طبق توافق این کشور با منگ وانژو، یک قاضی محلی در ایالات متحده پس از چهار سال رسماً اتهامات منگ وانژو را لغو کرد.

منگ وانژو

بیش از چهار سال پیش، مقامات کانادایی دستوری از ایالات متحده صادر کردندمنگ وانژومدیر مالی هوآوی به دلیل نقض تحریم ها علیه ایران بازداشت شد. اکنون، گفته می شود که یک قاضی منطقه ای ایالات متحده بالاخره از اتهامات مدنی و جنایی علیه خانم منگ صرفنظر کرده است.

به گزارش رویترز، منگ که دختر رن ژنگفی، موسس و مدیر عامل هواوی است، سال گذشته با دادستان های آمریکا همراه بود. توافق برای پایان دادن به این پرونده اکنون، قاضی آن دانلی از بروکلین، نیویورک، در حکمی اتهامات خود را رد کرده است تا دیگر قابل پیگرد قانونی نباشد.

منگ در سال 2018 او در فرودگاه ونکوور دستگیر شد و نزدیک به سه سال است که در کانادا در حصر خانگی به سر می برد. در سپتامبر 2021، در یک معامله با دادستان های ایالات متحده، او به اظهارات نادرست در مورد روابط تجاری هواوی با ایران پادشاه.

منگ وانژو برای کار در هواوی بازگشت

با موافقت قاضی دانلی، منگ به شنژن چین بازگشت. مدت کوتاهی پس از این حادثه، دو کانادایی زندانی و دو برادر آمریکایی که اجازه خروج از چین را نداشتند، توانستند به کشور خود بازگردند.

دادستان منگ را به کلاهبرداری بانکی و سایر جرایم در ارتباط با فریب هلدینگ HSBC و سایر بانک ها در مورد رابطه هواوی با یک شرکت ایرانی متهم کرد. طی سه سال حبس خانگی با خطر 30 سال زندان و استرداد به آمریکا روبرو بود

هواوی و شرکت های وابسته به آن همچنان در ایالات متحده با اتهامات مختلفی روبرو هستند. چندی پیش، وزارت دادگستری کیفرخواستی را علیه دو جاسوس چینی که در رسیدگی به جرایم این شرکت دخالت داشتند، صادر کرد.

هفته گذشته، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده فروش تجهیزات نظارتی و ارتباطی توسط چندین شرکت چینی از جمله هواوی در ایالات متحده را ممنوع کرد. خانم منگ هم اکنون مدیر مالی این شرکت بوده و سمت نایب رئیس هیئت مدیره را نیز بر عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید