در یک مطالعه، محققان دریافتند که برخی از آلاینده های موجود در هوا می توانند بر مغز تأثیر بگذارند و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهند.

آلودگی هوای مغزی

هیدروکربن آروماتیک چند حلقه ای (PAH) یکی از ترکیبات رایج موجود در دود سیگار و اگزوز وسایل نقلیه است که باعث آلودگی هوا می شود. اکنون محققان دریافته‌اند که این ترکیبات شیمیایی می‌توانند بر ساختارهای مغز تأثیر بگذارند که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهد.

به گزارش Phys، پپتید آمیلوئید بتا (AB) که در مغز بیماران آلزایمر یافت می شود، ایزوفرم های مختلفی دارد و در ساختار خود حاوی 42 اسید آمینه است. مطالعات قبلی نشان داده است که قرار گرفتن مکرر ماهی در معرض یک نوع هیدروکربن آروماتیک چند حلقه ای به نام بنزولفاپایرن (B)[a]پ) باعث افزایش پپتید AB42 در مغز و ایجاد مشکلاتی در عملکردهای شناختی، حرکتی و حافظه می شود.

با وجود تجمع پپتیدهای AB و تشکیل الیگومرهای آنها در حضور هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای مانند “فنانترن”، “پیرن” و B.[a]P افزایش می یابد، اما دانشمندان نمی دانستند که چه نوع برهمکنش مولکولی بین پلی پپتیدهای AB و PAH ها رخ داده است. بنابراین، در مقاله ای، محققان دانشگاه توکیو، ژاپن و دانشگاه نظربایف، قزاقستان، به دنبال بررسی اثر هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای بر ساختار پپتید AB42 بودند.

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد

مطالعه آنها نشان داد که پپتیدهای بتا آمیلوئید در مواجهه با PAH ها واکنش پذیری قوی از خود نشان می دهند و بیماری آلزایمر را تشدید می کنند. محققان دریافتند که ساختار مونومر پپتید AB42 تحت تأثیر B[a]فسفر، نیکوتین و فنانترن قرار می گیرند و این اتفاق می تواند بر پیشرفت بیماری آلزایمر تأثیر بگذارد.

این تحقیق نه تنها اثر آلاینده های آلی را بر مونومر پپتید AB در سطح مولکولی بررسی کرد، بلکه دستورالعمل هایی را برای درمان بیماری آلزایمر ارائه کرد و خواستار توجه بیشتر به تأثیر آلودگی هوا بر ایجاد اختلالاتی شد که به مغز آسیب می رساند. . سلول های عصبی

شایان ذکر است که PAH ها نیز از احتراق ناقص مواد آلی و پختن حاصل می شوند. گفته می شود بیشترین میزان این آلاینده در آشپزخانه ها، ایستگاه های آتش نشانی و کشتی های چین یافت می شود.

نتایج این تحقیق در مجله Frontiers of Environmental Science & Engineering منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید