مقایسه برند های فیلترهای صنعتی

فیلتر های صنعتی در واقع قطعات مصرفی اتصالی در بخش های مختلفی از ماشین آلات صنعتی هستند که به منظور پاکسازی و حذف آلاینده ها از سیالات مصرف می شوند. سیالاتی که در تماس با فیلتر های صنعتی قرار می گیرند یا در فاز گازی (اغلب هوا) و یا در فاز مایع شامل آب، روغن، بنزین و گازوئیل می باشند. فیلتر آلات صنعتی در شکل های مختلفی تولید می شوند که نمونه های کارتریجی و نمونه های پیچی Spin-on از آن در کاربری های مدرن دارای جایگاه گسترده تری است.

پیش از آنکه به مقایسه برند های معتبر تولید کننده فیلتر آلات صنعتی بپردازیم نیاز به معرفی اجمالی و سریع فیلتر های صنعتی داریم. اغلب این نمونه فیلتر ها بر روی موتور های دیزل مصرفی در ماشین آلات سنگین شامل ماشین آلات راهسازی و معدنی، ماشین آلات کشاورزی، انواع ژنراتور و کمپرسور می باشند. در زیر به معرفی اجمالی فیلتر های صنعتی می پردازیم.

 • فیلتر روغن : نقش صافی را برای روغن در گردش چه در موتور های احتراق داخلی مانند موتور های دیزلی و چه در کمپرسور ها، دستگاه های تراش و .. دارد. فیلتر روغن یا از نوع خطی و یا در اغلب ماشین های جدید بصورت پیچی دارای قوطی های نگهدارنده کارتریج مصرف می شود.
 • فیلتر گازوئیل: نوعی فیلتر سوخت می باشد که بر روی سوخت گازوئیل که دارای انواع آلاینده ها است اتصال پیدا می کند. فیلتر گازوئیل در نوع سنتی تنها قابلیت جذب آلاینده های فاز جامد را داشت اما نمونه های مدرن از فیلتر گازوئیل از نوع فیلتر آبگیر به جذب آلاینده های فاز مایع نیز می پردازد.
 • فیلتر هیدرولیک: نوعی فیلتر روغن برای عملکرد در دما و فشار بالا می باشد. فیلتر های هیدرولیکی اغلب دارای یک مش فلزی نگهدارنده هستند و در دو نوع پر فشار و کم فشار برای جلوگیری از آسیب به اجزای سیستم هیدرولیک مورد استفاده قرار می گیرند.
 • فیلتر هوا: در دو نوع اصلی فیلتر هوای موتور برای صافی هوای ورودی به محفظه سیلندر و فیلتر هوای کابین (اغلب به شکل تخت) برای تصفیه هوای ورودی به کابین سرنشینان مصرف می شود.

برند های ایرانی تولید کننده فیلتر صنعتی

در ایران برند هایی در زمینه تولید فیلتر آلات ماشین آلات سنگین صنعتی فعالیت دارند که اغلب به تولید فیلتر های استوانه ای از نوع کارتریجی می پردازند. مقایسه قابلیت عملکرد و طول عمر این محصولات با برند های مشابه خارجی در برخی از زمینه ها مانند فیلتر های اتصال کمپرسور قابل قبول و در قیاس با فیلتر های اتصالی بر روی موتور های دیزل اغلب پایین می باشد.

فیلتر ترکان یکی از با کیفیت ترین محصولات ایرانی می باشد که مطابق با بالاترین استاندارد های جهانی بالاخص در زمینه فیلتر سپراتور کمپرسور تولید شده است. فیلتر ترکان در زمینه تولید آلات کارتریجی چه از نوع فیلتر هوای موتور و چه در زمینیه فیلتر روغن از هوای خروجی از کمپرسور فعالیت داشته و به تولید فیلتر آلات با قابلیت جذب و نگهداری بالا و طول عمر مناسب می پردازد.

یکی دیگر از برند های ایرانی تولید کننده فیلتر آلات صنعتی برند ADF می باشد که به تولید انواع فیلتر آلات مبادرت دارد. نمونه های تولیدی این برند که اغلب از نوع استوانه ای کارتریجی مورد استفاده قرار می گیرند بر روی بسیاری از ماشین آلات داخلی از جمله کمپرسور های تولید داخل و ژنراتور های تولید ایران اتصال پیدا کرده اند.

برند های خارجی تولید کننده فیلتر های صنعتی

با توجه به گستردگی کاربری فیلتر آلات صنعتی برند های بسیار متعددی در دنیا به تولید این محصول مبادرت دارند. این برند ها در رقابت دائمی برای تولید محصولاتی با کیفیت بالاتر هستند تا بصورت قطعه OE بر روی ماشین آلات اتصال پیدا کنند. بسیاری از فیلتر ها تولید برند های اصلی تولید کننده موتور های دیزلی هستند که در ادامه به آنها می پردازیم.

 • فیلتر فیلیتگارد Fleetguard : محصولی آمریکایی و تولید برند معظم کومنز Cummins که به تولید موتور های دیزلی می پردازد است. فیلتر فیلیتگارد دارای استاندارد های جهانی تولید بوده و در زمینه تولید فیلتر های سپراتور گازوئیل بصورت تخصصی فعالیت می کند. بر روی موتور های دیزل کومنز از انواع فیلتر ها با این برند استفاده شده است.
 • فیلتر دونالدسون DONALDSON: برندی آمریکایی و یکی از بزرگترین تولید کنندگان فیلتر آلات صنعتی در سطح دنیا می باشد. بسیاری از استاندارد های تولید فیلتر آلات توسط این برند به ثبت رسیده اند.
 • فیلتر مان MANN : برندی آلمانی و تولید کننده انواع فیلتر های روغن، گازوئیل، هیدرولیک و هوا می باشد. فیلتر مان بصورت تخصصی در زمینه تولید فیلتر های هوای کابین و موتور فعالیت می کند.
 • فیلتر کاترپیلار CAT: این برند آمریکایی که در زمینه تولید انواع ماشین آلات راهسازی مانند بولدوزر ها و بیل های مکانیکی نیز فعالیت دارد صاحب امتیاز شرکت پرکینز تولید کننده موتور های دیزل نیز می باشد. فیلتر کاترپیلار که به رنگ زرد کاترپیلاری نیز دیده می شود یکی از محبوب ترین برند های فیلتر در دنیا می باشد.
 • فیلتر بالدوین Baldwin: محصولی دیگر از کشور آمریکا می باشد که محصولات خود را در قوطی هایی به رنگ قرمز ارائه می دهد. استفاده از کارتریج هایی با قابلیت جذب و نگهداری بسیار بالا از مشخصات اصلی فیلتر بالدوین می باشد.

فاکتور های کیفی فیلتر آلات صنعتی

در اغلب موارد مشخصات کیفی فیلتر آلات صنعتی بصورت عددی به روش تست حاصل می شود. با این وجود برخی از مشخصات کیفی بصورت بصری نیز قابل مشاهده هستند. برای اغلب کاربران که دارای اطلاعات فنی کاملی از فیلتر ها نیستند برند بعنوان بهترین روش مقایسه کیفی می باشد که البته تصوری نزدیک به واقعیت نیز می باشد. اغلب برند های معتبر تولید کننده فیلتر های صنعتی در رقابت دائمی با یکدیگر برای داشتن محصولاتی با کیفیت بالاتر هستند. در زیر به معرفی برخی فاکتور های کیفی فیلتر آلات صنعتی می پردازیم.

 • قابلیت جذب فیلتر: یکی از مهمترین فاکتور های کیفی می باشد. قابلیت جذب فیلتر ها به کیفیت کارتریج، ضخامت سطح سلولزی و تکنولوژی بکار رفته در تولید بستگی دارد.
 • عدم افت فشار در جریان: یکی دیگر از مهمترین فاکتور های کیفی عدم افت فشار در جریان سیال می باشد که اغلب با ضخامت کارتریج نسبت معکوس دارد.
 • سطح مقطع و دبی جریان عبوری: در واقه میزان سیالی است که در واحد زمان از داخل فیلتر عبور می کند. دبی جریان خروجی از فیلتر هایی که دارای سطح مقطع بالاتری از کارتریج هستند بالاتر می باشد.
 • مقاومت فشاری و زنگ زدگی: برای فیلتر آلات صنعتی که از نوع پیچی و دارای یک کاسه فلزی هستند از دیگر فاکتور های کیفی فیلتر های صنعتی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید