخی مشکلات سئو شوند .

خوشبختانه، وردپرس با ارائه گزینه ای به کاربران برای تنظیم تمام نظرات وبلاگ برای نیاز به تأیید دستی، حل این مشکل را یکبار برای همیشه آسان می کند.

می توانید این کار را در تنظیمات > بحث > نظر باید به صورت دستی تأیید شود انجام دهید :

5- یک افزونه سئوی خوب همه کاره نصب کنید

قابلیت سئوی وردپرس را گسترش دهید و بهینه سازی جنبه های سایت خود را با یک افزونه سئوی همه کاره آسان تر کنید. ما از Yoast SEO استفاده می کنیم، اما جایگزین های زیادی وجود دارد .

برای نصب آن، به پلاگین ها > افزودن جدید > جستجوی «Yoast SEO» > روی فعال کردن کلیک کنید > روی نصب کلیک کنید :

6- مطمئن شوید که یک نقشه سایت خوب برای سایت خود ایجاد کرده اید.

نقشه سایت پست ها و صفحات مهم سایت شما را فهرست می کند تا به موتورهای جستجو کمک کند آنها را کشف کنند. Yoast SEO یک نقشه سایت برای شما ایجاد می کند، اما باید مطمئن شوید که این گزینه روشن است. و نیازی به تغییرات آن ندارد و هیچ کاری نیاز نیست انجام دهید .

7- حذف زامبی پیج ها یا محتوای کم ارزش را از نمایه سازی حذف کنید

شما فقط باید به گوگل اجازه دهید صفحاتی را فهرست کند که برای جستجوگران ارزش ارائه می کنند. صفحات برچسب و آرشیوهای مبتنی بر قالب به ندرت در این دسته قرار می گیرند، بنابراین به طور کلی بهترین روش حذف آنها از نمایه سازی است.

برای انجام این کار، به SEO > ظاهر جستجو > طبقه بندی > تغییر حالت “نمایش برچسب ها در نتایج جستجو؟” بروید. و آن را خاموش نمائید.

8- برای مقاله های خود یک عنوان جذاب و قابل کلیک بنویسید .

هر صفحه و پست در وردپرس به یک عنوان نیاز دارد

اگر عنوان شما بازدیدکنندگان را ترغیب کند تا روی صفحه شما کلیک کنند و در عین حال به طور دقیق توضیح دهند که صفحه درباره چه چیزی است. به عبارت دیگر، عنوان باید قابل کلیک باشد،

9- یک URL مناسب SEO تنظیم کنید

به طور پیش فرض، وردپرس URL را روی عنوان کامل پست یا صفحه تنظیم می کند. URL های طولانی معمولا در نتایج جستجو کوتاه می شوند.

برای یک URL مناسب تر، روی «ویرایش» کلیک کنید، کلیدواژه اصلی خود را وارد کنید (یا یک تغییر نزدیک )، و فاصله ها را با خط تیره جایگزین کنید.

10- از هدرها یا تگ های هدینگ H برای ایجاد سلسله مراتب استفاده کنید

هدرها ساختار ایجاد می کنند و به بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو کمک می کنند تا سلسله مراتب محتوای شما را بهتر درک کنند.

در وردپرس، می توانید از ویرایشگر WYSIWYG برای اضافه کردن سریع و آسان هدرهای مرتبط استفاده کنید. فقط کافی است روی منوی کشویی «پاراگراف» ضربه بزنید و شش گزینه هدر را مشاهده خواهید کرد:

تگ های هدینگ برای ایجاد سلسه مراتب متنی

اگر از ویرایشگر بلاک وردپرس استفاده می کنید، اوضاع کمی متفاوت به نظر می رسد. برای افزودن یک بلوک “عنوان” به جای آن باید کلیک کنید. از آنجایی که اکثر مضامین (عنوان اصلی) وردپرس از عنوان پست به عنوان اولین هدر ( H1 ) استفاده می کنند، بهترین تمرین استفاده از H2-H6 در خود محتوا است.

11- لینک داخلی به محتوای مرتبط

پیوندهای داخلی به صفحات و پست های دیگر در وب سایت شما اشاره می کنند. آنها برای سئو مهم هستند زیرا کمک می کنند:

بازدیدکنندگان را در سایت خود نگه دارید.

«اقتدار» محتوای دیگر خود را تقویت کنید و محتوا را بالاتر ببرید

.با استفاده از ویرایشگر WYSIWYG می توانید لینک های داخلی به پست ها و صفحات در وردپرس اضافه کنید. فقط متنی را که می‌خواهید به‌عنوان لنگر استفاده کنید برجسته کنید، دکمه «درج/ویرایش پیوند» را بزنید و URL صفحه یا پست دیگری را در وب‌سایت خود جای‌گذاری کنید

باز هم، اگر از ویرایشگر بلاک استفاده می کنید، ممکن است اوضاع کمی متفاوت به نظر برسد، اما روند تقریباً یکسان است. و میتوانید افزونه ویرایشگر کلاسیک وردپرس رو در مخزن وردپرس نصب کنید .

12- متن جایگزین را به تصاویر اضافه کنید

متن جایگزین مهم است زیرا:

به Google می‌گوید که تصاویر درباره چه چیزی هستند، که ممکن است به آنها کمک کند در Google Images رتبه بالاتری داشته باشند.

با استفاده از صفحه‌خوان‌ها، دسترسی را برای بازدیدکنندگان کم بینا بهبود می‌بخشد.

در صورت شکستن تصویر، تصویر شکسته را در صفحه جایگزین می کند.

برای افزودن متن جایگزین در وردپرس، هنگام آپلود تصویر، فیلد «متن جایگزین» را پر کنید.

نکته : فقط سعی کنید در عین توصیفی بودن کوتاه و شیرین باشد.

13- توضیحات متا قانع کننده ای بنویسید

توضیحات متا یک عامل مستقیم رتبه بندی گوگل نیستند، اما گوگل اغلب از آنها برای قطعه نتیجه جستجو استفاده می کند.

به همین دلیل، نوشتن یک توضیحات متا قانع کننده که از عنوان شما پشتیبانی کند و افراد را ترغیب به کلیک کردن بیشتر کند، مهم است.

در اینجا چند نکته برای انجام آن وجود دارد:

هدف جستجو را دو برابر کنید و آن را زیر 120 کاراکتر نگه دارید

14- WP Rocket را نصب کنید .

نکته : سعی کنید از افزونه های اورجینال استفاده نمائید. 

WP Rocket خود را به عنوان یک پلاگین عملکرد وب معرفی می کند که سرعت صفحه شما را افزایش می دهد. زیبایی این افزونه این است که مجموعه ای از بهینه سازی های مفید را از جعبه انجام می دهد، از جمله کش مرورگر و سرور.

افزونه wp-rocket را نصب کنید

در اینجا به طور خلاصه آنچه ذخیره سازی انجام می دهد:

کش مرورگر – فایل‌های رایج را روی هارد دیسک‌های بازدیدکنندگان ذخیره می‌کند تا مجبور نباشند در بازدیدهای مکرر آن‌ها را دوباره دانلود کنند.حافظه پنهان سرور – نسخه‌های استاتیک صفحات وب شما را در سرور ذخیره می‌کند تا هر زمان که بازدیدکننده‌ای درخواست کرد، آماده باشند و منتظر باشند.این یک افزونه رایگان نیست، اما، به نظر من، اگر بودجه لازم را داشته باشید،آن را تهیه نمائید .

اگر به دنبال پلاگین رایگانی هستید که از نظر کش کردن کاری مشابه انجام دهد، یکی دیگر از افزونه های کش موجود در مخزن وردپرس را امتحان کنید.

15 – کوچک کردن کدها  – Minify

Minification فضای خالی غیر ضروری را از کد شما حذف می کند تا اندازه فایل را کاهش دهد.

اگر از WP Rocket استفاده می کنید، به اندازه کافی ساده است که می توانید کوچک سازی را فعال کنید. کافی است به تنظیمات File Optimization بروید و گزینه های “Minify CSS files” و “Minify JavaScript files” را بررسی کنید.

مینی فای کردن یا کوچیک کردن کد های سایت

اگر از WP Rocket استفاده نمی کنید ، با مشاوران سورن سئو یا متاوبز تماس حاصل فرمائید ، جهت نصب افزونه‌ای در حد WP Rocket شما را راهنمایی کنند.

نکته : فعال کردن کوچک‌سازی می‌تواند در برخی موارد منجر به شکستن ویژگی‌ها شود. بنابراین همیشه بهترین کار این است که قبل از استقرار زنده آزمایش کنید که چگونه این امر بر وب سایت شما در یک محیط صحنه سازی تأثیر می گذارد.

نتیجه نهایی

وردپرس انعطاف پذیر، آسان برای استفاده است و پایه خوبی برای سئو فراهم می کند. اما فقط می تواند شما را به این نتیجه برساند زیرا فقط یک CMS است. اگر در مورد رتبه بندی در گوگل جدی هستید، چند کار دیگر وجود دارد که باید انجام دهید.

اگر به دنبال سئو حرفه ای تر هستید میتوانید به منبع بزرگ سئو مراجعه نمائید . متاوبز سایت جهت رشد کسب و کار شما ایجاد شده و می‌تواند در این مسیر همراه شما باشد . جهت مشاهده مقالات سئو بیشتر کلیک نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید