منابع تاریخی موجود در مورد حماسه کربلا نشان می دهد که در واقعه عاشورا حدود ۳۰ تن کودک و نوجوان وجود داشت. این کودکان و نوجوانان نشان دادند که قدم گذاشتن در راه حق، سن و سال نمی شناسد و هر شخصی می تواند در مسیر حق و حقیقت قدم بردارد. با سایت رز نیوز همراه باشید تا شما را با برخی از مهم ترین کودکان و نوجوانان حاضر در حماسه کربلا آشنا کنیم.

 قاسم بن الحسن (ع)

قاسم بن الحسن (ع) پسر امام حسن مجتبی (ع) است. او پس از اصرار بسیار زیاد توانست اجازه حضور در میدان را از امام حسین (ع) بگیرد. قاسم بن الحسن (ع) در نهایت بر اثر ضربت شمشیر به شهادت رسید.

 ابوبکر بن الحسن (ع)

ابوبکر بن الحسن (ع) نیز پسر دیگر امام حسن مجتبى (ع) است که از مدینه به همراه امام حسین (ع) به کربلا آمد و پس از شهادت قاسم بن الحسن (ع)، به میدان رفت و در میدان نبرد به شهادت رسید.

عبدالله بن الحسن (ع)

عبدالله بن الحسن (ع) پسر دیگر امام حسن مجتبى (ع) است که در حماسه کربلا حضور داشت. او زمانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود، وقتی که دید اما حسین (ع) زخمى و تنها است، خود را به امام حسین (ع) رسانده و دست خود را سپر شمشیر کرد تا شمشیر به بدن امام حسین (ع) برخورد نکند. عبدالله بن الحسن (ع) توسط حرمله به شهادت رسید.

حضرت علی اصغر (ع)

حضرت علی اصغر (ع) فرزند کوچک امام حسین (ع) بود که در زمان حماسه کربلا شیرخواره بود. حضرت علی اصغر (ع) در زمانی که امام حسین (ع) از دشمنان برای او درخواست آب کرد، توسط حرمله به شهادت رسید.

طفلان مسلم

محمد و ابراهیم نیز دو فرزند دیگر مسلم بن عقیل بودند که در حادثه کربلا به اسارت رسیدند. آن ها پس از فرار از زندان شب به خانه زنی پناه بردند. پس از آن که حارث طفلان مسلم را پیدا کرد، آن ها را کنار فرات برد و سر آن ها را از تن جدا کرد و بدن آن ها را در فرات انداخت.

از دیگر کودکان و نوجوانانی که در حماسه کربلا بودند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عون بن عبدالله
  • محمد بن عبدالله
  • عبدالله بن مسلم
  • محمد بن مسلم
  • حضرت رقیه
  • امام محمدباقر (ع)

دیدگاهتان را بنویسید