انواع برند هنگ درام | قیمت هنگ درام | تفاوت برند ها

هنگ درام چیست؟

هنگ درام یکی از جدیدترین مدل‌های ساز بوده که اولین بار در سال 2000 میلادی و در کشور  سوئیس ساخته شد. احتمالا چند سال بعد، ویدئوهایی از یک ساز خوش صدا را مشاهده نمودید و همواره طنین دلنشین این ساز، شما را به خود جلب نمود. اگرچه این ساز ابتدا در اروپا ساخته شد، اما امروزه کیفیت سازهای ساخت ایران در حد نسخه‌های خارجی و حتی بعضا بهتر بوده که باعث رونق گرفتن این محصول در میان هنرجویان ایرانی شده است. مرجع اصلی فروش ساز هنگ درام و لوازم جانبی آن در ایران، مجموعه هنگدرام استور بوده که با کلیک کردن برروی این لینک می‌توانید انواع سازهای ارائه شده را بررسی نموده و بهترین قیمت هر محصول را مشاهده نمایید.

در این مقاله قصد داریم تا برندهای معتبر و خوشنام ایرانی را به شما معرفی کرده و همچنین قیمت برندهای مختلف را با یکدیگر مقایسه نماییم. در این مقاله، برندهای آرشا، کیتا، وندا و نهایتا اکو مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته و تفاوت آن‌ها با یکدیگر بیان خواهد شد.

برند اقتصادی آرشا

هنگ درام آرشا یکی از محبوب‌ترین برندهای تولید هنگ درام در ایران بوده که به دلیل قیمت و کیفیت مناسب، عموما توسط هنرجویانی که قصد یادگیری هنگ درام را دراند، انتخاب می‌شود. این محصول ایرانی از جنس استیل ضد زنگ تولید شده که عموما به رنگ طلایی و در گام ر مینور یا همان D Kurd خریداری می‌شود. قیمت این محصول از 4 میلیون و 500 هزار تومان بوده که همراه گارانتی کوک بودن محصول ارائه شده است.

هنگ درام آرشامتاسفانه بسیاری از سازهایی که در بازار عرضه شده‌اند، سازهای استوک یا دست دوم بوده که اگرچه از لحاظ فنی سالم هستند، اما به هر حال نباید به قیمت نو فروخته شوند. در هنگ درام استور، این محصولات مستقیم از کارگاه سازنده برای مشتریان ارسال شده و تمامی محصولات نیز پیش از ارسال، توسط کارشناسان مجموعه بررسی شده تا از کیفیت ساخت و کوک بودن محصول، اطمینان حاصل شود. به دلیل تولید نیمه دستی این محصولات، گاها مشاهده شده که هنگ درام آرشای خریدرای شده از فروشندگان مختلف، در یک گام دچار اشکال بوده و متاسفانه فروشندگان از پذیرش و عودت محصول، خودداری می‌کنند.

هنگ درام استور نه تنها در صورت معیوب بودن ساز آن را تعویض خواهد نمود، بلکه دوره‌ی بررسی و درخواست استرداد را تا یک هفته اعلام کرده است. مرجوع کردن هنگ درام آرشا در صورت نقص کوک، بدون هیچگونه محدودیت و در کمترین زمان ممکن انجام خواهد شد. همچنین، هنرجویانی که دوره‌ی آموزش خود را به اتمام رسانیده و قصد دارند تا از یک ساز حرفه‌ای‌تر استفاده نمایند، می‌توانند به سادگی در طرح تعویض هنگ درام استور شرکت نموده تا با پرداخت کمترین هزینه، ساز خود را به یک ساز حرفه‌ای تبدیل نمایند.

هنگ درام کیتا پنتام

کیتا پنتام معتبرترین برند ایرانی بوده که کیفیت آن در سطح جهانی، مثال زدنی است. این تولیدکننده هنگ درام، محصولات خود را در گام‌های متنوعی تولید کرده که شامل گام ر مینور، C# ursa minor و F# minor است. با این حال، عموما هنرجویان و نوازندگان، از هنگ درام کیتا پنتام 9 نت برای نواختن انواع موسیقی‌ها استفاده می‌کنند. این ساز در گام ر مینور بوده و به همین جهت با استقبال نوازندگان روبرو شده است. تصویر این محصول در زیر نمایش داده شده است.

هنگ درام کیتا پنتام 9 نتمحصولات کیتا پنتام عموما از متریال نیتراید ساخته شده که کیفیت بیشتری نسبت به استیل ضد زنگ دارند. همین متریال باعث ایجاد طنین صدای بهتر و نواختن حرفه‌ای می‌شود. به دلیل متریال استفاده شده و همچنین کیفیت بسیار بالای ساخت، این محصول عموما یکی از گران‌ترین برندهای موجود در بازار بوده که توسط نوازندگان حرفه‌ای و اساتید این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید محصولات کیتا پنتام عموما ابتدا باید مبلغی به عنوان پیش پرداخت به سازنده داده شده و سپس بین 1 الی 2 ماه منتظر ماند تا ساز آماده و ارسال شود.

در حال حاضر، سه محصول از این برند در گام‌های ر مینور با 9 نت، C# ursa Minor با 9 نت و نهایتا F# minor با 10 نت در مجموعه هنگدرام استور ارائه شده‌اند. ارزان‌ترین گام این محصول، گام ر مینور بوده که قیمت آن از 16 میلیون و 500 هزار تومان بوده و گران‌ترین گام نیز گام F# minor با 10 نت بوده که قیمتی معادل 18 میلیون تومان دارد.

برند وندا

یکی از برندهای حرفه‌ای هنگ درام که کیفیتی در حد کیتا پنتام داشته و طنین بسیار دلنشینی دارد، برند وندا است. خوشبختانه این محصول در کنار کیفیت بسیار بالا، نیازی برای انتظار ساخت نداشته و هر زمان که نسبت به خرید آن اقدام نمایید، برای شما ارسال خواهد شد. بسیاری از مدرسین هنگ درام، خرید و استفاده از هنگدرام وندا را به هنرجویان خود توصیه می‌کنند. تصویری از این ساز در زیر نمایش داده شده است:

هنگ درام وندااین محصول نیز علاوه بر متریال وندا، دارای رنگ آبی تمام پولیش بوده که جذابیت بصری بیشتری به محصول خود داده است. 9 نت در روی ساز قرار گرفته تا گام ر مینور را برای محصول ایجاد نماید. کمترین قیمت این محصول 17 میلیون تومان بوده که به همراه گارانتی اصالت و کیفیت هنگ درام، ارائه شده است. این ساز در دسته‌ی سازهای حرفه‌ای قرار گرفته و عموما توسط هنرجویان با سابقه و اساتید استفاده می‌شود.

برند اکو

یکی از برندهای سازنده هنگ درام‌های نیمه حرفه‌ای، برند اکو ECO بوده که برای ساخت محصولات خود از متریال استیل ضد زنگ (همانند آرشا) استفاده می‌کند. رنگ طلایی جذاب این محصول به همراه کیفیت مناسب آن، باعث شده جزو هنگ درام‌های پر فروش بوده که عموما توسط هنرجویان این رشته خریداری می‌شود. گام این محصول ر مینور بوده و دارای 9 نت برروی ساز است.

نگهداری از هنگ درام

فارغ از متریال استفاده شده (چه استیل ضد زنگ و چه نیتراید)، برای نگهداری بهتر از انواع هنگدرام، عموما باید دو اقدام را انجام داد. اول اینکه ساز در هاردکیس نگهداری شده تا ضربه‌ای به ساز وارد نشده و ساز از کوک خارج نشود. همانطور که می‌دانید، هنگ درام همانند سازهای کوبه‌ای دیگر نبوده که کوک کردن آن نسبتا ساده باشد. در عمل، کوک مجدد ساز نیاز به ارسال به تولید کننده و طی شدن یک پروسه‌ی زمان‌بر و هزینه‌بر است. بنابراین، بهترین راه برای اینکه مطمئن باشید ساز از کوک خارج نمی‌شود، استفاده از هارد کیس است. در حال حاضر، یکی از بهترین برندهای تولید کننده هارد کیس هنگدرام، برند آواجا بوده که در رنگ‌های مختلفی، محصول خود را ارائه کرده است. این هارد کیس ها در وبسایت هنگ درام استور عرضه شده‌اند. تصویر این محصول با رنگ سفالی، در زیر نمایش داده شده است.

هارد کیس هنگ درام آواجا

روش دوم نگهداری از هنگ درام، استفاده مستمر از روغن هنگدرام است. یکی از بهترین برندهای روغن هنگدرام در ایران، برند OAK بوده که مناسب تمام هنگ درام‌های موجود در ایران است. این روغن، یک لایه‌ی محافظتی را برروی فلز ایجاد کرده تا مانع از خورده شدن ساز (مثلا زنگ زدن در محیط‌های شرجی) شده و همچنین نرمی و طنین ساز را حفظ خواهد کرد.

تعویض هنگ درام

در بسیاری از موارد، هنرجو ممکن است در ابتدا یک برند خریداری نموده باشد و در ادامه احساس کند که برند حرفه‌ای تری نیاز داشته و یا مایل به تغییر گام ساز خود باشد. مجموعه هنگ درام استور، امکان تعویض هنگ درام را فراهم کرده است. در طرح تعویض، اطلاعات ساز خود را به همراه تصویر آن برای تیم پشتیبانی ارسال نمایید تا پس ارزش گذاری برروی قیمت ساز فعلی، هنگ درام جدید خود را انتخاب کرده و تنها مابه‌التفاوت قیمت با ساز جدید را پرداخت کرده و ساز نو خود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید